"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo ok"DŁUGIE ŁODZIE" ANGLIKÓW

Email Drukuj PDF

. Angielski termin house boats chyba najlepiej oddaje charakter tego rodzaju jednostek pływających. Ich podstawowym atutem jest wygoda podczas rejsu i dość łatwe manewrowanie jednostką.

 barka1dsc 6726sbarka2images 1barka3images 2

W Polsce ten sposób spędzania urlopu nie jest jeszcze tak popularny jak w krajach Unii, choć zainteresowanie turystów beztroską żeglugą po śródlądziu powoli, lecz systematycznie rośnie.

Poprawiony: niedziela, 07 lutego 2016 16:47 Więcej…
 

UDZIAŁ ORP GEN. T. KOŚCIUSZKO W MANEWRACH "COLD RESPONSE"

Email Drukuj PDF

orpkosciuszkocoldresponse 3fo 595 314fiordyprzewodnik sladami rysia2orp gen. t. kociuszko

ORP Gen. T. Kościuszko za kilkanaście dni weźmie udział w międzynarodowych manewrach wojskowych pk. "Cold Response 2016". Ćwiczenia, które odbędą się w północnej części Norwegii, rozpoczną się w piątek, 19 lutego i potrwają niecałe 3 tygodnie.
"Cold Response" to cykliczne, odbywające się pod auspicjami NATO i ONZ, międzynarodowe, zimowe ćwiczenia wojskowe prowadzone zarówno na lądzie, morzu i w powietrzu. Obowiązki państwa gospodarza pełni Norwegia, a same ćwiczenia odbywają się w jej północnej części. Działania morskie prowadzone są równolegle z działaniami na lądzie i w powietrzu oraz mają na siebie bezpośredni wpływ. Scenariusz ćwiczenia przewiduje wkroczenie sił Sojuszu w rejon konfliktu wywołanego agresją jednego z państw i przywrócenie pokoju. Zadaniem sił morskich jest także przywrócenie bezpieczeństwa na szlakach komunikacyjnych oraz zapewnienie ochrony żeglugi przed nasilającymi się atakami terrorystycznymi. Rejonem działań są wody wewnętrzne norweskich fiordów za kołem podbiegunowym.
W odbywających się po raz siódmy ćwiczeniach (poprzednie miały miejsce w 2006, 2007, 2009, 2010, 2012 i 2014) uczestniczyć będzie około 17 tysięcy żołnierzy z 13 państw. Jedenaście krajów należy do Sojuszu Północnoatlantyckiego (Belgia, Kanada, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Polska, Niemcy, Wielka Brytania, USA oraz Norwegia), a pozostałe dwa do sojuszu Partnerstwa dla Pokoju (Finlandia i Szwecja).
Polska Marynarka Wojenna, po raz drugi w historii weźmie udział w manewrach z cyklu "Cold Response". Reprezentowana będzie przez załogę fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko wraz z zaokrętowanym na jej pokładzie śmigłowcem ZOP SH-2G. To pierwszy w tym roku udział ORP Gen. T. Kościuszko oraz personelu klucza śmigłowców pokładowych w międzynarodowych manewrach u wybrzeży Norwegii. Po opuszczeniu polskich wód terytorialnych ORP Gen. T. Kościuszko skieruje się do norweskiego Bergen. Tam w przyszłym tygodniu rozpocznie się faza portowa i zgrywająca ćwiczenia.

Poprawiony: sobota, 06 lutego 2016 14:57 Więcej…
 

NOWA ŁÓDŹ NA WIŚLE

Email Drukuj PDF

nowa na wislerzgw  nowa lodz 595 314

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku sukcesywnie dokonuje wymiany wykorzystywanego sprzętu, tym razem poinformował o zakupie dla Nadzoru Wodnego w Chełmnie nowoczesnej łodzi roboczej.
Jest to jednostka płaskodenna, zbudowana z aluminium o długości niemal 7 metrów i szerokości 2,5 metra. Jej maksymalne zanurzenie wynosi 55 cm. Na pokładzie mieści się ośmiu pracowników, nośność łodzi to jedna tona. Będzie wykorzystywana do prac utrzymaniowych na rzece oraz transportu materiałów i sprzętu.
Łódź została wyposażona w silnik zaburtowy Yamaha F50HETL o mocy 50KM. Dzięki swojej konstrukcji dobrze nadaje się do pracy w warunkach panujących na Wiśle. Jest lekka, niezatapialna i wytrzymała. To pierwsza tego typu łódź pracująca na Wiśle w jednostkach terenowych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

RZGW Gdańsk.

