"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okV Żeglarska Parada Świętojańska już 19 czerwca!

Email Drukuj PDF

pogoria

Fot. mat.prasowe
Niespełna trzy tygodnie dzielą nas od startu tegorocznej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej. Tym razem dziesiątki jachtów i żaglowców przepłyną z Gdyni do Gdańska, a mieszkańcy Trójmiasta będą mogli z lądu obserwować korowód małych i dużych żagli.
Źródło: inf.prasowa

Poprawiony: sobota, 05 czerwca 2021 10:42
 

Tydzień Zawiszy

Email Drukuj PDF

czarny

Jest ikoną polskiego żeglarstwa oraz kultury marynistycznej. To flagowa jednostka Związku Harcerstwa Polskiego.
Chcecie bliżej poznać największy skautowy żaglowiec na świecie, kultowego Zawiszę Czarnego? Z okazji 60-lecia żaglowca przygotowano szereg atrakcji, w tym Tydzień Zawiszy, który potrwa od 12 do 19 czerwca.
W dniach od 12 do 19 czerwca mieszkańcy i turyści będą mieli okazję przyjrzeć się tej jednostce (która niedawno przeszła największy w swojej historii remont) z bliska, a nawet wybrać się w rejs i przeżyć morską przygodę. W planach jest również koncert.
Z mediów/Gdynia.pl

Poprawiony: sobota, 05 czerwca 2021 10:39
 

ŻYCZENIA DLA MILUSIŃSKICH Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA

Email Drukuj PDF

ddddddd-ŻYCZĄ BRACIA WIŚLANIE

 

Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawica

Email Drukuj PDF

3 blysk

Fot. wojsko polskie
W niedzielę 27 czerwca 2021 r., w dniu Święta Marynarki Wojennej, na pokładzie okrętu, córki Cecylii i Edwarda Raczyńskich, Viridianna Rey i Katarzyna Raczyńska, obejmą honorowym mecenatem ORP Błyskawica - słynnego chrześniaka Cecylii.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni we współpracy z Marynarką Wojenną RP.
Źródło: MMW Gdynia

Poprawiony: piątek, 28 maja 2021 14:27
 

Tak o Wiśle pisali :

Email Drukuj PDF

belza-Władysław Bełza (1847-1913) - neoromantyczny lwowski poeta
i publicysta, piewca polskości (z wykształcenia chemik).

Domowa rzeko ! prześlliczna Wisło !

Jakby rusałka powiewna, hoża...

Z podnóża Karpat źródło twe trysło,

I płynie, płynie, het aż do morza.

Oh! ukochanaś ty od flisaków,

Gdańsku wiozących haracz zbożowy!

Źródeł twych strzeże królewski Kraków,

Ujścia, Bałtyku brzeg bursztynowy!

Kraj opasujesz swą wstęgą płową,

Wszystkich rzek polskich będąc królową!

Poprawiony: poniedziałek, 24 maja 2021 14:02
 

Wiceminister Witkowski: budowa drogi wodnej przez Mierzeję przebiega bez opóźnień

Email Drukuj PDF

a123przekop

Budowa nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańska przebiega zgodnie z planem - zapewnił wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Wskazał, że inwestycja jest niezbędna, by port morski w Elblągu mógł wykorzystać swój potencjał.
Fot Źródło: PAP

Poprawiony: piątek, 21 maja 2021 14:52
 

Nowy kapitan Zawiszy Czarnego

Email Drukuj PDF

kapitannzc

Fot. Weronika Nadzikiewicz
W sobotę, 15 maja 2021, został mianowany nowy kapitan żaglowca szkolnego Związku Harcerstwa Polskiego sy Zawisza Czarny.
Po ukończeniu stażu kapitańskiego i zdobyciu wymaganych uprawnień, armator żaglowca, Centrum Wychowania Morskiego ZHP, powołał na funkcję kapitana Wojciecha Madeja. Uroczystość odbyła się na pokładzie Zawiszy Czarnego. Powierzenie funkcji kapitana odbyło się w obecności załogi stałej żaglowca oraz załogi szkolnej rozpoczynającej rejs. Uczestniczyli w niej komendant CWM ZHP hm. Rafał Klepacz, dyrektor CWM ZHP phm. Weronika Nadzikiewicz oraz wieloletni kapitan żaglowca i były komendant CWM ZHP hm. Waldemar Mieczkowski.

Nowemu kapitanowi życzymy zawsze przynajmniej stopy wody pod kilem i zawsze tylu powrotów do portu ile było wyjść.
Źródło: inf.prasowa

Poprawiony: wtorek, 18 maja 2021 11:37
 

Morświn to bałtycki krewny delfina.

Email Drukuj PDF

Łączy je upodobanie do morskich wędrówek. Obaj to urodzeni włóczykije. Są indywidualistami, ale czasem łączą się w grupy. Rozmawiają między sobą za pomocą echolokacji. Oba gatunki różni jednak temperament. Podczas gdy delfin jest wiecznie radosny i otwarty na ludzi, morświna cechuje skrytość i płochliwość. Jest tak tajemniczy, że wciąż niewiele wiemy o jego zwyczajach.

mw-anna-kasolik-12

Fot. WWF
Populacja morświna w Morzu Bałtyckim jest krytycznie zagrożona wyginięciem - pozostało już tylko ok. 500 osobników. Na morświny czyha wiele zagrożeń, takich jak przyłów - przypadkowe złowienie w sieci rybackie i śmierć w wyniku uduszenia, zakłócenia powodowane przez podwodny hałas czy zanieczyszczenia chemiczne

Poprawiony: poniedziałek, 17 maja 2021 12:22
 

The Ocean Race Europe Prologue: Sailing Poland wygrał wyścig Kłajpeda - Gdynia!

