"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okPŻM POWIĘKSZA SWOJĄ FLOTĘ

Email Drukuj PDF

szare szeregi

Polska Żegluga Morska odebrała kolejną jednostkę ze wstrzymanego programu inwestycyjnego na lata 2015-2020. To pierwszy statek odebrany przez zarządcę komisarycznego PŻM Pawła Brzezickiego.

Nowym masowcem, który wszedł do eksploatacji PŻM jest m/s "Szare Szeregi", 39-tysięcznik ze stoczni Yangfan. Statek ma 180 metrów długości i 30 metrów szerokości. Wyposażony jest w cztery dźwigi i przeznaczony do przewozu takich ładunków jak zboża, nawozy sztuczne, rudy metali, węgiel, wyroby stalowe itd.
M/s "Szare Szeregi", w swój pierwszy rejs, wyruszył pod dowództwem szczecinianina kpt. ż. w. Krzysztofa Wasika. Jednostka załaduje wyroby stalowe w portach Chin, Japonii i Korei, następnie czeka go podróż przez Pacyfik i rozładunek w portach meksykańskich.
Odbiór "Szarych Szeregów" oznacza nie tylko czterdzieści nowych miejsc pracy dla dwóch załóg ale również zahamowanie trwającego od lat w przedsiębiorstwie trendu zmniejszania się floty.
W chwili obecnej stan floty PŻM wynosi 55 statków - i w kolejnych miesiącach i latach będzie rósł.
PŻM jest zdeterminowana, aby odebrać pozostałe 15 statków, które zostały zamówione w poprzednich latach, a których odbiór został wstrzymany ze względu na trudną sytuację finansową armatora. Aktualnie, przy wsparciu kredytowym, m.in. konsorcjum polskich banków - warunkowanego wprowadzeniem w PŻM programu naprawczego, sytuacja ta się poprawia.
PŻM realizuje program inwestycyjny zaplanowany na lata 2015-2020, w ramach którego ma powstać 18 masowców wartych ponad 400 mln dol. Stocznia Yangfan, znajdująca się 350 km na południe od Szanghaju, zbuduje dla PŻM 12 jednostek do przewozów masowych i będą one przekazywane armatorowi w odstępach około sześciotygodniowych.

Pozostałych sześć powstanie także w Chinach w stoczni Yangzijiang. Będą to jeziorowce, a więc statki przystosowane do żeglugi po Wielkich Jeziorach USA i Kanady.

Kolejna zamówiona jednostka będzie nosić imię "Solidarność".

Poprawiony: niedziela, 16 lipca 2017 13:57
 

WIDOWISKOWA OPERACJA W STOCZNI "NAUTA"

Email Drukuj PDF

operacjaimg 1819-6

Stocznia Remontowa Nauta przeprowadziła operację przeniesienia na ląd trałowca ORP Drużno. W pierwszej kolejności okręt został umieszczony w specjalnej ramie, a następnie przy pomocy dźwigu pływającego Maja został wyjęty z wody i umieszczony na nabrzeżu.

Skomplikowana operacja wydobycia jednostki na nabrzeże stanowiła pierwszy etap remontu, który prowadzony jest przez Stocznię Nauta. W ramach kontraktu wykonana zostanie przebudowa układu napędowego wraz z wymianą napędu głównego jednostki orz przebudowa elektrowni okrętowej wraz z wymianą agregatów prądotwórczych. Przebudowane zostaną również kabiny kryptograficzne, które dodatkowo zyskają urządzenia łączności specjalnej. Ponadto okręt zostanie doposażony w klimatyzację, odsalacz, sprężarki i żurawiki. Zakres prac obejmuje też remont dokowy oraz pomieszczeń socjalnych.

