"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okZaślubiny z Wisłą w Dęblinie

Email Drukuj PDF

zasldeblin

Po raz czwarty zapraszamy do Dęblina na uroczyste Zaślubiny z Wisłą. Okazją do wspólnego odśpiewania "Hymnu do Bałtyku" oraz wygłoszenia słów Roty Ślubowania będą Europejskie Dni Dziedzictwa, w sobotę 19 września 2020 r w Dęblinie.
Przysięga na wierność królowej polskich rzek wpisuje się w tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa "Moja droga".
Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Stulecia Zaślubin Polski z Morzem. Ten akt patriotyczny z 19 lutego 1920 roku miał wielkie znaczenie dla odradzającego się wówczas kraju, był świadectwem więzi Polaków z morzem, a także symbolicznie otworzył nasz kraj na szeroki świat. Przysięga na wierność królowej polskich rzek wpisuje się w tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa "Moja droga".
Poprzez symboliczne zaślubiny z rzeką Wisłą pragniemy przedstawić "drogę" jaka pokonały ważne postacie dla historii naszego kraju, m.in. gen Józefa Hallera, podkreślając zasługi jednej z najstarszych organizacji społecznych, integrujących Polaków, żyjących do 1918 roku w trzech zaborach, a których wspólne dążenia doprowadziły do powrotu niepodległej Polski nad Morze Bałtyckie i otwarcia Polski na świat - Ligi Morskiej i Rzecznej.
Pragniemy także pokazać "naszą drogę"- wiślaną drogę wodną, która biegnie przez całą Polskę do Bałtyku, łącząc mieszkańców 8 województw, w tym mieszkańców Dęblina. Wisła w swojej historii odrywała dużą rolę w transporcie, obecnie wykorzystywana w sportach wodnych i żegludze turystycznej.
Wydarzenie ma charakter otwarty i jest adresowane do lokalnej społeczności, mając na uwadze integrację międzypokoleniową oraz zachęcenie do poznawania walorów historycznych, naturalnych i kulturowych "małej ojczyzny". Spotkanie zostanie zorganizowane w formie plenerowej.
miejsce: przystań nad Wisłą 08-530 Dęblin, ul. 15 PP Wilków 32 A, przy Miejskim Domu Kultury

program:
15.00 - "Piracka przygoda nad Wisłą" - warsztaty dla dzieci
15.30 - Otwarcie poplenerowej wystawy malarstwa "Wiślane krajobrazy"
16.00 - odsłonięcie repliki słupa zaślubin z morzem z 10 lutego 1920 w Pucku - w 100. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem i z okazji IV Zaślubin z Wisłą w Dęblinie
16.15 - uroczystość Zaślubin z Wisłą - ślubowanie na wierność Królowej Polskich Rzek
16.30 - koncert Orkiestry Wojskowej z Dęblina
- otwarte warsztaty ceramiczne w pracowni MDK
17.00 - "Piracka przygoda nad Wisłą" - warsztaty dla dorosłych
17.30 - biesiada śpiewacza przy ognisku
wydarzeniem towarzyszącym będzie spotkanie autorskie z panem Józefem Wąsiewskim i promocja jego najnowszej publikacji "Zaślubiny Polski z morzem 1920-2020".

Wydarzenie objęte patronatem honorowym Burmistrza Dęblina- Beaty Siedleckiej

organizatorzy:
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Miejski Dom Kultury w Dęblinie, Liga Morska i Rzeczna

Poprawiony: piątek, 28 sierpnia 2020 16:59
 

Historyczny seans filmowy w Muzeum Marynarki Wojennej

Email Drukuj PDF

1939

fot. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt. "Gdańsk 1939" zrealizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Produkcja w uporządkowany i przystępny sposób przedstawia całościowo wydarzenia 1939 r. w Gdańsku. Znajdziemy w niej m.in. szereg zagadnień związanych z tragicznymi losami polskiej i żydowskiej ludności, jak również omówienie bohaterskich wydarzeń związanych z Westerplatte czy Pocztą Polską w Gdańsku. W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne, materiały ikonograficzne i notacje filmowe - część z nich pochodzi ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Całość uzupełniają komentarze badaczy specjalizujących się w historii II wojny światowej. Konsultantem historycznym produkcji była m.in. Wirginia Węglińska, kierownik Działu Historyczno-Naukowego MMW.

