"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo ok150 ROCZNICA URODZIN GENERAŁA

Email Drukuj PDF

mariusz zaruski-mariuszzdj1-mariusz220px-mariusz zaruski-zdjcie nkwd

Mariusz Zaruski (ur. 31 stycznia 1867 w Dumanowie, zm. 8 kwietnia 1941 w Chersoniu) - pionier polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, generał brygady Wojska Polskiego, taternik.
Postać wszechstronna - fotografik, malarz, poeta i prozaik. Marynarz, żeglarz i podróżnik. Konspirator, zesłaniec, legionista, ułan, wreszcie generał Wojska Polskiego i adiutant prezydenta RP. Taternik, grotołaz, ratownik, instruktor i popularyzator narciarstwa i turystyki górskiej. Założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Instruktor harcerski ZHP i wychowawca młodzieży.
W latach1924-1930 był Członkiem Rady Ligi Morskiej i Rzecznej, a po przekształceniu w Ligę Morską i Kolonialną w latach 1930-1941 Członkiem Rady Głównej

mariusz20120503026

Obszerne wspomnienie o Generale publikowaliśmy we wrześniu ubiegłego roku z okazji rocznicy jego śmierci.

Poprawiony: poniedziałek, 30 stycznia 2017 19:49
 

ZAPROSZENIE NA JUBILEUSZ

Email Drukuj PDF

marekdsc 8984 custom jpg

W dniu 3 lutego 2017 roku (piątek) o godzinie 17:00 w Muzeum Niepodległości (Pałac Przebendowskich Radziwiłłów) Al. Solidarności 62 Warszawa, odbędzie się uroczystość związana z 60 - leciem pracy i 85- leciem urodzin prof. Mariana M. Drozdowskiego - Honorowego Członka Ligi Morskiej i Rzecznej.

Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------marekbukiet roz

Poprawiony: czwartek, 26 stycznia 2017 17:24
 

50 LAT TEMU LEONID TELIGA WYPŁYNĄŁ W SAMOTNY REJS DOOKOŁA ZIEMI

Email Drukuj PDF

telleonidteliga dziennikarskiewici-telleonidteliga2 dziennikarskiewici 0001 595 314

50 lat temu Leonid Teliga wyruszył z Casablanki. Powrócił tam po dwóch latach jako pierwszy Polak, który samotnie na jachcie Opty opłynął świat, walcząc z morzem i rakiem. Zmarł 11 miesięcy po zamknięciu wokółziemskiej pętli. W maju tego roku minie sto lat od jego urodzin.
Planowany od dawna zamiar samotnego rejsu wokół globu Teliga postanowił zrealizować wyłącznie własnymi siłami. Bazując na swoich oszczędnościach, zbudował jacht Opty - miał długość 9,85 m, szerokość 2,75 m, zanurzenie 1,65 m, wyporność 5 ton, powierzchnię żagli 43 m kwadratowych.
Z Casablanki, z workiem leków (prawie 80 pozycji), wypłynął 25 stycznia 1967 roku. Potem przez Wyspy Kanaryjskie, Barbados, Kanał Panamski, Galapagos, Markizy, Tahiti dotarł do Fidżi. Żadnych rekordów nie pobił oprócz jednego - z Fidżi do Dakaru w 165 dni. W owym czasie była to najdłużej trwająca samotna żegluga bez zawijania do portu.
Do Casablanki powrócił 29 kwietnia 1969 roku i zaraz odleciał samolotem Air France. Na warszawskim lotnisku Okęcie czekała na niego karetka. W szpitalu, gdzie przeszedł operację, potwierdziły się wszystkie diagnozy. Zdążył jeszcze uporządkować notatki, napisać dwie broszurki o rejsie, kilkakrotnie spotkać się z publicznością. Opowiadał jak walczył z żywiołem, cieszył się, że wygrał z morzem, jednak przegrał z rakiem - 21 maja 1970 roku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

malyrok wisly180 180 szare

Poprawiony: środa, 25 stycznia 2017 16:38
 

ZAPROSZENIE

Email Drukuj PDF

aaaaaaaaaaaaaaaaac8cd41872c65a53520a547519e9233b

malyrok wisly180 180 szare

 

