"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okPŁYNĘ NA "OPTY". ZABYTKI Z REJSU DOOKOŁA ŚWIATA

Email Drukuj PDF

plyne-na-opty-baner

W 2019 roku obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę zakończenia wyprawy Leonida Teligi na jachcie "Opty". Wystawa "Płynę na "Opty". Zabytki z rejsu dookoła świata" w Muzeum Wisły w Tczewie przybliża historię wielkiej podróży, legendarnego żeglarza i jachtu - symbolu.

Żagle, dryfkotwa, ławka bosmańska, róg mgłowy, tuba głosowa, dziennik jachtowy, osobiste rzeczy Leonida Teligi, listy do kapitana - to jedne z wielu eksponatów, które znalazły się na ekspozycji w tczewskim oddziale NMM. Do tej pory tylko niektóre z tych zabytków były przedstawiane publiczności. Dziś przypominają one historię sprzed ponad pół wieku, przybliżając atmosferę pierwszego polskiego samotnego rejsu dookoła świata. Odrestaurowany jacht "Opty" prezentowany jest w sąsiednim Centrum Konserwacji Wraków Statków.

opty1opty2

- Wystawa "Płynę na Opty" to hołd złożony Leonidowi Telidze i upamiętnienie bardzo ważnej dla historii polskiego żeglarstwa rocznicy - mówi kurator wystawy, Radosław Paternoga - Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku posiada bogatą spuściznę po kapitanie w postaci cennych zabytków, związanych zarówno z legendarnym rejsem, jak i z historycznym jachtem. Przygotowując wystawę wiedzieliśmy, że będziemy bazować na naszych zbiorach. Nie korzystaliśmy tym razem z multimediów, teatralnych scenografii oraz animacji komputerowych. W aranżacji wystawy ważna była też dla nas przestrzeń i światło. Chcieliśmy dać miejsce naszym gościom, aby mogli poczuć się jakby płynęli w rejs na Opty razem z Leonidem Teligą - dodaje Radosław Paternoga.

Poprawiony: środa, 17 lipca 2019 18:54 Więcej…
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lm4

Latarnia morska na Przylądku Rozewie. Tablica ku czci Stefana Żeromskiego ufundowana na wniosek Ligi Morskiej i Kolonialnej - 29 czerwca 1933 r.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Legenda głosi, że Stefan Żeromski mieszkał przez jakiś czas w latarni morskiej i tam napisał "Wiatr od morza". Ale to tylko legenda. Ani pisarz nie nocował w latarni, ani wspomniana książka tam nie powstała. Została napisana w Gdyni, a początki jej sięgają małego domku w Orłowie.
Żeromski był gościem latarni w Rozewiu i znał Leona Wzorka, latarnika opiekującego się tym miejscem do września 1939 roku, kiedy to został zamordowany przez Niemców. Prawdopodobnie to właśnie on wymyślił legendę o pobycie pisarza w latarni, a rozpropagował ją medialnie dziennikarz Alfred Świerkosz, który po latach przyznał się do tej zmyślonej historii.

Poprawiony: wtorek, 16 lipca 2019 14:49
 

PIĘĆ KĄPIELISK NAD ZATOKĄ GDAŃSKĄ ZAMKNIĘTYCH Z POWODU SINIC

Email Drukuj PDF

sinice

Zatoka Gdańska podczas Mistrzostw Świata w klasie 505 w Gdyni

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Po tym jak w przybrzeżnych wodach pojawiły się sinice, we wtorek zamkniętych jest pięć kąpielisk położonych nad Zatoką Gdańską. Sanepid podkreśla, że sytuacja jest zmienna: w bardzo krótkim czasie kąpieliska mogą zostać otwarte, a inne mogą być zamykane.

Z informacji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Gdańsku wynika, że zakaz kąpieli spowodowany wykwitem sinic, obowiązuje we wtorek w dwóch kąpieliskach w Gdańsku - Sobieszewie i na Stogach, oraz w trzech w Gdyni - Orłowie, Redłowie i w Śródmieściu.

Jak podkreśla WSSE, sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie. Wiatr i prądy morskie powodują, że skupiska sinic mogą szybko się przemieszczać. Ratownicy na poszczególnych kąpieliskach obserwują wodę i to oni - w zależności od jej stanu - podejmują decyzję o ich zamknięciu lub otwarciu. Zamknięte we wtorek rano kąpieliska mogą więc jeszcze tego dnia zostać otwarte, z kolei w innych miejscach w każdej chwili może zostać ogłoszony zakaz kąpieli.

WSSE przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypek na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym m.in. biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Poprawiony: wtorek, 16 lipca 2019 14:22
 

KONSORCJUM N.V. BESIX I NDI Z NAJKORZYSTNIEJSZĄ OFERTĄ NA PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ

Email Drukuj PDF

koppppp-kop

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na pierwszy etap prac przy przekopie Mierzei Wiślanej złożyła belgijska spółka N.V.Besix SA ze spółkami NDI SA oraz NDI sp. z o.o.; cena za wykonanie prac wynosi 992 mln 270 tys. 523 zł - poinformowali przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni.
Aktualne informacje związane z przetargiem dotyczącym pierwszego etapu prac na Mierzei Wiślanej przekazali w poniedziałek na konferencji prasowej zorganizowanej przed Urzędem Morskim w Gdyni dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski oraz zastępca dyrektora do spraw technicznych Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.
Oferty w przetargu na budowę przekopu zostały otwarte pod koniec maja. Ceny zaproponowane przez sześciu inwestorów wahają się od ponad 992,2 mln zł do 1,4 mld zł.
Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej na realizację pierwszej części inwestycji, czyli budowę portu osłonowego, kanału żeglugowego oraz sztucznej wyspy chciał przeznaczyć ponad 718 mln zł.
Według resortu budowa nowej drogi wodnej ma poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku.

