"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okPOETYCKA LIGA

Email Drukuj PDF

unrug

 

ZAPROSZENIE NA REJS - "WISŁA GODZINA W"

Email Drukuj PDF
Szanowni Państwo,
Coroczną tradycją jest nasz wspólny uroczysty rejs w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia. ZAPRASZAMY. To już w przyszłym tygodniu!
Utworzyliśmy stronę dla pasażerów, którzy szukają miejsc na jednostkach: http://www.rokwisly.pl/wgw2018-goscie/
Proszę o weryfikację kontaktów lub dodawanie poprzez formularz swoich namiarów: http://www.rokwisly.pl/wgw2018-armatorzy/
Dla przypomnienia podaję trasę rejsu:
1.08.2018 (środa)
- 15:30-15:45 Jednostki gromadzą się na wysokości Podzamcza oraz przystani Aquatica, oczekują na sygnał z Daru Mazowsza
- 15:45 Rejs "Wisła, godzina W" rusza z wysokości Podzamcza
- 16:00 wysokość Mostu Śląsko-Dąbrowskiego
- 16:20 wysokość M. Świętokrzyskiego
- 16:30 wysokość M. Kolejowego
- 16:45 wysokość M. Poniatowskiego
- 17:00 GODZINA "W" - Bulwar Flotylli Wiślanej, miejsce zatopienia statku "Bajka".
- 17:00-17:15 Jednostki stają w nurcie. Minuta ciszy. Wieniec w nurt Wisły. Rejs rusza dalej
- 17:15 Rozformowanie Rejsu na wysokości 511
- 18:00 spotkanie uczestników i warszawiaków w PTTK Rejsy, w Porcie Czerniakowskim. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej.
Organizacyjnie:
Rejs rozpoczyna się 1.08 o godz. 15:30 z wysokości podzamcza (Bulwar Karskiego), więc z Portu Czerniakowskiego proponuję wypływać najpóźniej o 14:50 - przy takiej ilości jednostek przejście przez bramę portową się blokuje - w zeszłym roku utworzyła się duża kolejka i były spóźnienia. Uwzględnijcie to, proszę, w kalkulacjach! Warto też być wcześniej na plaży Aquatica lub przy bulwarze - będą się dosiadali pasażerowie, może być ciasno
Przed rejsem będą dostępne białe koszulki z logo "Wisła, godzina W". Kontakt w tej sprawie: 502 562 202
Bardzo prosimy o rozważne używanie środków dymnych podczas uroczystości i dodatkowe środki zabezpieczenia.
Mamy ochronę WOPR i Policji Rzecznej- dziękujemy służbom wiślanym za wszelką pomoc w tym temacie.
Poproszę załogę WOPR o podanie na tej liście swoich danych kontaktowych i kanałów komunikacji.
Zgłaszają się już osoby chętne na dosiadkę - proszę armatorów zainteresowanych naborem o pilne zgłaszanie swoich namiarów do 30.07.2018 - będziemy to publikowali na:http://www.rokwisly.pl/wgw2018-goscie/.
Jak co roku wszystkich serdecznie zapraszamy.
Informacje bieżące:
Łączę pozdrowienia.
Robert Jankowski
Fundacja ROK RZEKI WISŁY|tel.: 509 539 530| www.rokwisly.pl
Poprawiony: wtorek, 24 lipca 2018 19:14
 

SINICE W BAŁTYKU !

Email Drukuj PDF

sinice

Sanepid zamknął już 20 kąpielisk nad Bałtykiem ze względu na zakwit sinic. Niedostępne dla plażowiczów są kąpieliska w Dębkach, Karwieńskich Błotach Drugich, Karwii (wejście nr 43 i 45), Ostrowie, Jastrzębiej Górze (wejście nr 22, 23, 25), Chłapowie (wejście nr 12 i 13), Władysławowie (wejście nr 3, 4, 6, 9, 10), Chałupach (wejście nr 22) oraz Jastarni ("Ogrodowa", " Nadmorska - Plażowa, "Zdrojowa", "Leśna"). Kąpiel w wodzie, w której występują sinice, może powodować podrażnienia skóry oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Powszechne problemy wywoływane przez sinice to wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów.

