"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okDAR MŁODZIEŻY NA URODZINACH HAMBURGA

Email Drukuj PDF

dar mlodziezy portalmorski

Dar Młodzieży, w dniach od 5 do 8 maja, uczestniczyć będzie w święcie 827. "urodzin" portu w Hamburgu.
Dar Młodzieży tradycyjnie uczestniczyć będzie w wielkim morskim festiwalu organizowanym z okazji kolejnych rocznic powstania portu w Hamburgu - za datę początkową uznawane jest wydanie 7 maja 1189 roku przez cesarza Ferdynanda Barbarossę, karty handlowej, przyznającej zwolnienie od ceł dla statków płynących Łabą z Hamburga na Morze Północne.
Praktyki morskie odbywają na statku uczniowie średnich szkół morskich. Kolejnym portem, do którego żaglowiec zawinie 16 maja, będzie Gdynia.
Udział Daru Młodzieży w hamburskim święcie jest doskonałą promocją żaglowca, polskiej bandery i Akademii Morskiej w Gdyni.
rel (Akademia Morska w Gdyni)

Poprawiony: czwartek, 05 maja 2016 08:56
 

2 MAJA ŚWIĘTO FLAGI

Email Drukuj PDF

flaga-polski

bandera-wojenna-polskiBANDERA MARYNARKI WOJENNEJ

flaga-polski-z-herbemBANDERA MARYNARKI HANDLOWEJ.

Poprawiony: niedziela, 01 maja 2016 14:11
 

OTWARCIE SEZONU - MAZURY

Email Drukuj PDF

otwarcie sezonu

Poprawiony: piątek, 29 kwietnia 2016 18:37
 

NOCNA AKCJA RATOWNICZA NA BAŁTYKU

Email Drukuj PDF

sar akcja 595 314

O 4.30 zakończyła się trwająca niewiele pond godzinę akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej Mi-14PŁ/R. Jego załoga udzieliła pomocy obywatelowi Niemiec, który podczas rejsu kutrem rybackim doznał urazu głowy.
Dzisiaj w nocy załoga śmigłowca ratowniczego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej została zaalarmowana, że na pokładzie kutra Kolias znajduje się mężczyzna, który doznał urazu głowy i konieczny jest jego transport na ląd. O godzinie 3.14 z lotniska w Darłowie wystartował Mi-14PŁ/R dowodzony przez kpt. pil. Stanisława Gacka. Po 26 minutach lotu maszyna znajdowała się już w rejonie akcji a gdzie jej załoga przystąpiła do operacji podjęcia poszkodowanego z kutra. Po wykonaniu manewru zawisu na pokład opuszczony został ratownik chor. Paweł Szymański, który przygotował poszkodowanego obywatela Niemiec do podjęcia za pomocą tzw. trójkąta ratowniczego. O godzinie 4.05 poszkodowany był już pod opieką załogi śmigłowca lecącego w kierunku lądu. Po kolejnych 25 minutach Mi-14PŁ/R wylądował na lotnisku w Darłowie gdzie mężczyznę, przytomnego i w stanie stabilnym, przekazano obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.
To już druga w tym tygodniu akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W ubiegły poniedziałek, 25 kwietnia, załoga Anakondy ewakuowała na ląd pracownika platformy wydobywczej na Bałtyku. Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców Marynarki Wojennej uczestniczyły w 589 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 312 osobom.
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej to jedyna w kraju formacja lotnicza utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego utrzymywany jest obecnie na lotnisku w Darłowie. Pełnią go naprzemiennie załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R. System SAR (ang. Search and Rescue) wspierany jest również przez załogę samolotu patrolowego Bryza dyżurującą na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.
Śmigłowiec Mi-14PŁ/R to maszyna przeznaczona do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Podnoszenie rozbitków na jego pokład może się odbywać za pomocą pętli, trójkąta ratowniczego, kosza lub noszy. PŁ/R może przetransportować aż 19 osób, a na noszach, w pozycji leżącej 9. Na wyposażeniu Darłowskiej Grupy Lotniczej znajdują się dwie tego typu maszyny. Ze względu na kończący się resurs w 2018 roku planowane jest ich wycofanie z eksploatacji.
rel (Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej)

