"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okXI REGATY O PUCHAR MARINY GDAŃSK

Email Drukuj PDF

regaty o puchar mariny

Żeglarze zagoszczą w Marinie Gdańsk, która będzie ich bazą na czas regat już od 9 czerwca, zaś sama dwudniowa impreza odbędzie się w dniach 10-11 czerwca 2017 roku. Zmagania regatowe będzie można śledzić z molo w Brzeźnie oraz z plaży.

Podczas zawodów planowane jest rozegranie czterech wyścigów, po dwa każdego dnia. Regaty posiadają licencję Polskiego Związku Żeglarskiego i są zaliczane do Pucharu Zatoki Gdańskiej oraz od roku 2015 do Pucharu Bałtyku Południowego. Jak co roku o profesjonalizm przebiegu zawodów zadba zespół sędziowski na czele z Tomaszem Sawukinasem - sędzią PZŻ klasy państwowej.

Każdego roku regaty mają mocną obsadę, z najlepszymi żeglarzami z Trójmiasta, Woj. Pomorskiego w stawce. Chętnie startują tutaj także reprezentanci Szwecji, Niemiec czy Rosji.

Podczas regat dla wszystkich uczestników, ale też widzów i osób zainteresowanych żeglarstwem, przygotowane zostały specjalne atrakcje. Po zmaganiach na wodzie, w sobotę 10 czerwca 2017, już od godziny 18 rozpoczną się koncerty szantowe. Muzycy zagoszczą na scenie ustawionej w Marinie Gdańsk. Wystąpią zespoły: EKT Gdynia, Żeglarze Portowi oraz Old Marinners. Wstęp jest bezpłatny.

rel (Gdański Ośrodek Sportu)

Poprawiony: wtorek, 06 czerwca 2017 16:49
 

RYBY SPRZED 150 MLN LAT

Email Drukuj PDF

ryba6

Miały ponad dwa metry długości, okrywała je wytrzymała niczym kolczuga łuska, a swoje ofiary ogłuszały potężnymi pyskami - tak wyglądały prehistoryczne ryby, których szczątki odkryli paleontolodzy w kamieniołomie Owadów-Brzezinki (Łódzkie).
150 mln lat temu obszar dzisiejszej Polski wyglądał podobnie jak dzisiejsze Karaiby - usiany był tysiącami wysp i wysepek. Było to ciepłe, ale też płytkie morze. Jego dno stanowiła tzw. platforma węglanowa (składał się na nią kalcyt, aragonit i różnorodne mineralne szczątki, zbudowane z węglanu wapnia).
"W takim środowisku świetnie zachowują się skamieniałości" - mówi doktorant w Muzeum i Instytucie Zoologii PAN w Warszawie Daniel Tyborowski, który zbadał i opisał dwa okazy prehistorycznych ryb.

Poprawiony: poniedziałek, 05 czerwca 2017 05:36 Więcej…
 

"TEMAT RZEKA". PIERWSZY ODCINEK ZA NAMI

Email Drukuj PDF

odra

W sobotę, o godzinie 14:05 na antenie TVP został zainaugurowany pierwszy odcinek cyklu programu telewizyjnego "Temat Rzeka", którego partnerem jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Audycja odbywała się w Kędzierzynie Koźlu. W audycji wziął udział Jerzy Materna, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Minister podkreślił wagę żeglugi śródlądowej. Wskazał na jeden z głównych celów resortu, jakim jest rozbudowa śródlądowych dróg wodnych. W programie wskazano również rolę Programu Operacyjnego "Ryby".

W audycji udział wzięli m.in. uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna Koźla, którzy wskazali na specyfikę pracy na statkach.

Powtórki odcinka odbędą się w TVP3 w sobotę o godzinie 23:50, w niedziele o godzinie 8:15.

Kolejny odcinek odbędzie się w sobotę 10 czerwca również o godzinie 14:05

rel (MGMiŻŚ)

Poprawiony: niedziela, 04 czerwca 2017 15:37
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

przy-sterach-i-pod-zaglami

Książka nosi podtytuł "Poczet ludzi morza 1914- 2014" - to znakomicie objaśnia jej treść. Mamy do czynienia z czterdziestoma trzema biogramami wybitnych postaci związanych z morzem, których życie i dokonania wpisały się na trwałe w stuletnią historię polskiej obecności na Bałtyku.
Są tu nazwiska dobrze znane, ale także takie, które umknęły masowej wyobraźni, a przecież ich zasługi wcale nie były mniejsze, a życie mniej barwne. Trzeba dodać, że Henryk Mąka, znany pisarz marynista i publicysta, za pomocą życiorysów ciekawych ludzi pokazał także kawał historii polskiej obecności na Bałtyku, od momentu gdy po latach niewoli odrodzona Rzeczpospolita uzyskała dostęp do morza, aż po współczesność.

