"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

komandor

Poprawiony: piątek, 17 stycznia 2020 13:37
 

100 LAT PRASY MORSKIEJ

Email Drukuj PDF

100latprasy

W lutym 1934 roku na rynku ukazał się pierwszy numer pisma "Polska na Morzu". Był to miesięcznik o charakterze popularnym, skierowany głównie do czytelnika mało wyrobionego, o podstawowych potrzebach w zakresie informacji. Pismo wydawane było przez Zarząd Główny Ligi Morskiej i Kolonialnej (LMiK), co definiowało niejako zawartość periodyku. W artykule wstępnym numeru pierwszego, wydanego 1 lutego 1934 roku czytamy (pisownia oryginalna):"Zadaniem "Polski na Morzu" jest przeniknięcie do najszerszych warstw społeczeństwa i młodzieży polskiej. Równolegle z bratnim organem "Morzem" szerzyć mamy propagandę najistotniejszych haseł morskich i kolonialnych, by rozbudzić i pogłębić stosunek mas do spraw, którym mamy służyć. (...) "Polska na Morzu" ma być organem mas, przenikniętych sentymentem i zrozumieniem dla morza. "Polska na morzu" ma być w równym stopniu pismem dla ludu jak i dla młodzieży, by w sposób poglądowy dawać wyraz wszelkim przejawom pracy polskiej nad morzem. Znajdą tu swe omówienie sprawy związane z rozbudową żeglugi morskiej; wojennej i handlowej, portów oraz handlu i rybactwa morskiego."

Pismo ukazywało się przez sześć lat, do sierpnia 1939 i cały czas redakcja usytuowana była w warszawskiej siedzibie LMiK przy ulicy Widok 10. Przez ten czas redakcją kierowało aż czterech dziennikarzy. Pierwszym redaktorem naczelnym był Henryk Sikorski, który kierował tytułem przez cztery lata, od jego założenia w lutym 1934 do grudnia roku 1937. Po nim stanowisko objął Stanisław Zadrożny, który szefował pismu od stycznia 1938 roku do kwietnia roku następnego. Bronisław Miazgowski w fotelu redaktora naczelnego zasiadał od maja 1938 roku do stycznia roku 1939, a przez ostatnich siedem miesięcy tytuł reprezentował Stanisław Szymborski.
MAREK SŁODOWNIK

pm2 1-----pm2 2

Poprawiony: czwartek, 16 stycznia 2020 18:53
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

-123ksiazka-321ks

Informacje bibliograficzne

Tytuł Rejs do Dżeddy
Autor Eugeniusz Andrzej Daszkowski

Redaktor Volumina.pl Daniel Krzanowski

Wydawca volumina.pl Daniel Krzanowski, 2019
ISBN 8378677966, 9788378677963

Poprawiony: środa, 15 stycznia 2020 17:25
 

REKORD "1010" POBITY

Email Drukuj PDF

rekord 1010

DZIĘKUJEMY !!!

Poprawiony: wtorek, 14 stycznia 2020 16:29
 

DZIAŁANIA STRUKA ZBIEŻNE ZE STANOWISKIEM ROSJI.

Email Drukuj PDF

przekop

Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, że jego próby zablokowania przekopu Mierzei Wiślanej są zbieżne ze stanowiskiem Federacji Rosyjskiej
------ poinformował Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marek Gróbarczyk.

marekg

Przypomnijmy, że marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk z PO twierdził, że wykonując przekop Mierzei Wiślanej rząd realizuje "polityczną obietnicę Jarosława Kaczyńskiego złożoną mieszkańcom Elbląga", przeprowadzając "eksperyment na środowisku" i "lekceważąc zgłaszane wątpliwości". Owe wątpliwości były zgłaszane przez władze Federacji Rosyjskiej - oficjalnie z troski o środowisko.
wkt/TT/wPolityce.pl

Poprawiony: wtorek, 14 stycznia 2020 16:17
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lodz1

KURS L M i R MIKOŁAJKI 1951R.

autor: Lech Biedrzycki - Klub Sportów Wodnych L M i R w Łodzi

 

NAGRODA IM. KAPITANA LESZKA WIKTOROWICZA

Email Drukuj PDF

--------------------------------------------------------------------------

Rozpoczęło się przyjmowanie nominacji do dziewiątej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta "Daru Młodzieży", wychowawcy pokoleń polskich marynarzy.

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Nagroda jest przyznawana za osiągnięcie w roku poprzednim.

Laureatem może być osoba fizyczna, grupa osób fizycznych, osoba prawna lub jednostka organizacyjna. Nagrodę przyznaje kapituła w składzie:
= Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana, przewodniczący kapituły
= przedstawiciele Bractwa Kaphornowców
= przedstawiciele Prezydenta Miasta Gdyni
= przedstawiciel Press Club Polska

wiktormedalnagrodywiktorowicza-300x156

Nagrodę stanowią medal oraz kwota pieniężna w wysokości dziesięciu tysięcy złotych. Kandydatury można zgłaszać do 27 stycznia 2020 r. Wyłonienie i ogłoszenie laureata nastąpi 6 lutego 2020 r. w Gdyni, a wręczenie nagrody na przełomie lutego i marca w Warszawie.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza zostali: kpt. Janusz Zbierajewski, kpt. Tomasz Ostrowski, kpt. Andrzej Drapella, kpt. Wojciech Maleika, kpt. Piotr Kuźniar, kpt. Maciej Sodkiewicz, Piotr Kulczycki, kpt. Mariusz Koper.
Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymali: red. Bohdan Sienkiewicz, inż. Zygmunt Choreń, kpt. Aleksander Kaszowski oraz kpt. Cezary Bartosiewicz.

Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowejwww.leszekwiktorowicz.pl

Informacja prasowa

Poprawiony: poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:58
 

FILMY Z PRAC PRZY PRZEKOPIE MIERZEI WIŚLANEJ

Email Drukuj PDF

Tom YOUTUBE

W pierwszej fazie budowy przekopu powstać ma sam kanał żeglugowy, mosty, nabrzeża i budynki techniczne. Do końca stycznia powinien być przygotowany teren pod budowę kanału Korzystając z przerwy. Spacer wzdłuż ogrodzenia i ujęcia z innej perspektywy Dziękuje za obejrzenie i zapraszam ponownie.

Przekop Mierzei Wiślanej 2/2 Video 2019 12 30:https://www.youtube.com/watch?v=_4bNEgKsM5s

Tom YOUTUBE

Najnowszy materiał video z Budowy Przekopu. Koparki usuwają ostatnie karpy korzeni i resztki humusu. Wcześniej usunięto z części lądowej pozostałe po 2 wojnie światowej niewybuchy. Trwa porządkowanie terenu. Do końca stycznia teren ma być przygotowany do dalszego etapu budowy, między innymi wywóz ziemi i prace hydro techniczne. Zachęcam do subskrybcji.

Przekop Mierzei Wiślanej #9 Styczeń 2020-01-07:

https://www.youtube.com/watch?v=CXTXOR6nUNk&fbclid=IwAR2BCMtM7Y759jog_K_xdRvVz40hjw0gEhXy72UR2XTBzs8Svq0AFgyN-ns

Poprawiony: niedziela, 12 stycznia 2020 19:31
 

FORUM BEZPIECZEŃSTWA MORSKIEGO PAŃSTWA PO RAZ PIĄTY - CZY POLSKA MA STRATEGIĘ MORSKĄ?

Email Drukuj PDF

fbm

23 stycznia w Warszawie odbędzie się kolejne Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Całodniowa dyskusja toczyć się będzie wokół strategii morskiej kraju i bieżących uwarunkowań politycznych i gospodarczych oraz optymalnego wykorzystania przez Polskę dostępu do morza.
W związku z ogłoszonym w końcu ub.r. Planem Modernizacji Technicznej do 2035 r odrębna sesja poświęcona jest inwestycjom i planowanym zakupom na rzecz Marynarki Wojennej . Dyskutanci podejmą także próbę odpowiedzi na pytanie : budowa okrętów w Polsce to konieczność czy dowód wygórowanych ambicji?
- W obliczu zagrożeń terroryzmem eksperci wypowiedzą się na temat ochrony portów, infrastruktury morskiej i szlaków żeglugowych;
- W Forum udział wezmą przedstawiciele kierownictw m.in.: Sejmu , Ministerstwa Obrony Narodowej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych , Sztabu Generalnego, Centrum Operacji Morskich, Inspektoratu Uzbrojenia, Straży Granicznej , portów i administracji morskiej;
- Debaty poprowadzą m.in. Jacek Bartosiak - Strategy and Future i Krzysztof Wilewski- Polska Zbrojna;
- Patronami Forum są Pan Jacek Czaputowicz - Minister Spraw Zagranicznych, Pan Paweł Soloch - Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pan Michał Jach - Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej;
- Partnerzy FBM 2020: SAAB Technologies- Partner Forum oraz PGZ S.A.- Główny Polski Partner Przemysłowy

Informacje organizacyjne :
Forum odbędzie się : 23 stycznia 2020, Sound Garden Hotel, Warszawa, ul. Żwirki i Wigury 18
Bliższych informacji udziela : Kama Milewska, tel. 664 307 193, 22 849 60 06; e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.fbm.ztw.pl

Poprawiony: niedziela, 12 stycznia 2020 19:10
 

DUŻY WZROST PRZEWOZÓW PŻM

Email Drukuj PDF

pzm

fot. GospodarkaMorska.pl
Polska Żegluga Morska zanotowała w ubiegłym roku bardzo dobre wyniki przewozowe. Statki narodowego armatora przewiozły 16,8 mln ton ładunków i było to aż o 2,2 mln ton więcej niż w roku 2018.

Wzrost o 15,5 proc. przewozów w stosunku do roku poprzedniego PŻM osiągnęła mimo trudnego rynku, który w 2019 roku był gorszy, jeśli chodzi o stawki frachtowe, od dwóch poprzednich lat. Dodatkowo wszyscy armatorzy zmuszeni byli do ponoszenia dużych dodatkowych kosztów, związanych z dostosowaniem statków do nowych przepisów (konieczność montażu urządzeń do neutralizowania organizmów morskich w wodach balastowych).
Jeśli chodzi o strukturę ładunkową, PŻM w 2019 r. najwięcej przewiozła zboża (4,1 mln ton i wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 20,8 proc.) oraz nawozów sztucznych (1,8 mln ton, wzrost aż o 61,9 proc.). Sporo przewieziono także szczególnie wysoko wycenianego ładunku, czyli wyrobów stalowych (576 tys. ton, wzrost o 24,7 proc.).
Struktura przewozów pozostałych ładunków przedstawia się następująco : śruta drewniana - 746 tys. ton, fosforyty - 703 tys. ton, kategoria określana jako "inne" - 482 tys. ton, sól drogowa - 316 tys. ton, ruda żelaza - 95 tys. ton, siarka - 55 tys. ton, węgiel i koks - 45 tys. ton.
Gospodarka morska.pl

Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2020 14:17