"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okMINISTER GRÓBARCZYK: MOŻEMY MIEĆ SUSZĘ NAJSILNIEJSZĄ OD 50 LAT

Email Drukuj PDF

susza

fot. mat. prasowe
Czeka nas bardzo trudna wiosna, ze względu na małe opady; jeśli taka sytuacja się utrzyma, to możemy mieć najsilniejszą od pięćdziesięciu lat suszę - ocenił w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
Szef resortu podkreślił na antenie Radia Plus, że "Polska tylko w 6,5 proc. retencjonuje wodę, która przepływa".
"Biorąc pod uwagę, to co się w ostatnim roku działo w Polsce, jeśli chodzi o poziomy wód i katastrofalnie niski stan wody na Wiśle(...), czyli 33 cm, (...) musimy naprawdę przygotować się pod kątem suszy" - ostrzegł Gróbarczyk.
Według niego, "ostatecznie" ilość opadów powinna się "zrównoważyć". "Natomiast będzie bardzo trudna wiosna, bo tych opadów mamy teraz mało. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, to możemy mieć suszę chyba najbardziej w swojej mocy najsilniejszą w porównaniu z ostatnim pięćdziesięcioleciem" - podkreślił.
Minister wyjaśnił, że w związku z tym przygotowano program, który rozpoczyna się w tym roku. Chodzi, jak wyjaśnił, o "program rozwoju retencji i ten, który realizujemy w ramach programu stop suszy".

Poprawiony: środa, 05 lutego 2020 09:47 Więcej…
 

ZAŚLUBINY POLSKI Z MORZEM

Email Drukuj PDF

zaslubiny

Przy obrazie Wojciecha Kossaka

Prosty ,mężny, dumny
siedzi na koniu generał Haller,
a Bałtyk w tonacji ciepłej,
choć mroźny lutowy to dzień.
Generał wrzuca w morze
platynowy pierścień,
przyjęła go bałtycka głębina
na wieczne z Polską przymierze.
Mistrzu ,który utrwaliłeś na płótnie
chwilę historyczną, że ulotna,
zatrzymać ją chciałeś na przyszłość.
Niewielu w Polsce tak pięknie
konie maluje.
Koń Kossaka żywy na obrazie,
śpiewać by się chciało:
koniu pięknie malowany,
jak dobrze że tu jesteś
razem z żołnierzami.
Lecz czas wydarzenia zmienia,
nie wie jeszcze Kossak ani Generał,
ani trębacz na obrazie,
co światu tryumf Polski obwieszcza,
że przyjdzie chwila złowieszcza.

Konie już inne
na pola bitewne popędzą,
nierówną walkę toczyć będą
ze stalowymi rumakami.
Teraz jednak kurtyna nad czasem rozpięta,
nieznana przyszłość przed nami,
dobrze ,że skryta za jasnymi zasłonami.
Historia powtarzać się morze,
w czterdziestym piątym roku
polski żołnierz walczył krwawo
o Pomorze.
Krew żołnierza cenna,
choć historia zmienna.
Żołnierz o tyle historię tworzy,
o ile na ofiarę krwi ją połozy.
Spełniły się prorocze słowa rybaków,
co szukali pierścienia Hallera w głębinie,
że odnajdą go kiedyś w Szczecinie.

Autorka: Barbara Leszczyńska - działaczka Ligi Morskiej i Rzecznej

Poprawiony: wtorek, 04 lutego 2020 15:40
 

STOCZNIA GDAŃSK - ŚWIADECTWO PAMIĘCI

Email Drukuj PDF

st

fot. Urząd Miejski w Gdańsku
W Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca złożenie wniosku o wpisanie terenów Stoczni Gdańsk na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Każde państwo może złożyć w roku tylko jeden wniosek. Wraz z wnioskiem do UNESCO trafił też projekt planu zarządzania.

- Pamięć ludzka jest ulotna i potrzebuje oparcia w rzeczach materialnych, w zabytkach właśnie - podkreśliła Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w MKIDN. - Przyjdzie niestety taki dzień, kiedy zabraknie ludzi, którzy brali udział w strajkach, którzy byli świadkami tamtych zdarzeń. Takie miejsca jak stocznia będzie wtedy świadectwem historii. To miejsce, w którym w pokojowy sposób zmieniono historię świata, zjednoczono Europę.