Poprawiony: niedziela, 22 lipca 2018 10:47
 

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACJI ŻEGLARSKIEJ - POLSAILING 2018.

Email Drukuj PDF

polsailing-naborowe-2018-plakat-web-72dpi-plakat-plakatd1-710a4e5f 855x590

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej - PolSailing jest największym w Polsce, kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami oraz przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Na realizację programu składają się cztery podstawowe elementy:

- program edukacji żeglarskiej - zajęć sportowych dla najmłodszych;
- działania edukacyjno-promocyjne w szkołach oraz dystrybucja książek "ABC Optimista" i "ABC Windsurfingu";
- szkolenie kadry (koordynatorów, trenerów, instruktorów, animatorów)
- dystrybucja sprzętu żeglarskiego i materiałów dydaktycznych.

- PolSailing to projekt realizowany w ramach programu MSiT - Sport Wszystkich Dzieci, adresowany do polskich związków sportowych, mając na celu upowszechnianie aktywności ruchowej wśród dzieci. PolSailing, to nie tylko katalizator promocji i upowszechniania żeglarstwa, ale również stanowi narzędzie do realizacji celów i misji, do której powołany jest Polski Związek Żeglarski oraz jego stowarzyszeni członkowie. W tym roku otwieramy kolejne ośrodki bezpłatnej edukacji żeglarskiej, zbliżając się tym samym do założeń, które postawiliśmy sobie przed laty i bardzo konsekwentnie realizujemy - mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Program edukacji żeglarskiej nie skupia się tylko na nauce podstaw żeglarstwa, ale również na przekazywaniu wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego.

Poprawiony: czwartek, 19 lipca 2018 14:09 Więcej…
 

POETYCKA LIGA

Email Drukuj PDF

gdynia

 

ŻEGLARZ Z ŁODZI CHCE SAMOTNIE OPŁYNĄĆ ŚWIAT W 40. ROCZNICĘ REJSU H. JASKUŁY

Email Drukuj PDF

smalodz

Rafał Moszczyński może być pierwszym łodzianinem, który w samotnym rejsie opłynie świat bez zawijania do portu. Tak w przyszłym roku zamierza uczcić 40. rocznicę słynnego rejsu Henryka Jaskuły, który jako pierwszy Polak w ten sposób samotnie okrążył Ziemię na żaglach.
"Wyprawa Henryka Jaskuły na 14-metrowym drewnianym jachcie trwała ponad 300 dni. Od tamtej pory wiele się zmieniło i tę samą trasę zamierzam pokonać w połowę krótszym czasie, w ciągu 150 dni. Czeka mnie trudna żegluga, ale mam doświadczenie i determinację, by podjąć wyzwanie samotnego rejsu dookoła świata" - zapowiedział Moszczyński.

49-letni łodzianin, który dwa lata temu samotnie przepłynął Atlantyk, w podróż swojego życia planuje wyruszyć jesienią przyszłego roku z portu w Gdyni, z którego w 1979 r. w samotny rejs wypłynął Jaskuła.

Moszczyński podobnie jak legendarny żeglarz - również bez zawijania do portów i pomocy z zewnątrz - zamierza płynąć samotnie m.in. przez cieśninę Sund na Morzu Bałtyckim, Kanał La Manche, kierując się na wschód w stronę Kapsztadu, Australię, Nową Zelandię, wokół Przylądka Horn i następnie z powrotem do Gdyni.

