"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okNASZ HYMN

Email Drukuj PDF

hymndobalt

STATUT LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ
(tekst jednolity)

§ 5

Hymnem Ligi jest pierwsza zwrotka wraz z refrenem pieśni "Hymn do Bałtyku" według słów Stanisława Rybka ­- Marius oraz muzyki Feliksa Nowowiejskiego.

Poprawiony: wtorek, 17 grudnia 2019 17:05 Więcej…
 

HUMOR Z KUBRYKU

Email Drukuj PDF

w400

 

PODZIĘKOWANIE

Email Drukuj PDF

wody

 

HISZPAŃSKI DZIENNIK PRZEKONUJE, ŻE EKOLOGICZNA PODRÓŻ GRETY PRZEZ ATLANTYK TO MISTYFIKACJA

Email Drukuj PDF

Hiszpański dziennik "ABC" informuje w piątek, że podróż ekolożki Grety Thunberg na szczyt COP25 mógł być mistyfikacją. Gazeta uważa, iż organizatorzy 21-dniowego rejsu przez Atlantyk zataili prawdę o paliwie, którym był napędzany katamaran aktywistki.

g

W ostatnim dniu trwającego w Madrycie szczytu klimatycznego COP25, dziennik wskazuje, że silne przeciwne wiatry o tej porze roku powodują, że pokonanie Atlantyku w trzy tygodnie w "ekologiczny sposób" jest niemożliwe.
Autor pyta ironicznie, dlaczego organizatorzy rejsu Thunberg zataili informację o "pochodzącej z innej planety" technologii napędzania katamaranu.
Gazeta twierdzi, że właściciele katamaranu, Australijczycy Riley Whitelum i Elayna Carausu, ukryli fakt, że panele słoneczne ich łodzi nie są w stanie samodzielnie napędzać jednostki, więc ta została dodatkowo wyposażona w dwa silniki spalinowe.
"ABC" szacuje, że katamaran "Vagamonde", którym Thunberg dotarła do portu w Lizbonie zużywał średnio podczas jednej godziny rejsu około 16 litrów paliwa.
"Policzcie sami, ile zużyli paliwa podczas całej podróży. Jak bardzo zatruli [środowisko - PAP]? Znacznie bardziej niż gdyby podróżowali samolotem z Nowego Jorku do Madrytu" - napisał "ABC".
Podczas COP25 Thunberg apelowała do polityków i przedsiębiorców o szybkie, a zarazem konkretne decyzje w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Wezwała też do ustalania krótkich terminów dla planów redukcji wydobycia i zużywania paliw kopalnych.
Pomimo pozytywnych opinii o zaangażowaniu Thunberg w walkę na rzecz klimatu hiszpańskie media relacjonujące madrycki COP25 wielokrotnie krytykowały szwedzką ekolożkę. Zarzucały jej m.in. podróżowanie na cudzy koszt, promowanie własnej osoby, a także odciąganie młodzieży od zajęć szkolnych.
Przed środowym wyjazdem z Madrytu Thunberg wezwała do masowych protestów na rzecz klimatu. Kilka godzin później przedstawiciele organizacji Fridays for Future (Piątki dla przyszłości), której nieformalną liderką jest nastolatka, wezwały do udziału w piątkowej manifestacji na terenie madryckich targów Ifema, na których odbywa się COP25.
Gospodarka morska.pl

Poprawiony: piątek, 13 grudnia 2019 16:57
 

ŚWIĄTECZNY "DAR MŁODZIEŻY"

Email Drukuj PDF

dar1

dar2

 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

wezly-zeglarskie--------Książka zawiera opisy podstawowych węzłów przydatnych pod żaglami! Węzeł węzłowi nierówny! Tu przedstawiono te uniwersalne, godne zaufania i proste w zastosowaniu. Każdy węzeł jest dokładnie opisany - do czego służy i czym się różni od innych, podobnych. Dzięki te mu możesz wybrać właściwy węzeł do wykonania określonego zadania. Każdy opis jest zilustrowany rysunkami ułatwiającymi opanowanie sztuki wiązania. Co ważne, znajdziemy tu także rady dotyczące bezpiecznego stosowania kabestanów, montażu takielunku i zabezpieczenia końcówek lin. Życzymy stopy wody pod kilem!