Poprawiony: czwartek, 13 lipca 2017 05:50 Więcej…
 

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

zapr

Poprawiony: środa, 12 lipca 2017 18:56
 

KOMUNIKAT Z SANU I WISŁY

Email Drukuj PDF

san wisla

 

KOMUNIKAT ZE "SZLAKU WODNEGO im. KRÓLA STEFANA BATOREGO"

Email Drukuj PDF

litwa1

Poprawiony: wtorek, 11 lipca 2017 16:32 Więcej…
 

WRACAJĄ REJSY WODOLOTAMI

Email Drukuj PDF

wodolot1

W ten weekend startują rejsy wodolotami po Zatoce Gdańskiej. Z Gdyni i Sopotu kurs w jedną stronę będzie kosztował 70 zł. Merlin 2, należący do Żeglugi Gdańskiej, może zabrać 94 pasażerów na pokład.
- Rejsy wodolotem traktujemy jako poszerzenie i urozmaicenie naszej oferty. W grę wchodzi także sprawdzenie zainteresowania takimi rejsami turystów i mieszkańców Trójmiasta. Z uwagi na wysokie koszty eksploatacji wodolotu i ograniczoną do 90 liczbę pasażerów, zabieranych jednorazowo na jego pokład, ceny biletów muszą być wyższe niż w przypadku tradycyjnych wycieczkowców jednokadłubowych czy katamaranów, mających po kilkaset miejsc pasażerskich - powiedział na łamach portalu trojmiasto.pl Jerzy Latała, prezes Żeglugi Gdańskiej. - Dlatego też skupimy się na przewozach turystów tradycyjnymi statkami po wodach portowych w Gdańsku i Gdyni oraz na Zatoce Gdańskiej. Tym bardziej, że w odróżnieniu od nich, wodoloty nie mogą pływać w trudnych warunkach pogodowych, gdy fale osiągają dużą wysokość.

Poprawiony: niedziela, 09 lipca 2017 13:13 Więcej…
 

25 CZERWCA, GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA

Email Drukuj PDF

amwimg 7897

W dniu 25 czerwca 2017r. przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczystość związana z obchodami:

Święta Marynarzy

Święta Marynarki Mojennej

Święta stoczniowców

Liga Morska i Rzeczna-Klub "Bractwo Wiślane" oddała hołd Marynarce Wojennej, marynarzom rzecznym i morskim, stoczniowcom przez złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

W skład delegacji wchodzili koledzy: kmdr Jerzy Gąsowski, Bogdan Koczko, Leszek Musiał, Jerzy Giemza oraz Wacław L. Kowalski.

W uroczystościach wzięła udział delegacja Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa.

Wacław L. Kowalski

Prezes Zarządu Klubu

"Bractwo Wiślane"-Liga Morska i Rzeczna.

Poprawiony: wtorek, 04 lipca 2017 13:50 Więcej…
 

OFICEROWIE MARYNARKI WOJENNEJ ZAPRASZAJĄ

Email Drukuj PDF

25 czerwca o godzinie 12,00 na Plac Piłsudskiego w Warszawie przed Grób Nieznanego Żołnirza na uroczystość z okazji Święta Marynarki Wojennej.

aswietonzz10996689qgrob-nieznanego-zolnierza-na-placu-marszalka-jozef

W imieniu organizatorów zaprasza komandor Jerzy Gąsowski.

aswietoj3image1

Pan komandor Gąsowski jest członkiem naszego BRACTWA WIŚLANEGO oraz jednym z kolegów o najdłuższym stażu członkowskim w LIDZE.

W dniu 25 czerwca 2017 roku będziemy obchodzić następujące święta:

Święto Marynarzy

Święto Marynarki Wojennej

Święto Stoczniowców

Liga Morska i Rzeczna - Klub "Bractwo Wiślane" odda hołd marymarzom, stoczniowcom oraz marynarzom w służbie wojskowej przez złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie w dniu 25 czerwca 2017 roku o godz. 12.00.

Zapraszamy członków i sympatyków Ligi Morskiej i Rzecznej przed Grób Nieznanego Żołnierza.

Marynarzom rzecznym i morskim, Marynarce Wojennej oraz stoczniowcom życzymy satysfakcji ze służby i pracy na morzu i rzekach.

Zarząd Klubu "Bractwo Wiślane"

Liga Morska i Rzeczna.

