"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okWIELKI POWRÓT OMEG NA WISŁĘ

Email Drukuj PDF

omegi

"W pierwszy weekend lata Omegi triumfalnie powróciły do Warszawie. W regatach o Puchar Dzielnicy Wisła wystartowało 18 załóg. 60 zawodników w trakcie dwóch dni zmagań rywalizowało o trofea na wyjątkowym i niełatwym akwenie jakim jest płynąca rzeka. Puchar w klasie Omega trafił w ręce załogi Legii Warszawa.

Puchar Dzielnicy Wisła to powrót żeglarstwa na Wisłę. Rywalizacja odbyła się w dwóch kategoriach - Omega i Open. Na Omegach wystartowały załogi ze sternikami zasłużonymi dla żeglarstwa. Olimpijczycy, mistrzowie świata, Europy i Polski, żeglarze pływający po oceanach i morzach podnieśli żagle na Wiśle. Do startu w kategorii Open zaproszeni zostali wszyscy, którzy chcieli wziąć udział w tym żeglarskim święcie. Wśród 11 zgłoszonych załóg ścigały się na również jednostki typu Finn, Foka, 470, Omega Sport i Zefir.

Dwa dni regat, 9 wyścigów, 18 załóg, 60 zawodników, tysiące kibiców. Cieszy mnie, że pomysły który powstał w październiku 2017 udało się w pełni zrealizować. Wysoka frekwencja , zainteresowanie mediów i pozytywny obiór warszawiaków, dają nam siły żeby już dzisiaj planować kolejną edycję - podsumowuje Kasper Orkisz, pomysłodawca Regat o Puchar Dzielnicy Wisła. Pierwsza edycja regat okazała się sukcesem, aczkolwiek podobnie jak zawodnicy, sporo się nauczyliśmy. Żeglarstwo na stałe wróci na stołeczny odcinek królowej polskich rzek."

Neptun mnie wysłuchał. Marzyłem o powrocie żagli na Wisłę. Właśnie na Wiśle, na omedze w roku 1964,w Sekcji Żeglarskiej Pałacu Młodzieży zaczynałem swoją przygodę z żeglarstwem.

Z.S.

omegii

omegiiii

Poprawiony: piątek, 29 czerwca 2018 16:44
 

INFORMACJA ZE SZLAKU BATOREGO

Email Drukuj PDF

szlak

 

ŚWIĘTO MARYNARZY I MARYNARKI WOJENNEJ W WARSZAWIE

Email Drukuj PDF

mar1

Poprawiony: środa, 27 czerwca 2018 18:07 Więcej…
 

MORSKIE SERCE RZECZYPOSPOLITEJ

Email Drukuj PDF

pomnik polska morska

24 czerwca 2018 r. w samo południe, w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, władz miasta Gdyni, środowisk żeglarskich i morskich, w miejscu, gdzie do niedawna znajdowała się płyta Marynarza Polskiego zostanie uroczyście odsłonięty pomnik Polski Morskiej. Jesienią wokół pomnika powstanie nowa, atrakcyjna przestrzeń rekreacyjna z zielenią i nową nawierzchnią.

Pomnik Polski Morskiej-morskie serce Rzeczpospolitej

Na pomnik czekało bardzo wiele środowisk. Wraz z jego odsłonięciem oddany zostanie hołd tysiącom polskich marynarzy i rybaków, polskim żeglarzom, polskim stoczniowcom, bez których nie byłoby dzisiaj wolnej Polski, wszystkim pokoleniom Polaków związanych z morzem.

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, tak mówi o pomniku - O Gdyni mówi się "miasto z morza i marzeń", bo wybudowano ją od podstaw wraz z portem, wprost na piasku bałtyckiej plaży. Jest nieomal równolatką naszej niepodległości. Pomnik, który dzisiaj odsłaniamy, jest hołdem dla wszystkich pokoleń Polaków związanych z morzem. Bez ich wysiłku Gdynia nie stałaby się polskim oknem na świat. Ten pomnik jest dla nich i dla nas. Łączy pokolenia dzisiejsze z naszymi poprzednikami, którzy budowali to miasto. Niegdyś w całej Polsce śpiewano pieśń "Morze, nasze morze, wiernie ciebie będziem strzec...", nie możemy o tym zapominać! Jestem przekonany, że z czasem pomnik stanie się nierozerwalnie związany z Gdynią, jak Dar Pomorza, Dar Młodzieży i okręt muzeum ORP Błyskawica.