Termin: 1 września 2020 r., godz. 17.00, sala audiowizualna Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

reżyseria: Grzegorz Karbowski

producent: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

producent wykonawczy: Video Studio Gdańsk

Film zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Poprawiony: czwartek, 27 sierpnia 2020 12:31
 

Promocja oficerska na ORP Błyskawica

Email Drukuj PDF

amw fot k milosz 002

fot. Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

W najbliższy piątek, 28 sierpnia, o godzinie 11:00 odbędzie się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokona I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz MIKUTEL. Uroczystość będzie miała miejsce tradycyjnie na pokładzie historycznego niszczyciela ORP "Błyskawica". Natomiast dzień wcześniej, w Audytorium AMW, o godzinie 10:00, absolwenci otrzymają dyplomy ukończenia studiów.
Promocja na pierwszy stopień oficerski nawiązuje do średniowiecznej tradycji rycerskiej. Ten akt mianowania odbywa się przez dotknięcie przez generała (admirała) szablą lewego ramienia przyklękającego na jednym kolanie podchorążego. Przy schodzeniu z pokładu okrętu nowo promowanego oficera Marynarki Wojennej, towarzyszy mu, pierwszy raz w życiu, świst trapowy.
Uroczystości będą transmitowane online na kanale YouTube AMW:

- uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów wojskowychhttps://youtu.be/nE-kBdxj0EQ

- promocja oficerska
https://youtu.be/j-wQeb-W96w

Z mediów

Poprawiony: wtorek, 25 sierpnia 2020 18:20
 

TURYSTYKA WODNA - bez specjalnych uprawnień /patentów/

Email Drukuj PDF

Pisałem już o tym w ubiegłym roku w VADEMECUM - przypomnę.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Bez dokumentu potwierdzającego kwalifikacje można prowadzić jachty o długości kadłuba do 7,5 m lub o mocy silnika do 10 kW oraz tzw. hausboty (jachty motorowe o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h), prowadzący pozostałe jednostki powinien posiadać patent żeglarski lub motorowodny
Podstawa prawna:
Ustawa o żegludze śródlądowej, art. 37a 2. Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki w sprawie uprawiania turystyki wodnej 3. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej w sprawie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie.

Oczywiście pływanie kajakiem też nie wymoga specjalnych uprawnień.