"Stocznia Gdańska - miejsce narodzin Solidarności i symbol upadku żelaznej kurtyny w Europie" - tak brzmi pełna nazwa złożonego wniosku. Złożenie wniosku wraz z projektem planu zarządzania rozpoczęło proces oceny. Co roku każde państwo może zgłosić zaledwie jedną kandydaturę do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwszym krokiem jest zweryfikowanie zgłoszenia pod kątem kompletności przez Centrum Światowego Dziedzictwa.
Na zdjęciu od lewej: Bartosz Skaldowski, dyr. NID, Alan Aleksnadrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji, Magdalena Gawin, podsekretarz stanu MKIDN, Mikołaj Konopka, prezes zarządu Eurostyl s.a.
Informacja prasowa

Poprawiony: wtorek, 04 lutego 2020 15:06
 

KAPITAN BARTŁOMIEJ SKWARA LAUREATEM NAGRODY IM. KAPITANA LESZKA WIKTOROWICZA 2020

Email Drukuj PDF

Kapitan Bartłomiej Skwara laureatem Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2020. Kapitanowie Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański otrzymali Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.

Bartłomiej Skwara, kapitan STS "Fryderyk Chopin" został nagrodzony za żeglarską pracę z młodzieżą oraz zwycięstwo podczas The Tall Ships Races 2019 w klasie A, czyli największych jednostek. Uhonorowanie kapitana Skwary Nagrodą im. kapitana Leszka Wiktorowicza to docenienie jego wyjątkowych dokonań żeglarskich oraz osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży i kształtowania świadomości morskiej. Jak mówi sam laureat ,,(...) Jestem dla nich surowy, bo przyjeżdżają tu zahukane przez rodziców dzieci. W domu nie mają obowiązków, a jak mają i ich nie zrobią, to w zasadzie nic się nie stanie. Tutaj każdy jest odpowiedzialny za statek. Za życie swoje i innych. Nikt nie może powiedzieć, że od teraz nie robi (...)". Na pokładzie hołduje zasadzie, żeby myśleć nie tyle o samym żeglarstwie jako takim, ale o tym, że właśnie żeglarstwo jest często jedyną drogą dotarcia do młodego człowieka pozbawionego motywacji, kompetencji społecznych, wiary w siebie. Rozwoju tych podstawowych kompetencji nie da się zadekretować ze szkolnej ławki.

Nagrodę stanowią medal oraz dziesięć tysięcy złotych.

Informacja prasowa

skwara

Bartłomiej Skwara
Kapitan
Z wykształcenia doktor chemii kwantowej, ale więcej czasu spędza na jachtach niż w instytutach. Posiada duży staż na żaglowcach. W drodze do mostka kapitańskiego przebył tysiące mil Fryderykiem Chopinem na najrozmaitszych stanowiskach.

Poprawiony: poniedziałek, 03 lutego 2020 16:00
 

WISŁA I ...

Email Drukuj PDF

wisla2

Obojętnie, z którego miejsca w Warszawie patrzysz na Wisłę, widzisz nie "zwykłą rzekę", ale rzekę, której znaczenie w historii i kulturze Polski (w tym jej stolicy) jest ogromne. Świadomość tego faktu jest wśród mieszkańców Warszawy (i nie tylko) bardzo mała.
A przecież... śpiewamy o Wiśle w hymnie narodowym, pieśniach patriotycznych. Nad jej brzegami odbywały się ważne bitwy, wydarzenia decydujące o losach naszego narodu. Jedno z tych wydarzeń zostało zaliczone przez historyków (np. Normana Daviesa) do najważniejszych wydarzeń w dziejach świata - "Cud nad Wisłą".
Najpiękniejsze widoki Warszawy były utrwalane z prawego brzegu Wisły, tuż nad jej wodami (Canaletto), dzięki szerokiej perspektywie, jaką daje wiślana przestrzeń. Obecnie jedne z najładniejszych pocztówek Warszawy to zdjęcia Starego Miasta z mostu Śląsko-Dąbrowskiego oraz panorama śródmiejska z mostu Siekierkowskiego.

Źródło-wislawarszawska.pl

Poprawiony: poniedziałek, 03 lutego 2020 15:45
 

100. ROCZNICA ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

Email Drukuj PDF

100

 

JAK PRZEBIEGA BUDOWA DROGI WODNEJ ŁĄCZĄCEJ ZALEW WIŚLANY Z ZATOKĄ GDAŃSKĄ?

Email Drukuj PDF

budowa

Od kilku tygodni trwają prace przy inwestycji "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską". Po przekazaniu terenu wykonawcy, czyli polsko-belgijskiemu konsorcjum firm NDI oraz Besix, budowa została wygrodzona.
- W lutym zacznie powstawać nabrzeże południowe (rozładunkowe), połączeniowe oraz część nabrzeża kanału żeglugowego - mówi Dominik Wróblewski, kierownik budowy z konsorcjum NDI/ Besix. Całość tego obiektu przeznaczona będzie na potrzeby dostaw drogą morską materiałów budowlanych. Chcemy zminimalizować przewożenie materiałów lądem.
Materiał prasowy

Poprawiony: sobota, 01 lutego 2020 17:19
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

gotowi

KURS LIGI MORSKIEJ - MIKOŁAJKI 1951 R.

autor- LECH BIEDRZYCKI

Poprawiony: sobota, 01 lutego 2020 17:07
 

NAGRODY BŁĘKITNY SPINAKER PRZYZNANE!

