"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo ok"Lwów"

Email Drukuj PDF

lwow zrodlo dawny tczew

Fot. Dawny Tczew
Mija 100 lat od czasu, gdy ORP "Lwów" dobił do jednego z nabrzeży portu Wolnego Miasta Gdańska w lipcu 1921 roku. Był to pierwszy polski statek oceaniczny pod polską banderą, pierwszy żaglowiec, pierwszy statek szkolny. A właściwie okręt, bo zanim były bark "Nest" trafił pod zarząd cywilny, pływał w barwach Departamentu Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
Źródło: gospodarka morska.pl

Poprawiony: środa, 07 lipca 2021 11:58
 

MAMY MILION ODWIEDZIN

Email Drukuj PDF

milionnnnnnn

Parafrazując słynne powiedzenie Marszałka : NI Z TEGO NI Z OWEGO MAMY MILION NA SZÓSTEGO.
Dziękując kłaniam się nisko wszystkim odwiedzającym i zapraszam do dalszych odwiedzin.

Zbigniew Stankiewicz.

Poprawiony: wtorek, 06 lipca 2021 18:42
 

Startuje Gdynia Sailing Days

Email Drukuj PDF

sailing-2542901 640

Fot. Pixabay
Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w Polsce odbędzie się w Gdyni w dniach 2-18 lipca.
W imprezie zobaczymy ponad 800 żeglarzy z 24 klas regatowych, a najważniejszą imprezą będą mistrzostwa świata juniorów w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Jedną z najciekawszych atrakcji Gdynia Sailing Days będzie również Polboat Yachting Festival organizowany przez Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - Polskie Jachty (Polboat).

Źródło: PZŻ

Poprawiony: piątek, 02 lipca 2021 13:36
 

Tak o Wiśle pisali :

Email Drukuj PDF

kig-KONSTANTY ILDEFONS GAŁCZYŃSKI

Niedziela nad Wisłą
Już się wszyscy zgodzili:
szwagier, ciocia, teść,
że w niedzielę najmilej
po tym moście się przejść,

a ja mówię do Zośki,
że też zgadzam się z tym -
i na Śląsko Dąbrowski
co niedziela jak w dym:

Wisła płynie, płynie, płynie,
pod mostami srebrzy się.
a wiatr gra na okarynie
dla kochanej rzeki swej;

chodzi słońce po wiklinie,
błyska słońce znów i znów;
Wisła płynie, płynie, płynie
jak melodia do twych słów.

Mnie nie trzeba za wiele,
taki jestem od lat:
trochę słońca w niedzielę,
żeby słońce i wiatr;

lubię patrzeć z uśmiechem,
lubię w dal i na wprost,
lubię z mostu na rzekę,
lubię z rzeki na most:

chodzi słońce po wiklinie,
błyska słońce znów i znów;
Wisła płynie, płynie, płynie
jak melodia do twych słów.

Pod Krakowem - przez wioskę,
pod Toruniem - przez las;
nie najlichsza - Pod Płockiem,
nie najbrzydsza - gdzie Gdańsk;

gada falą złotawą,
taką znaną - jak twarz;
ale tu, pod Warszawą,
jak pod sercem ją masz:

Wisła płynie, płynie, płynie,
pod mostami srebrzy się,
a wiatr gra na okarynie
dla kochanej rzeki swej;

Poprawiony: poniedziałek, 28 czerwca 2021 11:49
 

Z Tczewa na oceany. "Znaczy Szkoła Morska" 101. rocznica powołania Szkoły Morskiej w Tczewie