Poprawiony: piątek, 29 kwietnia 2016 18:21
 

SOPOT CATAMARAN CUP 2016

Email Drukuj PDF

navigo katamarany

W dniach od 30 kwietnia do 1 maja w Sopocie odbędzie się pierwsza impreza zaliczana do Pucharu Polski Katamaranów 2016 - regaty Sopot Catamaran Cup 2016.
Regaty organizowane są przez Uczniowski Klub Sportowy NAVIGO pod patronatem Miasta Sopotu oraz pod auspicjami Polskiego Związku Żeglarskiego. W zawodach weźmie udział około 35 dwukadłubowych jednostek - będą to katamarany klas A, F-18, Hobie Cat 16 i Open. Planowane jest rozegranie 6 wyścigów dla każdej klasy.
Dla kadry regatowej juniorów klasy Hobie Cat 16 "Catamaran Youth Team Poland UKS NAVIGO Sopot" regaty te będą pierwszą imprezą eliminacyjną do Młodzieżowych Mistrzostw Świata ISAF 2016.
Szczególnie widowiskowo zapowiadają się wyścigi klasy A. Będą w niej startować należący do światowej czołówki polscy zawodnicy, którzy intensywnie trenują do czerwcowych mistrzostw świata w Holandii. Ich katamarany to najnowsze żeglarskie konstrukcje "latające" nad powierzchnią wody.
Regaty widoczne będą z sopockiego molo oraz z sopockich plaż. Start pierwszego wyścigu w sobotę i niedzielę o godzinie 11.30. W sobotę po wyścigach planowana jest także parada katamaranów przy sopockim molo.
rel portal morski.pl

Poprawiony: piątek, 29 kwietnia 2016 07:52
 

NIECODZIENNA WIZYTA OKRĘTÓW NATO W GDYNI

Email Drukuj PDF

okr2 dnaia 2okrangol 2okrhiszpan 3okrhiszpan 4

Wczoraj (27.04) port Gdynia odwiedziły 3 okręty należące do sił NATO z rejonu Bałtyku. Jednostki ESPS Alvaro de Bazan (Hiszpania), HDMS Peter Willemoes (Dania) i HMS Iron Duke (Anglia) przybyły na regularny postój w porcie i tankowanie paliwa.

Peter Willemoes należy do największych duńskich okrętów. Opracowano go z myślą o ograniczeniu wykrywalności w zakresie promieniowania radarowego, magnetycznego i podczerwieni, a także o maksymalnym wyciszeniu. Uzbrojenie skonfigurowano z myślą głównie o obronie przeciwlotniczej Wnętrze okrętu dzieli się na siedem pokładów, szesnaście przedziałów wodoszczelnych, a zarazem sześć przedziałów zapewniających ochronę przed skutkami użycia broni ABC. Fregaty są również wyposażone w pokład lotniczy z hangarem, gdzie mogą przyjąć do dwóch lekkich lub średnich śmigłowców (o masie do 20 ton), takich jak AgustaWestland AW101 lub Westland Lynx.

Iron Duke to wielozadaniowy okręt, stworzony z myślą o walce z okrętami podwodnymi. Na pokładzie jednostki znajduje się helikopter Lynx służący do walki z tymi okrętami, ale także do akcji ratowniczych i wywiadowczych.

Alvaro de Bazan to hiszpańska fregata rakietowa wyposażona w system kierowania ogniem AEGIS. Pierwsza jednostka serii weszła do służby w 2002. Głównym zadaniem tego okrętu jest zapewnienie ochrony przeciwlotniczej.
GOSPODARKAMORSKA.PL

Poprawiony: czwartek, 28 kwietnia 2016 14:55
 

OPUBLIKOWANE PRZEZ MGMiŻŚ

Email Drukuj PDF

2min 012cgkvchbwkaajvo6aaamin 02

Poprawiony: czwartek, 28 kwietnia 2016 07:05
 

WARSZAWSKA MAJÓWKA NA WODZIE

Email Drukuj PDF

Już za kilka dni będzie można zobaczyć Warszawę z perspektywy Wisły przepływającej przez stolicę. Na rzekę powrócą tramwaje wodne i rejsy do Serocka oraz przeprawy promowe.

majowka571e193812cac osize933x0q70hb9f7b9majowka571f42cd192fa osize933x0q70h7565ce

30 kwietnia ruszy ósmy już sezon Warszawskich Linii Turystycznych (który potrwa do 11 września). W ubiegłym roku Warszawskie Linie Turystyczne przewiozły ponad 152 tys. pasażerów, z czego aż 140 tys. osób przeprawiło się przez Wisłę promami. Dotychczas z Warszawskich Linii Turystycznych skorzystało już ponad 770 tys. pasażerów.