SENAT PRZYJĄŁ PROJEKT USTAWY O RATYFIKACJI KONWENCJI AGN

Email Drukuj PDF

barka1 m

Senat na 33. posiedzeniu, jednomyślnie podjął uchwałę o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN), sporządzonego w Genewie dnia 19 stycznia 1996 r.
Uchwała zostanie przekazana do podpisu Prezydentowi RP a następnie trafi do Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Konwencja AGN zobowiązuje Polskę do dostosowania naszych głównych dróg wodnych do co najmniej IV klasy żeglowności. Klasy niższe nie uprawniają do korzystania ze środków TEN-T (transeuropejskie korytarze transportowe UE). Aby skorzystać z unijnych funduszy TEN-T, nasze główne drogi wodne muszą mieć parametry właśnie IV klasy żeglowności (głębokość tranzytowa na szlaku min. 2,5 m).
Przystąpienie do Konwencji AGN jest jednym z priorytetów Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Pierwszym, istotnym krokiem dla rozbudowy lub modernizacji śródlądowych dróg w Polsce było przyjęcie w czerwcu 2016 przez Radę Ministrów "Założeń do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce do roku 2020 z perspektywa do 2030" - strategicznego dokumentu określającego perspektywę tworzenia warunków do rozwoju transportu śródlądowego w Polsce. Strategia polskiego rządu wpisuje się w europejskie regulacje wyznaczone właśnie w Porozumieniu AGN.
Sieć ujęta w Konwencji AGN podzielona jest na dziewięć głównych wodnych ciągów transportowych o długości ponad 27 tys. km. i łączących porty ponad 37 krajów europejskich.

Poprawiony: wtorek, 17 stycznia 2017 16:14 Więcej…
 

AKCJA RATOWNICZA NA ZALEWIE WIŚLANYM

Email Drukuj PDF

ratunekmosg zalew wislany 595 314

Załoga poduszkowca Straży Granicznej odnalazła 61-letniego mężczyznę, którego bojer wpadł w czwartek w szczelinę lodową na Zalewie Wiślanym. Uratowany 61-letni mieszkaniec Elbląga trafił do szpitala.
Przed siedemnastą funkcjonariusze Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej z bazy w Nowej Pasłęce odebrali zgłoszenie o zaginięciu jednego z dwóch bojerów, które poruszały się po Zalewie Wiślanym. Jeden z żeglarzy powrócił do portu, z drugim nie było żadnego kontaktu. Do akcji natychmiast wyruszył poduszkowiec SG-411 i po niespełna godzinie odnalazł zaginionego mężczyznę w rejonie Suchacza. Okazało się, że bojer 61-latka wpadł w szczelinę lodową, a on sam znalazł się w wodzie. O własnych siłach zdołał wydostać się na lód, skąd mocno wyziębionego podjęli go strażnicy graniczni. Jeszcze na pokładzie poduszkowca żeglarz otrzymał pierwszą pomoc i suchą odzież. Został przetransportowany do portu w Suchaczu, tam przekazano go strażakom i ratownikom medycznym. Mężczyzna trafił do szpitala w Elblągu.
Mimo poszukiwań, załoga poduszkowca nie odnalazła bojera 61-latka, jednostka najprawdopodobniej zatonęła.
rel (Morski Oddział Straży Granicznej)

malyrok wisly180 180 szare

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 17:40
 

ZA TYDZIEŃ DRUGA EDYCJA FORUM BEZPIECZEŃSTWA MORSKIEGO PAŃSTWA

Email Drukuj PDF

fbm participants 800px

Druga edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2017 odbędzie się w czwartek 19 stycznia 2017 w Warszawie w hotelu Novotel Airport.
Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa to unikalne w skali Polski wydarzenie. Jest ono organizowane przez dwa podmioty od lat zaangażowane w sprawy morskie - Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni będącą kuźnią kadr Marynarki Wojennej RP oraz Zarząd Targów Warszawskich, organizatora największego wydarzenia branży morskiej w Polsce - Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO.
Oś programowa Forum tworzona jest w konsultacji ze wszystkimi instytucjami mającymi wpływ na kierunki i dynamikę rozwoju Marynarki Wojennej RP oraz wspierających jej zdolności przemysłów morskich. Forum tradycyjnie odbywa się w Warszawie, co sprzyja włączeniu do dialogu na temat przyszłości Marynarki Wojennej także tych spośród decydentów, którzy w swojej dotychczasowej pracy nie mieli wielu okazji, by w tym dialogu uczestniczyć.
Wśród potwierdzonych uczestników tegorocznego Forum są m.in. Michał Jach, Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej; Grzegorz Witkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; Paweł Brzezicki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; gen. broni Michał Sikora, I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego; wiceadm. dr Stanisław Zarychta, Dowódca Centrum Operacji Morskich; Dowódca Komponentu Morskiego, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych; kontradm. Mirosław Mordel, Inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych; kontradm. Odd Werin, Dyrektor Departamentu Programów Morskich szwedzkiej agencji FMV; gen. bryg. dr Jarosław Kraszewski, Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego; kontradm. Krzysztof Jaworski, Dowódca 3 Flotylli Okrętów; płk Dariusz Pluta, Szef Inspektoratu Uzbrojenia oraz kmdr. Krzysztof Zdonek, Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Poprawiony: czwartek, 12 stycznia 2017 20:02 Więcej…
 

