"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okUROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE ŚP. ADMIRAŁA FLOTY JÓZEFA UNRUGA I JEGO MAŁŻONKI

Email Drukuj PDF

uuuuuuu1

Poprawiony: niedziela, 30 września 2018 16:19 Więcej…
 

100 LAT LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ - 29.09.2018R

Email Drukuj PDF

katedra polowa wojska polskiego w warszawie

11,00 MSZA ŚWIĘTA W KATEDRZE POLOWEJ WOJSKA POLSKIEGO.

12,30 - 13,00 PRZEMARSZ DO ZAMKU KRÓLEWSKIEGO.

zamek------------2018-logo-lmir-2

Poprawiony: piątek, 28 września 2018 15:49
 

GDZIE SIĘ ZACZYNA WISŁA. /Wisła środkowa/

Email Drukuj PDF

srodkowa

Środkowy odcinek Wisły - ciągnący się od Puław do Płocka w przybliżeniu na przestrzeni 210 km, wyróżnia się pod względem walorów przyrodniczych dzięki zachowanemu naturalnemu charakterowi. Rzeka rozlewa się tu na szerokość od 600 do 1200 m. Widziana z lotu ptaka zadziwia mozaiką piasku, wody i zieleni, którą tworzą znajdujące się w jej korycie ławice, łachy i kępy. Wygląd koryta rzeki podlega nieustannym zmianom - piaszczyste "wyspy" ulegają niszczeniu, to znów powstają w innym miejscu.

Poprawiony: czwartek, 27 września 2018 15:07
 

PIERWSZA ŁOPATA PRZEKOPU MIERZEI WIŚLANEJ JESZCZE PRZED WYBORAMI

Email Drukuj PDF

Jestem przekonany, że pierwsza łopata pod przekop Mierzei Wiślanej zostanie wbita w trakcie tej kampanii wyborczej - oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dodał, że inwestycja jest ważna ekonomicznie, ale jest także demonstracją polskiej suwerenności.

kaczor-TRZYMAMY ZA SŁOWO PANIE PREZESIE.

Poprawiony: środa, 26 września 2018 15:38
 

ADMIRAŁ JÓZEF UNRUG

Email Drukuj PDF

unrug

Admirał floty Józef Unrug urodził się 7 października 1884 r. w Brandenburgu koło Berlina, w rodzinie kultywującej polskie tradycje sięgające XVI w., kiedy to przodek rycerskiego rodu v. Unruh - Krzysztof I otrzymał polski indygenat i osiedlił się w Wielkopolsce. Józef kontynuował rodzinne rzemiosło wojskowe. Jego ojciec Tadeusz, w randze generała, służył w gwardii pruskiej.
Józef Unrug, do zakończenia I wojny światowej, walczył w marynarce wojennej Cesarstwa Niemieckiego jako dowódca flotylli i komendant szkoły okrętów podwodnych. Tuż po odzyskaniu niepodległości wystąpił z Kaiserliche Marine i wraz z innymi polskimi żołnierzami, którzy walczyli dotąd po stronie zaborców, wrócił do Polski, by rozpocząć służbę w Polskich Siłach Zbrojnych. 19 maja 1919 r. zgłosił gotowość do odbudowy polskiej marynarki wojennej. Jako podwładny, a następnie wieloletni przyjaciel admirała Jerzego Świrskiego tworzył i odradzał polską flotę wojenną. W 1925 r. został jej dowódcą. Kilkanaście lat wcześniej poznał Zofię Unrug, z którą ożenił się w 1921 r. Państwo Unrugowie mieli jednego syna, Horacego, ur. w 1930 r.

