"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okW ELBLĄGU O KANALE

Email Drukuj PDF

mierzejaelblag min grobarczyk m-mierzeja m

W Elblągu w obecności Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości odbyła się prezentacja dotycząca przekopu Mierzei Wiślanej.
Ministerstwo przygotowało trzy alternatywne lokalizacje przekopu mierzei. Projekt, który powstanie będzie zależny od kubatury robót ziemnych, długości przeprawy oraz długości toru podejścia. Plan zakłada budowę dwóch mostów zwodzonych tak, by przeprawa nie paraliżowała ruchu drogowego.
Jak podkreśla minister Marek Gróbarczyk, realizacja inwestycji zapewni niezależność oraz bezpieczeństwo polskich granic, granic UE i NATO.
- Ten aspekt jest niezwykle ważny dla naszego kraju, wschodnia granica Unii Europejskiej, granica NATO, która jest w stu procentach kontrolowana przez stronę rosyjską, to rzecz niedopuszczalna, żeby bezpieczeństwo było w taki sposób zagrożone. To nie jest nasz główny argument, który przedstawiamy UE, i który znajduje w pełni zrozumienie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ludności, bezpieczeństwo granicy UE i Polski - powiedział Gróbarczyk.
Dwa tygodnie temu Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg dotyczący opracowania dokumentacji projektowej dla kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w tym, śluzy z konstrukcją zamknięć, kanału głównego i odcinków połączeniowych z awanportem portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej oraz portem postojowym od strony Zalewu Wiślanego (w zależności od wyników analizy falowania).
- 3 października ogłoszony został przetarg na projekt budowania kanału żeglugowego. (...) Chcemy prowadzić tę inwestycję zgodnie z prawem Unii Europejskiej, zgodnie z wszystkimi dyrektywami. Będziemy działać w porozumieniu z Komisją Europejską i zgodnie z normami środowiskowymi - dodał minister.
Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Poprawiony: poniedziałek, 17 października 2016 07:22
 

MINISTER MAREK GRÓBARCZYK UHONOROWANY TYTUŁEM "OSOBOWOŚĆ ROKU"

Email Drukuj PDF

marek96790

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, wziął dziś udział w Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni.
Wydarzenie jest organizowane z sukcesem już od 16 lat i stanowi ważny element na mapie gospodarczej Pomorza.
Forum Gospodarki Morskiej to nowoczesna platforma wymiany doświadczeń i wiedzy, umożliwiająca spotkania specjalistów z wielu gałęzi gospodarki morskiej oraz kreatywną dyskusję. Zagadnienia podejmowane w trakcie Forum koncentrują się głównie na zagadnieniach praktycznych, istotnych dla konkurencyjności przedsiębiorców, portów bałtyckich oraz potencjale rozwojowym sektorów gospodarki morskiej.
W tym roku minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk otrzymał nagrodę w konkursie "Innowacyjna Gospodarka Morska", w kategorii osobowość.
-Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej postawione zostało przed wyzwaniem polegającym na zahamowaniu procesów degradacji wyraźnie widocznych w niektórych segmentach branży - w tym w szczególności w odniesieniu do przemysłu okrętowego oraz aktywizacji gospodarki morskiej jako całości oraz nadaniu właściwego znaczenia możliwości wykorzystania rzek do celów żeglugowych. W tym kontekście serdecznie dziękuję za uhonorowanie mnie tytułem "Osobowości Roku", co stanowi dodatkowy bodziec do intensywnej pracy dla polskiej gospodarki morskiej oraz wyraz zaufania, jakim Państwo - polscy przedsiębiorcy, przedstawiciele branży darzycie działania podejmowane przeze mnie oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowe - powiedział Marek Gróbarczyk.
W swoim wystąpieniu minister Gróbarczyk zwrócił także uwagę na to, że rolą Rządu jest tworzenie przyjaznego środowiska dla działalności gospodarczej w obszarze gospodarki morskiej. - Realizowane są postulaty dotyczące aktywizacji polskiej gospodarki morskiej, zawarte zarówno w programie wyborczym partii politycznej sprawującej władzę, expose Pani Premier oraz wynikające z powołania Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - dodał.
Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Poprawiony: niedziela, 16 października 2016 13:09
 

KOLEJNY KROK DO UŻEGLOWNIENIA ODRY I WISŁY

Email Drukuj PDF

wisla-661609 960 720 595 314

Do 26 października br. wykonawcy zainteresowani świadczeniem usług doradczych w procesie przygotowania studiów wykonalności dla inwestycji określonych w rządowym dokumencie (Założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych na lata 2016-2020 z perspektywą do roku 2030), mogą składać oferty w ogłoszonym przez MGMiŻŚ przetargu nieograniczonym.
Doradztwo obejmie wsparcie ministerstwa w przygotowaniu dokumentacji przetargowej, w przeprowadzeniu przetargu oraz w odbiorze studiów wykonalności dla modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej wraz z budową nowych połączeń (Koźle-Ostrawa i Kanał Śląski) oraz dla drogi wodnej rzeki Wisły od Gdańska do Warszawy.