Henryk Mąka "Przy sterach i pod żaglami"
Bellona 2014
Stron: 303

Poprawiony: środa, 31 maja 2017 17:53
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

zapr 06

 

"GRUBA KAŚKA" I "CHUDY WOJTEK" DOBRANA Z NICH PARA, CZYLI SKĄD SIĘ BIERZE WODA W KRANIE

Email Drukuj PDF

gruba kaka pogbiarka wisa warszawa 001-chudy1024px-chudy wojtek iii

Stojąca w nurcie Wisły"Gruba Kaśka" to największa studnia infiltracyjna w Europie. Pomysłodawcami wybudowania studni zaopatrującej miasto w wodę pobieraną spod dna rzeki, byli pracownicy wodociągów warszawskich, które otrzymały patent na to rozwiązanie.
"Gruba Kaśka" jest najbardziej charakterystycznym obiektem Stacji Uzdatniania Wody "Praga". Ma ponad 49 metrów wysokości, blisko 44 metry obwodu i jest połączona z terenem stacji 311-metrowym tunelem biegnącym pod Wisłą. "Grubą Kaśkę" mieszkańcy Warszawy nazwali tak samo, jak osiemnastowieczną studnię stojącą do dziś w pobliżu przystanków tramwajowych przy Pl. Bankowym.

"Chudy Wojtek" spulchnia dno Wisły wokół "Grubej Kaśki".

chudy1179

Z.S.

Poprawiony: niedziela, 28 maja 2017 11:36
 

50-LECIE ISTNIENIA ZESPOŁU SZKÓŁ MORSKICH W KOŁOBRZEGU

Email Drukuj PDF

koobrzeg1 am

Anna Moskwa, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wzięła udział w uroczystych obchodach 50-lecia powstania Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu.

Wiceminister Anna Moskwa w trakcie uroczystości wręczyła odznaczenia pn. Zasłużony Pracownik Morza.

Szkoła morska w Kołobrzegu została formalnie powołana w 1945 roku jako Liceum Rybackie. Wtedy nie rozpoczęła ona jeszcze swojej faktycznej działalności. Ta idea stała się faktem, gdy Janusz Burakiewicz, minister żeglugi podpisał 1 marca 1967 roku rozporządzenie powołujące do życia Technikum Rybołówstwa Morskiego w Kołobrzegu.

Podczas uroczystości 40-lecia placówki nadano szkole imię - Zespół Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy.

Więcej informacji znajduje się na stronie Szkoły.

Biuro Prasowe MGMIŻŚ

Poprawiony: sobota, 27 maja 2017 10:29
 

BĘDZIE NOWY MOST

Email Drukuj PDF

mostx14969-700x342.jpg.pagespeed.ic.xqorgsrsz2

Jest zezwolenie na budowę mostu przez Wisłę na południowej obwodnicy Warszawy - poinformowała w czwartek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję zezwalającą na budowę ponad półtorakilometrowej przeprawy przez rzekę.
Jest to fragment liczącego w sumie 6,5 km odcinka drogi ekspresowej od węzła Przyczółkowa do węzła Wał Miedzeszyński. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Inwestorem jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
Jak poinformowała GDDKiA, w najbliższych tygodniach wykonawca inwestycji, zgodnie z warunkami kontraktu, ma przedstawić harmonogram robót oraz rozpocznie prace, zaczynając od prac przygotowawczych, takich jak wycinka drzew, wykonanie tymczasowych dróg dojazdowych.
Most - długi na 1505,5 m i szeroki na 42,6 m, będzie płaski, bez elementów liniowych.
Projekt budowy obwodnicy zakłada budowę m.in. drogi ekspresowej, mostu drogowego, przebudowę istniejącej sieci dróg publicznych i przejazdu kolejowego. Obejmuje również budowę urządzeń ochrony środowiska (ekranów akustycznych).
Projektowany odcinek drogi ekspresowej będzie zrealizowany w województwie mazowieckim, na terenie m.st. Warszawy w dzielnicach Wilanów i Wawer. Południowa obwodnica Warszawy umożliwi połączenie dróg krajowych w kierunku Terespola, Lublina, Krakowa czy Wrocławia. To także połączenie Trasy Armii Krajowej z węzłem A2 Konotopa do Gdańska i Białegostoku.
Inwestycja zakłada budowę mostu (dwa niezależne obiekty pod każdą z jezdni) oraz dwie pochylnie, zapewniające komunikację pomiędzy ścieżką rowerową zlokalizowaną na Wale Zawadowskim a ścieżką rowerową na moście.

