"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okDO SŁUŻB SOCJALNYCH NAPŁYNĘŁY DONOSY NA RODZICÓW GRETY THUNBERG

Email Drukuj PDF

gretagl

fot. Greta Thunberg/twitter
Do szwedzkich służb socjalnych napłynęły donosy od osób zaniepokojonych możliwością wykorzystywania dotkniętej zespołem Aspergera 16-letniej Grety przez jej rodziców celebrytów. Szczegóły postępowania pozostają niejawne.

Rodzice Grety, ojciec aktor Svante Thunberg oraz matka śpiewaczka operowa i piosenkarka Malena Ernman, choć twierdzą, że "Greta o swoich protestach zdecydowała sama", intensywnie ją wspierają. Ojciec towarzyszy nastolatce w podróżach po świecie.

To rodzice Thunberg zdecydowali, że od września tego roku Greta przez rok nie będzie uczęszczać do szkoły. Stało się tak, gdy ich córka ukończyła 16 lat, czyli osiągnęła wiek, w którym już nie istnieje w Szwecji obowiązek szkolny.

Według autorów zgłoszeń, jakie - jak dowiedziała się PAP - napłynęły do służb socjalnych sztokholmskiej dzielnicy Kungsholmen, gdzie zameldowana jest rodzina Grety, jej rodzice wykorzystują nastolatkę dla własnej kariery. Zwracają też uwagę na to, że rodzina wspólnie wydała książkę, której premiera zbiegła się z rozpoczęciem przez Gretę jesienią 2018 roku strajku szkolnego.

Składający zgłoszenia obawiają się, że jej publiczne wystąpienia (płakała podczas mowy na szczycie ONZ w Nowym Jorku) oraz podróże, w tym dwukrotne opłynięcie katamaranem niespokojnego Atlantyku, mogą negatywnie wpływać na zdrowie mającej syndrom Aspergera Grety. Niektórzy we wnioskach, których kopie publikowane są w mediach społecznościowych, zwracają uwagę, że rodzice powinni chronić córkę m.in. przed negatywnymi komentarzami, jakie pojawiają się na jej temat w internecie.

Jedną z autorek donosu na rodziców Grety jest Yvsa Haeggstroem z miasta Karlstad na zachodzie Szwecji. "Ja nie mam nic osobiście do Grety, ale uważam, że jest wykorzystywana. Tą sprawą powinny zająć się władze" - uważa w rozmowie z PAP Haeggstroem. Dodaje, że z powodu ochrony prywatności rodziny Thunberg nie została poinformowana, na jakim etapie jest sprawa.
Gospodarka morska.pl

Poprawiony: piątek, 27 grudnia 2019 17:25
 

REGATY SYDNEY-HOBART - POLSKI JACHT DZIEWIĄTY PO OŚMIU GODZINACH, PROWADZI COMANCHE

Email Drukuj PDF

pl

fot. pya.org.pl
Płynący pod polską banderą jacht "Maserati", ze skipperami Jackiem Siwkiem i Jackiem Piotrowskim, po ośmiu godzinach od rozpoczęcia słynnych regat Sydney-Hobart sklasyfikowany jest na dziewiątym miejscu. Prowadzi australijski "Comanche".

Poprawiony: czwartek, 26 grudnia 2019 15:55
 

WESOŁYCH ŚWIĄT

Email Drukuj PDF

mojezycz

KOLĘDA ŻEGLARSKA

Wykonawca: Zejman & Garkumpel
Słowa i muzyka: Mirosław Kowalewski

1. Świat cały usnął pod śniegu żaglem,
Mróz w oczy wiatrem nam wieje,
Na marzeń korabiu przypłynie dziś nagle
Żeglarska gwiazda z Betlejem.

Ref.: Trwaj więc kolędo, trwaj,
Nie odpłyń za szybko swym statkiem.
Graj nam kolędo, graj,
Daj złamać się z sobą opłatkiem.

2. Spłyń cicho kolędo na łodzie uśpione,
Na smukłość zamkniętą w topoli,
Na ręce w przyjaznym uścisku splecione
I na to, co czasem nas boli.

3. Daj swoją melodią nam ukojenie,
Daj myślom do nieba aż wzlatać
I daj jak najczęściej przyjazne spojrzenie,
I daj nam dotrwać do lata.

Poprawiony: niedziela, 22 grudnia 2019 17:39
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lm28

Wystawa z okazji VIII ogólnopolskiego zjazdu delegatów Ligi Morskiej i Kolonialnej
Oddział marynarzy przed makietą działa umieszczoną przed frontem Dyrekcji Okręgowej.