Idea Polski Morskiej była niesłychanie żywa w okresie międzywojennym, a jej symbolem stała się Gdynia. Pisze o tym historyk sztuki, specjalista od modernizmu prof. Andrzej Szczerski: "To bezprecedensowe w międzywojennej historii Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej osiągnięcie wiązało się nie tylko z rozwojem nowoczesnej architektury i urbanistyki, ale też z budową nowej tożsamości kraju, tak zwanej Polski Morskiej, która dzięki związaniu z morzem ambitnie planowała swój przyszły rozwój i chciała brać aktywny udział w przemianach współczesnego świata".

Gdynię podziwiano, Polska się nią chwaliła. Model miasta i portu był jednym z głównych elementów ekspozycji w Pawilonie Polskim na międzynarodowej wystawie w Paryżu w 1937 roku. Polska "brama na świat", inspirowała muzyków, pisarzy i poetów. Gdynia stała się symbolem Polski Morskiej. Tę wizję kreowała i umacniała Liga Morska i Rzeczna, przekształcona w 1930 roku w LigęMorską i Kolonialną. Współczesna Liga Morska i Rzeczna stanęła na czele koalicji osób i organizacji, aktywnie zaangażowanych w sprawę budowy pomnika Polski Morskiej. Współpracowała w tym zakresie z Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim, Polskim Towarzystwem Nautologicznym, Fundacją Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej, Marynarką Wojenną i Akademią Morską w Gdyni. Dr inż. Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej nie kryje radości - Cieszę się, że po wielu latach Gdynia i cała Polska doczeka się tego pomnika. Zasługują na to pokolenia ludzi, związanych z morzem, którzy swoje serca i talenty oddali Polsce morskiej.

Poprawiony: sobota, 23 czerwca 2018 10:56 Więcej…
 

ŚWIĘTO MORZA - JUŻ W TYM TYGODNIU !

Email Drukuj PDF

swieto

Już od piątku, 22 czerwca Gdynia oficjalnie rozpocznie tegoroczne obchody Święta Morza. To kilka dni pełnych wyjątkowych uroczystości i wydarzeń, bezpośrednio związanych z historyczną, morską tożsamością miasta. Swojego odsłonięcia doczeka się też Pomnik Polski Morskiej.

Dokładnie w ostatni pełny weekend czerwca rozpoczynają się tegoroczne obchody Święta Morza. To wyjątkowo gdyńskie święto przyniesie wiele okazji do bliższego poznania morskich tradycji miasta poprzez uroczystości, koncerty, regaty, okolicznościowe rejsy, wernisaże i wiele innych wydarzeń obecnych w przestrzeni publicznej. Gdynia - miasto z morza i marzeń - w ten sposób oddaje coroczny hołd morzu, które przed laty stanowiło główny motor napędowy lokalnej gospodarki i było głównym impulsem do dynamicznego rozwoju miasta.

- Kilka lat temu postanowiliśmy reaktywować Święto Morza w Gdyni. Jeżeli popatrzymy do starych książek i na stare zdjęcia, wszyscy pamiętają rok 1932, gdy odbyło się wielkie święto, zlot wszystkich Polaków do Gdyni, swoista manifestacja Polski obecnej nad morzem. Wtedy było tutaj ponad 120 tysięcy ludzi, w tym roku oczywiście nie spodziewamy się takich działań, ale wspólnie z Marynarką Wojenną, z Pomorskim Związkiem Żeglarskim i z Ligą Morską i Rzeczną organizujemy już od kilku lat bardzo różnorodne uroczystości - przypomina Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Poprawiony: poniedziałek, 18 czerwca 2018 15:13 Więcej…
 

"CZEKAMY NA DOKOŃCZENIE PROJEKTU ŚLUZY"

Email Drukuj PDF

przekop

Czekamy na dokończenie projektu śluzy oraz toru podejściowego na Mierzei Wiślanej. Myślę, że pod koniec wakacji będziemy już gotowi - zadeklarował szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk. Dodał, że pod koniec roku miałby zostać ogłoszony przetarg na realizację tej inwestycji.