Email Drukuj PDF

aocean

Fot. PZŻ

Źródło: PZŻ

Pierwszy pełnomorski etap The Ocean Race Europe Prologue zakończony. Cztery jachty VO65 zacumowały w Gdyni, a w klasyfikacji generalnej bez zmian - nadal prowadzi polska załoga Sailing Poland, która wygrała wyścig z Kłajpedy do Gdyni.
Punktualnie o godzinie 10:46 linię mety na wodach Zatoki Gdańskiej jako pierwszy przeciął jacht Sailing Poland. Polska załoga wygrała tym samym kolejny, już czwarty wyścig The Ocean Race Europe Prologue - tym razem etap pełnomorski z Kłajpedy do Gdyni. Walka o drugie miejsce toczyła się do samego końca. Ostatecznie wygrała litewska Ambersail2, która wpłynęła na metę z przewagą niecałych 3 minut nad Team Childhood1 z Holandii. Ostatnie, czwarte miejsce zajęła załoga The Austrian Ocean Race Project (Austria).
The Ocean Race Europe Prologue - etap Kłajpeda - Gdynia:
1. Sailing Poland - czas mety: 10:46:00
2. Ambersail - czas mety: 11:06:16
3. Childhood- czas mety: 11:09:28
4. The Austrian Ocean Race Project - czas mety: 11:38:41

Poprawiony: sobota, 15 maja 2021 12:40
 

TECHNIKUM ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ WE WROCŁAWIU ATRAKCYJNA OFERTA EDUKACYJNA DLA MŁODZIEŻY

Email Drukuj PDF

nauka-praktyczna-1

Zawód marynarza, od wielu dekad, cieszył się popularnością wśród przedstawicieli młodej generacji Polaków. Któż nie czytał Lorda Jima Josepha Conrada Korzeniowskiego, gdzie przygoda, romantyzm i egzotyka są wszechobecne. Jednakże, długie rejsy morskie
i oceaniczne bywają czasem monotonne, albowiem marynarz przez wiele dni nie widzi nic oprócz toni morskiej. Natomiast, krajobrazy, których doświadcza marynarz żeglugi śródlądowej są całkiem inne, zmienna konfiguracja linii brzegowej, charakterystyczne obiekty brzegowe i inne, ciekawe widoki. Może dlatego, wielu młodych ludzi wybiera tenże zawód. Poza tym, rozłąka z rodziną, na pewno, nie jest tak długa, jak w przypadku członków załóg statków morskich. Żegluga śródlądowa w Polsce - ma swoich entuzjastów-profesjonalistów pływających po pięknych wodach Polski i krajów Europy.

Jednakże, aby przygotować młodzież do interesującego - aczkolwiek trudnego - zawodu marynarza żeglugi śródlądowej, potrzebne są gruntowne podstawy edukacji zarówno ogólnej jak i specjalistycznej. Taką misję ma Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu kształcące rzesze "wilków rzecznych". Dzisiejszy model kształcenia kadr żeglugi śródlądowej, to system oparty na bogatych doświadczeniach autorytetów w tejże dziedzinie np. kmdr por. Adama RESZKI, kpt. mar. Leszka STELMASZYKA i kpt. ż. ś. dr Jana PYSIA. Dzisiejsze Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu to szkoła na miarę XXI wieku. Uczniowie zdobywają wiedzę pod kierunkiem specjalnie dobranej kadry dydaktycznej z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi.
W przedmiotach zawodowych, największe znaczenie mają nawigacja i locja. Szkoła dysponuje zestawami systemów multimedialnych, przy pomocy których symulowane są procesy zachodzące na pokładach jednostek pływających. Ważną rolę w procesie kształcenia ma nabycie umiejętności praktycznych. Uczniowie zdobywają doświadczenie na pokładach jednostek pływających, są szkoleni w zakresie prac na pokładzie i w siłowniach okrętowych oraz uczą się robót bosmańskich. Wśród priorytetów dydaktycznych, istotne miejsce zajmuje szkolenie w zakresie bezpieczeństwa na wodzie oraz szkolenie przeciwpożarowe.

Ukończenie Technikum Żeglugi Śródlądowej jest przepustką nie tylko do wykonywania zawodu marynarza na statkach śródlądowych i morskich, ale również do kształcenia na poziomie wyższym. Przed absolwentami stoją otworem takie uczelnie jak: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Uniwersytet Morski w Gdyni i Akademia Morska w Szczecinie.

W polskim społeczeństwie, granatowy mundur marynarza zawsze wzbudzał podziw i respekt. Dla zainteresowanych, dalsze informacje (szczególnie dotyczące rekrutacji na nadchodzący rok szkolny) zawarte są na witrynie internetowej www.tzs.edu.pl, natomiast, pytania można kierować po adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Poprawiony: wtorek, 11 maja 2021 11:17