"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okNIK o działaniach na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych

Email Drukuj PDF

Podczas, gdy w krajach Unii Europejskiej rośnie rola przewozów wodnym transportem śródlądowym, w Polsce tendencja jest odwrotna. Wpływ na to ma m.in. zmniejszająca się długość śródlądowych dróg wodnych i wieloletnie zaniedbania inwestycyjne na nich - tak NIK podsumowało polskie działania na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych.

sucho

Pełny raport NIK dostępny jestTUTAJ

Poprawiony: wtorek, 13 października 2020 16:24
 

Budowle hydrotechniczne

Email Drukuj PDF

Ostrogi na żuławskiej Wiśle wywołały temat budowli hydrotechnicznych.
Jak podaje wikipedia:
Budowla hydrotechniczna- budowla służąca gospodarce wodnej, kształtowaniu zasobów wodnych i korzystaniu z wód. Pojęcie budowli hydrotechnicznej obejmuje także urządzenia i instalacje techniczne związane z daną budowlą.
Budowlami hydrotechnicznymi śródlądowymi są między innymi:
- jazy
- zapory
- śluzy wodne
- elektrownie wodne
- wały przeciwpowodziowe
- kanały i zbiorniki

hydro1hydro2hydro3

Poprawiony: wtorek, 13 października 2020 15:54
 

W żegludze śródlądowej więcej statków pasażerskich

Email Drukuj PDF

statek

fot. zegluga.szympanstudio.pl
Zmalała liczba pchaczy, holowników oraz barek używanych w żegludze śródlądowej w ubiegłym roku. Przybyło natomiast statków pasażerskich wykorzystywanych do celów turystycznych - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Jak informuje GUS, liczba pchaczy oraz holowników stanowiących tabor holowniczy żeglugi śródlądowej wyniosła na koniec ubiegłego roku 179 sztuk, czyli o 22 mniej niż w roku poprzednim. Zmalała również liczba barek z własnym napędem - o dziewięć jednostek (do 80) oraz barek bez własnego napędu (barki do pchania) - o 60 jednostek (do 402).
Według GUS tendencja wzrostowa widoczna jest w przypadku taboru pasażerskiego, w skład którego w 2019 r. wchodziło 130 statków pasażerskich, czyli o siedem więcej niż rok wcześniej, co jest związane z rozwojem tej formy usług turystycznych.(PAP)
Źródło: PAP

Poprawiony: sobota, 10 października 2020 16:34
 

Uczciliśmy 102. rocznicę powstania Ligi

Email Drukuj PDF

pomnik102

-------------------------------------------------------------------102-------------------------------------------------------

1022--10222

Poprawiony: sobota, 10 października 2020 16:31
 

Ostrogi na żuławskim odcinku Wisły zmodernizowane

Email Drukuj PDF

ostrogi3-ostroga

fot. Wody Polskie

Ostrogi mają nie tylko znaczenie żeglugowe, ale także duże znaczenie przeciwpowodziowe, ponieważ zapewniają tor wodny dla lodołamaczy podczas akcji lodołamania - powiedział Prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Prezes zaznaczył, że Wody Polskie prowadzą planowe i perspektywiczne działania, a jednym z nich jest odbudowa ostróg, która będzie kontynuowana na Wiśle w kolejnych latach.

źródło:Wody Polskie

Poprawiony: czwartek, 01 października 2020 15:36
 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Email Drukuj PDF

na rondo

na rondo 01

 

Żeglarz uratował z wody dziewczynkę na wózku inwalidzkim

Email Drukuj PDF

kanal gi  ycki i most obrotowy

fot. Wikipedia

8-lenia dziewczynka poruszająca się na wózku inwalidzkim wpadła wczoraj do Kanału Łuczańskiego w Giżycku (warmińsko-mazurskie). Dziecko wydostał z wody i przeprowadził reanimację żeglarz, który przepływał kanałem.
Rzeczniczka giżyckiej policji asp. Iwona Chruścińska powiedziała PAP, że zgłoszenie o wypadku wpłynęło do policji ok. godz. 14.15.
Z pierwszych ustaleń wynika, że 40-letnia kobieta spacerowała wzdłuż Kanału Łuczańskiego ścieżką wraz ze swą 8-letnią córką poruszającą się na wózku inwalidzkim. Miała też pod opieką psa. Z relacji kobiety wynika, że gdy odwróciła się na chwilę w drugą stronę, wózek z dzieckiem zsunął się do wody. Dziewczyna była przypięta pasami do wózka, a matka prawdopodobnie nie przyblokowała go hamulcem.
Kobieta zaczęła wzywać pomocy, a jej krzyki usłyszał żeglarz, który w tym momencie przepływał na łódce typu houseboat Kanałem Łuczańskim. To on wydobył dziecko z wody i podjął jako pierwszy reanimację. Prowadził ją do czasu przyjazdu służb ratunkowych.
Na miejsce przyleciał helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał 8-latkę do szpitala dziecięcego w Olsztynie.
Matka została przesłuchana; w chwili wypadku była trzeźwa - podała giżycka policja. (PAP)
Źródło:gospodarkamorska.pl

