"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okINFORMACJA ZE "SZLAKU WODNEGO IM. KRÓLA STEFANA BATOREGO"

Email Drukuj PDF

informacja ze szlaku batorego-stowarzyszenie 01

Poprawiony: środa, 29 czerwca 2016 15:40 Więcej…
 

2017 ROKIEM RZEKI WISŁY

Email Drukuj PDF

wisabeztytuu1

wisabeztytuu

wisab miastawislawyniki-300x200wislauchwaarrw 300x200-300x200

Poprawiony: wtorek, 28 czerwca 2016 15:54
 

SZLAK BATOREGO - REJS KAJAKIEM

Email Drukuj PDF

W najbliższych dniach Pan Grzegorz Manias wyrusza w rejs Szlakiem Króla Stefana Batorego. Taką informację mailową otrzymaliśmy od samotnego podróżnika.

mapka 01beztytuubeztytuu1beztytuu2

Kajakiem z żaglem, bo wybrana trasa nakłada ograniczenia, co do wielkości i zanurzenia jednostki.

279270543 2 644x461 duzy-kajak-skladany-z-zaglem-zaglowka-neptun-08-stan-idealny-dodaj-zdjeciaTo nie jest kajak Pana Grzegorza /zdjęcie z Internetu/, w mailu Pan Grzegorz napisał, że płynie kajakiem z żaglem gaflowym.

Podróżnik obiecał przesyłać z wyprawy/w miarę możliwości/ zdjęcia z krótkim opisem - czekamy z niecierpliwością. Oczywiście opublikujemy je na naszej stronie.
Życzymy Grzegorzowi udanego rejsu.

Poprawiony: wtorek, 28 czerwca 2016 13:46
 

ZAWISZA CZARNY - 55 LAT OD PODNIESIENIA BANDERY

Email Drukuj PDF

zawisza800px-syzawiszczarnyii

Podczas swoich rejsów odwiedził wszystkie kraje nad Bałtykiem i Morzem Północnym, wielokrotnie żeglował po Wodach Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. W latach 1989 - 1990 opłynął świat w wieloetapowej wyprawie. W 1992 roku uczestniczył w obchodach 500-lecia odkrycia Ameryki Columbus'92. W 1994 roku po raz kolejny przeżeglował Wielkie Jeziora Amerykańskie. W latach 1996 - 1999 był nieprzerwanie w rejsie, przez trzy i pół roku odbył między innymi Wyprawę dookoła Ameryki Południowej gdzie uczestniczył w Światowym Zlocie Skautów w Chile, dwukrotnie opłynął przylądek Horn oraz odwiedził polską stację badawczą im. H. Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego na Antarktydzie.
W swych rejsach Zawisza, tak jak jego poprzednik, realizuje cele statutowe harcerstwa. Należały do nich np. w 2000 r. Rejsy Pokoju z międzynarodową załogą, z młodzieżą państw ogarniętych konfliktami zbrojnymi na Bliskim Wschodzie. Od 2006 roku uczestniczy w programie Zobaczyć Morze, a od 2011 roku rokrocznie Zawiszą harcerze przewożą Betlejemskie Światło Pokoju dla skautów z Bornholmu i Karlskorony.
W ostatnich latach kontynuuje swoja misję w rejsach dla harcerskich, międzynarodowych (rejs polsko - litewski, rejs polsko - ukraiński), dla organizacji związanych z wychowaniem morskim, dla szkół i klubów żeglarskich.
W roku 2012 w uznaniu roli jaką Zawisza Czarny odegrał w morskim wychowaniu młodzieży, podczas 50 lat morskiej służby, otrzymał on prestiżową nagrodę polskiego żeglarstwa - Nagrodę Specjalną Rejsu Roku 2011.

Poprawiony: niedziela, 26 czerwca 2016 18:40
 

WIANKI W WARSZAWIE

Email Drukuj PDF

wiankidbimage gallery image 9wianki93nocswietojanska2014 t1

Naturalnie nad rzeką
Wianki nad Wisłą w Warszawie

W tym roku na Wianki nad Wisłą zapraszamy 25 czerwca, tuż po kalendarzowej Nocy Świętojańskiej, która przypada w piątek w dniu św. Jana. Tegoroczny program przygotowany przez Stołeczną Estradę będzie pełen odwołań do rzeki i jej atrakcyjności wynikającej z wciąż zachowanej naturalności. Będą rejsy, binduga flisacka, targ rybny, a na Podzamczu wielki piknik rodzinny, potańcówki, koncerty polskich gwiazd i zjawiskowy pokaz ogni o północy.
Od kilku lat Wianki przechodzą metamorfozę. Dzięki inwestycjom nad rzeką możemy nasze działania programowe przenieść na samą Wisłę, a to jest bardzo interesujące dla naszej publiczności - mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady. Chcemy, żeby ta impreza była wielkim, rodzinnym świętem związanym z rzeką, która przepływa przez miasto. Wianki są okazją, żeby jej walory wykorzystać do łącznia dwóch brzegów i pokazywania jej naturalnego piękna.

