"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okOBCHODY 80. ROCZNICY OBRONY MODLINA I WALK FLOTYLLI WIŚLANEJ

Email Drukuj PDF

flotamodlin

Weekend 14-15 września upłynął pod znakiem uroczystych obchodów 80. Rocznicy bohaterskiej Obrony Modlina. W sobotę, odbył się pogrzeb 17 żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku na terenie dawnej Państwowej Stoczni Modlin. W niedzielę, 15 września 2019, członkowie Ligi Morskiej i Rzecznej, którzy przybyli do Modlina z całego kraju, upamiętnili 80. rocznicę działań bojowych oraz samozatopienia Flotylli Wiślanej.

Poprawiony: sobota, 21 września 2019 16:59
 

MGMIŻŚ: NA POCZĄTKU PAŹDZIERNIKA PODPISANIE UMOWY Z WYKONAWCĄ PRZEKOPU MIERZEI WIŚLANEJ

Email Drukuj PDF

przekop

fot. MGMiŻŚ
Na początku października nastąpi podpisanie umowy z wykonawcą kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną- poinformowała PAP w sobotę wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa. Najkorzystniejszą ofertę złożyło polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix.

W Elblągu w sobotę odbywa się VIII Konwent Morski, poświęcony planowanej budowie drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym.

"Od strony formalnej jesteśmy już po bezpiecznej stronie. Czekamy tylko na dokumenty w postaci gwarancji od wykonawcy. Mówimy bezpiecznie o pierwszych dniach października - podała wiceminister, pytana o termin podpisania umowy z wykonawcą. Dodała, że podpisanie umowy najpewniej odbędzie się w Elblągu. Pytana, kiedy wykonawca wejdzie na plac budowy odpowiedziała, że trwa ustalanie harmonogramu prac z wykonawcą.

Poprawiony: sobota, 21 września 2019 16:49 Więcej…
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lm19

Prezes Obwodu Ligi Morskiej i Kolonialnej przy Fabryce Broni w Radomiu inż. Skopowski wbija gwóźdź do sztandaru ligi. 1936/09/16

Poprawiony: piątek, 20 września 2019 15:18
 

POWSTANIE TERMINAL INTERMODALNY W EMILIANOWIE NIEDALEKO BYDGOSZCZY

Email Drukuj PDF

emilianow t1-------We wtorek 17 września 2019 r. zostało podpisane porozumienie w sprawie terminala intermodalnego w Emilianowie koło Bydgoszczy. Przedsięwzięcie ma na celu stworzenie nowego łańcucha logistycznego i stworzy nowe warunki przedsiębiorczości w ramach Trójmorza.

Sygnatariuszami porozumienia byli Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Gmina Nowa Wieś Wielka, PKP S.A., Zarząd Morski Portu Gdynia S.A., Spółka Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz PKP CARGO S.A.

W uroczystości, oprócz wojewody Mikołaja Bogdanowicza udział wzięli: wiceminister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber, wiceminister inwestycji i rozwoju Grzegorz Puda, parlamentarzyści, sygnatariusze porozumienia oraz gospodarz miejsca Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka Wojciech Oskwarek.

Plan budowy terminala towarowego w Emilianowie k. Bydgoszczy zakłada, że terminal będzie oparty o platformę kolejowo-drogową w pobliżu węzła linii kolejowej 201 (Trójmiasto - Chorzów), drogę ekspresową S10, port lotniczy Bydgoszcz - Szwederowo, a także port rzeczny nad Wisłą.

Poprawiony: czwartek, 19 września 2019 19:55 Więcej…
 

II KONGRES ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ W OPOLU

Email Drukuj PDF

kongred

kongres t1 1----- Transport musi wrócić na polskie rzeki - powiedział podczas II Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu minister Marek Gróbarczyk. Kongres zgromadził kilkuset przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, nauki i biznesu. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej ocenił, że tempo prac związanych z powrotem barek na rzeki nie jest zadowalające. Jednocześnie tłumaczył, że ministerstwo zmaga się z zapóźnieniami ostatnich 50 lat.