Źródło:MGMiŻŚ

Poprawiony: czwartek, 13 października 2016 18:30
 

NA HEL ZNÓW WODOLOTEM

Email Drukuj PDF

wodolot57f628f734c03 osize933x0q70h9340c8

65 km/godzinę. Taką prędkość będą rozwijały wodoloty, które od maja przyszłego roku znów pojawią się na wodach Zatoki Gdańskiej. Jednostki będą kursowały na trasie Gdynia-Hel i Sopot-Hel.
Za kursowanie wodolotów odpowiada Żegluga Gdańska. Statki na Zatoce Gdańskiej pojawią się po 7-letniej przerwie.
- Wodoloty mają uzupełnić naszą podstawową działalność. Pierwsze rejsy uruchomimy zapewne już w majowy weekend w 2017 r. Będziemy je kontynuować latem, do końca sierpnia. Wodoloty to świetna rozrywka, szczególnie dla dzieci, jednak mocno uzależniona od warunków pogodowych. Przy gorszych warunkach, powyżej 5 stopni w skali Beauforta, pływanie wodolotami nie jest bezpieczne - powiedział dla portalu trójmiasto.pl kpt. Jerzy Latała, prezes Żeglugi Gdańskiej.
Cenę biletów i rozkład rejsów poznamy w przyszłym roku. Wodoloty wypłyną z Gdyni i Sopotu. W Gdańsku obecnie jest to niemożliwe, ponieważ do Zatoki Gdańskiej prowadzi długi kanał portowy, na którym obowiązuje ograniczenie prędkości. Wodolot natomiast potrzebuje miejsca do manewrowania i możliwości szybkiego wyjścia na morze.
Ten mały, zwrotny statek rozpędza się do prędkości nawet 50 węzłów (80 km/godzinę). Umożliwiają to specjalne płaty nośne. Powodują one powstawanie różnicy ciśnień podczas ruchu statku, a w efekcie - wynurzenie kadłuba z wody.
Pierwsze wodoloty w Gdyni i Sopocie pojawiły się na początku 2000 roku. Rejsy tymi statkami były dużą atrakcją turystyczną Trójmiasta. Żegluga Gdańska stopniowo wycofywała je jednak ze swojej oferty, tłumacząc to wysokimi kosztami eksploatacji i spadkiem zainteresowania ze strony turystów. W 2009 roku zlikwidowano ostatnie połączenie wodolotami na trasie Gdynia-Kaliningrad. Teraz jednak Żegluga Gdańska znów powraca z pomysłem uruchomienia tej atrakcji turystycznej. Najbliższe miesiące pokażą, czy była to słuszna decyzja.
Obecnie Żegluga Gdańska posiada trzy wodoloty. "Merlin 2" z 1989 r. ma 27, 6 m długości, wyposażony jest w silnik o mocy 810 kW i może osiągnąć prędkość do 65 km/h. Na pokład zabiera 94 pasażerów. "Polesie 9" natomiast został zbudowany w 1989 r., a "Polesie 12" - w 1992 r. Obie jednostki powstały w Gomelskiej Stoczni Produkcyjno-Remontowej na Białorusi. Mają 21,2 m długości i 5 m szerokości. Wyposażone są w 810 kW silnik, napędzający je do 65 km/h. Przewożą 53 pasażerów.

ŹRÓDŁO:GOSPODARKAMORSKA.PL

Poprawiony: wtorek, 11 października 2016 07:07
 

POŻEGNANIE Ś. P. ANDRZEJA FRELKA

Email Drukuj PDF

frelekfot1e37FOTO:TOMASZ SKUDNIEWSKI.

Poprawiony: sobota, 08 października 2016 11:09
 

AKADEMIA MORSKA W GDYNI: W SOBOTĘ INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO

Email Drukuj PDF

am gdynia 595 314

W sobotę, 8 października odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2016/2017 na Akademii Morskiej w Gdyni. Uroczystość zaplanowano o godz. 11 na Skwerze Kościuszki, w miejscu cumowania żaglowca szkolnego Dar Młodzieży.
Tradycje uczelni, sięgają roku 1920 i uruchomienia w Tczewie pierwszej polskiej Szkoły Morskiej. Rozwój Gdyni sprawił, że powstał tu nowoczesny kompleks dydaktyczny, do którego w 1930 roku przeniesiono z Tczewa Szkołę Morską. To do dzisiaj główna siedziba Akademii Morskiej.
Akademia Morska w Gdyni dzisiaj to wyższa uczelnia techniczna prowadząca kształcenie studentów oraz badania naukowe głównie na potrzeby globalnego rynku transportu morskiego oraz całej gospodarki morskiej.