Na pokładzie statku "Wars", podczas trwającego około półtorej godziny rejsu, będzie można przyjrzeć się z bliska Grubej Kaśce oraz warszawskim mostom: Łazienkowskiemu, Poniatowskiego i Świętokrzyskiemu. Spojrzeć z perspektywy Wisły na najbardziej charakterystyczne warszawskie budynki: Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik, czy Stadion Narodowy. Wycieczka tramwajem wodnym to również doskonała atrakcja dla najmłodszych. Na pokładzie będzie można kupić ciepłe i zimne napoje oraz potrawy z grilla.

Tramwaj wodny będzie wypływał z przystanku przy moście Poniatowskiego i będzie zabierał na pokład 150 pasażerów. Tu też przybije do brzegu po rejsie.

Od 30 kwietnia do 30 czerwca tramwaj wodny będzie pływał tylko w weekendy i dni świąteczne (dodatkowo 2 i 27 maja), od 1 lipca do 31 sierpnia także w piątki, a we wrześniu w pierwszą i drugą sobotę i niedzielę.

Poprawiony: środa, 27 kwietnia 2016 17:56 Więcej…
 

W BRUKSELI O PROJEKTACH

Email Drukuj PDF

ministerstwo gospodarki morskiej 01

Krzysztof Kozłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Brukseli rozpoczął rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej dotyczące projektu ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
Tematem rozmów będzie szczegółowy harmonogram procedury notyfikacji projektu ustawy, czyli postępowania w ramach którego Komisja Europejska stwierdza jej zgodność z prawem unijnym.
Rozmowy dotyczyć będą budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną i dalszych etapów procedowania wniosku, który został złożony w Komisji.
- Budowa kanału żeglugowego ma strategiczne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Północno-Wschodniej części Polski, jak również polskiego bezpieczeństwa narodowego - podkreśla podsekretarz stanu w MGMiŻŚ.
Spotkania z oficerami wojsk państw NATO, osobami Sojuszu odpowiedzialnymi za kwestie strategiczne dotyczyć będą przygotowywanej przez Ministerstwo analizy strategicznej bezpieczeństwa morskiego, która ma być przekazana do Biura Bezpieczeństwa Narodowego, i aspektów bezpieczeństwa związanych z budową wspomnianego kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. BBN, pod auspicjami Prezydenta RP Andrzeja Dudy, opracowuje Strategiczną Koncepcję Bezpieczeństwa Morskiego RP.
Z kolei udział wiceministra w Międzynarodowych Targach "Seafood 2016" to okazja do spotkań z wystawcami z obszaru rybołówstwa, przetwórstwa i akwakultury w kontekście przyszłorocznych największych tego typu targów, w których Polska, nasi przetwórcy mają mieć bardzo znaczący udział.
Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Poprawiony: środa, 27 kwietnia 2016 07:21
 

RUSZA TRAMWAJ WODNY PO ZATOCE GDAŃSKIEJ

Email Drukuj PDF

tramwaj2

Od 30 kwietnia ruszają rejsy tramwaju wodnego po Zatoce Gdańskiej. W tym roku na Hel popłyniemy z Gdańska, Sopotu i Gdyni. Po raz pierwszy będzie można również skorzystać z połączenia Gdańsk-Sopot.

Od 30 kwietnia w weekendy oraz długie weekendy, bilety na rejs w relacji Gdańsk - Hel sprzedawać będzie Ekspozytura Żeglugi Gdańskiej przy Zielonej Bramie (Długie Pobrzeże, nabrzeże przy Zielonym Moście). Kasa ta znajduje się w odległości 5 minut spacerem od nabrzeża przy Baszcie Łabędź, skąd odpływają statki na Hel. Telefon do kasy czynny od 30 kwietnia 2016 roku w weekendy oraz tzw. długie weekendy - 662 157 340662 157 340.
Cennik biletów na rejsy z Gdańska, Gdyni i Sopotu do Helu w jedną stronę
Normalny - 35 zł
Ulgowy - 25 zł
Rower -5 zł
Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży szkolnej i akademickiej
Przejazdy bezpłatne: dzieci do lat 4.

Gospodarka morska.pl

Poprawiony: wtorek, 26 kwietnia 2016 07:12