"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okPrzegląd filmów morskich w Gdyni

Email Drukuj PDF

festiwalfilmow

fot. Gospodarka Morska
Zbliża się kolejna edycja "Mini Przeglądu Filmów Morskich" przygotowana w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. W programie festiwalu znajdą się zarówno filmy pełnometrażowe, jak i krótkie reportaże. Wydarzenie odbędzie się online 30 kwietnia.
Spotkanie z filmem morskim to wyjątkowa okazja do uruchomienia gdyńskiej machiny czasu, w tym przywołania wspomnień o transatlantykach, niezłomnych sternikach - kapitanach, czy o legendarnych rejsach.
W 10. edycji "Mini Przeglądu Filmów Morskich" zobaczymy między innymi obraz gdyńskiego twórcy Kryspina Pluty z 2019 roku pt. "Kapitan". Film jest poświęcony 80-letniemu, legendarnemu kapitanowi Krzysztofowi Baranowskiemu, który wciąż planuje nowe wyzwania żeglarskie. To dzieło to także pretekst do przypomnienia historii Baranowskiego - wybitnego żeglarza, który dwa razy samotnie opłynął świat.
Drugą pozycją przeglądu jest "Konstruktor Żaglowców". To z kolei 14 minutowy reportaż z 1980 roku o konstruktorze największych polskich żaglowców -Zygmuncie Choreniu. Film pokazuje Chorenia i jego zespół konstruktorów podczas powstawania żaglowca "Pogoria".
Ostatnia pozycją przeglądu będzie kilkudziesięciominutowy montaż autorskich impresji filmowych, nakręconych przez kapitana ż. w. Jerzego Pszennego. Materiał powstał na transatlantyku "TSS Stefan Batory".
O pasji filmowej kapitana Pszennego opowie jego syn Andrzej - w rozmowie z przyjacielem ze szkolnej ławki Arkadiuszem Brzęczkiem. Ważnym wątkiem dialogu będą również osobiste wspomnienia ze wspólnych rejsów z ojcem oraz historie związane z legendarnym transatlantykiem.
"Mini Przegląd Filmów Morskich" odbędzie się w formie online 30 kwietnia o godz. 17:00. Wprowadzeniem oraz zapowiedziami filmów zajmie się Aleksander Kuba Gosk.
Źródło: gospodarka morska.pl

Poprawiony: sobota, 17 kwietnia 2021 15:58
 

Planowane działania przeciwpowodziowe w południowej części regionu środkowej Wisły

Email Drukuj PDF

ppowodziowe

fot. Stoppowodzi
Rozbudowa lewego wału przeciwpowodziowego Wisły w Janowcu w i budowa zbiornika małej retencji Bzin w zlewni Kamiennej - to jedne z głównych działań przeciwpowodziowych planowanych do realizacji w południowej części regionu wodnego środkowej Wisły i zlewni Pilicy.
Z mediów.

Poprawiony: sobota, 17 kwietnia 2021 15:51
 

Studia wykonalności dla Wisły i Odry gotowe

Email Drukuj PDF

studia wisly

Studia wykonalności dla wiślańskiej i odrzańskiej dróg wodnych są już gotowe - poinformował posłów we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Informacja na temat stanu prac nad programami rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce była jednym z tematów posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi.

"Właśnie zostały ukończone dwa niezwykle ważne studia wykonalności, a więc Wiślańska Droga Wodna i Odrzańska Droga Wodna, które w stu procentach gwarantują wykonalność tych inwestycji" - powiedział Gróbarczyk. Jak dodał, "będą one stanowiły podstawę inwestycją w ramach rozpoczynających się inwestycji".

"W skład tych inwestycji wchodzi ostatnio ogłoszony przez nas przetarg na projekt budowy stopnia wodnego w Siarzewie, jak również stopnie wodne w Malczycach, Lubiążu i Ścinawie" - kontynuował Gróbarczyk.

Inwestycje wymagają jeszcze opracowania raportów oddziaływania na środowisko.

Wiceminister powiedział, że niestety w świetle unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transportu program odbudowy dróg śródlądowych nie zawiera "aspektu ekologicznego". Jak dodał, "będziemy musieli poczekać na inne czasy, kiedy Komisja Europejska jednak zdecyduje, że śródlądowe drogi wodne są ekologiczne i wtedy będziemy mogli uzyskać na takim etapie dofinansowanie".