Poprawiony: wtorek, 21 czerwca 2016 14:05 Więcej…
 

19 CZERWCA 1930 R. NA REDZIE PORTU GDYŃSKIEGO STANĄŁ ZAKUPIONY ZE SKŁADEK SPOŁECZEŃSTWA DAR POMORZA

Email Drukuj PDF

dar-pomorzaoperacja-zagiel-1992p1015536

"Dar Pomorza" nazywany "Białą Fregatą", od 1929 roku związany jest z Gdynią. Został zbudowany w roku 1909 w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po wodowaniu 18 września 1909 r. otrzymał nazwę "Prinzess Eitel Friedrich" i rozpoczął służbę wychodząc w dziewiczy rejs do Christiansand i Antwerpii. Po klęsce Niemiec w I wojnie światowej statek przejęli Francuzi, przeprowadzając go do portu Saint Nazaire. W roku 1926 otrzymał on nową nazwę "Colbert" i miał zastąpić francuski żaglowiec szkolny "Richelieu". Plan ten nie doczekał się realizacji. W rok później fregata przeszła na własność barona de Foreste, który zamierzał przekształcić ją w jacht oceaniczny, ale i ten pomysł nie został urzeczywistniony.

dar-pomorza-2podniesienie-bandery-1930

Poprawiony: niedziela, 19 czerwca 2016 12:53 Więcej…
 

ŚWIĘTO MORZA 2016

Email Drukuj PDF

swieto morza logoswieto-morza-gdynia-2016-logo 685117

Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim.swieto-morza-gdynia-1932swietophoca thumb l 1swietophoca thumb l 2

Potem co roku w czerwcu ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter wpisując się w rzeczywistość PRL.
Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w roku 2013. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku.

Poprawiony: piątek, 17 czerwca 2016 18:44 Więcej…
 

UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIENIA DWÓCH LEGENDARNYCH KAPITANÓW

Email Drukuj PDF

Akademia Morska w Gdyni zaprasza na uroczystość upamiętnienia dwóch legendarnych, wybitnych postaci szkolnictwa morskiego: kpt. ż.w. rybołówstwa morskiego Wiktora Gorządka oraz kpt. ż.w. Karola Olgierda Borchardta.

wiktor gorzadek arch.amgKPT.WIKTOR GORZĄDEKborchardt k.o archamgKPT. KAROL OLGIERD BORCHARDT

Pamiątkowa tablica poświęcona kapitanowi Gorządce zostanie wmurowana w Nabrzeże Pomorskie - miejsce skąd wypływał na dalekomorskie łowiska. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokona JM rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof.zw. dr hab. Piotr Jędrzejowicz oraz przewodniczący Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej kpt.ż.w. dr Andrzej Królikowski. W uroczystości, obok władz Akademii Morskiej w Gdyni, wezmą udział członkowie SKŻW, w tym wychowankowie kapitana Gorządka.
Ponadto, w hallu budynku Wydziału Nawigacyjnego AMG, odsłonięte zostanie popiersie wybitnego marynisty, marynarza, wychowawcy kadr morskich - kapitan Borchardt właśnie w tym gmachu, prowadził przez lata wykłady z astronawigacji. Rzeźba stanowi depozyt Muzeum Miasta Gdyni.
Uroczystość odbędzie się w piątek, 17 czerwca b.r.:
godz. 11.30 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej kapitana Wiktora Gorządka (Nabrzeże Pomorskie, w miejscu cumowania Daru Młodzieży)
godz. 11.45 - odsłonięcie popiersia kapitana K.O. Borchardta (budynek Wydziału Nawigacyjnego AMG - Al. Jana Pawła II).
rel (Akademia Morska w Gdyni)

Poprawiony: piątek, 17 czerwca 2016 07:15
 

OPUBLIKOWANE PRZEZ MGMiŻŚ

Email Drukuj PDF

tor beztytuu

Poprawiony: czwartek, 16 czerwca 2016 18:58
 

ANAKONDA 16 - NOCNE DZIAŁANIA W PUNKCIE BAZOWANIA HEL

Email Drukuj PDF

minypio-6481

Kolejnym epizodem ćwiczenia Anakonda 16, realizowanym przez jednostki Marynarki Wojennej był nocny załadunek uzbrojenia broni podwodnej.

Operacja została przeprowadzona w Helu we współpracy specjalistów Punktu Bazowania Hel i załóg trałowców ORP Gopło i ORP Wdzydze.

Ładowanie broni podwodnej na trałowce odbyło się w nocy z poniedziałku na wtorek. Współpracowały służby techniczne Punktu Bazowania Hel (3. Flotylla Okrętów) i załogi trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża). Przed przybyciem okrętów, przy jednym z nabrzeży, rozwinięto Punkt Załadunku Min. Do okrętów podjechała platforma kolejowa transportująca miny. Na nabrzeżu czekał już dźwig, przy pomocy którego przeładowano miny z platformy na okręty. Zabezpieczenie przeciwpożarowe i antydywersyjne działań wystawiła obsada Punktu Bazowania Hel. Zaopatrzone w miny trałowce pod osłoną nocy wyszły na morze.

Punkt Bazowania Hel jest pododdziałem logistycznym Komendy Portu Wojennego Gdynia zabezpieczającym funkcjonowanie jednostek czasowo bazujących w Porcie Wojennym w Helu. W swojej obecnej postaci znacznie rozszerza możliwości bojowe Portu Wojennego w Gdyni i stacjonujących tam sił Marynarki Wojennej. Punktem Bazowania Hel dowodzi kmdr ppor. Leszek Smarzyński. PB Hel to jedyna tego typu baza zabezpieczająca działania okrętów pod względem uzbrojenia minowego i trałowego w tej części polskiego Bałtyku. Dysponuje szerokim zapleczem magazynowym. Znajdują się tam warsztaty remontowe, które zapewniają utrzymanie uzbrojenia trałowego w prawidłowym stanie technicznym i ich remonty bieżące. PB Hel ma możliwość kompleksowego zaopatrywania okrętów i odtwarzania przez nie gotowości bojowej.

Poprawiony: środa, 15 czerwca 2016 19:10