"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okDLA TYCH CO ODESZLI NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

dla

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

 

XXIII WALNY ZJAZD DELEGATÓW LMIR

Email Drukuj PDF

2019.11.16.walnyzjazdlmir-2

 

BYŁ TAKI KLUB

Email Drukuj PDF

Jak dużo wiemy o dwukrotnym mistrzu Polesia w piłce nożnej, który uczestniczył w eliminacjach do przedwojennej ekstraklasy?
Poleskie było niezwykłym województwem w międzywojennej Polsce, nie tylko największym pod względem powierzchni. Obejmowało rozległe tereny nizinne, przeważnie bagniste lub zalesione, rozpościerające się pomiędzy Bugiem a Horyniem. Nieliczne miasta, które znajdziemy tam przed II wojną światową, były słabo skomunikowane.

wojewpin

Największym miastem był Brześć nad Bugiem, stolica piłkarskiego okręgu poleskiego, utworzonego w 1929 r. Wcześniej nieliczne tamtejsze kluby uczestniczyły w rozgrywkach okręgu lubelskiego. Nic zatem dziwnego, że najsilniejsze drużyny pochodziły z Brześcia, reprezentowały tamtejsze jednostki wojskowe i kolekcjonowały kolejne tytuły mistrza okręgu. Dopiero w 1935 r. hegemonię brzeskich drużyn przerwali futboliści Wojskowego Klubu Sportowego "Kotwica" Pińsk. Drużyna ta jawi się jako nie mniej tajemnicza, niż całe województwo. Wiemy, że powstała pod koniec lat 20-tych (1927?) i zrzeszała marynarzy stacjonujących w Pińsku.

kotwicapinsk

Drużyna Kotwicy Pińsk, Mistrz Polesia w 1936 r.; Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Klub funkcjonował do 1939 r., gdy został zlikwidowany na skutek mobilizacji wojskowej.
Źródło: PolskieLogo.net.

Poprawiony: poniedziałek, 28 października 2019 15:35
 

ODSŁONIĘCIE POMNIKA UPAMIĘTNIAJĄCEGO OW WISŁA

Email Drukuj PDF

owwisla123

W czwartek, 24 października, w Bydgoszczy, w asyście honorowej marynarzy 3 Flotylli Okrętów i żołnierzy Inspektoratu Wsparcia SZ odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego Oddział Wydzielony Wisła.

Uroczystość odbyła się przy zabytkowej tamie w bydgoskiej dzielnicy Brdyujście, w miejscu z którego, 80 lat temu, marynarze wyruszyli do bohaterskich walk na Wiśle. W patriotycznych obchodach uczestniczyła delegacja 3 Flotylli Okrętów, na czele z jej dowódcą.
Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, w asyście dowódcy historycznego niszczyciela ORP Błyskawica kmdr. por. Waltera Jarosza, uhonorował wnuka dowódcy Oddziału Wydzielonego Rzeki Wisły przekazując na jego ręce replikę bandery noszonej przez okręty flotyll rzecznych w czasie II wojny światowej.
Inicjatorami budowy pomnika byli: wnuk dowódcy Oddziału Wydzielonego Wisła - Roman Kanafoyski, Prezes Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród - historyk Robert Szatkowski i Przewodniczący Rady Osiedla Brdyujście - Jacek Podwolski.

ow wisla

fot. 3fo.wp.mil.pl

Gospodarka morska.pl

Poprawiony: sobota, 26 października 2019 13:41
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

album-album-2

fot. Uniwersytet Morski
Fragment żagla, list od Papieża i wyjątkowe zdjęcia z zakończonego 28 marca 2019 roku Rejsu Niepodległości, będzie można obejrzeć w albumie "Podróż Daru Młodzieży dookoła świata", który wraz z początkiem roku akademickiego znajdzie się w sprzedaży. W każdym albumie będzie również cząstka Daru Młodzieży - fragment żagla z Rejsu stulecia.

Aby zakupić album-należy wysłać na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. następujące dane do wysyłki oraz weryfikacji dokonania zakupu:

- Imię i nazwisko,
- Adres zamieszkania,
- Kod pocztowy,
- Numer telefonu,
- Status (student/pracownik/absolwent/sympatyk Uniwersytetu),
- Potwierdzenie wpłaty 70 złotych na konto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
Dane potrzebne do uregulowania płatności:
Uniwersytet Morski w Gdyni
Adres: ul. Morska 81-87
Kod pocztowy: 81-225 Gdynia
Nr konta: 07 1140 1153 0000 2235 4300 1089
Tytuł przelewu: Imię i nazwisko osoby zamawiającej
Możliwy jest również odbiór osobisty w siedzibie głównej Uniwersytetu Morskiej w Gdyni, na Wydziale Elektrycznym w pokoju C204 (ul. Morska 81 - 87, 81 - 225 Gdynia).

Poprawiony: sobota, 26 października 2019 13:23
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

liga10

 

SEJM PRZYJĄŁ UCHWAŁĘ WS. USTANOWIENIA ROKU 2020 "ROKIEM ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM W PUCKU"

Email Drukuj PDF

zasllllllllllll-sejm

uchw

Poprawiony: sobota, 19 października 2019 14:42
 

PLAC BUDOWY PRZEKOPU MIERZEI WIŚLANEJ ZOSTANIE PRZEKAZANY WYKONAWCY W PIĄTEK

Email Drukuj PDF

mierzeja youtube

Plac budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną zostanie przekazany wykonawcy w piątek - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska. Nową drogę wodną łączącą Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym wybuduje za 992 mln zł polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix.
"Plac budowy formalnie zostanie przekazany w piątek. Termin rozpoczęcia prac będzie nam znany po przedstawieniu przez wykonawcę harmonogramu prac" - poinformowała PAP we wtorek Magdalena Kierzkowska.

logo-new

Poprawiony: czwartek, 17 października 2019 19:47
 

MEDAL KALOS KAGATHOS DLA KRYSTYNY CHOJNOWSKIEJ-LISKIEWICZ

Email Drukuj PDF

chojnowska-liskiewicz krystyna

środa, 16 października 2019

Z mediów
Krystyna Chojnowska - Liskiewicz otrzymała medal Kalos Kagathos. To odznaczenie dla byłych, wybitnych sportowców, którzy odnieśli sukcesy także w pracy zawodowej zgodnie ze starożytną grecką ideą kalos kagathos (piękny i dobry).
Odznaczenie zostało ustanowione w 1985 roku i jest nawiązaniem do starożytnego ideału kalokagatii. Laureatami Medalu mogą zostać polscy sportowcy, którzy w uprawianych dyscyplinach osiągnęli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a później zdobyli wybitną pozycję i uznanie poza sportem. Laureat Medalu to osoba, która jest równie znakomita podczas startów sportowych, co i później, za metą.
Wśród laureatów znajdują się wybitni sportowcy, jednak do tej pory nie było żeglarza. Tym bardziej cieszy, że wyróżnienie przypadło Krystynie Chojnowskiej - Liskiewicz, pierwszej kobiecie, która opłynęła dookoła kulę ziemską.
Uroczystość wręczenia medali odbyła się 11 października i była jednym z punktów obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który powołano do życia 12 października 1919 roku w Krakowie.

Poprawiony: środa, 16 października 2019 11:15
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lm22

Akademia morska zorganizowana przez członków Ligi Morskiej i Rzecznej

(od prawej do lewej): prezes warszawskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej Aster, kapitan Mieczysław Lepecki, działacz Ligi Morskiej i Rzecznej Wacław Rosiński.

Poprawiony: wtorek, 15 października 2019 15:54