Jak zastrzegł, "niemniej jednak w ramach rewizji TEN-T (transeuropejska sieć transportowa - PAP) jesteśmy gotowi już do złożenia wniosku o wpisanie dróg: E30 (droga wodna łącząca Bałtyk z Dunajem w Bratysławie), E40 (łącząca Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym) oraz E 70 (łącząca Antwerpię w Belgii z litewską Kłajpedą) do bazowej struktury dróg śródlądowych UE i uzyskania dofinansowania w rozpoczynającej się perspektywie finansowej".
Źródło: PortalMorski.pl

Poprawiony: czwartek, 15 kwietnia 2021 16:07
 

REKORDOWY POCZĄTEK WIOSNY NA MIERZEI

Email Drukuj PDF

mm

Już coraz bliżej do zamknięcia obwodu sztucznej wyspy. Lada dzień zaczną się tam roboty narzutowe. Potrzebny do tego kamień hydrotechniczny przypłynie z Elbląga. Nie mniej dzieje się na obu falochronach, gdzie wkrótce będzie można wrócić do pogrążania ścianek szczelnych.
- Prace na przekopie Mierzei minęły już półmetek i idą zgodnie z harmonogramem. To przedsięwzięcie jest jednym z wielu dowodów, że w trudnym momencie epidemii inwestycje publiczne napędzają gospodarkę i przyczyniają się do dobrej kondycji polskiego rynku - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
W połowie marca pogoda pozwoliła wznowić roboty budowlane w rejonie sztucznej wyspy. Zima, choć sroższa niż w poprzednim roku, okazała się łaskawa. Po ustąpieniu zalodzenia, nie stwierdzono żadnych uszkodzeń na wykonanej wcześniej konstrukcji.
Źródło: oficyna morska.pl

mm123

Poprawiony: wtorek, 13 kwietnia 2021 16:21
 

Gdańsk ma nową, wodną śmieciarkę. Wyłowi śmieci z mariny

Email Drukuj PDF

smieciarka

Dominik Paszliński/gdansk.pl
"Seabin" to innowacyjny kosz morski, którego zadaniem jest zbieranie pływających śmieci. Szacuje się, że to niepozorne urządzenie może wyłowić nawet 1,5 tony odpadów rocznie. Gdańsk, jako pierwsze i jedyne miasto w Polsce, pozyskało taki kosz w 2019 roku. W czwartek, 8 kwietnia 2021 roku, w Marinie Gdańsk na Szafarni zainstalowano drugiego Seabin'a. Został on podarowany przez Fundację Mare, która swoje działania skupia na ochronie ekosystemów morskich, w szczególności wód Morza Bałtyckiego.
Seabin to urządzenie, które wygląda jak podłużna tuba z umieszczonym wewnątrz dużym wiadrem i siatką. Montuje się je stacjonarnie, w taki sposób, by krawędź kosza równała się z linią wody. Seabin zbiera pływające śmieci i zanieczyszczenia, zasysając wodę z powierzchni. Po jej wypompowaniu, w pojemniku zostają odpady, które należy usunąć ręcznie.

Pierwszy z takich koszy zainstalowany został w Marinie przy ul. Szafarnia, w maju 2019 roku. Był to prezent od firmy Wärtsilä Polska.

- Podczas dwóch sezonów, które trwają mniej więcej od kwietnia do września, Seabin zebrał około dwóch ton śmieci - mówi Anita Żebrowska, kierownik Obiektów Hydrotechnicznych - Marina oraz Przystanie Żeglarskie. - Ze względu na warunki atmosferyczne kosz musi być demontowany poza sezonami.

860 na świecie, 2 w Gdańsku
Z zebranych do tej pory informacji wynika, że jeden Seabin jest w stanie wyłowić rocznie:
- 90 000 plastikowych torebek
- 35 000 jednorazowych kubków
- 16 500 plastikowych butelek
- 166 500 plastikowych słomek
Źródło: gdansk.pl

Poprawiony: poniedziałek, 12 kwietnia 2021 15:34
 

Generał Mariusz Zaruski

Email Drukuj PDF

1mz

1mz 01

 

Kontenery z Portu Gdańsk już w Chełmnie. Wiślany rejs barki trwał jeden dzień

Email Drukuj PDF

grudzia  dz  fot. miko  aj kuras dla umwkp  6

Komercyjny rejs barki z Portu Gdańsk do Chełmna
W czwartek, 7 kwietnia do Chełmna dopłynęła barka załadowana dzień wcześniej w Porcie Gdańsk 150 tonami komponentów do produkcji dla jednej z kujawsko-pomorskich firm. Organizatorem pilotażowego wiślanego rejsu komercyjnego, który promuje ideę śródlądowego transportu wodnego, jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Wodny transport śródlądowy w liczbach

Standardowy zestaw rzeczny przewozi tyle towarów co 84 tiry
Przy tym samym nakładzie energii ciężarówką transportujemy na 100, barką na 370 km
Jedna barka dziennie z portu w Gdańsku to 15 tys. tirów rocznie mniej na drogach

Poprawiony: sobota, 10 kwietnia 2021 16:40
 

ZDROWYCH, RADOSNYCH, SPOKOJNYCH ŚWIĄT

Email Drukuj PDF

zyczenia-wielkanocne-propozycje-zyczen

 

91. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Email Drukuj PDF

8flot

fot. 8 FOW
Wielka gala banderowa na wszystkich okrętach danego dywizjonu może oznaczać jedno - święto jednostki. W czwartek, 1 kwietnia, gdyński 13. Dywizjon Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety obchodzi swoją 91. rocznicę utworzenia.
Źródło: 8 FOW

Poprawiony: piątek, 02 kwietnia 2021 15:51
 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE OD ZARZĄDU

Email Drukuj PDF

1wielk

Poprawiony: poniedziałek, 05 kwietnia 2021 16:05