Email Drukuj PDF

lato-w-miescie-239edf12 855x590

fot. mat. prasowe
Nagrody w konkursie Błękitny Spinaker przyznane! Konkurs organizowany przez Polski Związek Żeglarski ma na celu m.in. popularyzację sródlądowego żeglarstwa turystycznego i rekreacyjnego. Nagrody zostaną wręczone podczas targów Wiatr i Woda 13 marca w Warszawie.
Kategoria - Najlepsza Impreza Roku:
I miejsce: Lato w mieście - Lato pod żaglami
Organizator: Częstochowski Okręgowy Związek Żeglarski.
wyróżnienia:
- Festiwal Piosenki Żeglarskiej dla dzieci "Szancik", organizator: Śląski Yacht Club przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach,
- Płockie Żeglarskie Grand Prix, organizator: Płocki Okręgowy Związek Żeglarski.

Kategoria - Najlepsze Regaty Roku:
I miejsce: Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Katamaranów TOPCAT CATAMARANCUP 2019
Organizator: Jacht Club Opolski
wyróżnienia:
- Toyota Hybrid CUP, organizator: Płocki Okręgowy Związek Żeglarski.
- V Żeglarski Puchar Kaszub, organizator Stowarzyszenie Port Mechalinki, KS Damroka Chmielno, Uczniowski Klub Sportowy Wodniacy Garczyn, Żeglarski Uczniowski Klub Sportowy Stężyca, Uczniowski Klub Żeglarski Lamelka Kartuzy.
- Siwik Holiday Cup 2019 Puchar Polski Jachtów Kabinowych, organizator: Mrągowskie Towarzystwo Regatowe "CZOS".

Kategoria - Najlepszy Rejs Roku
I miejsce: XXXX Międzynarodowy Rejs Przyjaźni PTTK "Odra 2019 - rzeka, która łączy".
Organizator: Centrum Turystyki Wodnej PTTK, komandor Wojciech Skóra
wyróżnienie:
- Spływ "Bug 2019", organizator: Bractwo Harcerskiej Bandery, komandor Krzysztof Nowacki
Nagrody przyznawane są co roku w trzech kategoriach: Śródlądowa Impreza Roku, Śródlądowe Regaty Roku, Śródlądowy Rejs Roku. Wśród celów konkursu jest przede wszystkim propagowanie przedsięwzięć żeglarskich, w tym imprez, rejsów i regat, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Nie dziwi zatem fakt, że wśród kryteriów oceny jest m.in. liczba uczestników, w szczególności tych najmłodszych. Kapituła konkursu bierze też pod uwagę stopień trudności realizowanych przedsięwzięć, nowatorstwo w rozwiązaniach organizacyjnych, stopień realizacji założonych celów, czy też zaangażowanie partnerów, zwłaszcza instytucji i organów administracji rządowej i samorządowej.
GOSPODARKAMORSKA.PL

Poprawiony: piątek, 31 stycznia 2020 16:09
 

KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA "POLSKIE DROGI OD MORZA"

Email Drukuj PDF

zaslubiny-baner

Rok 2020 został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony Rokiem Zaślubin Polski z Morzem. 10 lutego 1920 roku dokonał ich gen. dyw. Józef Haller, wrzucając do wód Zatoki Puckiej platynowy pierścień. Był to symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku.

W stulecie tego wydarzenia Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie wspólnie z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przygotowała wystawę "Polskie drogi do Bałtyku 1918-1920". Przypomina ona historyczne związki Polski z morzem, przedstawia sprawę Polskiego Pomorza na konferencji wersalskiej, sylwetki kaszubskich orędowników przyłączenia Pomorza i Gdańska do Polski, utworzenie Frontu Pomorskiego i jego dowódcę, gen. dyw. Józefa Hallera, oraz początki polskiej Marynarki Wojennej. Szczególną wymowę mają archiwalne fotografie prasowe, ukazujące powitanie Wojska Polskiego przez mieszkańców miast Pomorza i Powiśla. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 lutego w Muzeum MW o godz. 13.30.

W ramach obchodów zapraszamy również do udziału w konferencji popularno-naukowej "Polskie drogi do morza" przygotowanej przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Burmistrza Miasta Pucka, która odbędzie się w dniach 8-9 lutego br. Spotkanie rozpocznie się 8 lutego o godz. 10.00 w Muzeum MW. Drugiego dnia konferencja odbędzie się w Ratuszu Miejskim w Pucku od godz. 14.00

Poprawiony: czwartek, 30 stycznia 2020 20:47