Marek Gróbarczyk zwrócił uwagę na proces realizacji inwestycji na rzekach. W tym przypadku należy spełnić wymagania prawne i środowiskowe. - Jeśli tego nie zrobimy, to spotka się to z blokadą Komisji Europejskiej.

Poprawiony: czwartek, 19 września 2019 19:46
 

WITAMY NOWEGO CZŁONKA KLUBU

Email Drukuj PDF

brat

Na zebraniu Klubu 18 września Bracia Wiślanie uroczyście powitali nowego członka.
Do naszego Bractwa przystąpił Kolega Marek Kozłowski.

Poprawiony: czwartek, 19 września 2019 19:57
 

ŚWIATOWY DZIEŃ MONITORINGU WODY

Email Drukuj PDF

18wrzenia sko thumb

W roku 2019 Światowy Dzień Monitoringu Wody przypada na 18 września (środa)

Dziś jest Światowy Dzień Monitoringu Wody

Dzień Monitoringu Wody to ogólnoświatowa akcja, która ma na celu zaangażować obywateli w ochronę światowych zasobów wodnych, działań na rzecz czystości rzek, jezior oraz innych zbiorników wodnych. Święto ustanowiła Fundacja America's Clean Water w 2003 roku.

Poprawiony: środa, 18 września 2019 11:14
 

PREMIER UKRAINY O PLANACH BUDOWY SZLAKU WODNEGO MIĘDZY BAŁTYKIEM A MORZEM CZARNYM

Email Drukuj PDF

e-40 waterway t1

Ukraina planuje realizację kilku ambitnych projektów infrastrukturalnych, w tym budowę szlaku wodnego między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym - oznajmił szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk.

"Mamy kilka bardzo ambitnych projektów infrastrukturalnych, o których zaczynamy już rozmawiać. Musimy spróbować połączyć szlakiem wodnym Morze Bałtyckie i Morze Czarne. Jest to absolutnie realne, jest to projekt drogi wodnej E-40, na temat którego należy porozumieć się z Polską i Białorusią" - oświadczył.

Premier przekazał, że strona ukraińska rozpoczęła już rozmowy w tej sprawie. "Już zaczęliśmy to robić" - podkreślił.

Projekt drogi wodnej E40 miałby połączyć Bałtyk z Morzem Czarnym przez Wisłę, Bug, Prypeć i Dniepr. Jej długość to 2 tys. km.

pm

Poprawiony: wtorek, 17 września 2019 16:21
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

zeb09

 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

Album pt. "Rybacka Flota Władysławowa" ma 460 stron, formatu 230x300 mm, na których jest prezentowanych ponad 500 zdjęć. Autorami albumu są Franciszek Necel, władysławowski rybak i armator oraz Bohdan Huras - autor wielu publikacji na temat historii polskiej floty handlowej i rybackiej. Natomiast autorem wstępu jest znakomity znawca tej tematyki Mirosław Kuklik - dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku.
Tematem wydawnictwa jest historia kilkuset jednostek rybackich zarejestrowanych i operujących z portu Władysławowo, od chwili jego powstania w 1937 r. do dnia dzisiejszego. W pierwszej części, ogólnej, przedstawiona jest historia powstania portu i kolejnych etapów jego rozwoju, łącznie z okresem II wojny światowej, pierwszych lat powojennych, czasu wielkich inwestycji w latach 1955-1980, aż po współczesne czasy przemian gospodarczych.

flota wladyslawowa

Dane techniczne
Tytuł Rybacka Flota Władysławowa
Autor / Autorzy Bohdan Huras, Franciszek Necel
Wydawca POWR
Rok wydania 2015
Język polski
Okładka twarda
Ilość stron 436
Format A-4
ISBN 978-83-62022-87-8, ISSN 1230-7092

Poprawiony: niedziela, 15 września 2019 15:40