vadzaglvadmot

vadhausb

Z. Stankiewicz

Poprawiony: wtorek, 25 sierpnia 2020 12:32
 

Warszawa zaprasza na darmowe rejsy po Wiśle

Email Drukuj PDF

wis  a

fot. Wisła Warszawie/Facebook
Rejsy statkami, katamaranami, drewnianymi szkutnikami po Wiśle oraz spływy kajakowe. Fani wodnych wycieczek mogą skorzystać z szerokiej oferty żeglugi w Warszawie. Ruszyły miejskie wyprawy po rzece - przekazał stołeczny ratusz.
Jak poinformował ratusz, w sobotę rozpocznie się cykl bezpłatnych rejsów, podczas których eksperci oraz stermotorzyści będą opowiadać varsavianistyczne i ekologiczne ciekawostki. Wycieczki będzie można odbyć różnymi środkami wodnego transportu: od tradycyjnych drewnianych - takich jak pychówka, bat, byk, galar czy szkuta - po nowoczesne katamarany i statki, których coraz więcej jest na rzece w Warszawie
Codzienne wycieczki będą zaczynały się w ostatnim tygodniu sierpnia o godz. 13, od września zaś o godz. 17. W weekendy z kolei o godz. 11 i 13 (te godziny pozostaną do końca września). Rejsy będą stratowały w Porcie Czerniakowskim oraz z bulwaru Grzymały-Siedleckiego (na wysokości pomnika Syreny) z Barki Wisława - miejsca zbiórek będą oznaczone flagami Dzielnicy Wisła. Obowiązują zapisy - rezerwacja odbywa się mailowo pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. i telefonicznie pod nr 668 099 787.
Organizowane będą także wycieczki śladami aktywnego wypoczynku. Goście pokładu pokonają pętlę z Portu Czerniakowskiego przez centralny odcinek Wisły, powracając w miejsce startu. W czasie rejsu zobaczą punkty do uprawiania sportów, takich jak skimboard, kajak polo, żeglarstwo, wioślarstwo, sporty motorowodne, SUP oraz lokalizacje do grania w siatkówkę plażową, siłownie plenerowe, park linowy oraz trasy rowerowe.
Uczestnicy rejsu będą spotykać się pod bosmanatem portu przy ul. Solec 8. Wyprawy wystartują kolejno 24, 25, 26, 28 i 31 sierpnia. W planie każdego dnia jest pięć godzinnych rejsów od godz. 12.45 do 20 (dodatkowo jeden rejs 24 sierpnia od godz. 11.30). Rezerwacje dostępne są na stronie Fundacji Wisła Warszawie - www.wislawarszawie.pl.
Ponadto codziennie odbywają się spływy kajakowe, a od września do końca października w każdy weekend. Do wyboru są trzy trasy wycieczek: Port Czerniakowski - plaża Białołęka, plaża Saska - plaża Białołęka oraz plaża Białołęka - Modlin. Rezerwacje z systemem kaucyjnym odbywają się na stronie internetowej organizatora, gdzie można też znaleźć szczegóły i wskazówki dotyczące spływów.
Harmonogram atrakcji i wydarzeń można śledzić na fanpage'u na Facebooku Dzielnicy Wisła.
Źródło:
PAP

Poprawiony: sobota, 22 sierpnia 2020 10:18
 

Portal SIPAM - uruchomiony dla użytkowników

Email Drukuj PDF

20 sierpnia 2020 roku Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oddaje do użytkowania przez interesariuszy zewnętrznych System Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej (SIPAM).

portal

Portal to kompletny system zapewniający wszechstronny dostęp do danych przestrzennych gromadzonych przez administrację morską. Udostępnione dane przyczynią się do zwiększenia dostępności zbiorów danych administracji morskiej oraz zwiększenia możliwości ponownego ich wykorzystania. Najbliższe tygodnie zostaną poświęcone na dostrajanie sprzętu i oprogramowania zgodnie z zaobserwowanymi potrzebami użytkowników.
Zachęcamy do odwiedzania niniejszej strony wszystkich zainteresowanych postępami projektu:

https://sipam.gov.pl.

Poprawiony: piątek, 21 sierpnia 2020 17:18
 

TURYSTYKA WODNA

Email Drukuj PDF

kajakaglwkamotorwka

Każdy zapytany młody czy starszy potrafi mniej lub bardziej precyzyjnie odpowiedzieć co, to jest turystyka wodna.
Definicja "prawie naukowa" mówi:

Turystyka wodna zaliczana jest do turystyki kwalifikowanej, wymagającej od uczestników przygotowania fizycznego i psychicznego, specjalistycznego ekwipunku oraz umiejętności posługiwania się odpowiednim sprzętem. Często konieczne jest także posiadanie określonych uprawnień.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdę mówiąc definicja ta nie brzmi zbyt zachęcająco bo to kwalifikowana, specjalistyczny sprzęt i jeszcze uprawnienia.
Ja wolę taką "definicję":

Jak można się nudzić,
Jak można marudzić,
Że świat jest smutny, że jest źle,
Nie rozumiem, nie
Jak można faktycznie
Na świecie jest ślicznie
Niech ten co gdera przyjdzie tu,
A ja powiem mu tak:

Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal,
Gdy szumi, szumi woda i płynie sobie w dal
Ach, jak przyjemnie, radosny płynie śpiew,
Że szumi, szumi woda i młoda szumi krew
I tak uroczo, tak ochoczo serce bije w takt,
Gdy jest pogoda, szumi woda,
Tak nam mało brak do szczęścia!
Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal,
Gdy szumi, szumi woda i płynie sobie w dal

Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal,
Gdy szumi, szumi woda i płynie sobie w dal
Ach, jak przyjemnie, radosny płynie śpiew,
Że szumi, szumi woda i młoda szumi krew
I tak uroczo, tak ochoczo serce bije w takt,
Gdy jest pogoda, szumi woda,
Tak nam mało brak do szczęścia!
Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal,
Gdy szumi, szumi, szumi,
Szumi woda i płynie sobie w dal
/piosenka z filmu "Zapomniana melodia"/

ach jak

Zbigniew Stankiewicz

Poprawiony: czwartek, 20 sierpnia 2020 15:18
 

"ŚLEDZIE" ZNÓW WYRUSZĄ W MARSZ

Email Drukuj PDF

sledzie

Zdjęcie z ubiegłorocznej edycji Marszu Śledzia/fot. facebook.com/marszsledzia

Nie straszna im woda i morskie wyzwania. Jak co roku około stu śmiałków weźmie udział w Marszu Śledzia. W sobotę, 22 sierpnia, przejdą trasą wytyczoną przez Zatokę Pucką - od Kuźnicy do Rewy. To będzie jubileuszowa 20. edycja imprezy. Tradycyjnie nie zabraknie pasowania na śledzia, degustacji surowej ryby i pamiątkowych medali. Zapisy na marsz zostały już zamknięte, ale ci, którzy chcieliby spróbować w nim swoich sił, mają jeszcze szansę zdobyć miejsca last minute.

Marsz Śledzia to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Jego uczestnicy przemierzają Zatokę Pucką na własnych nogach. Wyruszają z Kuźnicy po to, aby po kilku godzinach i pokonaniu około 12 kilometrów, z satysfakcją wyjść na ląd w Rewie. Trasa wiedzie przez najbardziej płytkie fragmenty akwenu, ale po drodze na śmiałków czekają różnego rodzaju zadania. Jednym z nich jest pływanie, a później tzw. etap próby, czyli jedzenie śledzia i picie marynarskiego napoju.
Z mediów

Poprawiony: czwartek, 20 sierpnia 2020 14:33
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lmm8

Poświęcenie kajaków Ligi Morskiej i Kolonialnej w dniu Święta Morza

 

100 LAT PRASY MORSKIEJ

Email Drukuj PDF

100latprasy

Jeden z nielicznych periodyków morskich, który w czasie wydawania przez 12 lat nie zmienił swego tytułu ani podtytułów, mimo, że zmieniali się nie tylko redaktorzy, ale nawet wydawcy. Pismo ważne z punktu widzenia spraw Marynarki Wojennej, ale przez ograniczony zasięg odegrało znaczącą rolę tylko w swoim środowisku. Wzorem były podobne periodyki ukazujące się w Wielkiej Brytanii czy Francji, a więc krajach o ugruntowanej tradycji morskiej, ale także w Związku Radzieckim, który swoją flotę dopiero budował.

pw1pw2

W wolnej sprzedaży pismo nie ukazywało się, było rozsyłane na zasadzie prenumeraty oraz sprzedawane w Toruniu w jednostkach i w szkołach związanych z Marynarką Wojenną. Przygotowywane było przez zespół oficerów Marynarki Wojennej i dydaktyków związanych ze szkołą tej formacji, decydując się na wydawanie tego periodyku w ogóle zatem nie myślano o sprzedaży kioskowej. Z założenia trafiać miało do oficerów marynarki w celu podniesienia ich wiedzy fachowej.

Poprawiony: wtorek, 18 sierpnia 2020 17:27 Więcej…