"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okOKRĘTOWA GRUPA TRAŁOWA - ĆWICZENIA

Email Drukuj PDF

orp mielno

Od poniedziałku, 9 maja okręty 12. Dywizjonu Trałowców zorganizowane w Okrętową Grupę Trałową (OGT) realizują szkolenie na wodach Zatoki Pomorskiej.
Obejmuje ono m.in. stawianie zagród minowych i oczyszczanie akwenów z min i obiektów niebezpiecznych, strzelania artyleryjskie, a także przeprowadzanie jednostek przez wytyczone, bezpieczne tory wodne.
Ćwiczenie OGT 12. DTR rozpoczął przeładunek pełnego zapasu min. Miał on miejsce w zorganizowanym przez siły Komendy Portu Wojennego przy jednym z nabrzeży świnoujskiego portu punkcie załadunku min. Na nabrzeże wjechały ciężarówki z minami morskimi oraz dźwig, następnie na pokład każdego z ćwiczących okrętów załadowano miny. Załadunek taki musi być przeprowadzony z zachowaniem skrytości, tak aby nie wzbudził zainteresowania ewentualnego przeciwnika. Wzmożona zostaje również ochrona rejonu prowadzenia operacji zarówno od strony nabrzeża jak i toru wodnego. Już zaopatrzone w środki bojowe - miny i amunicję okręty pod osłoną nocy wyszły w morze. Na morzu prowadzona jest działalność zgodna z przeznaczeniem Okrętowej Grupy Trałowej. Oprócz zadań związanych z bierną ochroną okrętu przed minami morskimi realizuje się strzelania artyleryjskie zarówno do celów nawodnych - makiety miny i holowanej tarczy oraz do celów powietrznych - flary wystrzelonej z pokładu. Prowadzi się także strzelania sytuacyjne tzn. z pistoletów maszynowych do pozorowanych celów. Strzelania takie mają na celu przygotowanie załóg okrętów przed ewentualnym atakiem grup dywersyjnych.

Poprawiony: czwartek, 12 maja 2016 07:07 Więcej…
 

ZYGMUNT CHOREŃ NA POKŁADZIE ORP ISKRA

Email Drukuj PDF

iskrachoren orp iskra

W środę, 11 maja na pokładzie ORP Iskra gościł mgr inż. Zygmunt Choreń, autor projektu jedynego żaglowca Marynarki Wojennej. W swoim dorobku posiada 17 projektów różnych typów jednostek pod żaglami.
ORP Iskra jest okrętem szkolnym Marynarki Wojennej RP. Jego przeznaczeniem jest szkolenie żeglarskie i ogólnomorskie podchorążych Akademii Marynarki Wojennej podczas długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych.
ORP Iskra to trzymasztowa barkentyna. Fokmaszt posiada ożaglowanie rejowe, grotmaszt - gaflowe, a bezanmaszt - bermudzkie. Okręt został zbudowany w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a jego konstruktorem jest mgr inż. Zygmunt Choreń. Stępka okrętu została położona 11 listopada 1981r., wodowanie zaś miało miejsce 6 marca 1982 r. Ceremonii chrztu dokonała Barbara Zielińska. Patronat nad budową i wyposażeniem okrętu sprawował Klub Oficerów Rezerwy przy Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
Podniesienie bandery i wcielenie okrętu do służby w Marynarce Wojennej odbyło się 11 sierpnia 1982 r.

Poprawiony: środa, 11 maja 2016 15:06 Więcej…
 

DAR MŁODZIEŻY WRACA DO GDYNI

Email Drukuj PDF

daaaaaaaadarmlodziezy 2012 06 20 tef

Po 2,5 miesięcznej nieobecności Dar Młodzieży w niedzielę, 15 maja wróci do Gdyni.
Podczas podróży trzykrotnie zmieniał załogi szkolne - na Morze Śródziemne (Barcelona, Sete) poprowadzili żaglowiec studenci Wydziału Mechanicznego AMG, po nich na Atlantyk (Horta na Azorach) popłynęli studenci belgijskiej Hogere Zeevartschool, Antwerpię i Hamburg odwiedzili z kolei uczniowie średnich szkół morskich, którzy po Gdyni popłyną jeszcze 18.05. do Świnoujścia, gdzie 22.05. nastąpi kolejna zmiana praktykantów.
rel (AMG)