 

POLSKA FLOTA ŚRÓDLĄDOWA

Email Drukuj PDF

sppnowe

spmewa-spbryza

spderkavcz

 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Email Drukuj PDF

bn19

 

DAR POMORZA WRACA DO GDYNI

Email Drukuj PDF

apierwszyrok ligi

20 grudnia "Dar Pomorza" - gdyński oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, legendarna "Biała Fregata" wraca do Gdyni z miesięcznego remontu w Gdańskiej Stoczni "Remontowa".

 dar pomorza na stoczni remontowej w gdansku 2019 fot. jozwiak 1

W trakcie remontu jednostki, który rozpoczął się 18 listopada został oczyszczony, wypiaskowany i na nowo pomalowany kadłub, dokładnie sprawdzony został też stan blach, zwłaszcza w części podwodnej. Inspekcję oraz konserwację przeszły dwa z trzech masztów fregaty wraz z elementami takielunku stałego i ruchomego. Ponadto odnowione i pomalowane zostały ornamenty na dziobie i rufie, zainstalowany został nowy system monitoringu oraz sygnalizacji pożarowej. Renowację przeszły również elementy mechaniczne, m.in. pompy i kabestan.
- Remont naszego żaglowca trwał trochę dłużej niż się spodziewaliśmy, ale mamy pewność, że wszystkie prace zostały wykonane niezwykle starannie - mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr Robert Domżał. Cieszymy się też, że na Gwiazdkę "Dar Pomorza" wraca do macierzystego portu, a na ferie od 13 stycznia zapraszamy na statek zwiedzających!

GM.PL

Poprawiony: piątek, 20 grudnia 2019 19:43
 

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

kinas

 

WODY POLSKIE ZMODERNIZUJĄ KANAŁY NA SZLAKU OD MIKOŁAJEK DO GIŻYCKA ZA 163 MLN ZŁ

Email Drukuj PDF

kanaly

Ponad 163 mln zł kosztować będzie modernizacja kanałów na szlaku żeglownym od Mikołajek do Giżycka. Prace zaczną się w 2020 roku i potrwają do 2023 roku. Na czas modernizacji kanały nie zostaną zamknięte dla ruchu; wodniacy i żeglarze będą mogli z nich korzystać.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozpoczyna przebudowę i umacnianie 5 kanałów mazurskich: Mioduńskiego, Tałckiego, Grunwaldzkiego, Szymońskiego i Łuczańskiego. Inwestycja jest niezbędna ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego. Ograniczona jest także drożność niektórych odcinków kanałów i jezior. Jest to spowodowane złym stanem technicznym urządzeń i budowli inżynierskich takich jak śluzy, mosty i kładki.

"Udrożnienie szlaków żeglugowych z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie i tak naprawdę udostępnienie jak największej liczbie użytkowników tego cudu natury jest dla nas priorytetem. Mamy wiele priorytetów: szkolnictwo morskie, porty, stocznie, żegluga śródlądowa, rybołówstwo, rybołówstwo wędkarskie, ale też nie zapominamy o tej podstawowej bardzo prorozwojowej części gałęzi gospodarski morskiej, jaką jest turystyka i rekreacja"- powiedział na konferencji prasowej w Giżycku wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.Wiceminister przypomniał, że jeszcze kilka miesięcy temu samorządowcy alarmowali, że inwestycja może się nie powieść ze względów finansowych. Dodał, że resort przyjrzał się zadaniu, poszukał oszczędności i udało się znaleźć 48 mln zł, które ratują projekt. Wartość projektu to 163 mln zł z czego dofinansowanie unijne wynosi 98 mln zł a wkład własny Gospodarstwa Wody Polskie to 48 mln zł. Wiceminister podkreślił, że dzięki modernizacji kanałów lepsze będą warunki do uprawiania turystyki ale również poprawi się bilans wodny, dzięki temu zyska środowisko.

Poprawiony: czwartek, 19 grudnia 2019 16:26
 

WODY POLSKIE GOTOWE DO LODOŁAMANIA

Email Drukuj PDF

lodolamacz przegalina p1160956

fot. Wody Polskie
W poniedziałek 16 grudnia br., rozpoczęła się akcja zimowej osłony przeciwpowodziowej na Dolnej Wiśle. Do udziału w akcji przewidziane jest sześć lodołamaczy, w tym pięć będących własnością Wód Polskich i jeden wynajęty od zewnętrznego wykonawcy. Jednostki czekają w gotowości na pozycjach wyjściowych w Gdańsku Przegalinie.
- Zgodnie opracowywanymi co roku instrukcjami "Prowadzenie zimowej osłony przeciwpowodziowej" i w zależności od warunków pogodowych, nasze lodołamacze pozostają w gotowości do akcji lodołamania, trwającej od połowy grudnia do marca. -powiedziała dyrektor RZGW w Gdańsku, Aleksandra Bodnar. - Przygotowane jednostki w zupełności wystarczą, aby zabezpieczyć przed powodziami zatorowymi obszar przylegający do zarządzanego przez nas dolnego odcinka Wisły - od jej ujścia do zapory we Włocławku.
Lodołamacze ruszą do pracy w sytuacji gdy rozpocznie się spływ kry w dół Wisły i pojawi się ryzyko powstawania zatorów lodowych. Lodołamanie prowadzone jest od strony ujścia Wisły i postępuje w górę rzeki.
Obecnie trwa budowa czterech nowych lodołamaczy dla Wód Polskich, przeznaczonych do pracy na Dolnej Wiśle, jednego czołowego i trzech liniowych.
Gm.pl

Poprawiony: wtorek, 17 grudnia 2019 17:21