"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okGDZIE SIĘ ZACZYNA WISŁA.

Email Drukuj PDF

Źródła rzeki Wisła (łac. i ang. Vistula, niem. Weichsel) znajdują się w Województwie Śląskim (powiat cieszyński, gmina Wisła), na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim . Wisła ma trzy potoki źródłowe: główny górny bieg Czarną Wisełkę, Białą Wisełkę i Malinkę. Ich źródła położone są na wysokości 1090-1200 m n.p.m. (Czarna Wisełka), ok. 1080 m n.p.m. (Biała Wisełka) i ok. 945 m n.p.m (Malinka). Biała i Czarna Wisełka uchodzą do zbiornika retencyjnego Wisła Czarne, zwanym czasem Jeziorem Czerniańskim, od którego płyną pod wspólną nazwą jako Wisełka. Po złączeniu nurtu z potokiem Malinka rzeka płynie już jako Wisła. Wisła jest najdłuższą rzeką Polski i najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego. Jej długość wynosi 1047 km.
Źródło:GEOSILESIA.

baran-baran1

Poprawiony: poniedziałek, 17 września 2018 15:25
 

WISŁA NA DAWNYCH POCZTÓWKACH I ZDJĘCIACH

Email Drukuj PDF

wisla 13

Poprawiony: czwartek, 13 września 2018 17:47
 

STS "KAPITAN BORCHARDT" - 100 LAT ŻAGLOWCA

Email Drukuj PDF

borch

STS Kapitan Borchardt jest najstarszym żaglowcem pływającym obecnie pod polską banderą a w tym roku obchodzi swoje setne urodziny!

1918r.
W holenderskiej stoczni wybudowano oceaniczny żaglowy statek "Nora", służył początkowo jako statek towarowy.

borch1

więcej o historii statku TU: http://www.kapitanborchardt.pl/statek/

Poprawiony: piątek, 14 września 2018 14:20
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

Żeglarstwo motorowodne dla zaawansowanych to książka przeznaczona dla osób pływających zawodowo, chcących zostać zawodowymi skiperami oraz amatorów pragnących rozwinąć swoją wiedzę. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera m.in. rozdziały na temat manewrowania jachtem przy dużej prędkości, podchodzenia do innej jednostki w ruchu, a także wiele profesjonalnych wskazówek dotyczących teorii i praktyki żeglarstwa motorowodnego.

zeglarstwo-motorowodne-dla-zaawansowanych-Autor: Paul Glatzel
Tłumaczenie: Małgorzata Czarnomska
Okładka: miękka
Format: 16,5 x 23,5 cm
Liczba stron: 144
Rok wydania: 2018

Poprawiony: sobota, 08 września 2018 16:07
 

"PIELGRZYM" W GDAŃSKU

Email Drukuj PDF

pielgrzym w gda

 

PROGRAM ROZWOJU RETENCJI NA FORUM EKONOMICZNYM W KRYNICY

Email Drukuj PDF

minister

6 września w czwartek na Forum Ekonomicznym w Krynicy odbędzie się panel dyskusyjny "Powódź? Susza? Retencja!", w którym weźmie udział Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk. Minister ogłosi ogólnopolski Program Rozwoju Retencji.

Coraz silniej odczuwane zmiany klimatu skutkujące ekstremalnymi zjawiskami hydrologicznymi, takimi jak powódź i susza, wymagają spójnych i dobrze przemyślanych rozwiązań, ułatwiających przystosowanie. Jednym z nich jest niedocenione dotychczas retencjonowanie wody. Podczas panelu na Forum w Krynicy zostanie przedstawiony pierwszy kompleksowy Program Rozwoju Retencji, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we współpracy z partnerami z sektora rządowego i świata nauki. Celem programu jest minimalizacja zjawisk powodzi i suszy.

6 września, godz. 12:05, sala Biznes i Zarządzanie, Nowy Dom Forum.

W panelu wezmą udział:

Marek Gróbarczyk - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej;
Małgorzata Bogucka-Szymalska - Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej;
Przemysław Daca - Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie;
Sławomir Mazurek - Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Środowiska;
Artur Michalski - Zastępca Prezesa Zarządu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
Maria Stępniewska - Wiceprezes Zarządu, ENERGA INVEST Sp. z o.o.

