"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okAPEL MINISTRA

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

Minister Gróbarczyk apeluje do unijnego komisarza o ratunek dla Bałtyku. "Wspólna polityka rybołówstwa UE doprowadziła do obecnego stanu rzeczy"

marekbaltyk

Minister Marek Gróbarczyk skierował oficjalny list do Karmenu Velli, Komisarza ds. Środowiska, Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa, w którym apeluje o podjęcie adekwatnych działań wobec pogarszającej się sytuacji na Morzu Bałtyckim. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wskazuje, że Polska wielokrotnie apelowała w tej sprawie, zwracając uwagę na przyczyny problemu.

WIĘCEJ NA STRONIE MGMiŻŚ

Poprawiony: środa, 20 marca 2019 14:36
 

NOWY DOWÓDCA ORP "DRUŻNO"

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

W świnoujskim Porcie Wojennym odbyła się uroczystość objęcia obowiązków dowódcy ORP Drużno. Nowym dowódcą okrętu wchodzącego w skład 12. Dywizjonu Trałowców został kapitan marynarki Krzysztof Mierzejewski.

druznooooooooo

fot. http://8fow.wp.mil.pl

Uroczystość objęcia obowiązków dowódcy okrętu odbyła się zgodnie z marynarskim ceremoniałem. W trakcie uroczystości komandor porucznik Robert Lisowski - dowódca 12. Dywizjonu Trałowców wręczył nowemu dowódcy "Znak Dowódcy Okrętu" symbol sprawowania władzy nad okrętem i jego załogą. Znak ten powiewać będzie na maszcie ORP Drużno przez cały okres dowodzenia okrętem przez kapitana marynarki Krzysztofa Mierzejewskiego. Podczas uroczystości, dowódca dywizjonu życzył nowemu dowódcy ORP Drużno dowódczego szczęścia, natomiast nowy dowódca okrętu podziękował za zaufanie i powierzenie mu odpowiedzialnej funkcji dowódcy okrętu.

Trałowiec ORP Drużno - TR 641 wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce świnoujskiego dywizjonu został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Jest to jednostka małomagnetyczna, przeznaczona do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych, postawionych w zagrodach minowych lub pojedynczo. Ograniczenie pola magnetycznego osiągnięto głównie dzięki zastosowaniu w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo - szklanego. W skład dywizjonu wchodzi 12 tego typu okrętów.

Poprawiony: wtorek, 19 marca 2019 14:05
 

DZIŚ OBCHODZIMY ŚWIATOWY DZIEŃ MORZA

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

Światowy Dzień Morza ustanowiony został przez sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Konwencja ta została podpisana 17 marca 1958 roku. W tym dniu warto zwrócić uwagę na problemy z jakimi zmaga się jedno z najmłodszych mórz na świecie, które powstało ok. 10 tys. lat temu z wód topniejącego lodowca - Morze Bałtyckie.

dmorza

Nad Bałtykiem położonych jest 9 wysoko uprzemysłowionych krajów, które zamieszkuje ponad 85 milionów ludzi, co ma negatywny wpływ na jego środowisko. Intensywne rybołówstwo i transport morski, wysoka ilość związków organicznych spływających z lądu potęgująca zjawisko eutrofizacji, rozwój turystyki nasilający degradację wybrzeży - to wszystko sprawia, iż Morze Bałtyckie, jak nigdy wcześniej, potrzebuje zrównoważonego podejścia do ochrony jego wód. Zwykły, niezwykły Bałtyk
fot. GospodarkaMorska.pl

więcej TU: https://www.gospodarkamorska.pl/Rybolowstwo/dzis-obchodzimy-swiatowy-dzien-morza.html

Poprawiony: niedziela, 17 marca 2019 15:12
 

25 MLD ZŁ NA ROZBUDOWĘ INFRASTRUKTURY PORTOWEJ

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

W ciągu najbliższych kilku lat na rozbudowę infrastruktury portowej i oraz inwestycje w gospodarce morskiej zostanie przeznaczone ok. 25 miliardów złotych. - Mamy nadzieję, że dzięki temu przeładunki w polskich portach wzrosną dwukrotnie - mówi minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
W najbliższych kilku latach rozwój potencjału polskiej gospodarki ma być jeszcze bardziej dynamiczny ze względu na ogromne inwestycje realizowane przez trzy największe porty oraz Urzędy Morskie. Na poprawę infrastruktury dostępowej od strony lądu i od strony morza, rozbudowę nabrzeży, budowę nowych terminali oraz pogłębienie torów podejściowych zostanie przeznaczone ok. 25 mld złotych.