Email Drukuj PDF

101 lat szkoly morskiej 2

Fot. Marek Grzybowski
Może wiedzą coś o Szkole Morskiej w Tczewie ci, którzy czytali książkę "Kolebka nawigatorów". Tczewską szkołę kończył bowiem jej autor Karol Olgierd Borchardt, znany z opowieści opisanych w powszechnie znanej wśród marynistów książce "Znaczy Kapitan", popularyzator pierwszych polskich morskich podróży pod białoczerwoną banderą na "Lwowie", twórca barwnych opowieści o polskich kapitanach, statkach i marynarzach, wychowawca wielu pokoleń nawigatorów i oficerów marynarki handlowej i rybackiej.
Jeszcze na dobre nie przyzwyczailiśmy się do faktu, że Polska leży nad morzem, jeszcze nie mieliśmy polskich statków handlowych, a białoczerwona bandera łopotała jedynie na należących do Kaszubów kutrach rybackich. Latem 1919 roku kadm. Kazimierz Porębski powołał zespół i zlecił mu opracowania statutu, struktury organizacyjnej i programu nauczania szkoły, której zadaniem miało być kształcenie kadr dla polskiej floty handlowej. Była to jedna z jego pierwszych decyzji jako kierownika Departament dla Spraw Morskich. Decyzji ważnych dla tworzenia Polski Morskiej i rozwoju polskiej floty. Należy tu podkreślić, że departament kierowany przez Porębskiego znajdował się w strukturze Ministerstwa Spraw Wojskowych i powstał z przekształcenia działającej do 2 maja 1919 roku Sekcji Marynarki, której zasadniczym celem był rozwój marynarki wojennej i handlowej.
Szkoła Morska w Tczewie działała przez 10 lat. Rozpoczęła działalność z opóźnieniem, bo jej uczniów wezwała Ojczyzna na ratunek, gdy Warszawę okrążały wojska bolszewików. Formalnie rozpoczęła bowiem działalność w dniu 17 czerwca 1920 roku. Por. mar. Antoni Garnuszewski, dyrektor Szkoły Morskiej rozpoczął edukację z wydziałami nawigacyjnym i mechanicznym, z zatwierdzonym statutem, programami, strukturą szkoły, etatami i skromnym budżetem. Jednak tuż po egzaminach, 53 kandydatów zgłosiło się do służby ochotniczej i ruszyło na front walki z Rosją bolszewicką. W październiku powrócili w mury tczewskiej szkoły. Garnuszewski przyjął do szkoły dodatkowo 29 uczniów, ochotników powracających z frontu.

101 lat szkoly morskiej 1

Źródło: gospodarka morska.pl

Poprawiony: czwartek, 24 czerwca 2021 10:14
 

W piątek ma być oddany do użytku nowy most nad kanałem żeglugowym przez Mierzeję

Email Drukuj PDF

mot

Fot. Mat. Prasowe
Nowy most nad budowanym kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną zostanie oddany do użytku w piątek - poinformował inwestor, Urząd Morski w Gdyni. To jeden z dwóch mostów, po których mieszkańcy i turyści będą przejeżdżać odwiedzając miejscowości od Krynicy Morskiej do Stegny.
Źródło: PAP

Poprawiony: czwartek, 24 czerwca 2021 10:07
 

IGNACY JAN PADEREWSKI

Email Drukuj PDF

1apader

 

Święto Morza w Gdyni

Email Drukuj PDF

Już od najbliższego piątku, 18 czerwca, w Gdyni czeka nas tydzień pełen atrakcji - rozpoczyna się "Święto Morza" !

swmor

Poprawiony: czwartek, 17 czerwca 2021 12:53
 

ODESZŁA NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

chlis

W nocy z 12 na 13 czerwca zmarła w Gdańsku, w wieku 84 lat, kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat na jachcie żaglowym - poinformował Polski Związek Żeglarski.
CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI !

Poprawiony: niedziela, 13 czerwca 2021 15:16
 

"Ojciec Bogusław" ochrzczony.

Email Drukuj PDF

o1

Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
"Ojciec Bogusław", bo tak już oficjalnie od soboty, 12 czerwca, nazywa się statek, podopieczni Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej budowali przez 14 lat. Uroczystości nadania nazwy towarzyszyły spora publika, kamery i flesze aparatów. Banderę podniesiono o godz. 13.30, niedługo później przy Kanale Żerańskim (ul. Modlińska 17) rozległy się dźwięki utworu "Dziwny jest ten świat" wykonanego przez Natalię Niemen.

o3-o4

Po południu jacht został uroczyście zwodowany. Obyło się bez stresu. Że jacht potrafi pływać, udowodniono już pod koniec kwietnia podczas wodowania technicznego. Niebawem zostanie przetransportowany do Gdańska, skąd wyruszy w rejs pełnomorski. Zabierze kilkanaście osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Na jego pokładzie członkowie załogi będą od nowa uczyć się wiary w siebie, współpracy i zaufania do innych.
Inicjatorem budowy statku był o. Bogusław Paleczny, założyciel Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Pomysł ogłosił - i od razu zaczął go realizować - w 2007 roku. Wierzył, że na zbudowanej wspólnie "arce" bezdomni opłyną świat. Od początku zakładano też, że jacht będzie wypożyczany, a uzyskany z tego tytułu dochód ma zasilić konto kamiliańskiego ośrodka pomocy osobom bezdomnym.
O. Paleczny zmarł w 2009 roku, ale jego dzieło podjęła Adriana Porowska, dyrektorka KMPS, a ponadto członkini Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.
- Ojciec Paleczny wiedział, że ludzi należy nauczyć żeglować, by w życiu nie dryfowali - mówiła Porowska "Stołecznej".
Prócz imienia jacht zaczerpnął od o. Bogusława także... barwę. Kadłub statku jest granatowy. To kolor swetra, jaki nosił o. Paleczny. Jednej z niewielu materialnych rzeczy, jakie posiadał.

o2

Źródło:wyborcza.pl

Poprawiony: niedziela, 13 czerwca 2021 14:46