"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okTARGI WIATR I WODA 2020 W NOWEJ LOKALIZACJI

Email Drukuj PDF

wiw logo

32. edycja Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA odbędzie się w dniach 12-15 marca 2020 roku w nowej lokalizacji w Warszawie - Centrum Targowo-Kongresowym Global EXPO, przy ul. Modlińskiej 6D. Targi WIATR i WODA są największą imprezą wystawienniczą branży i sympatyków żeglarstwa, jachtingu motorowego, kajakarstwa, windsurfingu oraz nurkowania w Polsce i jednym z większych wydarzeń na rynku europejskim.

Informacja prasowa

Poprawiony: środa, 19 lutego 2020 15:50
 

POLSKO-BIAŁORUSKIE POROZUMIENIE DOT. WÓD TRANSGRANICZNYCH

Email Drukuj PDF

polskabialorus

W Białowieży Anna Moskwa, podsekretarz stanu MGMiŻŚ i Andrei Khmel, zastępca ministra zasobów naturalnych i ochrony środowiska Republiki Białorusi podpisali porozumienie o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych.

Porozumienie ma na celu ochronę i racjonalne użytkowanie wód transgranicznych, polepszenie ich jakości, zachowanie i jeśli to konieczne odbudowę ekosystemów.
Współpraca obu państw w zakresie ochrony i użytkowania wód transgranicznych będzie wieloaspektowa. Prowadzone będą m.in. :
-hydrologiczne i hydrogeologiczne obserwacje i badania, uzgadniany monitoring wód w celu określenia ich jakości i ilości;
-sporządzane bilanse wodnogospodarcze z uwzględnieniem jakości i ilości zasobów wodnych;
- szczególną rolę odgrywać będzie ochrona wód przed zanieczyszczeniem i nadmiernym poborem, identyfikacja zanieczyszczeń i oddziaływań wpływających na jakość wód;
-ochrona przed powodziami i negatywnym oddziaływaniem zjawisk lodowych;
-przeciwdziałanie zjawisku suszy;
-wspólne użytkowanie urządzeń wodnych zlokalizowanych na wodach granicznych;
-zabezpieczenie warunków nawigacyjnych na wodach granicznych czy utrzymywanie naturalnego biegu koryt rzek granicznych.

logo minist

Poprawiony: wtorek, 18 lutego 2020 20:22
 

ORP NAWIGATOR 45 LAT POD POLSKĄ BANDERĄ

Email Drukuj PDF

nawigator

fot. 3.FLO
W ciągu 45 lat służby pod biało-czerwoną banderą przebył ponad 350 tys. mil morskich, wykonał setki rejsów bojowo-rozpoznawczych i spędził ponad 2000 dni poza macierzystym portem. 17 lutego, okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP Nawigator obchodzi 45. rocznicę wcielenia do służby.
ORP Nawigator jest jednym z dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego, pozostających w służbie morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych. Okręt zbudowano w Stoczni Północnej w Gdańsku i wcielono do powstałej w 1974 roku Grupy Okrętów Hydrograficznych (przemianowanej w 1991 roku na Grupę Okrętów Rozpoznawczych), wchodzącej w skład 3. FO. Od tamtego czasu ta specjalistyczna jednostka uczestniczyła w ćwiczeniach o charakterze narodowym i międzynarodowym oraz licznych szkoleniach na morzu.

Poprawiony: wtorek, 18 lutego 2020 17:21
 

100. ROCZNICA ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

Email Drukuj PDF

wacekpuck

 

ŁUKASZ ZAKRZEWSKI MISTRZEM ŚWIATA

Email Drukuj PDF

To już dziewiąty raz, kiedy Polak zdobywa złoty medal bojerowych mistrzostw świata w klasie DN. Tym razem mistrzem świata został Łukasz Zakrzewski. Karol Jabłoński wywalczył srebrny medal.

ukasz zakrzewski polandlzbojery

Po raz kolejny okazuje się, że Polacy są bojerową potęgą. Po raz ostatni zawodnik spoza Polski wygrał MŚ w klasie DN w 2011 roku. Wygrał wtedy Amerykanin Ron Sherry.

Z mediów

Poprawiony: piątek, 14 lutego 2020 15:58
 

WISŁA I JEJ DARY

Email Drukuj PDF

W Wiśle płynącej przez Warszawę bytuje blisko 30 gatunków ryb. Wśród gatunków drapieżnych dominują: sum, sandacz, boleń, okoń i szczupak, trafia się duży węgorz. Wśród karpiowatych dominują: leszcz, brzana, świnka, krąp, płoć, kleń i jaź, trafiają się karpie i karasie srebrzyste, sporadycznie certa, rozpiór i lin.

certa-po

Wisła kryje prawdziwe "potwory". Czyli ryby, które swoimi rozmiarami niejednego spacerowicza mogą zaskoczyć. Wiślane sumy osiągają długość ponad dwóch metrów i masę ponad 70 kg .
Duże rozmiary osiągają sandacze, które mogą mieć nawet metr długości i ważyć ponad 12 kilogramów.