25miliardow

Najważniejsze inwestycje to: budowa Portu Centralnego w Gdańsku, budowa portu zewnętrznego oraz publicznego terminala promowego w Gdyni, budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 metra, budowa nowego terminala kontenerowego w Świnoujściu oraz m.in. przebudowa wejścia do portu w Ustce.
- Dla nas głównym celem jest rozwój infrastrukturalny portów, ugruntowanie ich znaczącej pozycji i zabezpieczenie na przyszłość stabilnego rozwoju - mówi minister Marek Gróbarczyk.
W 2018 r. trzy największe polskie porty: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście pobiły historyczny rekord przeładunków, który wyniósł ponad 101 milionów ton i był o 16% wyższy niż w roku 2017. To z kolei przełożyło się na rekordowe wpływy do budżetu państwa, jeśli chodzi o należności celno-podatkowe (VAT, cła, akcyza) z tytułu odprawy ładunków w morskich granicznych oddziałach celnych. W 2018 r. wyniosły one aż 40,6 miliarda złotych, co stanowiło kwotę o 65% wyższą niż w roku 2017.
- Mamy nadzieję, że te inwestycje, które realizujemy podniosą dwukrotnie przeładunki w naszych portach, czyli mówmy już o kolejnych latach w kontekście 200 mln ton przeładunków - ocenił minister Gróbarczyk. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej ocenił ponadto, że rozwój polskiej gospodarki morskiej jest niezwykle ważny, ponieważ generuje ogromne wpływy do budżetu państwa.
Jednocześnie, aby jeszcze bardziej wesprzeć rozwój polskiej gospodarki morskiej, trwają prace nad ustawą o Morskim Funduszu Rozowju. Fundusz ten ma wspierać rozwój branży morskiej, a jednocześnie być rentownym i bezpiecznym dla inwestorów narzędziem finansowym. Pieniądze z MFI trafią do stoczni, armatorów, portów czy firm działających na ich terenie.
MGMiŻŚ

Poprawiony: niedziela, 17 marca 2019 14:53
 

SEJM PRZYJĄŁ POPRAWKI DO NOWELI USTAWY O ŻEGLUDZE ŚRÓDLĄDOWEJ

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej, ustawy o organizacji rynku rybnego oraz ustawy o rybołówstwie morskim. Poprawki mają charakter redakcyjny.

azegluga

"Komisja rozpatrzyła powyższą ustawę na posiedzeniu 13 marca br." - powiedział w piątek przed głosowaniem poseł sprawozdawca Sylwester Chruszcz. Jak dodał, "Senat zaproponował dziewięć poprawek o charakterze redakcyjnym oraz doprecyzowującym".
Sejm przyjął wszystkie zaproponowane przez senacką komisję poprawki.
Celem noweli jest podniesienie poziomu polskich standardów bezpieczeństwa w żegludze śródlądowej i ujednolicenie systemu wymagań technicznych dla statków żeglugi śródlądowej oraz doprecyzowanie procedury administracyjnej w tym zakresie.
Rządowy projekt zmiany ustawy z 21 grudnia 2000 r. ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Chodzi o implementację dwóch dyrektyw unijnych: z 14 września 2016 oraz 18 kwietnia 2018 r.
Nowe przepisy zakładają wprowadzenie możliwości uzyskiwania przez armatorów nowego dokumentu, to jest uzupełniającego świadectwa zdolności żeglugowej, ustalenie nowych wymagań i procedur dotyczących uznawania instytucji kwalifikacyjnych i wprowadzenie możliwości odnawiania dokumentów bezpieczeństwa.
Przepisy dają także możliwość upoważnienia przedsiębiorców do instalacji, naprawy, konserwacji i wymiany sprzętu nawigacyjnego w celu wydawania świadectw dotyczących radarowego sprzętu nawigacyjnego lub wskaźników skrętu statków i jego badania. Znalazł się tam także zapis o przyznaniu osobom zainteresowanym uprawnienia do wglądu do unijnego świadectwa zdolności żeglugowej.

Poprawiony: piątek, 15 marca 2019 16:43
 

OBROTOWY MOST W GIŻYCKU ZOSTANIE WYREMONTOWANY

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

Z mediów/PAP
Wyremontowany zostanie zabytkowy most obrotowy w Giżycku - poinformował o tym Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku, zarządzający obiektem. Prace rozpoczną jesienią, po zakończeniu sezonu turystycznego.

most obrotowy w gizycku

Most obrotowy nad kanałem łuczańskim jest jedną z największych atrakcji Giżycka. Zbudowany został w 1898 roku przez firmę Beuchelt & Co. Grünberg i.Schl. z Zielonej Góry po to, by zapewnić dojazd z miasta Loetzen (dawna nazwa Giżycka) do znajdującej się po zachodniej stronie kanału Twierdzy Boyen. Aby umożliwić przepłynięcie pod mostem należy go otworzyć ręcznie z,a pomocą kręcenia korbą. Całe przęsło mostowe obraca się w bok o 90 stopni i ustawia się równolegle do nabrzeża.
Jak poinformował Grzegorz Moszczyński, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Giżycku, co kilka lat trzeba wymieniać drewniane deski górnego pokładu, po których przejeżdżają auta i poruszają się piesi. W tym roku jednak ma być też oczyszczona metalowa konstrukcja mostu i naprawiona przeciekająca sterówka.
Żeby nie utrudniać przemieszczania się pieszych po mieście, remont ruszy po oddaniu do użytku nowej kładki dla pieszych nad kanałem łuczańskim. W najbliższym czasie Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku przystąpi do wyłonienia wykonawcy remontu. Długi termin oczekiwania na rozpoczęcie robót ma pozwolić wykonawcy m.in. na zgromadzenie i przygotowanie odpowiedniej jakości drewna. Zabezpieczone już są też środki na remont mostu.