Poprawiony: środa, 11 maja 2016 06:49
 

KOLEJNA TABLICA W ALEI ŻEGLARSTWA POLSKIEGO W GDYNI

Email Drukuj PDF

otago

Tablica jest wspólną inicjatywą Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni.
Od 2012 roku uhonorowano w niej Władysława Wagnera, Leonida Teligę, Teresę Remiszewską, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego i Witolda Bublewskiego.
Kolejny żeglarz zostanie upamiętniony w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni 14 maja o godz. 16, odsłonięciem tablicy Kapitana Zdzisława Pieńkawy - jednego z najsłynniejszych gdańskich żeglarzy, który w latach 1973-1974 na jachcie Otago wziął udział w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread Round the World Race.
Choć Zdzisław Pieńkawa urodził się w Otwocku i tam dorastał, od 1946 roku aż do śmierci najmocniej związany był z Gdańskiem. Należał do Morskiej Chorągwi Harcerskiej i Akademickiego Związku Morskiego, gdzie szybko zdobył patent sternika morskiego, został także instruktorem i organizatorem obozów żeglarskich.
Fascynacja morzem i żeglarstwem miała wpływ na wybór drogi zawodowej - Zdzisław Pieńkawa zdobył tytuł magistra inżyniera budowy okrętów na Politechnice Gdańskiej i znalazł pracę w Stoczni Gdańskiej. Wszedł tam do zespołu budującego jachty typu J-140: Juranda, Śmiałego, Daru Opola,Josepha Conrada oraz Otago. Na tym ostatnim, przeznaczonym dla Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, sam pływał, po wstąpieniu do klubu w 1960 roku.

Poprawiony: wtorek, 10 maja 2016 16:06 Więcej…
 

NOWY MOST NA WIŚLE

Email Drukuj PDF

mostsam 1197

Budowa Wschodniej Obwodnicy Krakowa idzie pełną parą. Jej najbardziej efektownym fragmentem będzie most na Wiśle, który już w tym momencie góruje nad całą okolicą.
Charakterystyczne pylony zaczęły wyrastać ponad brzegi Wisły już w ubiegłym roku. Most, a właściwie dwa równoległe do siebie dwie przeprawy, będzie oddany do użytku w lipcu przyszłego roku.
Obecnie swoją docelową wysokość uzyskał jeden z pylonów. Pomiędzy pylonami zawisną przęsła mostów, które zawisną na linach. Długość mostów wyniesie około 700 metrów. Pylony sięgną 63 metrów wysokości.
strefabiznesu

Poprawiony: wtorek, 10 maja 2016 15:26
 

CZTERY DEKADY SŁUŻBY ORP HYDROGRAF

Email Drukuj PDF

orp hydrograf

375 tysięcy przebytych mil morskich, 7 lat i 245 dni w morzu to efekt czterech dekad służby ORPHydrograf pod biało-czerwoną banderą. Z tej okazji w piątek, 6 maja odbyła się uroczysta ceremonia podniesienia bandery i wielkiej gali banderowej.
ORP Hydrograf to jeden z dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego służących w Marynarce Wojennej.
Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery jest szczególnym świętem obchodzonym przez całą załogę. Z tej okazji marynarze okrętu rozpoznania radioelektronicznego ORP Hydrograf spotkali się dzisiaj podczas uroczystej zbiórki. W święcie okrętu uczestniczyli byli dowódcy okrętu, członkowie załogi jubilata oraz zaproszeni goście.
ORP Hydrograf wchodzi w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. To okręt rozpoznania radioelektronicznego, którego mottem jest Arrectis Auribus, czyli "Z nastawionymi czujnie uszami, z całą uwagą". Budowę okrętu rozpoczęto położeniem stępki dnia 6 lutego 1975 roku w Stoczni Północnej w Gdańsku w oparciu o istniejący projekt 863. Kadłub okrętu został zwodowany 20 września 1975 roku, a aktu chrztu dokonała Eleonora Litwin, żona polskiego malarza-marynisty, ówczesnego kierownika Pracowni Malarskiej Marynarki Wojennej. 8 maja 1976 roku kmdr por. Marian Kazubek po raz pierwszy podniósł banderę wojenną na ORP Hydrograf.
Odznakę pamiątkową ORP Hydrograf stanowi sylwetka nietoperza z rozpostartymi skrzydłami na tradycyjnym symbolu Marynarki Wojennej - złotej kotwicy. Pomysłodawcą odznaki był w 1986 roku dowódca okrętu kmdr ppor. Maciej Janiak. Odznaka okrętowa ORP Hydrograf była pierwszą odznaką okrętową w Marynarce Wojennej RP.
rel (3.FO)