Węzły żeglarskie
- Autor: Brion Toss
- ISBN: 8374040718
- Rok wydania: 2004
- Wydawca: Klub Dla Ciebie
- Liczba stron: 192

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2019 15:28
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lm29

Zawody kajakowe Ligi Morskiej i Kolonialnej

 

KONFERENCJA NAUKOWA O DZIAŁALNOŚCI PRODUKCYJNEJ DAWNEJ STOCZNI GDAŃSKIEJ

Email Drukuj PDF

konferencja

Fundacja Promocji Solidarności oraz Narodowe Muzeum Morskie i Morska Fundacja Historyczna zapraszają na konferencję "Stocznia Gdańska w okresie największego wzrostu potencjału produkcyjnego w latach 1950 - 1965".
Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej przy ul. bł. ks. J. Popiełuszki 6 w Gdańsku. Środa 18 grudnia 2019 r., rozpoczęcie o godz. 17.00.
Wstęp wolny.
Plan konferencji:
- rozpoczęcie konferencji, przywitanie zaproszonych gości i uczestników przez prezesa FPS Wojciecha Kwidzińskiego, prowadzenie - prezes MFH Jarosław Żurawiński,
- Marek Twardowski: "Polski przemysł okrętowy w latach 1945 - 1965",
- Kajetan Olejko: "Rozwój sieci i infrastruktury transportowej w Stoczni Gdańskiej i jego wpływ na wzrost potencjału produkcji okrętowej",
- wystąpienie: Jarosław Żurawiński: "Śmiertelne wypadki przy pracy w przemyśle okrętowym w latach 50. i 60. XX w. na podstawie materiałów ZPO z Archiwum Państwowego w Gdańsku",

- przerwa kawowa,
- dr Ryszard Leszczyński: "13 grudnia 1961 r. - pożar m/s "Konopnicka", najczarniejsza karta w historii Stoczni Gdańskiej",
- Jarosław Żurawiński: "Powstanie i funkcjonowanie Sali Konferencyjno - Szkoleniowej BHP w Stoczni Gdańskiej".
- panel dyskusyjny uczestników - moderator Jarosław Żurawiński.
- zakończenie konferencji,
- krótki spacer po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej do miejsc związanych z historią m/s "Konopnicka".

Zapraszamy wszystkich chętnych.

Ponadto przez cały czas trwania konferencji wystawa pamiątek stoczniowych ze zbiorów MFH.

Poprawiony: wtorek, 10 grudnia 2019 16:14
 

KRZYŻ "PRO MARI NOSTRO" DLA KRAJOWEJ IZBY GOSPODARCZEJ

Email Drukuj PDF

pro

Więcej…
 

LICZBA TURYSTÓW NAD BAŁTYKIEM SYSTEMATYCZNIE ROŚNIE

Email Drukuj PDF

turysta

fot. pixabay
Na obszarach nadmorskich z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało w 2018 r. 5 mln 346 tys. osób, czyli więcej o 9,4 proc. niż w 2017 r., kiedy to nad morze przyjechało 4,9 mln osób - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego nad Bałtykiem w 2018 r. było o ponad 9 proc. turystów więcej (GUS).

Wśród osób korzystających z turystycznych obiektów noclegowych na obszarach nadmorskich, w 2018 r. jedną czwartą stanowili turyści zagraniczni, a liczba ich zwiększyła się w skali roku o 10,0 proc.

Najwięcej turystów nocowało w hotelach, bo 47,5 proc. Chętnie zatrzymywano się również w ośrodkach wczasowych (16,6 proc.), a także w zakładach uzdrowiskowych (5,4 proc.) i na kwaterach prywatnych (5,3 proc).

Jak informuje GUS w obiektach turystycznych położonych blisko morza obserwuje się zwiększanie zakresu ofert takich jak prowadzenie zabiegów odnowy biologicznej lub umożliwienie uprawiania sportów wodnych. Rybacy, którzy przekształcili swoje łodzie i kutry rybackie w statki turystyczne, realizują rejsy rekreacyjne lub wędkarskie, a producenci jachtów morskich dostosowują swoją ofertę do potrzeb określonych grup nabywców.

GUS poinformował też, że w 2018 r. na obszarach nadmorskich odnotowano 2 tys. 679 turystycznych obiektów noclegowych, to więcej o 4,4 proc. w porównaniu z 2017 r. W tym było 486 hoteli (więcej o 6,3 proc.) oraz 2 tys. 193 pozostałe obiekty noclegowe (więcej o 4,0 proc.). Wśród pozostałych obiektów noclegowych największą grupę stanowiły pokoje gościnne, których udział wyniósł 47,9 proc. (wzrost o 6,8 proc. w porównaniu z 2017 r.), a następnie ośrodki wczasowe - 23,7 proc. (spadek o 1,3 proc.).

Jak informuje GUS baza noclegowa turystyki na obszarach nadmorskich obejmuje gminy, które posiadają morską granicę (są usytuowane nad Morzem Bałtyckim) lub których więcej niż 50 proc. powierzchni znajduje się w odległości 10 km od morza
GOSPODARKAMORSKA.PL

Poprawiony: poniedziałek, 09 grudnia 2019 18:53