Poprawiony: wtorek, 29 września 2020 15:32
 

W ciągu 3 lat wbicie pierwszej łopaty na budowie stopnia wodnego w Siarzewie

Email Drukuj PDF

siarzewo

wizualizacja stopnia wodnego /fot. kzgw,gov.pl/

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca powiedział dzisiaj we Włocławku, że w ciągu trzech lat należy się spodziewać wbicia pierwszej łopaty na budowie stopnia wodnego w Siarzewie. Realizację tej inwestycji uznał za konieczną w kontekście przyszłości tamy we Włocławku.
Daca uczestniczył w poniedziałek w briefingu prasowym z okazji 50-lecia pracy Stopnia Wodnego Włocławek. Pytany o plany powstania kolejnego stopnia w Siarzewie k. Ciechocinka podkreślił, że Wody Polskie są nadal na etapie projektowania, przygotowywania wszelkich niezbędnych dokumentów.
"Jest to robione po to, żeby uzyskać odpowiednie pozwolenie wodno-prawne od ministra Marka Gróbarczyka oraz pozwolenie na budowę od wojewody kujawsko-pomorskiego. W tej chwili trwają pracę nad przygotowaniem projektu wykonawczego i operatu wodno-prawnego, żeby złożyć to do ministerstwa" - podkreślił Daca.

Poprawiony: poniedziałek, 28 września 2020 17:59 Więcej…
 

Słowa ministra nadal aktualne

Email Drukuj PDF

"Możemy sobie śmiało powiedzieć, że w zakresie inwestycji wodnych (...) środków lokomocji wodnych i taniej energii wodno-elektrycznej jest w Polsce właściwie wszystko do zrobienia. Tutaj jesteśmy dopiero u początku startu".

Słowa te wypowiedział minister komunikacji płk Juliusz Ulrych w 1937 r. podczas poświęcenia portu w Płocku

240px-juliusz ulrych-juliusz ulrych -1931

Juliusz August Ulrych ur. 9 kwietnia 1888 w Kaliszu, zm. 31 października 1959 w Londynie) - polski polityk, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, piłsudczyk, pułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego, minister komunikacji (1935-1939).

Poprawiony: poniedziałek, 28 września 2020 14:16
 

Przekop Mierzei Wiślanej wchodzi w kolejny etap

Email Drukuj PDF

skowronki

fot. MGMiŻŚ
Zamykamy pewien etap budowy przekopu Mierzei Wiślanej, przechodzimy do kolejnego - powiedział dzisiaj minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w miejscu przekopu na Mierzei Wiślanej.
Gróbarczyk wziął udział w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego w ławie fundamentowej podpory mostu północnego na przekopie Mierzei Wiślanej.
"Przed nami bardzo ważny moment. To ostateczne zalanie drugiego przyczółka drogowego, czyli zamknięcie pewnego etapu w zakresie realizacji budowy, przejście do kolejnego. Myślę, że zamknięcie też pewnego etapu mentalnego, dyskusji, dyskursu, co z Mierzeją, jak to będzie wyglądało, czy będzie kanał żeglugowy" - mówił minister.
Dodał, że sobotnia uroczystość zalania kamienia węgielnego, podpisanie aktu erekcyjnego, to bardzo ważny moment, który "rozpoczyna kierunek zakończenia tej realizacji". "On oczywiście nie nastąpi tak szybko, jak byśmy chcieli, ale w związku z tym, że te prace idą bardzo dobrze, jesteśmy zgodnie z terminem, jesteśmy zgodnie z harmonogramem. To napawa nas ogromnym optymizmem" - oświadczył minister.
Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do inwestycji, która - jak podkreślił - będzie miała ogromne znaczenie w świetle budowy nowej drogi wodnej, nowego dostępu do Zalewu Wiślanego.

Poprawiony: sobota, 26 września 2020 12:35 Więcej…