"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

dysk

 

POLSKA PRZYSTĄPIŁA DO INLAND NAVIGATION EUROPE

Email Drukuj PDF

ine t1-inewiceminister-anna-moskwa-380x214

Anna Moskwa - podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, uczestniczyła w uroczystości przekazania podpisanych dokumentów członkostwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Inland Navigation Europe (INE). W imieniu INE dokumenty członkowskie zostały odebrane przez panią Karin De Schepper, Dyrektora Generalnego INE. Wydarzenie odbyło się 5 grudnia 2017 r. w siedzibie Stałego Przedstawicielska RP przy UE w Brukseli.

Członkostwo Polski w INE wesprze realizację celów strategicznych Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej związanych z rozwojem śródlądowych dróg wodnych, a także pozytywnie wpłynie na aktywność Polski w tym obszarze na poziomie europejskim, również w kontekście obecnej i przyszłej polityki transportowej w UE.

Inland Navigation Europe jest międzynarodową organizacją, która jest europejską platformą krajowych i regionalnych zarządców dróg wodnych i biur promocyjnych. INE zrzesza zarówno państwa członkowskie UE, przedstawicieli regionów państw członkowskich, jak i państwowe instytucje publiczne mające w swoich kompetencjach utrzymanie i zarządzanie drogami wodnymi o znaczeniu transportowym. INE jest niezależną platformą, która nie ma interesów handlowych, założona została w 2000 roku przy wsparciu Komisji Europejskiej. Członkowie INE podzielają głębokie przekonanie, że przemieszczanie większej ilości towarów drogą wodną, w regionach UE i miastach z dostępnymi i żeglugowymi rzekami i kanałami zwiększy efektywną i zrównoważoną mobilność w Europie. Misją INE jest promocja żeglugi śródlądowej i funkcji transportowej rzek, a także reprezentowanie interesów jej członków w negocjacjach i rozmowach z KE.
Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Poprawiony: poniedziałek, 11 grudnia 2017 15:47
 

KAMPER WODNY CZYLI POMYSŁ NASZYCH SĄSIADÓW

Email Drukuj PDF

k62850125bc1611d07d245e055c9ffdbc932b747b

Kampery wodne pozwalają podróżować jednocześnie łodzią oraz zaparkowanym na pokładzie kamperem bądź przyczepą campingową!

Niemcy nazywają je różnie - "Hausboot", "WasserCamper" czy też z angielskiego "WaterCamper". O ile hausboot może mieć formę domu na łodzi, o tyle water-campery bardziej przypominają promy z miejscem na kamper lub przyczepę.
Osoby, które chciałyby spędzać czas na wodzie, ale mają własny pojazd campingowy, mogą to wykorzystać, instalując go na pokładzie. W takiej sytuacji kamper lub przyczepa stanie się wygodną kajutą z wszelkimi udogodnieniami.
Kampery wodne szczególnie popularne stały się w regionie Müritz. Pojezierze Meklemburskie to największy w Europie obszar sąsiadujących (i w większości połączonych) ze sobą jezior. Łączy się on również z południowymi wodami Brandeburgii. Ze Szczecina do Müritz (Waren) jedzie się nieco ponad 2 godziny, a więc odległość dla mieszkańców Polski (szczególnie z części północno-zachodniej) może okazać się bardzo atrakcyjna.

Poprawiony: czwartek, 07 grudnia 2017 17:35 Więcej…
 

ZAGRAJ W..."BATOREGO"

Email Drukuj PDF

batory3b0091f4e2f152cde4ba453e13b3c1c8

To miał być kolejny spokojny rejs przez ocean na pokładzie statku M/S Batory. Podróż z Dworca Morskiego w Gdyni do Nowego Jorku po raz kolejny przyciągnęła na pokład znamienite towarzystwo. Nikt jednak nie spodziewał się, że na transatlantyku rozegrają się tym razem sceny rodem z najpoczytniejszych powieści kryminalnych. Zuchwała kradzież bezcennych klejnotów hrabiny Pawlickiej wstrząsnęła pasażerami i członkami załogi. Jednak to właśnie wśród nich ukrywa się złodziej... Zadaniem graczy jest jak najszybsze wytypowanie złodzieja.
M/S BATORY to wydana przez Muzeum Emigracji w Gdyni gra detektywistyczna, która w nowatorski sposób wykorzystuje trójwymiarową planszę w formie statku. Gracze muszą jak najszybciej wytypować złodzieja. Każdy z trzynastu podejrzanych ma zestaw unikalnych charakterystyk - płeć, wiek i rolę. Gracze będą zadawać sobie wzajemnie pytania, a na podstawie odpowiedzi wykluczać kolejnych podejrzanych.
Autorem gry jest Filip Miłuński, zilustrował ją zaś Adam Pękalski. W przygotowaniu gry miał także udział Grzegorz Rogowski, znawca Batorego, autor książki "Pod polską banderą przez Atlantyk".
Grę można już kupić w księgarni w Muzeum Emigracji, będzie także dostępna w salonach sieci Empik. Sugerowana cena detaliczna: 119 zł. Jest przeznaczona dla grupy od dwóch do czterech osób powyżej 12. roku życia. Czas rozgrywki: 30 - 60 minut.
Z okazji premiery gry, odbędą się rozgrywki w Dworcu Morskim, czyli miejscu, z którego tysiące pasażerów wyruszało w podróż. Muzeum Emigracji zaprasza w sobotę 9 grudnia w godz. 15.00 - 17.00. Na miejscu będą wolontariusze i eksperci, którzy pomogą poznać zasady gry. Wstęp wolny. Zapisy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
ŹRÓDŁO:GOSPODARKAMORSKA.PL
Poprawiony: środa, 06 grudnia 2017 20:49
 