G/M

Poprawiony: czwartek, 25 maja 2017 18:13
 

SMOCZE ŁODZIE 2017

Email Drukuj PDF

smoczesmnmm smocze 2

IX Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury odbędą się 26 maja o godzinie 17:00. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, tradycyjnie, jest gospodarzem oraz organizatorem wydarzenia.
- Majowe wyścigi Smoczych Łodzi to nasza muzealna tradycja. Co roku zapraszamy na to wydarzenie wszystkie instytucje kultury z Trójmiasta. W tym roku większość muzeów ma napięty majowy kalendarz wydarzeń, ale i tak udało nam się zebrać osady do smoczych wyścigów - mówi Brygida Sonnack, kierownik Działu Inwentarzy Muzealiów NMM, koordynatorka wyścigów i kapitan drużyny NMM.
W tegorocznych zawodach udział wezmą: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej i Okręt-Muzeum ORP "Błyskawica" w Gdyni, które wystawiają wspólną osadę, oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Ekipy będą ścigały się na odcinku Zielony Most-Statek-Muzeum Sołdek. Wygra załoga, która osiągnie najlepszy czas.
- Regaty Smoczych Łodzi, których nasze Muzeum jest głównym organizatorem to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie. Jesteśmy jedną z niewielu instytucji kultury, która od tylu lat systematycznie urządza smocze regaty i scala trójmiejską branżę muzealniczą. Cieszymy się, że co roku ta właśnie impreza gromadzi na Pobrzeżu Ołowianki, przy Żurawiu oraz przy Ośrodku Kultury Morskiej wielu dopingujących kibiców, turystów i mieszkańców Trójmiasta - mówi dr inż. Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Patronat honorowy nad IX Regatami Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury objął Marszałek Województwa Pomorskiego. Morski Robotniczy Klub Sportowy Gdańsk (MRKS) zapewnia sprzęt oraz fachowe przygotowanie do zawodów, a Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku po raz kolejny wsparło regaty finansowo.

G/M

Poprawiony: wtorek, 23 maja 2017 18:02
 

ŚWIĘTO MORZA 2017

Email Drukuj PDF

swieto morza

Wydarzenia sportowe, rejsy i regaty - to niektóre z wydarzeń, które zaplanowano z okazji Święta Morza 2017.

Choć szczegóły Gdyńskiej imprezy nie są jeszcze znane, warto zarezerwować termin 23-25 czerwca. W tym roku organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w wielu wydarzeniach sportowych, we wspomnianych rejsach czy regatach, a także zabawach familijnych, koncertach, grach miejskich i wielu innych.

Święto Morza w Gdyni to wydarzenie nawiązujące do tradycji Święta Morza, zapoczątkowanego w okresie II Rzeczypospolitej. Pomorski Związek Żeglarski, wspólnie z Krajową Izbą Gospodarki Morskiej, Ligą Morską i Rzeczną, Urzędem Miasta Gdyni, Marynarką Wojenną RP, Urzędem Morskim w Gdyni oraz innymi podmiotami wskrzesił imprezę w 2013 r. Jest ona wydarzeniem cyklicznym. W programie pierwszej edycji znalazło się 40 imprez o morskim charakterze, wśród nich tak spektakularne, jak parada okrętów i jachtów na Zatoce Gdańskiej. Program drugiej edycji w 2014 roku, a także tej w 2015, objął podobną listę wydarzeń. W roku 2016 Święto Morza odbywało się w ramach obchodów jubileuszu 90-lecia miasta.

Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim.

Potem, co roku w czerwcu, ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter, wpisując się w rzeczywistość PRL.

Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w roku 2013. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku.

Wydarzenia wchodzące w skład Święta Morza są organizowane przez poszczególnych uczestników i finansowane z ich budżetów. Promowane są wspólnie, w jednym czasie i pod jednym logotypem. Koordynacją projektu zajmuje się Biuro Rady Miasta.

Więcej informacji wkrótce.

Gdynia.pl

Poprawiony: wtorek, 23 maja 2017 06:12