sum-sandacz

Rzeka przed II wojną światową tętniła życiem. Nad jej czystymi wodami, wśród bogatej wówczas roślinności przybrzeżnej żyło mnóstwo ptactwa wodnego i żab. Rybacy łowili ponad stukilogramowe jesiotry. Niektóre ważyły nawet 220 kg. Oprócz jesiotrów w sieci wpadały łososie i trocie, które ciągnęły z Bałtyku na tarliska górnej Wisły. Dwuosobowa brygada rybacka łowiła w rejonie Warszawy do 12 ton łososi i troci rocznie.
Jeszcze na początku lat 60. rybacy łowili po kilka ton tych szlachetnych ryb w ciągu roku.

szczupak

Poprawiony: czwartek, 13 lutego 2020 16:53
 

KONKURS "MŁODZIEŻ NA MORZU"

Email Drukuj PDF

konkurs

Dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie, zainteresowani udziałem w tradycyjnym, trwającym już od ponad 30 lat Konkursie Ligi Morskiej i Rzecznej "Młodzież na Morzu"

W załączeniu przesyłamy Regulamin tegorocznego Konkursu 2019/2020 z jednoczesnym zaproszeniem do jego udziału. Podjęliśmy próbę włączenia do współudziału i organizacji Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. Niestety, negocjacje przedłużyły się, stąd planujemy zrealizowanie wspólnej koncepcji w roku szkolnym 2020/2021. Natomiast w obecnym roku pozostajemy w tradycyjnym układzie i współpracy.

Nowością w tegorocznym Konkursie jest włączenie się do współpracy obok innych Uczelni Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, która dokonywać będzie oceny w kategorii "Najlepsze Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej". Udział Akademii Marynarki podniesie niewątpliwie rangę i atrakcyjność naszego Konkursu.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do udziału szkoły w Konkursie i wypełnienie formularza zgłoszenia. Wszelkie informacje o Konkursie umieszczać będziemy na stronie Konkursu Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Organizator Konkursu

Przewodnicząca Jury

dr Elżbieta Marszałek

Wzór nr 1

regulamin MnM 2019_20_cz.1 (1)

regulamin MnM 2019_20_cz.2

Poprawiony: środa, 12 lutego 2020 15:27
 

100. ROCZNICA ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

Email Drukuj PDF

h100

 

SENAT PRZYJĄŁ UCHWAŁĘ W SETNĄ ROCZNICĘ ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

Email Drukuj PDF

puck miejsce zaslubin z morzem

fot. Jan Jerszyński/wikipedia.org
W setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, Senat RP oddaje hołd wszystkim, którzy od 1772 r. do 10 lutego 1920 r. działali na rzecz polskości Pomorza, aby zrealizowało się marzenie pokoleń - Pomorze wróciło w granice Rzeczypospolitej - głosi przyjęta w czwartek przez Senat uchwała.
Uchwałę przyjęło w czwartek jednogłośnie 94 senatorów.
W uchwale przypomniano, że "w 1772 r. Pomorze Gdańskie w ramach I rozbioru Polski zostało zagrabione przez Prusy". "Zabór Pomorza dla upadającej I Rzeczypospolitej był nie tylko kolejnym ciosem politycznym, ale także dalszym utrudnieniem gospodarczym. Znaczna część jej ówczesnego terytorium pozbawiona została naturalnej możliwości wymiany handlowej transportem wodnym przez Wisłę do Gdańska. Ten ostatni, włączony do Prus w 1793 r., bez bezpośredniego dostępu do polskiego zaplecza, tracił największe szanse rozwoju, zysków i znaczenia. Widzieli to jego ówcześni mieszkańcy i dlatego bronili się przed zagarnięciem ich miasta przez Prusy. Gdy to nastąpiło, Gdańsk stał się prowincjonalnym ośrodkiem na wschodzie niemieckiego imperium. Pozostał natomiast ważnym centrum regionu, także dla społeczności polskiej, w tym działań polskiego ruchu narodowego i kaszubskiego ruchu regionalnego" - wskazano w uchwale.
Podkreślono, że "marzenia o Polsce, choć nieistniejącej wtedy politycznie, przekazywano z pokolenia na pokolenie". "Poczucie więzi z Polską umocnił krótki epizod wojen napoleońskich, kiedy wojska francuskie i towarzyszące im legiony gen. Henryka Dąbrowskiego w 1807 r. pokonały Prusy, wkroczyły na Pomorze, zajęły Gdańsk, który na kilka lat stał się Wolnym Miastem. Później należy wymienić próbę wywołania zbrojnej insurekcji, której najbardziej znaną częścią był atak z 1846 r. na pruski garnizon w Starogardzie Gdańskim pod wodzą Floriana Ceynowy, zwanego ojcem regionalizmu kaszubskiego" - napisano w uchwale.

Poprawiony: sobota, 08 lutego 2020 19:10 Więcej…
 

100. ROCZNICA ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM - PROGRAM

Email Drukuj PDF

plakat zaslubiny 10 lutego-1-724x1024

Poprawiony: sobota, 08 lutego 2020 18:15