Poprawiony: poniedziałek, 09 maja 2016 17:04
 

PÓŁ KILOMETRA NIELEGALNYCH SIECI - POLE DO DZIAŁANIA DLA EKOLOGÓW

Email Drukuj PDF

siec rybacka mosg

Przeszło pół kilometra nieoznakowanych sieci wydobyli w piątek z Zalewu Wiślanego funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krynicy Morskiej.
Strażnicy graniczni pełniący służbę na SG-038 patrolowali w nocy strefę brzegową zalewu od Krynicy Morskiej do Przebrna. To właśnie na tym odcinku ujawnili 14 nielegalnych zestawów sieci , a 4 kolejne wydobyli w Kątach Rybackich. Całość ma 530 metrów, a jej wartość oszacowana została na 1800 zł. Sieci zostały zabezpieczone w Placówce SG w Krynicy Morskiej, skąd zostaną przekazane administracji morskiej.
rel (Morski Oddział Straży Granicznej)

Poprawiony: poniedziałek, 09 maja 2016 07:10
 

FLIS FESTIWAL 2016

Email Drukuj PDF

gass20160507 135912-gass20160507 125918

gass20160507 132252-gass20160507 130217

gass20160507 140409-gass20160507 140514

Poprawiony: niedziela, 08 maja 2016 11:20 Więcej…
 

MOJA MAJÓWKA W HELU Z REFLEKSJĄ O WYSZKOLENIU STERNIKÓW

Email Drukuj PDF

alfa20160503 113309alfa20160503 113333alfa20160503 194239

alfa20160503 180334

Pływam czasami z nurkami dla tej bazy i obserwuję niepokojące zachowania innych sterników.

Przypominam, że jednostka obsługująca nurków ma podniesioną flagę ALFA
 alfanef13flag medalfa1 flaga alfa"Mam nurka pod wodą; trzymajcie się z dala i idźcie powoli"

alfa20140620-img 0788

alfa150px-nurekInne dodatkowe obok flagi ALFA oznaczenia takich jednostek. Flaga DIVER.

Niebywałe zainteresowanie wzbudza pojawiająca się nagle na wodzie BOJA DEKOMPRESACYJNA:

alfadalfaxdeep-bojka-90-6

Szanowni sternicy, na drugim końcu tego "sznurka" pod wodą jest człowiek, który może się w każdej chwili wynurzyć. Trzymajcie się z dala /szczególny ukłon w stronę skuterów wodnych/. Zdarzało mi się zamiast dbać o nurków, których miałem pod wodą zajmować się odganianiem natrętów.

alfanurek sygnalizujcy swoja pozycj na wodzie

Pozwolę sobie na odrobinę złośliwości i spytam, czy ci sternicy kończyli takie kursy?

alfakursbeztytuualfabeztytuu

Na koniec przypominam, że na wodzie tak jak na drodze obowiązują przepisy, których należy bezwzględnie przestrzegać, aby wypoczynek był miły i przyjemny a wszyscy powrócili do domów zdrowi i cali.
Tego życzę Wam i sobie.

Z.S.

Poprawiony: piątek, 06 maja 2016 17:04
 

DAR MŁODZIEŻY NA URODZINACH HAMBURGA

Email Drukuj PDF

dar mlodziezy portalmorski

Dar Młodzieży, w dniach od 5 do 8 maja, uczestniczyć będzie w święcie 827. "urodzin" portu w Hamburgu.
Dar Młodzieży tradycyjnie uczestniczyć będzie w wielkim morskim festiwalu organizowanym z okazji kolejnych rocznic powstania portu w Hamburgu - za datę początkową uznawane jest wydanie 7 maja 1189 roku przez cesarza Ferdynanda Barbarossę, karty handlowej, przyznającej zwolnienie od ceł dla statków płynących Łabą z Hamburga na Morze Północne.
Praktyki morskie odbywają na statku uczniowie średnich szkół morskich. Kolejnym portem, do którego żaglowiec zawinie 16 maja, będzie Gdynia.
Udział Daru Młodzieży w hamburskim święcie jest doskonałą promocją żaglowca, polskiej bandery i Akademii Morskiej w Gdyni.
rel (Akademia Morska w Gdyni)

Poprawiony: czwartek, 05 maja 2016 08:56