Gróbarczyk na antenie radiowej Jedynki przypomniał, że 2 lata temu przyjęty został program, który zakładał przede wszystkim przygotowanie dróg śródlądowych. "Chodziło przede wszystkim wyznaczenie, które drogi będziemy rozwijać, a więc E30, E40 oraz E70, czyli odrzańską drogę wodną, wiślańską drogę wodną i drogę po Odrze i Noteci ze wschodu na zachód" - wskazał.
Kolejnym etapem - jak dodał - było przyjęcie ONZ-owskiej konwencji AGN. Jak tłumaczył, dzięki niej do Polski weszła czwarta klasa żeglowności. "To już są znacznie większe barki, większe głębokości, większe drogi wodne, ale to pozwala nam dopiero skorzystać z pieniędzy unijnych i z pieniędzy światowych, które są na ten cel dedykowane" - tłumaczył.
Pytany o protesty ekologów, którzy mówią, że "PiS chce zniszczyć piękną dziką naturę i będzie wylewał betonem rzeki w ramach budowy tych śródlądowych autostrad żeglugowych", odpowiedział: "Żadnego betonu nie będziemy wylewać".
"Ja bym tak nie straszył wszystkich pod kątem ekologicznym, ponieważ ta żegluga w Polsce już była. Przecież to wszystko funkcjonowało. Polacy pamiętają, jak te rzeki były pełne barek. Dzisiaj po prostu odtwarzany to w sposób jak najbardziej zgodny ze sztuką budowlaną" - mówił minister.

Poprawiony: czwartek, 14 czerwca 2018 10:15 Więcej…
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

zaprosz 066

 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

silniki-zaburtowe-okladka-e-book 2 orig---Tytuł: Silniki zaburtowe. Rozwiązywanie problemów
Autor: Barry Pickthall
Tłumaczenie: Zbigniew P. Studziński
Liczba stron 128
Format 100 X 160mm
Oprawa miękka

Poprawiony: poniedziałek, 11 czerwca 2018 12:26
 

STRATEGIA BAŁTYCKA

Email Drukuj PDF

Ponad 800 polityków, naukowców i przedstawicieli biznesu przyjedzie do Gdańska rozmawiać o rozwoju regionu bałtyckiego.

morze

Już za rok, w czerwcu 2019 r. województwo pomorskie gościć będzie jubileuszowe 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego. To właśnie na Pomorzu będzie podsumowane 10 lat współpracy i rozwoju regionu Bałtyku. Omawiane będą też wyzwania, jakie stoją przed krajami regionu.

10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego odbędzie się 12 i 13 czerwca 2019 r. w Gdańsku. Goście będą obradować w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Strategia, czyli co?

Strategia Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego została przyjęta przez Komisję Europejską w 2009 roku. Jest to pierwsza strategia makroregionalna, jaka została opracowana w Unii. Strategia obejmuje wszystkie kraje Morza Bałtyckiego. Oczywiście, jest to dokument o charakterze ogólnym, ma jednak duży wpływ na rozwój regionu. Na przykład jeśli inwestycje realizowane z unijnym dofinansowaniem wypełniają cele zapisane w strategii, to są one dodatkowo punktowane w konkursach. W strategii skupiono się na trzech podstawowych obszarach, w których niezbędne są działania. To ochrona wód Bałtyku, zrównoważony i sprawny transport oraz zwiększenie konkurencyjności regionu bałtyckiego w międzynarodowej gospodarce.

Za rok spotkanie na Pomorzu

Podczas obrad 9. Forum w estońskim Tallinie, które odbyło się w dniach 4-5 czerwca 2018 r. został podany oficjalny komunikat, że następne Forum Strategii UE odbędzie się w Gdańsku. - 10. Forum jest jubileuszowe i dlatego powinno być pewnym podsumowaniem osiągnięć strategii, a także motorem napędowym do inteligentniejszych, efektywniejszych i lepiej skoordynowanych działań na rzecz rozwoju regionu Morza Bałtyckiego - zaznaczył wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski.

Głównym tematem pomorskich obrad jubileuszowego Forum będą kwestie związane z gospodarką w obiegu zamkniętym i gospodarką wspódzielenia z uwzględnieniem zmian demograficznych w regionie Morza Bałtyckiego. To ważny temat zwłaszcza w kontekście migracji oraz coraz większej liczby pracowników z innych krajów na regionalnym rynku pracy. Wydarzenie przyciąga co roku wielu gości ze świata polityki, biznesu, nauki, a także osoby publiczne i przedstawicieli organizacji pozarządowych. W obradach forum w Gdańsku ma wziąć udział około 800 gości. Współorganizatorem wydarzenia będzie norweski partner Baltic Sea States Subregional Cooperation.
Gospodarkamoska.pl
foto:pixabay.com

Poprawiony: poniedziałek, 11 czerwca 2018 12:06
 

ŚWIATOWE DNI MORZA W SZCZECINIE

Email Drukuj PDF

dni morza