"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okPOLSKA FLOTA ŚRÓDLĄDOWA

Email Drukuj PDF

1maja

Poprawiony: poniedziałek, 09 grudnia 2019 18:40
 

86 LAT TEMU UKOŃCZONO BUDOWĘ DWORCA MORSKIEGO

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

portgdynia

fot. portgdynia
Dworzec Morski przy ul. Polskiej 1 został zbudowany na potrzeby obsługi ruchu pasażerskiego. Był najbardziej reprezentacyjnym budynkiem Gdyni, jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie i wzorem modernistycznej architektury. Tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS "Piłsudski" czy MS "Batory" na czele.

portgdynia2

Poprawiony: niedziela, 08 grudnia 2019 16:24
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

hzp100

Książka opisująca setkę obiektów mających kluczowe znaczenie dla rozwoju sztuki żeglarskiej, Historia żeglarstwa w 100 przedmiotach w fascynujący sposób przedstawia ewolucję tej dziedziny ludzkiej aktywności. Jest tu wszystko od pierwszych łodzi, przez wikińskie okręty, aż po technologie wykorzystywane w najnowocześniejszych jachtach. Są również opisy nieodłącznych elementów sztuki żeglarskiej, na przykład latarni morskiej z soczewką Fresnela czy pomocy nawigacyjnych oraz wynalazków zwiększających bezpieczeństwo na morzu, takich jak astrolabium, sekstant i kompas. Nie zabrakło także ciekawostek, na przykład historii straszliwego kańczuga, pirackich kolczyków, marynarskich tatuaży czy uwielbiającego szpinak Popeye'a.

HISTORIA ŻEGLARSTWA W 100 PRZEDMIOTACH
Autor:Barry Pickthall
Data wydania:2019-10-09

Poprawiony: sobota, 07 grudnia 2019 18:47
 

PRZEKOP PRZEZ MIERZEJĘ WIŚLANĄ. TRWA OCZYSZCZANIE TERENU.

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

Od kilku tygodni trwa oczyszczanie części lądowej z obiektów ferromagnetycznych, takich jak niewybuchy i niewypały. Do tej pory odnaleziono ok. 3 tys. elementów, w tym pozostałości po działaniach militarnych w czasie II wojny światowej m.in. resztki skrzynek amunicyjnych i łuski. Prace te potrwają jeszcze około dwóch tygodni.

mmmmmmmm----logo-new

Do końca stycznia planowane jest natomiast usunięcie karpin i oczyszczenie terenu budowy. Rozpoczął się również montaż urządzeń, służących do monitorowania zmian poziomu zwierciadła wody oraz jej zasolenia.

mm1-mm2-mm3

Poprawiony: piątek, 06 grudnia 2019 17:15
 

MINISTER GRÓBARCZYK PRZEDSTAWIŁ PRIORYTETY MGMIŻŚ NA NAJBLIŻSZE LATA

Email Drukuj PDF

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się na śniadaniu prasowym z mediami, gdzie przedstawił priorytety resortu na kolejne lata.

minister grbarczyk przedstawi

Wśród nich mowa była m.in. o rozbudowie portów morskich, w tej kadencji rozpocznie się realizacja rozbudowa trzech największych portów morskich. W Gdańsku powstanie Port Centralny, w Gdyni Port Zewnętrzny, a w Świnoujściu terminal kontenerowy. Minister podkreślił, że 2019 rok będzie kolejnym, w którym zostanie pobity rekord przeładunków w polskich portach.
Do najważniejszych planów i inwestycji minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zaliczył także pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra, przekop Mierzei Wiślanej, Program Rozwoju Retencji, modernizacja floty promowej dla polskich armatorów czy uregulowania prawne dotyczące melioracji.
Minister Gróbarczyk wspomniał także o ważnych rocznicach obchodzonych w 2020 roku, które wiążą się ze stuleciem trzech ważnych wydarzeń:
100. rocznicy Zaślubin Polski z morzem- 10 lutego 1920, gen. Haller wrzucił obrączkę do Zatoki Puckiej.
100-lecie istnienia polskiej administracji morskiej- 2 kwietnia 1920 roku utworzono urząd Marynarki Handlowej w Wejherowie.
100-lecie istnienia polskiego szkolnictwa morskiego- 17 czerwca 1920 roku powstała pierwsza państwowa Szkoła Morska w Tczewie.
MGMiŻŚ

Poprawiony: czwartek, 05 grudnia 2019 16:10
 

ODRZAŃSCY WODNIACY OBCHODZĄ...

Email Drukuj PDF

dzien marynarza

 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Broszura "Polskie porty morskie"
Przedstawiamy najnowszą broszurę Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pt. "Polskie porty morskie". Broszura jest do pobrania na dole strony.

porty

Słowo wstępne ministra Marka Gróbarczyka do broszury:
Szanowni Państwo,
polskie porty morskie w ciągu ostatnich kilku lat rozwijają się bardzo dynamicznie. Świadczą o tym zarówno ich wyniki, jak też realizowane i zaplanowane inwestycje.
W 2018 roku polskie porty przeładowały rekordowe ponad 100 mln ton towarów, przynosząc do budżetu państwa ponad 40 miliardów złotych. Rozpoczęto inwestycje poprawiające dostęp do portów od strony morza i lądu, takie jak pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra, budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną czy przebudowa trakcji kolejowych do największych terminali. W planach jest także realizacja tak strategicznych inwestycji jak Port Centralny w Gdańsku, Port Zewnętrzny w Gdyni oraz Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Będą one mogły powstać znacznie szybciej, dzięki specjalnej ustawie przyjętej jednomyślnie przez Sejm w sierpniu 2019 r.
Dzięki podjętym działaniom i inicjatywom kolejne lata zapowiadają się równie obiecująco. Głównym celem jest zabezpieczenie pozytywnego trendu w polskich portach oraz podniesienie ich do rangi najważniejszych portów europejskich. Wszystko to sprawia, że Polska nareszcie staje się krajem prawdziwie morskim, który wykorzystuje potencjał położenia nad Morzem Bałtyckim do rozwoju gospodarczego.
Wielce pocieszający jest także fakt, że wśród obywateli wzrasta świadomość wagi gospodarki morskiej i rozwoju portów dla budowania silnej gospodarki państwa. Jestem pewien, że ta broszura informacyjna będzie dla Państwa ciekawym i rzetelnym źródłem wiedzy o największych polskich portach.

Marek Gróbarczyk
minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Broszurę/plik PDF/można pobrać ze strony MGMiŻ-https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/broszura-polskie-porty-morskie

Poprawiony: środa, 04 grudnia 2019 19:21
 

4 GRUDNIA DZIEŃ ŚWIĘTEJ BARBARY PATRONKI MARYNARZY I RYBAKÓW

Email Drukuj PDF

basia

Poprawiony: wtorek, 03 grudnia 2019 20:07
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lm24

Komisja artystyczno - techniczna Ligi Morskiej i Rzecznej
Członkowie komisji podczas badania planów wzniesionego kiosku propagandowego. Widoczni m.in. od lewej do prawej: gen. Mariusz Zaruski (1. z lewej przodem), inż. architekt Sosnkowski, inż. Gądzikiewicz (w okularach).

Poprawiony: wtorek, 03 grudnia 2019 19:51
 

HUMOR Z KUBRYKU

Email Drukuj PDF

matros

KUBRYK - pomieszczenie mieszkalne załogi zwykle w dziobowej części statku.

kubryk-Kubryk na szkunerze - rysunek z 1889r.

Poprawiony: poniedziałek, 02 grudnia 2019 17:22