Poprawiony: piątek, 05 lutego 2016 16:38
 

GDYNIA MIASTO Z MORZA, MARZEŃ I MITÓW

Email Drukuj PDF

gdy4podkowa-z-gdyni2g5dytytulgdy12ld8wt5

Miasto z morza i marzeń, najpiękniejsza córa II Rzeczypospolitej, polskie okno na świat - tak przed wojną określano Gdynię. Początki tego miasta i jego budowę otacza legenda, która niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. W najbliższą środę (10 lutego) Gdynia obchodzi 90 rocznicę uzyskania praw miejskich.
Powstanie Gdyni jawiło się współczesnym jako coś zdumiewającego. Oto z, liczącej na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia nieco ponad tysiąc mieszkańców, miejscowości letniskowej, w zaledwie kilkanaście lat, rozwinęło się miasto zamieszkałe przez 120 tysięcy ludzi. Zaś tutejszy port, wybudowany praktycznie od zera, stał się w tym czasie największym portem na Bałtyku.
Nic zatem dziwnego, że ten niezwykle dynamiczny rozwój, bezprecedensowy w historii Polski, fascynował społeczeństwo II Rzeczypospolitej. Powoli kształtował się wizerunek niezwykłego miasta wielkich możliwości, polskiego Klondike zbudowanego przez rzutkich, przedsiębiorczych pionierów. Gdynia przedstawiana była jako prawdziwa Ziemia Obiecana dla wszystkich, którzy mają odwagę marzyć i marzenia te relizować.

Poprawiony: piątek, 05 lutego 2016 08:02 Więcej…
 

JUŻ 36 MIESIĘCY JESTEŚMY W INTERNECIE

Email Drukuj PDF

czoo okpodziekowanie2uczen07

W poniedziałek 4 lutego 2013 r. nastąpiło oficjalne uruchomienie strony internetowej Klubu "Bractwo Wiślane" Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie.
To dobra okazja aby podziękować twórcy naszej strony komandorowi porucznikowi MARKOWI JANKIEWICZOWI.

podziekowanie48836582-icon-handshake

DZIĘKUJEMY CI MARKU !

Poprawiony: środa, 03 lutego 2016 20:28
 

96. ROCZNICA ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

Email Drukuj PDF

W środę 10 lutego 2016 r. o godzinie 09,30 na Placu Wolności w PUCKU rozpoczną się uroczystości
z okazji 96. Rocznicy ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM.

.zaslubinyb52c8b2119c9922e9d8bef9af16e8749

Na uroczystości zapraszają: Urząd Miasta Puck, Liga Morska i Rzeczna, Urząd Morski w Gdyni
i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

zaslub95rzpzm

Poprawiony: środa, 03 lutego 2016 18:13
 

DAWNYCH TRANSATLANTYKÓW CZAR

Email Drukuj PDF

Zmienił się sposób podróżowania i zmieniły się środki transportu, samoloty zastąpiły statki pasażerskie, a podróż przez Atlantyk skróciła się do kilkunastu godzin.
Jednak nic nie zastąpi magii dawnych transatlantyków.

Załogi polskich transatlantyków to była marynarska elita. Najlepsi, legendarni już dzisiaj kapitanowie. Ulubieńcy prasy, kreowani na prawdziwych celebrytów swoich czasów. Pierwsze statki pasażerskie pływające przez Atlantyk podniosły biało-czerwoną banderę w 1930 roku, a ostatni rejs odbył się w 1988 roku.

polonia54c6db3017668 osize933x0q70ha499e0kosciuszko54c6db315130b osize933x0q70h725d2fpulaskiz16988632q-pulaski--powstal-w-1912-r--w-angielskiej-stoczni-

- Pionierska trójka - parowce Polonia, Kościuszko, Pułaski były typowymi liniowcami, nastawionymi na obsługę ruchu emigranckiego.

pisudski54c6db2e2109a osize933x0q70hafe18cms batory 1937

- Najsłynniejsze bliźniaki - Piłsudski i Batory- nowoczesne statki, budowane we Włoszech wg. polskich założeń. To one najmocniej tworzą legendę polskich transatlantyków.