Poprawiony: poniedziałek, 15 lipca 2019 16:36
 

100 LAT PRASY MORSKIEJ

Email Drukuj PDF

100latprasy

Był to pierwszy w odrodzonej Polsce periodyk popularny poświęcony tematyce morskiej choć problematyka tytułu wykraczała daleko poza ściśle pojmowane sprawy morza. Działo się tak za sprawą miejsca wydawania pisma w pierwszym okresie jego istnienia, Grudziądz i Toruń były ważnymi ośrodkami polskimi na odradzającym się Pomorzu, stąd też tematyka pomorska zdominowała łamy tego periodyku.

straznadwislanr 1straznadwislanr 2

"Straż" była tytułem o bardzo niestabilnej pozycji, w ciągu pierwszego roku istnienia na rynku zmieniał podtytuł aż sześciokrotnie, co wynikało z bieżących potrzeb redakcji oraz braku silnego rynkowego umocowania pisma. Redakcja także często zmieniała swoją siedzibę, co nie sprzyjało ustabilizowaniu zawartości i utrudniało współpracę z autorami zewnętrznymi. Początkowo pracowano w Toruniu, gdzie zlokalizowane było dowództwo Frontu Pomorskiego, wydawcy tytułu, następnie od maja 1920 roku redakcję przeniesiono do Grudziądza, aby od numeru 5-6/1920 pismo wydawać w Warszawie przy ulicy Moniuszki 3/8. Numer kolejny wydano już w redakcji znajdującej się przy ulicy Świętojańskiej 2, a od numeru 2/1921 redakcja została przeniesiona na ulicę Marszałkowską 63. Redaktorem "Straży" był major Marian Dienstl-Dąbrowa, okazjonalnie w stopce redakcyjnej pojawiał się Edward Ligocki jako kierownik literacki.

straznadwislanr 5-6straznadwislanr 9

Marek Słodownik
Rok Prasy Morskiej.

Poprawiony: poniedziałek, 15 lipca 2019 11:18
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lm2

Wystawa Światowa w Nowym Jorku. Stoisko propagandowe Ligi Morskiej i Kolonialnej - maj 1939 r.

Poprawiony: niedziela, 14 lipca 2019 17:10
 

ŚWINOUJŚCIE: MINA MORSKA ZOSTAŁA WYDOBYTA

Email Drukuj PDF

karsibr nowy-kanpias

Minę morską z czasów II wojny światowej wydobyli z Kanału Piastowskiego w niedzielę marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Ruch na Zalewie Szczecińskim i na torze wodnym Szczecin-Świnoujście został wznowiony. Ewakuowane osoby mogą wracać do domów.
Hanna Lachowska ze świnoujskiego magistratu poinformowała PAP, że akcja wydobycia miny morskiej z Kanału Piastowskiego przebiegła zgodnie z planem i ok. godz. 9.00, trzy godziny od rozpoczęcia akcji, okręt z niebezpiecznym ładunkiem opuścił główki portu.
Minę nurkowie wydobyli na powierzchnię wody za pomocą lin i pontonów wypornościowych, do których została ona podczepiona. Następnie przeniesiono ją na pokład niszczyciela min ORP Flaming. Pomógł w tym żurawik okrętowy.
Rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski potwierdził PAP "bezpieczne" zakończenie pierwszego etapu akcji. "Teraz drugi etap dla marynarzy, czyli dojście do rejonu neutralizacji i neutralizacja obiektu, która planowana jest w późnych godzinach popołudniowych" - powiedział.
Mina transportowana jest na poligon morski na Zatoce Pomorskiej.

Poprawiony: niedziela, 14 lipca 2019 16:07
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

lipieczaproszenie

ZMIANA ADRESU !!!

plan

Poprawiony: niedziela, 14 lipca 2019 15:49
 

WARSZAWA - RONDO LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ

Email Drukuj PDF

rondoaaa

Poprawiony: sobota, 13 lipca 2019 16:06 Więcej…
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

praktyka-morska-na-jachtach-zaglowych-i-motorowych-podrecznik-rya-w-iext54233060Praktyka morska na jachtach żaglowych i motorowych. Podręcznik RYA (okładka twarda)
Autor: Cunliffe Tom

Wydawnictwo: Nautica

Data premiery: 2019-03-20
Liczba stron: 160

Wyczerpujący i obszerny podręcznik, poruszający wszystkie zagadnienia związane z praktyką morską, od tak prostych, jak technika zwijania liny po tak trudne, jak prowadzenie jachtu w warunkach sztormowych. Pięknie zilustrowany i świetnie napisany, w lekkim, charakterystycznym dla autora stylu. Lektura obowiązkowa dla pływających samodzielnie po morzu.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.