Poprawiony: piątek, 15 marca 2019 15:49
 

ELBLĄG: PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ TO PIERWSZY ETAP KONIECZNYCH ZMIAN

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

Elbląski samorząd przekonuje, że przekop Mierzei Wiślanej pozwoli na zwiększenie handlowego i turystycznego znaczenia regionu. W opinii władz miasta oprócz samego przekopu potrzebne są jednak także inne inwestycje, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał, jaki daje bezpośredni dostęp do morza. Wskazują także, że źródłem ich finansowania powinien być budżet centralny.

elblag

Władze Elbląga bardzo jednoznacznie opowiadają się za realizacją przekopu Mierzei Wiślanej. Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu Joanna Urbaniak stwierdziła, że inwestycja pozwoliłaby przywrócić tamtejszemu portowi morskość, tradycję i szansę rozwoju. Nazwała też budowę nowego kanału żeglugowego ogromną szansą zarówno dla Elbląga, jak i dla wszystkich gmin nadzalewowych, i to zarówno pod względem rozwoju gospodarki, jak i turystyki.

Więcej TU: https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/porty/elblag-przekop-mierzei-wislanej-to-pierwszy-etap-koniecznych-zmian-66299.html

fot. Polimerek, lic. CC BY-SA 3.0

Poprawiony: środa, 13 marca 2019 16:47
 

SEZON PORODÓW W HELSKIM FOKARIUM

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

Jak poinformowało na swojej stronie helskie fokarium: rozpoczął się sezon narodzin młodych fok szarych. Na świat przyszły już dwie małe foki, które otrzymały imiona Szekla i Skiper. Pracownicy Stacji Morskiej czekają na trzeci poród a na stronie internetowej można obserwować relację live z foczej porodówki.
Początek marca to od wielu lat szczególny czas dla fok mieszkających w fokarium Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry IOUG. Wraz z końcem lutego, opiekunowie rozpoczynają stały monitoring ciężarnych samic.

foka

fot. facebook.com/Fokarium/

W tym roku jako pierwsza, porodowe izolatki zaczęła odwiedzać foka Ewa. Od 4 marca regularnie pojawiała się wewnątrz kamiennych kręgów porodówek wyszukując (według własnych standardów) najbardziej optymalnego miejsca na poród. Finalnie, z rana 6 marca znalazła się w najbardziej zewnętrznej izolatce, graniczącej z bulwarem. Tam, o godzinie 10.00 narodził się pierwszy tegoroczny malec.

Poprawiony: wtorek, 12 marca 2019 10:48 Więcej…
 

NAGRODA PRZYJAZNEGO BRZEGU DLA LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ

Email Drukuj PDF

brz4eg

Poprawiony: niedziela, 10 marca 2019 16:01
 

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Ideą święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze kwestie związane z ilością i jakością wody oraz z racjonalną gospodarką wodną.
Światowy Dzień Wody to doskonała okazja, by porozmawiać o problemach związanych m.in. z dostępnością wody pitnej. To także możliwość przeprowadzenie debaty o gospodarczym wykorzystaniu rzek.

woda

W tym dniu organizowane są liczne wydarzenia, w tym m.in. konferencja naukowa pn. "Kanał Śląski i Droga Wodna Górnej Wisły -szanse i wyzwania" oraz ogólnopolska konferencja "Stop suszy".
O planowanej do realizacji budowie Kanału Śląskiego, a także rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce dyskutować będą eksperci na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Wśród zagadnień znajdują się tematy obejmujące historię idei budowy Kanału Śląskiego i Drogi Wodnej Górnej Wisły, uwarunkowania hydrologiczne i hydrotechniczne potencjalnej drogi wodnej, obecne i przyszłe uwarunkowania przestrzenne, a także ekonomiczno-gospodarcze efekty realizacji tej inwestycji.
Natomiast w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się dyskusja o jednym z kluczowych skutków zmian klimatu w kraju, tj. zjawisku suszy. Podejmowane tematy ogólnopolskiej konferencji będą skupiały się na planie przeciwdziałania skutkom suszy, czyli pierwszym strategicznym dokumencie, który określi sposoby minimalizowania negatywnych tendencji w tym obszarze w Polsce.
Organizatorem konferencji jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Szczegóły znajdziecie Państwo na stronach internetowych dedykowanych wydarzeniom:

-https://www.us.edu.pl/konferencja-pt-kanal-slaski-i-droga-wodna-gornej-wisly

-http://stopsuszy.pl/konferencja-22-marca-2019r/?fbclid=IwAR1otmmk1hMztD7M8Yr8AUp29fjR-Khggw4VvGC_uBdGDR5lsijs3yIzi_0

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Poprawiony: sobota, 09 marca 2019 17:47