"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okWISŁA, GODZINA "W" 2017

Email Drukuj PDF

wisla-godzina

1 SIERPNIA 2017.

15:30-15:45 Jednostki gromadzą się na wysokości Podzamcza oraz przystani Aquatica, oczekują na sygnał komandora
- 15:45 Rejs, Wisła, godzina "W" rusza z wysokości Podzamcza
- 16:00 wysokość Mostu Śląsko-Dąbrowskiego
- 16:20 wysokość M. Świętokrzyskiego
- 16:30 wysokość M. Kolejowego
- 16:45 wysokość M. Poniatowskiego
- 17:00 GODZINA "W" Bulwar Flotylli Wiślanej, miejsce zatopienia statku "Bajka".
- 17:00-17:15 Jednostki stają w nurcie. Minuta ciszy. Syreny, flary, świece dymne
- 17:15 Wieniec w nurt Wisły. Na rozkaz komandora Rejs rusza dalej do wysokości Portu Czerniakowskiego
- 17:30 Rozformowanie Rejsu
- 18:00 spotkanie uczestników i warszawiaków w PTTK Rejsy, w Porcie Czerniakowskim

Wstęp wolny

Poprawiony: poniedziałek, 31 lipca 2017 14:09
 

POLSKO-WĘGIERSKIE SPOTKANIE W BUDAPESZCIE Z OKAZJI ROKU RZEKI WISŁY

Email Drukuj PDF

dunaj20155629 813541652142534 1342109849176883623 n

Osnute wokół tematu Wisły polsko-węgierskie spotkanie połączone z zabawami dla dzieci i koncertem nad brzegiem Dunaju zorganizowali w sobotę w Budapeszcie mieszkający tu Polacy pod hasłem "Plaża Kulturalna Wisła-Dunaj".

Poprawiony: niedziela, 30 lipca 2017 16:05
 

"WISŁA"

Email Drukuj PDF

rok rzeki wisly 2017

"Wisło szara Karpat córo
rzek naszych Królowo.
Ty przez polskie łąki, niwy
mkniesz swą falą płową.

Tyś jest czysta jak Duch Święty.
Tyś nam ukochaną.
Ty łącznikiem, który spaja
Polskę rozszarpaną.

Ty z Krakowa królów grodu
niesiesz echa sławy.
Niesiesz jęki z Cytadeli,
spod Siedlec, Warszawy.

Wisło karmicielko ludu
Polski Tyś ozdobą.
Bierzesz wody z naszej Ziemi.
Bierz nasze łzy z sobą."

To wiersz polskiego poety napisany w czasie zaborów.

Nauczyła mnie go moja Babcia Aleksandra Macuga córka mojego pradziadka - Powstańca Styczniowego, który walczył w Oddziale Księdza Brzózki.

ELA MARSZAŁEK.

rokwisla krakow-rokwisla1-620x349-rokprzekop wisly nowe kierownice rzgw

Poprawiony: niedziela, 30 lipca 2017 15:03
 

OBRADOWAŁ KOMITET STERUJĄCY ds. INWESTYCJI NA ŚRÓDLĄDOWYCH DROGACH WODNYCH

Email Drukuj PDF

posiedzenie-komitetu-sterujacego-3-380x214-posiedzenie-komitetu-sterujacego-4-380x214

Jerzy Materna, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przewodniczył II posiedzeniu Komitetu Sterującego ds. Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych. Wśród uczestników obecny był także Witold Słowik, wiceminister rozwoju.

Jerzy Materna przypomniał najistotniejsze wydarzenia ostatnich miesięcy dotyczące żeglugi śródlądowej i związane z działaniami resortu: porozumienia AGN, kontenerowy rejs badawczy Wisłą z Gdańska do Warszawy, konferencję "Wisła szansą na rozwój", V Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie, Forum Żeglugi Śródlądowej, a także porozumienia podpisane pomiędzy naszymi portami a chorwacką Rijeką podczas Szczyt Inicjatywy Trójmorza.

