"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okPodczas wyprawy naukowej zbadają czystość wody w Wiśle

Email Drukuj PDF

czysta wisla

Fot. Pixabay
Próbki wody i osadów dennych pobiorą w 800 miejscach Wisły uczestnicy wyprawy naukowej organizowanej przez Fundację "Why Not" i Uniwersytet Śląski, którzy płyną od źródeł do ujścia rzeki.
W wyprawie "Czysta Wisła - Why Not" uczestniczą badacze ze Śląskiego Centrum Wody płynący łódką - laboratorium oraz ok. 70 kajakarzy, którzy zmieniają się co cztery godziny spływu. Swoją przygodę zaczęli w niedzielę rano pod zaporą w Goczałkowicach. Do Gdańska chcą dotrzeć 31 lipca.
"Zaproponowaliśmy wielopoziomowe badania jakości wód Wisły. Dla nas to szansa na zdobycie ogromnej ilości materiału badawczego, opracowanie go i zdobycie informacji, co dzieje się z Wisłą" - mówił dziennikarzom Andrzej Woźnica, dyrektor Śląskiego Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. "Jeśli mamy bardzo gęstą sieć punktów pomiarowych, możemy dokładnie powiedzieć, gdzie co się dzieje" - dodał.
Badacze z łodzi-laboratorium co kilometr pobierają próbki wody. Będą one analizowane m.in. pod kątem mętności, przewodności, zawartości tlenu, chlorofilu, amoniaku, azotanów i chlorków. W osadach dennych sprawdzana będzie zwartość metali ciężkich.
Źródło: PAP

Poprawiony: czwartek, 22 lipca 2021 15:03
 

Trzynastometrowa nasuta statkiem flagowym Festiwalu Wisły.

Email Drukuj PDF

anasuta

Fot. Festiwal Wisły/FB
Trzynastometrowa nasuta będzie od tego roku statkiem flagowym Festiwalu Wisły. W środę została zwodowana w Gassach (Mazowieckie). Za miesiąc dotrze do Torunia, by wziąć udział w piątym największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych.
Nasuta, czyli średniowieczny statek transportowy, ma trzynaście metrów długości i trzy szerokości. Od tego roku będzie jednostką flagową festiwalu, a we wtorek została po raz pierwszy zwodowana.
Jak informują organizatorzy festiwalu, prace wykończeniowe będą jeszcze trwały przez kilkanaście dni w Porcie Czerniakowskim w Warszawie, ale za miesiąc jednostka pojawi się w Toruniu podczas kolejnego Festiwalu Wisły, które łączy miłośników wiślanej turystyki.
Chrzest jednostki i oficjalne nadanie nazwy ma nastąpić drugiego dnia festiwalu - 14 sierpnia - w Toruniu.
"Wzorem dla zespołu doświadczonych szkutników i konsultantów naukowych było gotyckie malowidło z połowy XV wieku zdobiące ścianę kościoła Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Historycy uznają ten fresk za najdoskonalsze, bo w dużym stopniu realistyczne, średniowieczne przedstawienie statku rzecznego w skali Europy. Stąd odważny pomysł, by nasuta z toruńskiego malowidła ożyła i popłynęła Wisłą. Właśnie stało się to faktem" - poinformowali w środę organizatorzy Festiwalu Wisły.
Piąty Festiwal Wisły odbędzie się od 13 do 15 sierpnia. Wcześniej, bo jeszcze w lipcu, z Krakowa wyruszy flis św. Jakuba, którego uczestnicy dotrą w połowie sierpnia do Torunia i wezmą udział w festiwalowym zlocie. Flis dla wielu jest prawdziwym preludium wydarzenia. Szczegóły odnośnie do programu festiwalu mają być znane już wkrótce.

źródło:gospodarkamorska.pl

Poprawiony: środa, 14 lipca 2021 18:44
 

Tak o Wiśle pisali :

Email Drukuj PDF

afraszki-Jan Izydor Sztaudynger (ur. 28 kwietnia 1904 w Krakowie, zm. 12 września 1970 tamże) - polski poeta, fraszkopisarz, satyryk, teoretyk lalkarstwa, tłumacz.