Poprawiony: niedziela, 15 lipca 2018 14:14 Więcej…
 

RETRO OBRAZKI

Email Drukuj PDF

kana august

Poprawiony: czwartek, 12 lipca 2018 17:17
 

SZTORM ODSŁONIŁ TORY NA DNIE BAŁTYKU

Email Drukuj PDF

tory

Niezwykłe odkrycie na Półwyspie Helskim. Sztorm odsłonił tory leżące na dnie Morza Bałtyckiego. Zauważył je biegacz i fotograf Grzegorz Elmiś, który znalezisko pokazał na jednym z portali społecznościowych.
Na nagraniu z opisem "Helska, podwodna wąskotorówka" można zobaczyć, że tory znajdują się zaledwie kilka metrów od brzegu. Jak poinformował TVN24 Władysław Szarski, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, nie są to tory w dokładnym tego słowa znaczeniu, lecz prefabrykowane kilkumetrowe elementy. -Układano je doraźnie, by przetransportować jakieś cięższe elementy i załadować na statki bądź okręty - powiedział dla TVN24 Szarski. Dodał, że takie konstrukcje "układano jak była taka potrzeba. Robili to i Polacy przed wojną, a potem i Niemcy".
Pasjonat kolei Artur Labudda natomiast powiedział TVN24, że podejrzewa, iż przęsła pochodzą z lat 50. - Wówczas Hel był silnie fortyfikowany i jakoś te wszystkie ciężkie elementy, takie jak np. gwiazdobloczki, trzeba było przewieźć - poinformował.
To nie pierwsze takie odkrycie na Helu. W maju tego roku morze wyrzuciło na plażę rosyjskie pociski sygnalizacyjne z okrętów podwodnych, w ubiegłym roku natomiast odsłoniło podziemne bunkry i korytarze.
Hel jest strategicznym miejscem na Wybrzeżu. Podczas II wojny światowej był ostatnim punktem polskiej obrony, a w czasach PRL jako teren wojskowy pilnie strzeżono go tajemnicą. Do dzisiaj w tych okolicach można spotkać liczne militarne zabytki.

gospodarkamorska.pl
fot. facebook.com/Fotografia - Grzegorz Elmiś

Poprawiony: środa, 11 lipca 2018 17:23
 

MINISTER GRÓBARCZYK: KANAŁ PRZEZ MIERZEJĘ MA KOLOSALNE ZNACZENIE DLA POLSKI WSCHODNIEJ

Email Drukuj PDF

grbarczyk baltexpo 2017 piosta

Budowa nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym ma kolosalne znaczenie dla Polski Wschodniej, w szczególności dla Warmii i Mazur - powiedział w sobotę w Ostródzie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Podczas spotkania z mieszkańcami Ostródy (warmińsko-mazurskie) minister Gróbarczyk ocenił, że przekop przez Mierzeję Wiślaną "da wielkie możliwości rozwojowe dla regionu i portu w Elblągu".

Przypomniał, że niedawno do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie inwestor czyli Urząd Morski w Gdyni złożył raport oddziaływania na środowisko tej inwestycji i czeka w tej sprawie na opinię. Równolegle - jak wspomniał - kończą się prace dotyczące projektu, tak aby jesienią ogłosić przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną.

"Będzie to budowa w kompleksowym rozwiązaniu, czyli najpierw układ drogowy, budowa mostów zwodzonych następnie budowa śluzy i toru podejściowego wraz z falochronami. Ta inwestycja choć ryzykowana jest w stu procentach gwarantowana przez budżet państwa"- podkreślił szef resortu gospodarki morskiej.

Jak dodał, koszt inwestycji wynoszący obecnie 880 mln zł uległ podwyższeniu, ponieważ program budowy kanału został już przyjęty w 2007 roku, ale jak wspomniał, nie został zrealizowany przez rząd PO-PSL w kolejnych latach.

"Nic innego nie robimy tylko kontynuujemy tę inwestycję. Koszt budowy wzrasta prawie dwukrotnie ponieważ aspekt środowiskowy jest dla nas najważniejszy. Wiemy, że jest ogromne oddziaływanie strony rosyjskiej na tę inwestycje, by ona nie powstała i wpisujący się w to urząd marszałkowski pomorski. To jest dla nas dziwna sytuacja"- dodał minister Gróbarczyk.

Poprawiony: niedziela, 08 lipca 2018 12:46 Więcej…
 

PAŃSTWOWA RADA GOSPODARKI WODNEJ

Email Drukuj PDF

ministerstwoclycjq2ukaa58de

2prgw

Poprawiony: sobota, 07 lipca 2018 17:15