Poprawiony: czwartek, 22 czerwca 2017 16:20
 

ŚWIĘTO MORZA

Email Drukuj PDF

swieto morza

31 lipca 1932 roku odbyło się w Gdyni pierwsze Święta Morza. Prezydent Ignacy Mościcki w wygłoszonym wówczas przemówieniu nazwał Gdynię "kamieniem węgielnym naszego niepodległego bytu".

Do powstania Święta Morza przyczyniły się duma i nadzieje związane z budową w Gdyni miasta i portu. Idea święta narodziła się wśród członków gdyńskiego oddziału Ligi Morskiej i Kolonialnej. Na pierwsze Święto Morza w Gdyni przybyło około 100 tysięcy osób. Była to wielka impreza masowa II Rzeczypospolitej. Obchody Święta Morza okazały się ogromnym sukcesem i weszły do kanonu polskich świąt.

FILM ILUSTROWANY ZDJĘCIAMI ZE ZBIORÓW NARODOWEGO ARCHIWUM CYFROWEGO MOŻNA POBRAĆ TU:www.ee.pw.edu.pl/sep-ow/PLI/sep1938r/Gdynia-SwietoMorza_1932.pps

ZACHĘCAM DO OGLĄDANIA

Poprawiony: niedziela, 11 czerwca 2017 16:19
 

ZAGRANICZNI TURYŚCI ZAZDROSZCZĄ NAM WIDOKÓW

Email Drukuj PDF

warsimg 0155 320-warsgl 1314 mn img3210

Można spotkać bobry, wydry, a nawet łosia. Wisła jest piękna, naturalna. Zagraniczni turyści zachwycają się zielenią praskiego brzegu. Bulwary wiślane zaczynają tętnić życiem - opowiada Wojciech Falkowski, kapitan tramwaju wodnego "Wars".
Łukasz Majchrzyk: Który to już dla pana sezon pływania po Wiśle?
Wojciech Falkowski, kapitan tramwaju Wodnego "Wars": To będzie już 13. sezon, jeśli bierzemy pod uwagę tylko pływanie tramwajem wodnym.
Pływacie późną wiosną i latem, a kiedy rozpoczynacie przygotowania do sezonu?
Pracę na statku zaczynamy już miesiąc wcześniej. Trzeba sprawdzić maszynownię, żeby nie było żadnej awarii. Dbamy o statek, więc od 13 lat nie mieliśmy żadnego problemu. Nie możemy zawieść ZTM i pasażerów.
Mówi pan, że znają pana nawet ryby w Wiśle. Wcześniej pływał pan jakimi szlakami?
"Wars" pływał już kilkadziesiąt lat temu, a oprócz niego jeszcze dwa statki wycieczkowe "Dziewanna" i "Syrena". To wszystko były statki spacerowe, z których jeden pływał na Zalew Zegrzyński do Serocka, a dwa kursowały po Wiśle w obrębie Warszawy. Wtedy rejsy po stolicy trwały jedną godzinę, bo wydłużona, niemal dwukrotnie została trasa. Płyniemy w górę rzeki do "Grubej Kaśki", potem w dół Wisły do Starówki i kończymy niedaleko Mostu Poniatowskiego.
Film "Rejs" pan oglądał?
Oczywiście... Nie powiem panu ile razy go widziałem, ale kilkadziesiąt seansów na pewno było. Powiem panu, że ja na statku parowym, takim bocznokołowcu, też pływałem. Na "Warsie" odbywały się nawet sympozja z udziałem reżysera Marka Piwowskiego, na którym dyskutowano o tym legendarnym filmie. Pływanie statkiem parowym to dla załogi był ciężki kawałek chleba. Dzień i noc trzeba było czuwać, bo po drodze do Gdańska musieliśmy przybijać do przystani w określonym czasie, a do tego omijać wszelkie płycizny. Szlaki żeglowne były wytyczane, ale zawsze mogło się coś zdarzyć. Załoga parowca liczyła 10 osób, czyli dwie zmiany i czasami było tak, że oba zespoły pracowały razem, nie było chwili na odpoczynek. Przy tamtych zadaniach pływanie tramwajem wodnym to jest relaks

PEŁNY TEKST WYWIADU NA STRONIE ZTM WARSZAWA

Poprawiony: piątek, 09 czerwca 2017 18:12