Przedstawiciel resortu podkreślił, że Sejm przyjął właśnie znowelizowaną ustawę Prawo Wodne, dostosowane do unijnej dyrektywy wodnej. Zgodnie z dokumentem minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej przejmuje odpowiedzialność za budowę, modernizację oraz utrzymanie śródlądowych dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym. Szef resortu gospodarki morskiej będzie też odpowiadał za opracowanie planu rozwoju śródlądowych dróg wodnych.

Stopnie wodne i zbiorniki retencyjne

W trakcie spotkania omówiono etap przygotowań związanych z planowanymi inwestycjami na Odrzańskiej Drodze Wodnej oraz na Wiśle: chodzi o stopnie wodne, zbiorniki, regulację rzek, Kanał Gliwicki itd. Sekretarz stanu w MGMiŻŚ podkreślił też, że prace związane z trwającą od 20 lat budową stopnia wodnego w Malczycach wreszcie nabrały tempa i wszystko wskazuje na to, iż w przyszłym roku będą zakończone.

Ustawa o portach śródlądowych

Jerzy Materna wspomniał też o przygotowywanym projekcie ustawy dotyczącej śródlądowych portów wodnych. Prace nad dokumentem trwają. Jeszcze w tym roku projekt ma trafić do Sejmu.

Współpraca międzynarodowa i biznes

Na posiedzeniu podsumowano inicjatywy współpracy z biznesem na rzecz uruchomienia transportu wodnego. Przykładem jest uruchomiony transport węgla z portu gliwickiego do Wrocławia. Pierwszy transport był pilotażowy, ale operator portowy OT Logistics zapewnia, że będą kolejne, komercyjne.

Podsumowując spotkanie przywołano plany związane z modernizacją śródlądowych dróg wodnych. Zapowiedziano szerokie konsultacje oraz konieczność wykonania odpowiednich analiz. Staną się bazą do przygotowania studiów wykonalności, raportów środowiskowych i przygotowania programu modernizacji dróg wodnych.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Poprawiony: czwartek, 27 lipca 2017 17:43
 

OTWARCIE ZBIORNIKA WODNEGO W ŚWINNEJ PORĘBIE

Email Drukuj PDF

asw2jezioromucharskie

W środę (26.07.) przed południem premier Beata Szydło wzięła udział w uroczystości otwarcia zbiornika wodnego Świnna Poręba.

Zbiornik zlokalizowany jest na rzece Skawie w województwie małopolskim, w powiatach wadowickim i suskim, na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Prace rozpoczęto już w 1986 r. Całkowity koszt budowy zbiornika wyniósł ok. 2,2 mld zł. Premier chwaliła podhalańską posłankę Annę Paluch, że ta już w czasach, kiedy PiS był w opozycji, zabiegała o dokończenie inwestycji.

Dokonano już pierwszego napełnienia zbiornika. W następnych miesiącach poziom wody będzie obniżany, żeby zobaczyć, jak pracuje zbiornik, a szczególnie zapora i brzegi zbiornika. Później zbiornik znowu będzie napełniany.

Obiekt został zaprojektowany wyłącznie przez polskich inżynierów, a budowa i wyposażenie zostały w większości wykonane i dostarczone przez polskie firmy. Zapora będzie ochronić przed powodzią pobliskie doliny Skawy i Górnej Wisły, jak również zabezpieczy Kraków przed ewentualnym zalaniem. Będzie też stanowić zasób wody dla celów komunalnych i przemysłowych. Zbiornik Świnna Poręba jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego województwa małopolskiego, a także jest elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju.

asw1news 17573-aswzapora

Poprawiony: czwartek, 27 lipca 2017 17:08
 

APEL

Email Drukuj PDF

apel

Więcej…
 

PŻM POWIĘKSZA SWOJĄ FLOTĘ

Email Drukuj PDF

szare szeregi

Polska Żegluga Morska odebrała kolejną jednostkę ze wstrzymanego programu inwestycyjnego na lata 2015-2020. To pierwszy statek odebrany przez zarządcę komisarycznego PŻM Pawła Brzezickiego.