"ODRZAŃSCY" WODNIACY OBCHODZĄ DZIŚ...

Email Drukuj PDF

dzien marynarza 2

 

ROCZNICA MARSZAŁKA

Email Drukuj PDF

 

marszaleki283445314561355002. rsw480h360 szw480h360 -marszalekpisudski

W dniu 05 grudnia 2017 roku obchodzimy 150-rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, Marszałka Polski, dwukrotnego premiera Polski, twórcy Legionów Polskich, Polskiej Organizacji Wojskowej.

Od 11 listopada 1918 roku był Naczelnym Wodzem Armii Polskiej.

Liga Morska i Kolonialna nadała Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu godność Honorowego Członka. Działacze Ligi Morskiej i Rzecznej należeli do najbliższych doradców Marszałka w zakresie spraw morskich, rzecznych oraz organizacji struktur Marynarki Wojennej.

Członkowie Ligi Morskiej i Rzecznej oddają hołd Wielkiemu Polakowi.

Zarząd Klubu "Bractwo Wiślane" - Liga Morska i Rzeczna.

Poprawiony: wtorek, 05 grudnia 2017 13:33
 

DZIEŃ ŚW. BARBARY - "BARBARKA"

Email Drukuj PDF

baska1-Św. Barbara jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy m.in. górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy, więźniów i wielu innych. Orędowniczka w czasie burzy i pożarów.

Poprawiony: poniedziałek, 04 grudnia 2017 07:38
 

WIERSZE O WIŚLE

Email Drukuj PDF

konstantymic menu

W dole rzeka:
nadzwyczajna;
triumfalna;
niebieska;
szeroka;
rozłożysta;
odwieczna;
nagrzana;
spławna;
śmiejąca się;
słodkowodna;
wierzbobrzeżna;
domorska;
dla ludzi;
i dla koni;
do picia;
i do kąpieli;
dla łódeczek dziecinnych;
i dla samobójców otyłych;
w brzegów biodrach -
rybitwom,
kajakom
i żaglom
skłonna...
Wisła?

Wisła, nasza Wisła,
nasza polska rzeka,
w Karpatach się rodzi,
dla morza ucieka.

Konstanty Ildefons Gałczyński-Polowanie z sokołami/fragment/

Poprawiony: niedziela, 03 grudnia 2017 14:46
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

swieta2

 

KOLEJNE NIEOZNAKOWANE SIECI NA ZALEWIE WIŚLANYM

Email Drukuj PDF

sieci3-126377

Łącznie blisko 1000 metrów nieoznakowanych sieci i 8 kotwic podjęli 30 listopada z wód Zalewu Wiślanego funkcjonariusze Straży Granicznej z Krynicy Morskiej wspólnie z Okręgowymi Inspektorami Rybołówstwa Morskiego w Sztutowie i Fromborku. Narzędzia połowowe wystawione były w korytarzu północnym, całkowicie zamkniętym dla rybołówstwa.

Wspólną akcję przeprowadzono przy użyciu jednostki pływającej Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego "Kontroler 16" oraz poduszkowca Straży Granicznej SG-412. Sieci nie miały żadnych oznaczeń. Wystawione tuż pod powierzchnią wody, stanowiły potencjalne zagrożenie dla pływających po Zalewie Wiślanym jednostek. Łączną wartość narzędzi połowowych oszacowano na blisko 4 tys. zł. Całość wraz z rybami została zabezpieczona przez Okręgowego Inspektora Rybołówstwa Morskiego w Sztutowie.

S/G

Poprawiony: sobota, 02 grudnia 2017 09:58