Poprawiony: wtorek, 25 września 2018 15:35 Więcej…
 

ADMIRAŁ JÓZEF UNRUG WRACA DO KRAJU

Email Drukuj PDF

u1-u2

Uroczystości rozpoczęły się 24 września w Montrésor, gdzie od 1973 r. znajduje się grób wiceadmirała. Następnego dnia, z portu wojennego w Brest, trumny ze szczątkami śp. admirała Józefa Unruga i jego małżonki Zofii zostaną przewiezione na pokładzie okrętu Marynarki Wojennej do Polski. W dniach 1-2 października 2018 na Helu, Oksywiu i Gdyni odbędą się oficjalne uroczystości pogrzebowe.
Uroczysty, państwowy pogrzeb śp. admirała floty Józefa Unruga i złożenie jego szczątków wraz ze szczątkami żony śp. Zofii Unrug w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Oksywiu to symboliczne dopełnienie jego woli, zgodnie z którą pragnął spocząć na ojczystej ziemi wraz ze swoimi towarzyszami broni.

u3

ŹRÓDŁO: IPN

Poprawiony: poniedziałek, 24 września 2018 15:19
 

KOLEJNA WYPRAWA W POSZUKIWANIU "ORŁA"

Email Drukuj PDF

orel

W niedzielę z Gdyni wyruszyła piąta już wyprawa w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP "Orzeł". Kilkuosobowa grupa chce przebadać ok. 600 km kw. dna Morza Północnego w pobliżu wybrzeży Szkocji. Rejs ma potrwać 14 dni.
"Bardzo na to liczymy, że ta piąta ekspedycja będzie zarazem ostatnią, a następne wyprawy będą miały już tylko bardziej charakter inwentaryzacyjny" - powiedział PAP jeden z organizatorów wyprawy, Tomasz Stachura.
"Od początku przychylamy się do hipotezy, że ORP +Orzeł+ został zatopiony omyłkowo i przypadkowo przez brytyjski samolot. Naszym zdaniem właśnie +friendly fire+ jest najbardziej prawdopodobną z ośmiu wersji zaginięcia okrętu. I ta hipoteza jest jak najbardziej do sprawdzenia. Bo są takie hipotezy, których w żaden sposób nie można dziś udowodnić, jak chociażby najechanie okrętu na minę" - dodał Stachura.

Członkowie ekspedycji chcą przebadać około 600 km kw. dna morskiego na obszarze znajdującym się ok. 120 mil morskich na wschód od szkockiego portu Rosyth oraz 200 mil od wybrzeży Danii. Tam bowiem miał nastąpić atak przeprowadzony 3 czerwca 1940 r. przez brytyjską maszynę Lockheed Hudson. Pilot, w wyniku błędnej identyfikacji okrętu podwodnego, który został uznany za niemieckiego U-Boota, miał zrzucić na sojuszniczego "Orła" trzy 250-funtowe bomby, prawdopodobnie powodując jego zatopienie.
Gospodarka morska.pl

Poprawiony: niedziela, 23 września 2018 16:32
 

100 LAT LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ - 29.09.2018R

Email Drukuj PDF

100lat

2018-logo-lmir-2

 

GDZIE SIĘ ZACZYNA WISŁA.

Email Drukuj PDF

kmzero

Kilometr zerowy Wisły znajduje się w miejscu ujścia do niej Przemszy, jej lewego dopływu, w Gorzowie poniżej Oświęcimia. Kilometraż rzeki, czyli jej długość mierzona w kilometrach, liczona jest zazwyczaj od ujścia w stronę źródła. Wisła jest kilometrowana w górę i w dół biegu rzeki, a punktem zerowym obu kilometraży jest ujście Przemszy. Powyżej tego punktu Wisła ma charakter swoich karpackich dopływów i nazywana jest często na tym odcinku Małą Wisłą. Poniżej ujścia Przemszy Wisła staje się rzeką żeglowną.

Poprawiony: czwartek, 20 września 2018 11:19
 

SŁYNNA UCIECZKA

Email Drukuj PDF

orp orzel w gdyni

W nocy z 17 na 18 września przypada rocznica jednej z najbardziej spektakularnych ucieczek w polskiej marynarce wojennej. Chodzi o ORP "Orła", którego załoga wykazała się odwagą, typowo polską zaradnością. i iście ułańską fantazją.

Poprawiony: wtorek, 18 września 2018 18:53