"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo ok15 SIERPNIA

Email Drukuj PDF

wojskopoprawione

Poprawiony: czwartek, 23 sierpnia 2018 16:00
 

ZAPROSZENIE NA TARGI

Email Drukuj PDF

zaproszenie

 

I KONGRES ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ JUŻ 19 i 20 WRZEŚNIA

Email Drukuj PDF

zeglug

19 i 20 września w Opolu po raz pierwszy odbędzie się Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wydarzenie jest organizowane przez Opolski Urząd Wojewódzki, przy wsparciu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Część merytoryczna wydarzenia zaplanowana 20 września br. w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym, będzie podzielona na bloki dotyczące tematyki śródlądowych dróg wodnych i ich potencjału, zaangażowania biznesu w transport wodny, planowanych inwestycji a także perspektyw rozwoju młodych kadr. Wydarzeniu towarzyszyć będzie całodniowa wystawa produktów związanych przede wszystkim z żeglugą śródlądową.

19 września br. odbędzie się dzień edukacyjny dla najmłodszych uczestników Kongresu.W tym dniu warto przyjść nad Odrę i włączyć w bogaty w atrakcje dzień zabaw i zajęć edukacyjnych związanych z żeglugą śródlądową.

gospodarkamorska.pl

Poprawiony: niedziela, 12 sierpnia 2018 15:55
 

WISŁA RETRO

Email Drukuj PDF

wisciek

Poprawiony: sobota, 11 sierpnia 2018 18:40
 

KOMUNIKAT YKP

Email Drukuj PDF

ykp

 

KANAŁ ŻERAŃSKI POGŁĘBIONY

Email Drukuj PDF

kanal

- Udrożniliśmy Kanał Żerański, dzięki czemu swobodnie można dziś przepłynąć z Warszawy do Zalewu Zegrzyńskiego - mówił w piątek 3 sierpnia minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Marek Gróbarczyk na wspólnym briefingu prasowym z prezesem PGW Wody Polskie Przemysławem Dacą i ministrem Patrykiem Jakim zapowiedział udrożnienie drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie.

Minister zapowiedział, że w przyszłym roku zostanie przywrócony tor żeglugowy łączący Warszawę z Wielkimi Jeziorami na Mazurach.

- Poprawimy warunki nawigacyjne, aczkolwiek nadal jesteśmy uzależnieni od poziomu wody, ponieważ w Warszawie, szczególnie w ostatnich latach są niskie stany i to uniemożliwia żeglugę jednostek - mówił minister.

- W dalszej kolejności pracujemy nad odbudową szlaku do jezior mazurskich. Pracujemy w tej chwili w porcie w Ostrołęce i pogłębiamy go. W dalszej kolejności będziemy pracowali na Narwi, umacniając brzegi, pogłębiając koryto rzeki - dodał.
Prezes PGW Wody Polskie stwierdził, że rzeka Pisa będzie kolejnym etapem modernizacji szlaku z Warszawy na jeziora mazurskie. Dodał, że w tamtym rejonie oprócz prac regulacyjnych, pogłębiarskich, konieczna będzie budowa co najmniej dwóch podpiętrzeń, między innymi w Piszu.

- Wreszcie są podejmowane działania, które pozwolą na to, aby w sposób poważny myśleć o Wiśle, bo tak powinno być zawsze. Mamy tutaj wiele lat zaniedbań i musimy to zmienić. Duże miasta, duże gospodarki, metropolie przez środek których przebiegają rzeki, jeziora, potrafią wykorzystać to jako swój atut. Warszawa przez wiele lat to zaniedbała i musimy wrócić znów do czasów, kiedy Wisła stanowiła ważny punkt komunikacyjny dla mieszkańców Warszawy - mówił obecny podczas briefingu Patryk Jaki. Dodał, że umożliwienie żeglugi na Wiśle przez Kanał Żerański, Narew i Pisę na Wielkie Jeziora Mazurskie to jedno z najważniejszych wyzwań dla stolicy, a jego realizacja sprawi, że Wisła powróci do bardzo istotnej roli z punktu widzenia gospodarczego, rekreacyjnego i turystycznego.
W ramach robót utrzymaniowych zostaną przywrócone do należytego stanu technicznego budowle regulacyjne o ostrogi w granicach miasta Warszawy. Roboty budowlane zaplanowano na 2019 r. Ich koszt to 600 tys. zł. Pozwoli to na lepszą żeglowność nurtem rzeki. Rozwiązaniem dla sytuacji hydrologicznej miasta Warszawy jest budowa stopnia wodnego na północ od Warszawy.

Na rzece Narew nastąpi regulacja koryta rzeki, polegająca przede wszystkim na zabezpieczeniu przeciwerozyjnym brzegów w celu skoncentrowania koryta rzeki, aby zachować głębokości tranzytowe w okresach niskich stanów wód. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 200 mln złotych.

Natomiast zakres prac na Pisie powinien objąć zarówno roboty pogłębiarskie, jak i regulację trasy rzeki. Najgorsze warunki panują od ujścia do m. Jeże. Konieczne są więc dwa mniejsze spiętrzenia, w tym w mieście Pisz. Koszt realizacji przedsięwzięcia to ok. 225 mln zł.

Wszystkie te działania spowodują, że wróci na Wisłę wróci komunikacja, umożliwiająca m.in. przepłynięcie ze stolicy na Wielkie Jeziora Mazurskie.

MGMiŻŚ

kanal1

Poprawiony: piątek, 03 sierpnia 2018 17:05
 

1 SIERPNIA 1944 - PAMIĘTAMY

Email Drukuj PDF

powstanie44

Poprawiony: środa, 01 sierpnia 2018 10:11
 

POETYCKA LIGA

Email Drukuj PDF

wiersz

 

ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Email Drukuj PDF

powstaniepoprawione

Poprawiony: czwartek, 23 sierpnia 2018 16:03
 

TRATWĄ Z WYSZKOWA NA WESTERPLATTE

Email Drukuj PDF

O REJSIE KOLEGÓW Z WYSZKOWA PISALIŚMY NA NASZEJ STRONIE 26 LUTEGO 2018R.

trtwa

9 czerwca nastąpił długo oczekiwany moment ostatecznego montażu, wodowania i testowania jednostki. Dziewiczy rejs z Wyszkowa do Popowa mimo niskiego stanu wody przebiegł bez niespodzianek.

15 sierpnia odbędzie się chrzest tratwy, która otrzyma imię ,,Pielgrzym" poświęcenie bandery i inaugurację rejsu. Członkowie Klubu "Spinaker", Oddziału Wyszkowskiego LMiR i zaprzyjaźnione osoby popłyną do Gdańska. Zakończenie eskapady zaplanowano na 1 września na Westerplatte w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Po drodze odwiedzą wiele miejscowości niosąc przesłanie do tych którym sprawy wiślane są bliskie - zarówno wiślanych wodniaków, którzy starają się z pietyzmem odtwarzać tradycyjne łodzie i flis rzeczny, miłośników przyrody wiślanej, którzy dbają o zachowanie w możliwie naturalnym stanie siedlisk roślin i zwierząt, a także żeglugowców, którzy chcieliby choćby częściowego przywrócenia roli Wisły jako ekonomicznego i ekologicznego szlaku transportowego, szlaku turystycznego.

Wszyscy chętni pragnący wziąć udział w tej fascynującej przygodzie mogą dołączyć do załogi. Zapraszamy

Elżbieta Kasińska

zdjęcia: Jerzy Puścian LMiR Wyszków

PLAN REJSU:

Poprawiony: niedziela, 29 lipca 2018 13:15 Więcej…