HEL: WRĘCZENIE BRONI

Email Drukuj PDF

bron6216

Na zbiórce w Punkcie Bazowania Hel, odbyło się uroczyste wręczenie broni żołnierzom służby przygotowawczej tegorocznego pierwszego turnusu Służby Przygotowawczej.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku pełniącemu obowiązki Komendanta Portu Wojennego Gdynia przez dowódcę Punktu Bazowania Hel kmdr ppor. Leszka SMARZYŃSKIEGO. Asystę Honorową stanowiła Kompania Reprezentacyjna MW wystawiona przez Komendę Portu Wojennego Gdynia pod dowództwem por. Pawła NARLOCHA.

Pełniący obowiązki Komendanta Portu Wojennego kmdr por. Jarosław WYPIJEWSKI wręczył broń wyróżniającym się w szkoleniu żołnierzom, podkreślając w swoim wystąpieniu, że prawo do noszenia broni Ojczyzna przyznaje tylko wybranym. Wręczenie broni ma też symboliczne przesłanie - staje się ona narzędziem służącym obronie tego, co w życiu każdego Narodu najważniejsze: suwerenności i niepodległości.

To pierwsza tak ważna zbiórka dla nowo wcielonych. Elewi, którzy po raz pierwszy stanęli na placu apelowym, są w Komendzie Portu Wojennego od 2 stycznia i do końca kwietnia br. będą poznawać tajniki wojskowego życia i szkolenia.

Uroczystość miała miejsce 10 stycznia 2017 r.

malyrok wisly180 180 szare

Poprawiony: czwartek, 12 stycznia 2017 07:57
 

STRATY PO OSTATNICH SZTORMACH NA BAŁTYKU

Email Drukuj PDF

szkody na pomorzu1 595 314

W wyniku ostatnich sztormów ucierpiało wiele nadmorskich miejscowości, zniszczone zostały plaże, klifowe brzegi, wały wydmowe oraz nabrzeża, infrastruktura portów i przystani. W niektórych miejscowościach zniknęły plaże, zniszczona została roślinność, powyrywane zostały drzewa.

Na co najmniej 50 mln zł szacowane są wstępne straty spowodowane przez ostatnie sztormy na Bałtyku - podają Urzędy Morskie w Słupsku i w Gdyni. Ostateczna kwota może być znana jeszcze w tym tygodniu.

ŹRÓDŁO-PORTALMORSKI.PL

malyrok wisly180 180 szare

Poprawiony: środa, 11 stycznia 2017 15:14
 

HONOROWY PATRONAT PREZYDENTA RP

Email Drukuj PDF

tall ship races 2013 595 314

Finał regat The Tall Ships Races w Szczecinie objęty honorowym patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy.
Jak informuje kancelaria głowy państwa - prezydent objął swoim patronatem sierpniowy finał regat wielkich żaglowców, wyrażając przekonanie, że: "To międzynarodowe żeglarskie święto z różnorodnym i atrakcyjnym programem imprez, skierowane zarówno do mieszkańców regionu jak i turystów, stanowić będzie wspaniałą okazję do spędzenia wolnego czasu z rodziną oraz z pewnością przyczyni się do promocji Szczecina i Polski".
Finał regat The Tall Ships Races w Szczecinie rozpocznie się 5-tego sierpnia. Poprzednie edycje w naszym mieście miały miejsce w 2007 i 2013 roku.
Źródło:Polskie Radio Szczecin

malyrok wisly180 180 szare

Poprawiony: wtorek, 10 stycznia 2017 15:35