Nowym masowcem, który wszedł do eksploatacji PŻM jest m/s "Szare Szeregi", 39-tysięcznik ze stoczni Yangfan. Statek ma 180 metrów długości i 30 metrów szerokości. Wyposażony jest w cztery dźwigi i przeznaczony do przewozu takich ładunków jak zboża, nawozy sztuczne, rudy metali, węgiel, wyroby stalowe itd.
M/s "Szare Szeregi", w swój pierwszy rejs, wyruszył pod dowództwem szczecinianina kpt. ż. w. Krzysztofa Wasika. Jednostka załaduje wyroby stalowe w portach Chin, Japonii i Korei, następnie czeka go podróż przez Pacyfik i rozładunek w portach meksykańskich.
Odbiór "Szarych Szeregów" oznacza nie tylko czterdzieści nowych miejsc pracy dla dwóch załóg ale również zahamowanie trwającego od lat w przedsiębiorstwie trendu zmniejszania się floty.
W chwili obecnej stan floty PŻM wynosi 55 statków - i w kolejnych miesiącach i latach będzie rósł.
PŻM jest zdeterminowana, aby odebrać pozostałe 15 statków, które zostały zamówione w poprzednich latach, a których odbiór został wstrzymany ze względu na trudną sytuację finansową armatora. Aktualnie, przy wsparciu kredytowym, m.in. konsorcjum polskich banków - warunkowanego wprowadzeniem w PŻM programu naprawczego, sytuacja ta się poprawia.
PŻM realizuje program inwestycyjny zaplanowany na lata 2015-2020, w ramach którego ma powstać 18 masowców wartych ponad 400 mln dol. Stocznia Yangfan, znajdująca się 350 km na południe od Szanghaju, zbuduje dla PŻM 12 jednostek do przewozów masowych i będą one przekazywane armatorowi w odstępach około sześciotygodniowych.

Pozostałych sześć powstanie także w Chinach w stoczni Yangzijiang. Będą to jeziorowce, a więc statki przystosowane do żeglugi po Wielkich Jeziorach USA i Kanady.

Kolejna zamówiona jednostka będzie nosić imię "Solidarność".

Poprawiony: niedziela, 16 lipca 2017 13:57
 

WIDOWISKOWA OPERACJA W STOCZNI "NAUTA"

Email Drukuj PDF

operacjaimg 1819-6

Stocznia Remontowa Nauta przeprowadziła operację przeniesienia na ląd trałowca ORP Drużno. W pierwszej kolejności okręt został umieszczony w specjalnej ramie, a następnie przy pomocy dźwigu pływającego Maja został wyjęty z wody i umieszczony na nabrzeżu.

Skomplikowana operacja wydobycia jednostki na nabrzeże stanowiła pierwszy etap remontu, który prowadzony jest przez Stocznię Nauta. W ramach kontraktu wykonana zostanie przebudowa układu napędowego wraz z wymianą napędu głównego jednostki orz przebudowa elektrowni okrętowej wraz z wymianą agregatów prądotwórczych. Przebudowane zostaną również kabiny kryptograficzne, które dodatkowo zyskają urządzenia łączności specjalnej. Ponadto okręt zostanie doposażony w klimatyzację, odsalacz, sprężarki i żurawiki. Zakres prac obejmuje też remont dokowy oraz pomieszczeń socjalnych.

Poprawiony: czwartek, 13 lipca 2017 05:50 Więcej…
 

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

zapr

Poprawiony: środa, 12 lipca 2017 18:56
 

KOMUNIKAT Z SANU I WISŁY

Email Drukuj PDF

san wisla