"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

luty

 

ZAŚLUBINY POLSKI Z MORZEM

Email Drukuj PDF

hamorz

Poprawiony: sobota, 10 lutego 2018 09:22
 

ZAŚLUBINY POLSKI Z MORZEM

Email Drukuj PDF

Pomysł, by symbolicznych zaślubin Polski z morzem dokonać pamiątkowym pierścieniem, narodził się w ostatniej chwili. Generał Józef Haller tuż przed uroczystością otrzymał dwie, flizowane złotem obrączki z napisem "Gdańsk - Puck 10 lutego 1920". Jedną z nich generał wrzucił do skutego lodem morza, drugą nosił na palcu aż do śmierci w 1960 roku na obczyźnie.

zaslub0002syhodxnilfbe-c116-f4-obro

Generał Józef Haller o "zaślubinach Polski z morzem"

Po upływie 33 lat od wydarzenia generał Józef Haller wspominał uroczysty moment "zaślubin Polski z morzem" w następujący sposób: "W Pucku na stacji kolejowej dosiadłszy konia ruszyłem tęgim kłusem w otoczeniu szwadronu kawalerii. Delegacja rządu i wojska dojechała samochodami do portu, gdzie pod pięknie udekorowanym namiotem odprawiona została Msza św. celebrowana przez Dziekana Frontu Pomorskiego księdza Wryczę. Po Mszy św. jeszcze przejechałem przed frontem oddziałów ustawionych wzdłuż wybrzeża. Na prawym skrzydle stał 1-szy pułk Ułanów Krechowieckich. Przeglądałem wojsko przy dźwiękach hymnu narodowego i salucie armatnim wjeżdżając przytem w wodę morza częściowo zamarzniętego: lód łamał się pod nogami końskimi. Na samym wybrzeżu na pięknie wybudowanym postumencie drewnianym stał stary strażnik polskiego morza - kaszubski rybak, w stroju rybackim z wiosłem na ramieniu i młody marynarz nowej wojennej marynarki polskiej. Na mój znak została podniesiona bandera wojenna, która uroczyście wzniosła się na maszt przy salutach armatnich i dźwięku hymnu narodowego; wszystkie oddziały wraz z całą ludnością, oddały honory z odkrytymi głowami; a radosne łzy błyszczały w oczach. Po uciszeniu przemówiłem krótko wskazując na ten dzień powrotu nad morze: "Dzisiaj od wiernego Kaszuby strażnika tego Bałtyku odbiera morską straż polski marynarz. Na znak ślubu Bałtyku z Rzeczypospolitą wrzucam jeden z pierścieni danych mi przez polską ludność Gdańska w nurty Bałtyku".
Pamiętam jak pierścień potoczył się po tafli lodu by wnet zniknąć w morzu. Wyrwało się kilku młodych rybaków chcących go uchwycić, a gdy powracali - na moje zapytanie czy chwycili go - odpowiedzieli "nie pan generał, ale będziemy go mieli w Szczecinie". I jakby wyprorokowali. Dziś Szczecin jest polskim portem.

źródło: Polska-Zbrojna.pl

akt zaslubin

Poprawiony: piątek, 09 lutego 2018 18:33
 

POWRÓT POMORZA DO POLSKI

Email Drukuj PDF

powrot01

 

USTKA CHCE STWORZYĆ MUZEUM NA BAZIE ORP "KONDOR"

Email Drukuj PDF

orp kondor

Ustka zabiega o przejęcie okrętu podwodnego typu Koben ORP "Kondor". Na jego bazie w usteckim porcie powstałoby muzeum. Jednostka jest już wycofana ze służby wojskowej.

Na styczniowej sesji rady miasta w Ustce radni przyjęli wniosek i przygotowanie uchwały intencyjnej w sprawie przejęcia okrętu ORP "Kondor" i sprowadzenia go do kurortu. W Ustce okręt miałby stanąć w zachodniej części portu morskiego.
- Na sesji radni podjęli wniosek w sprawie przygotowania uchwały intencyjnej dotyczącej sprowadzenia do Ustki okrętu podwodnego, który byłby następnie udostępniany do zwiedzania - mówi Eliza Mordal, specjalista do spraw dialogu i komunikacji społecznej Urzędu Miasta w Ustce.
Jak udało się nam ustalić nie tylko Ustka zabiega o przejęcie okrętu. Wiadomo, że łodzią zainteresowany jest również Szczecin i Kołobrzeg. Okręty podwodne można oglądać między innymi w Niemczech i Danii. Są to najczęściej jednostki pozbawione uzbrojenia oraz wszystkich urządzeń i siłowni, przystosowane do zwiedzania.