"Z pięknych szumnych wstążek
Krakowski strój słynie,
Najpiękniejsza wstążka,
Co przez niego płynie!"
Jan Izydor Sztaudynger, Na Wisłę, 1954

Poprawiony: wtorek, 13 lipca 2021 09:04
 

Już od 8 lipca można ponownie zwiedzać ORP Błyskawica

Email Drukuj PDF

ablysk

Fot. MMW
Błyskawica powróciła ze Stoczni Wojennej po kilkumiesięcznym remoncie i cumuje na swoim stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim.
Poza pracami remontowymi, poprawiającymi kondycję okrętu, zmieniono także wzór wojennego malowania. ORP Błyskawica prezentuje obecnie kamuflaż pochodzący z okresu od maja 1942 r. (po obronie miasta Cowes) do listopada tego roku (tzw. Admiralty Dark Disruptive). To czas, kiedy Błyskawica brała m.in. udział w lądowaniu aliantów w Afryce Północnej, podczas słynnej operacji Torch.
ORP Błyskawica można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 13.00
(ostatnie wejście 12.15) i 14.00 - 18.00 (ostanie wejście 17.15).
Szczegóły dotyczące cen biletów oraz usługi przewodnickiej na stronie::muzeummw.pl

Poprawiony: czwartek, 08 lipca 2021 18:52
 

"Lwów"

Email Drukuj PDF

lwow zrodlo dawny tczew

Fot. Dawny Tczew
Mija 100 lat od czasu, gdy ORP "Lwów" dobił do jednego z nabrzeży portu Wolnego Miasta Gdańska w lipcu 1921 roku. Był to pierwszy polski statek oceaniczny pod polską banderą, pierwszy żaglowiec, pierwszy statek szkolny. A właściwie okręt, bo zanim były bark "Nest" trafił pod zarząd cywilny, pływał w barwach Departamentu Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
Źródło: gospodarka morska.pl

Poprawiony: środa, 07 lipca 2021 11:58
 

MAMY MILION ODWIEDZIN

Email Drukuj PDF

milionnnnnnn

Parafrazując słynne powiedzenie Marszałka : NI Z TEGO NI Z OWEGO MAMY MILION NA SZÓSTEGO.
Dziękując kłaniam się nisko wszystkim odwiedzającym i zapraszam do dalszych odwiedzin.

Zbigniew Stankiewicz.

Poprawiony: wtorek, 06 lipca 2021 18:42
 

Startuje Gdynia Sailing Days

Email Drukuj PDF

sailing-2542901 640

Fot. Pixabay
Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w Polsce odbędzie się w Gdyni w dniach 2-18 lipca.
W imprezie zobaczymy ponad 800 żeglarzy z 24 klas regatowych, a najważniejszą imprezą będą mistrzostwa świata juniorów w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Jedną z najciekawszych atrakcji Gdynia Sailing Days będzie również Polboat Yachting Festival organizowany przez Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - Polskie Jachty (Polboat).

Źródło: PZŻ

Poprawiony: piątek, 02 lipca 2021 13:36
 

Tak o Wiśle pisali :

Email Drukuj PDF

kig-KONSTANTY ILDEFONS GAŁCZYŃSKI

Niedziela nad Wisłą
Już się wszyscy zgodzili:
szwagier, ciocia, teść,
że w niedzielę najmilej
po tym moście się przejść,

a ja mówię do Zośki,
że też zgadzam się z tym -
i na Śląsko Dąbrowski
co niedziela jak w dym:

Wisła płynie, płynie, płynie,
pod mostami srebrzy się.
a wiatr gra na okarynie
dla kochanej rzeki swej;

chodzi słońce po wiklinie,
błyska słońce znów i znów;
Wisła płynie, płynie, płynie
jak melodia do twych słów.

Mnie nie trzeba za wiele,
taki jestem od lat:
trochę słońca w niedzielę,
żeby słońce i wiatr;

lubię patrzeć z uśmiechem,
lubię w dal i na wprost,
lubię z mostu na rzekę,
lubię z rzeki na most:

chodzi słońce po wiklinie,
błyska słońce znów i znów;
Wisła płynie, płynie, płynie
jak melodia do twych słów.