Poprawiony: wtorek, 02 lutego 2016 18:34 Więcej…
 

"DAR POMORZA" I "SOŁDEK" WRACAJĄ PO PRZERWIE ZIMOWEJ

Email Drukuj PDF

darf obj 000335 20100715193204 sss sodek in gdask

Jak informuje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, od 2 lutego 2016 roku ponownie będzie można zwiedzać Sołdka i Dar Pomorza. Obie jednostki, po przerwie zimowej zostaną otwarte dla zwiedzających 2 lutego. Chętni wejdą na ich pokład od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10 do 16.

Poprawiony: poniedziałek, 01 lutego 2016 16:21
 

BRUKSELA POZWOLI POLSCE NA KANAŁ

Email Drukuj PDF

kanal5694b40617565 p

Rząd przekonał Komisję Europejską, że przekopanie Mierzei Wiślanej służy bezpieczeństwu UE. Według informacji "Rzeczpospolitej" decydujące okazały się ubiegłotygodniowe rozmowy z unijnym komisarzem ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vellą. Rząd szykował się do nich od dłuższego czasu, bo to od decyzji Velli zależy w praktyce aprobata Unii Europejskiej dla budowy kanału łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.
Zgoda Komisji Europejskiej jest niezwykle ważna gdyż uniemożliwi to raczej protesty ekologom oraz strony rosyjskiej.
Resort gospodarki miał trudne zadanie wobec napiętych relacji jakie panują pomiędzy UE a rządem PiS. Udało się jednak przekonać, że w kwestii ekologii rząd Beaty Szydło w pełni będzie współpracować z Brukselą.
Według wielu kluczową kwestią w tej sprawie była obawa o bezpieczeństwo Polski oraz wschodniej granicy UE.
Jak wynika z naszych informacji, argumenty te miały znaleźć zrozumienie u komisarza Velli, który miał zapewnić w rozmowie z Gróbarczykiem, że Bruksela nie będzie blokowała budowy kanału i przekaże na tę inwestycję unijne środki. Pod warunkiem jednak, że polski rząd dołoży wszelkich starań, by straty dla środowiska były jak najmniejsze i w miarę możliwości skompensowane.

Źródło:-"Rzeczpospolita"

Poprawiony: poniedziałek, 01 lutego 2016 08:20
 

ZBLIŻA SIĘ CZAS ROZLICZANIA PIT-ów

Email Drukuj PDF

pit219px-edmund kopotowskipit1112 84

Fundusz Stypedialny im. Edmunda Kłopotowskiego
Szanowni Państwo
Wiele lat inteligencja polska była celowo niszczona przez wrogie mocarstwa - aresztowanie kadry naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Katyń, Powstanie Warszawskie itd. Inteligencja zawsze stanowiła ośrodek ruchów wolnościowych. Odtwarzanie tego patriotycznego kapitału narodowego to konieczna żmudna i długotrwała praca. Fundacja "FUNDUSZ STYPENDIALNY IM. EDMUNDA KŁOPOTOWSKIEGO" służy temu celowi poprzez wypełnianie założeń i obowiązków statutowych.

Prosimy Szanownych Państwa o wsparcie tej inicjatywy:
- przez oddawanie na potrzeby Funduszu 1% podatku z PIT,
- zasilanie Funduszu dowolną kwotą pieniężną lub przekazywaniem innych walorów.
Edmund Kłopotowski (ur. 4 października 1888 w Lublinie, zm. 21 lutego 1936 w Warszawie) - polski ekonomista, działacz niepodległościowy i społeczny, wiceprezes Ligi Morskiej i Kolonialnej.
SZCZEGÓŁY W MENU- FUNDACJA im. Edmunda Kłopotowskiego.

Poprawiony: niedziela, 31 stycznia 2016 13:43