GOSPODARKAMORSKA.PL

Poprawiony: środa, 05 września 2018 11:57
 

POMNIK GENERAŁA ORLICZ-DRESZERA W JADOWIE

Email Drukuj PDF

orliczpomnik

Wójt Jadowa i tutejsi społecznicy chcą, by pomnik generała Dreszera stanął jesienią tego roku w parku. Byłoby to w ich mniemaniu najlepsze uhonorowanie stulecia Niepodległości. Popierają ich w tym zamiarze samorządowcy powiatu wołomińskiego na czele ze starostą Kazimierzem Rakowskim. Trwa właśnie społeczna zbiórka na budowę obelisku. Jak mówi Aniela Dobosiewicz, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Jadów: "Prowadzimy zbiórkę na budowę pomnika gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera, który ma powstać w tym roku w parku w Jadowie. Uroczyste odsłonięcie pomnika planowane jest na dzień 6 października 2018 r., na które już dziś serdecznie zapraszamy. Bardzo prosimy o docenienie naszej działalności przez przekazanie darowizny na ten szczytny cel na konto: 80 9233 0001 2604 6949 2000 0010 z dopiskiem "Budowa pomnika Dreszera w Jadowie". Za każdą złotówkę bardzo dziękujemy, a hojnych fundatorów pragniemy uhonorować na pomniku.

orlicz-Gustaw Konstanty Orlicz-Dreszer, ps. "Orlicz" (ur. 2 października 1889 w Jadowie, zm. 16 lipca 1936 opodal Gdyni-Orłowa) - żołnierz Legionów Polskich, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, kawalerzysta, generał dywizji Wojska Polskiego, uczestnik I wojny światowej i walk o niepodległość Polski w wojnie z bolszewikami.

Od 1930 prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej.Poprawiony: poniedziałek, 03 września 2018 18:12
 

GDYNIA POŁĄCZYŁA POLSKICH ŻEGLARZY Z CAŁEGO ŚWIATA

Email Drukuj PDF

zeglarze

W piątek, punktualnie o godzinie 9.00, zainaugurowano Międzynarodowy Zlot Żeglarski zorganizowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Gdyni zameldowali się Polonusi z całego świata, którzy zostaną tu do 5 września. Organizatorami wydarzenia są członkowie Polskiego Bractwa Wybrzeża.

- Stulecie niepodległości to doskonała okazja, aby przypomnieć wiele ważnych wydarzeń i miejsc, ale także budować wspólnotę Polaków w kraju oraz poza jego granicami. Jesteście naszymi ambasadorami, dlatego spotkanie z żeglarzami rozsianym po całym świecie właśnie tutaj, w Gdyni, w roku jubileuszu naszego państwa, jest czymś wspaniałym. Wierzę, że czas, który spędzą Państwo wspólnie będzie niezapomniany - przemawiał do zebranych prezydent Wojciech Szczurek.

Gospodarz żeglarskiej stolicy Polski oficjalnie rozpoczął wydarzenie, w którym biorą udział żeglarze z m.in.: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii czy Stanów Zjednoczonych. Wszyscy, w piątkowym poranek, stawili się na pokładzie Daru Pomorza.

- Cześć i chwała za to co robicie! Od wielu lat pływacie po morzach i oceanach całego świata, sławiąc imię Polski. Dla mnie najważniejsze jest to, że zawsze wracacie do ojczyzny, ani przez chwilę o niej nie zapominając - mówił prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.

Organizatorem wydarzenia są członkowie Bractwa Wybrzeża - Mesy Kaprów Polskich. To stowarzyszenie należące do międzynarodowego Hermandad de la Costa, założonego w celu pielęgnowania idei braterstwa ludzi morza, kultywującego ich tradycje, obyczaje i naukę. Polskie Bractwo Wybrzeża oficjalnie powstało 1 czerwca 1966 roku. Stało się to podczas wyprawy wokół Ameryki Południowej, w której uczestniczyła załoga jachtu "Śmiały".

Poprawiony: sobota, 01 września 2018 16:33 Więcej…
 

TRATWA PIELGRZYM DOTARŁA DO BYDGOSZCZY

Email Drukuj PDF

bydgoszcz

Fotogaleria Jacka Piotrowskiego

 

ZAPROSZENIE DO MODLINA

Email Drukuj PDF

modlin