Pod Krakowem - przez wioskę,
pod Toruniem - przez las;
nie najlichsza - Pod Płockiem,
nie najbrzydsza - gdzie Gdańsk;

gada falą złotawą,
taką znaną - jak twarz;
ale tu, pod Warszawą,
jak pod sercem ją masz:

Wisła płynie, płynie, płynie,
pod mostami srebrzy się,
a wiatr gra na okarynie
dla kochanej rzeki swej;

Poprawiony: poniedziałek, 28 czerwca 2021 11:49
 

Z Tczewa na oceany. "Znaczy Szkoła Morska" 101. rocznica powołania Szkoły Morskiej w Tczewie

Email Drukuj PDF

101 lat szkoly morskiej 2

Fot. Marek Grzybowski
Może wiedzą coś o Szkole Morskiej w Tczewie ci, którzy czytali książkę "Kolebka nawigatorów". Tczewską szkołę kończył bowiem jej autor Karol Olgierd Borchardt, znany z opowieści opisanych w powszechnie znanej wśród marynistów książce "Znaczy Kapitan", popularyzator pierwszych polskich morskich podróży pod białoczerwoną banderą na "Lwowie", twórca barwnych opowieści o polskich kapitanach, statkach i marynarzach, wychowawca wielu pokoleń nawigatorów i oficerów marynarki handlowej i rybackiej.
Jeszcze na dobre nie przyzwyczailiśmy się do faktu, że Polska leży nad morzem, jeszcze nie mieliśmy polskich statków handlowych, a białoczerwona bandera łopotała jedynie na należących do Kaszubów kutrach rybackich. Latem 1919 roku kadm. Kazimierz Porębski powołał zespół i zlecił mu opracowania statutu, struktury organizacyjnej i programu nauczania szkoły, której zadaniem miało być kształcenie kadr dla polskiej floty handlowej. Była to jedna z jego pierwszych decyzji jako kierownika Departament dla Spraw Morskich. Decyzji ważnych dla tworzenia Polski Morskiej i rozwoju polskiej floty. Należy tu podkreślić, że departament kierowany przez Porębskiego znajdował się w strukturze Ministerstwa Spraw Wojskowych i powstał z przekształcenia działającej do 2 maja 1919 roku Sekcji Marynarki, której zasadniczym celem był rozwój marynarki wojennej i handlowej.
Szkoła Morska w Tczewie działała przez 10 lat. Rozpoczęła działalność z opóźnieniem, bo jej uczniów wezwała Ojczyzna na ratunek, gdy Warszawę okrążały wojska bolszewików. Formalnie rozpoczęła bowiem działalność w dniu 17 czerwca 1920 roku. Por. mar. Antoni Garnuszewski, dyrektor Szkoły Morskiej rozpoczął edukację z wydziałami nawigacyjnym i mechanicznym, z zatwierdzonym statutem, programami, strukturą szkoły, etatami i skromnym budżetem. Jednak tuż po egzaminach, 53 kandydatów zgłosiło się do służby ochotniczej i ruszyło na front walki z Rosją bolszewicką. W październiku powrócili w mury tczewskiej szkoły. Garnuszewski przyjął do szkoły dodatkowo 29 uczniów, ochotników powracających z frontu.

101 lat szkoly morskiej 1

Źródło: gospodarka morska.pl

Poprawiony: czwartek, 24 czerwca 2021 10:14
 

W piątek ma być oddany do użytku nowy most nad kanałem żeglugowym przez Mierzeję

Email Drukuj PDF

mot

Fot. Mat. Prasowe
Nowy most nad budowanym kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną zostanie oddany do użytku w piątek - poinformował inwestor, Urząd Morski w Gdyni. To jeden z dwóch mostów, po których mieszkańcy i turyści będą przejeżdżać odwiedzając miejscowości od Krynicy Morskiej do Stegny.
Źródło: PAP

Poprawiony: czwartek, 24 czerwca 2021 10:07