Poprawiony: piątek, 07 października 2016 06:35 Więcej…
 

UROCZYSTA PRZYSIĘGA WOJSKOWA PRZED ORP "BŁYSKAWICA"

Email Drukuj PDF

przysiega 595 314

W piątek, 7 października o godz. 09:30 przed okrętem muzeum ORP Błyskawica, odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa elewów w ramach III turnusu służby przygotowawczej. 102 ochotników złoży ślubowanie na sztandar Komendy Portu Wojennego Gdynia.
Przebieg wydarzenia:
- 07.30-08.30 - uroczysta Msza Święta w intencji elewów służby przygotowawczej składających przysięgę wojskową w Kościele Garnizonowym MW (Gdynia Oksywie, ul. Śmidowicza 45);
- 09.30-11.00 - uroczysta przysięga wojskowa elewów II turnusu służby przygotowawczej, na Nabrzeżu Pomorskim przed ORP "Błyskawica" (Gdynia, aleja Jana Pawła II 1).
- przysięgę zakończy odegranie "Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego" oraz defilada pododdziałów.
Ochotnicy pochodzący z całej Polski, 6 września br. rozpoczęli wojskowe szkolenie przygotowawcze. Ćwiczenia odbywają się w Komendzie Portu Wojennego Gdynia, a dokładnie na militarnych obiektach Punktu Bazowania w Helu. Służba przygotowawcza została podzielona na dwa okresy: szkolenie podstawowe, które potrwa 3 miesiące oraz szkolenie specjalistyczne, które potrwa miesiąc. Szkolenie podstawowe to przede wszystkim regulaminy i musztra, profilaktyka i dyscyplina wojskowa, szkolenie ogniowe, taktyka, a także budowa i eksploatacja podstawowego sprzętu wojskowego. Podczas drugiej części ćwiczeń żołnierze będą szkolili się w różnych specjalnościach, w zależności od zgłaszanych potrzeb z jednostek wojskowych. Szkolenie przygotowawcze zakończy się 23 grudnia.

Poprawiony: czwartek, 06 października 2016 19:17 Więcej…
 

PLANY ODTWORZENIA DROGI WODNEJ E-40

Email Drukuj PDF

misk minister grobarczyk w trakcie briefingu mmisk obrady m

Przebywający w Mińsku Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podpisał polsko-białoruskie memorandum w sprawie współpracy dotyczącej odtworzenia drogi wodnej E- 40 na odcinku Dniepr-Wisła. Ze strony białoruskiej dokument podpisał Anatolij Siwak, minister transportu i komunikacji Republiki Białorusi.
W efekcie powołana została polsko-białoruska grupa robocza ds. E-40 mająca koordynować działania na poziomie międzyrządowym. Ta droga wodna łączy Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym. Prowadzi z Gdańska Wisłą do Warszawy, dalej Narwią i Bugiem do Brześcia, następnie przez Polesie do Dniepru.
Wizyta polskiej delegacji rządowej u naszych wschodnich sąsiadów odbywa się podczas Jubileuszowego Białoruskiego Tygodnia Transportowego.
Białoruski Tydzień Transportowy to wydarzenie odgrywające znaczącą rolę w rozwoju infrastruktury transportowej i logistycznej systemu Republiki Białorusi i krajów sąsiednich. Promuje innowacje i inwestycje oraz rozwój współpracy w szeroko rozumianym transporcie międzynarodowym. Program, oprócz wystaw obejmuje ponad kilkadziesiąt wydarzeń biznesowych, podczas których prezentowane są najnowsze trendy i rozwiązania technologiczne w dziedzinie transportu i logistyki, a także oferty zainteresowanych przedsiębiorstw.
Biuro Prasowe MGMiŻŚ

miedzynarodowe rdldowe drogi wodne polskiSCHEMAT DRÓG WODNYCH ŹRÓDŁO - WIKIPEDIA

Poprawiony: środa, 05 października 2016 13:36
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

zaproszenie bractwo 10. 2016 01

 

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

nekrolog   s.p. andrzej frelek 01

Poprawiony: poniedziałek, 03 października 2016 19:31