Okręt ORP "Kondor" to okręt typu Koben. Powstał w 1964 roku w Niemczech i najpierw służył w Królewskiej Marynarce Wojennej Norwegii. Ostanie 13 lat służby spędził w Polsce. Jednostka ma 47 metrów długości i pięć szerokości. Podszas służby w Marynarce Wojennej RP okręt przebył ponad 42 tysiące mil morskich. W morze wychodził ponad 200 razy, gdzie spędził łącznie ponad 600 dni.

ŹRÓDŁO: GOSPODARKAMORSKA.PL

Poprawiony: wtorek, 06 lutego 2018 07:36
 

OBCHODY 98. ROCZNICY ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

Email Drukuj PDF

98.-rocznica-zalubin-polski-z-morzem-wydarzenie-na-fb-1024x384-998x500

Zapraszamy na obchody 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem

Program:
Stary Rynek
9.30 rozpoczęcie obchodów Zaślubin Polski z Morzem

Pucka Fara pod wezwaniem św. Ap. Piotra i Pawła
10.00 koncelebrowana Msza św.

Port Rybacki
11.40 dalsza część uroczystości, wstęp Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej, Wręczenie Pierścieni Hallera, przemówienia
12.00 złożenie wieńca z pokładu śmigłowca na wodach Zatoki Puckiej
12.10 składanie wiązanek kwiatów przez delegacje przy pomniku generała Józefa Hallera
12.30 zakończenie uroczystości w porcie

Powiatowy Ośrodek Sportu Młodzieżowego w Pucku
17.00 koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

98.-rocznica-zalubin-polski-z-morzem-plakat

Poprawiony: poniedziałek, 05 lutego 2018 09:31
 

JESTEŚMY W INTERNECIE JUŻ 4 LATA

Email Drukuj PDF

beztytuu

PIERWSZY OPUBLIKOWANY ARTYKUŁ 04 LUTEGO 2014 R.

Poprawiony: niedziela, 04 lutego 2018 16:47
 

100 LAT LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ

Email Drukuj PDF

lato-mg-9579-cmm-sm-2344 full-lato7017-300x277

lato10478747 naszbatyk 2-1024x719-lato2018-logo-lmir-2

 

PIOTR KULCZYCKI LAUREATEM NAGRODY im. KAPITANA LESZKA WIKTOROWICZA

Email Drukuj PDF

chopingf-z565-pnox-fsyz piotr-kulczycki-664x442-nocrop-chopinfryderyk chopin logo 4

Laureatem siódmej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - wybitnego człowieka morza i wieloletniego komendanta "Daru Młodzieży", wychowawcy wielu pokoleń polskich marynarzy został Piotr Kulczycki.
Piotr Kulczycki został nagrodzony za stworzenie i realizację "Niebieskiej Szkoły" - programu rejsów morskich połączonych z nauką szkolną, adresowanego do młodzieży gimnazjalnej i uczniów liceów, na pokładzie żaglowca STS "Fryderyk Chopin".

Wręczenie nagrody w uroczystej oprawie odbędzie się w Warszawie 4 marca.

chopin72e2907b6e66fd1a80e23b619a4cc6dbb

Poprawiony: piątek, 02 lutego 2018 12:04
 

BYDGOSZCZ STOLICĄ DROGI WODNEJ WISŁY

Email Drukuj PDF

bydgoszczfoto2-800x532

- Bydgoszcz jest kluczowym miejscem, jeśli chodzi o wiślaną drogę wodną oraz międzynarodową drogę wodną E70-podkreślił Minister Grzegorz Witkowski. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wraz z wojewodą kujawsko-pomorskim poinformowali o lokalizacji Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy, który będzie odpowiedzialny za wszystkie inwestycje na rzece Wiśle.

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski był gościem na spotkaniu zespołu ds. zrównoważonego rozwoju Regionu Dolnej Wisły. Razem z wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem poinformowali o nowych regionalnych instytucjach zarządzających rzekami, które swoje siedziby będą miały w Bydgoszczy.

Chodzi o Urząd Żeglugi Śródlądowej, który będzie się zajmował Wisłą na całym jej odcinku oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej i Zarząd Zlewni Noteci. Uczestnicy spotkania mówili także o budowie II stopnia wodnego w Siarzewie. W posiedzeniu zespołu uczestniczyli także posłowie Tomasz Latos i Łukasz Schreiber oraz europoseł Kosma Złotowski.

O założeniach żeglugi śródlądowej mówił wiceminister Grzegorz Witkowski. - Tak jak Wrocław jest stolicą Odrzańskiej Drogi Wodnej, tak Bydgoszcz jest kluczowym miejscem, jeśli chodzi o wiślaną drogę wodną oraz międzynarodową drogę wodną E70 - zaznaczył.

więcej na stronie MGMiŻŚ

Poprawiony: czwartek, 01 lutego 2018 14:04