"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okDbajmy o siebie i innych

Email Drukuj PDF

obo

Przestrzegajmy obostrzeń, a spotkamy się WSZYSCY w lepszych czasach.

Poprawiony: poniedziałek, 21 grudnia 2020 16:48
 

Statek-muzeum "Sołdek" już po remoncie!

Email Drukuj PDF

ss so  dek in gda  sk

fot. Wikipedia
Po dwumiesięcznym remoncie w stoczni na nabrzeże wyspy Ołowianki w Gdańsku, przy siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego, powrócił w sobotę statek-muzeum "Sołdek". Po modernizacji na jednostce powstanie nowa wystawa, która ma być otwarta we wrześniu 2021 r.

Operacja holowania statku ze Gdańskiej Stoczni "Remontowej" im. J. Piłsudskiego przez dwa pchacze trwała ok. trzech godzin.

Z okazji powrotu "Sołdka" w Narodowym Muzeum Morskim odbyła się premiera książki biograficznej autorstwa dr Elżbiety Wróblewskiej pt. "Stanisław Sołdek (1916-1970). Patron statku-muzeum Sołdek".

Był to pierwszy tak duży remont "Sołdka" od 35 lat, czyli od chwili, kiedy został po raz pierwszy udostępniony do zwiedzania jako statek-muzeum.

Podczas prac w stoczni doszło do wymiany fragmentów blach poszycia, konstrukcji oraz nitów. Przeprowadzono także liczne prace konserwacyjno-malarskie nadwodnej części kadłuba, wykonano nową instalację elektryczną wewnątrz statku. Gruntowne malowanie i odświeżenie przeszły też ładownie statku, pełniące na co dzień funkcję sal wystawowych.
Źródło: PAP

Poprawiony: poniedziałek, 21 grudnia 2020 16:43
 

Święta na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Email Drukuj PDF

 bombki

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 62 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej, spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób. Z powodu pandemii przy stołach wigilijnych nie będzie gości z zewnątrz, a święta odbędą się we wzmożonym rygorze sanitarnym. W obcych portach nie będzie też szans na świąteczny spacer.

W tym roku zdecydowana większość statków PŻM spędzi wigilię i święta Bożego Narodzenia na półkuli zachodniej, w portach obu Ameryk i na Atlantyku. W egzotycznej scenerii, w pełni lata, świętować będą marynarze ze statku Gdynia, który tuż przed wigilią zawinie do brazylijskiego portu Mucuripe, czy statku Wadowice II, który w wigilię zawinie do brazylijskiego Santos.

Sporo masowców PŻM w czasie tegorocznego Bożego Narodzenia znajdzie się w portach północnoamerykańskich lub w ich pobliżu. Na przykład załoga m/s Wicko wieczerzę wigilijną będzie spożywać w porcie Sparrows Point (przedmieścia Baltimore) a marynarze z m/s Tczew, po krótkiej wizycie w Port Canaveral, skąd można obserwować starty amerykańskich rakiet kosmicznych, na święta zawiną do Tampy na Florydzie. W kanadyjskim Hamilton będzie w tym czasie m/s Isa - ostatni w tym sezonie statek PŻM, który zawinie do portów Wielkich Jezior Amerykańskich. Akweny te, z powodu zamarzania, zamykane są pod koniec roku. Z kolei załoga m/s Szczecin zawinie w święta do amerykańskiego Savannah, gdzie na każdym kroku można znaleźć pamiątki po obrońcy tego fortu, generale Puławskim.

Część statków PŻM znajdzie się w czasie świąt Bożego Narodzenia na pełnym morzu. Np. m/s Armia Krajowa, w długim rejsie z ładunkiem nawozów sztucznych z Sankt Petersburga do Vitorii w Brazylii czy m/s Podhale w podobnym rejsie z Sankt Petersburga do brazylijskiego Santos. Na morzu wigilię i święta spędzi także załoga m/s Solidarność, który płynie z Brazylii do Batumi w Gruzji.

Poprawiony: niedziela, 20 grudnia 2020 17:35 Więcej…
 

Mazurskie kanały w remoncie. Poprawi się jakość żeglugi!

Email Drukuj PDF

Po sezonie na Mazurach praca wre. Trwa przebudowa trzech kanałów: Grunwaldzkiego, Mioduńskiego i Tałckiego, a na wybór wykonawcy czeka remont Kanału Szymońskiego. Opóźnią się za to prace przy modernizacji Kanału Łuczańskiego.

inwestycje-na-szlaku-wielkich-jezior-mazurskich-833826d7 855

Przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka, obejmuje pięć odrębnych zadań inwestycyjnych tj.:

1. Przebudowa i umocnienie Kanału Tałckiego - łączącego jezioro Tałtowisko z jeziorem Tałty.
Przebudowa obejmie 1,6 km kanału.

2. Przebudowa i umocnienie Kanału Mioduńskiego - łączącego jeziora Kotek i Szymon.
Przebudowa obejmie 1,92 km kanału.

3. Przebudowa i umocnienie Kanału Grunwaldzkiego - łączącego jeziora Kotek i Tałtowisko.
Przebudowa obejmie 0,47 km kanału

4. Przebudowa i umocnienie Kanału Szymońskiego - łączącego Jezioro Szymon z Jeziorem Szymoneckim stanowiącym zatokę Jeziora Jagodne. Najdłuższy kanał mazurski na szlaku od Mikołajek do Giżycka.
Przebudowa obejmie 2,36 km kanału.

5. Przebudowa i umocnienie części Kanału Łuczańskiego/Giżyckiego - łączącego jeziora Niegocin i Kisajno. Zlokalizowany jest w zachodniej części Giżycka. Prace remontowe obejmą 2,13 km kanału.
Źródło: PZŻ

Poprawiony: piątek, 18 grudnia 2020 16:35
 

Żegluga pasażerska bez wsparcia w ramach "Tarczy 2.0"

Email Drukuj PDF

tarcza2-0 t1

Zlikwidowano ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, więc nikt już nie upomniał się o pasażerską żeglugę śródlądową jako branżę, która od początku roku ponosi olbrzymie straty. Premier Morawiecki w swojej kolejnej tarczy pominął całkowicie śródlądowe przewozy pasażerskie. Wsparcie uzyskają jedynie przewozy pasażerskie "lądowe" (autokarowe) - listę branż możemy prześledzić tu:biznes.wprost.pl.

Przewozy pasażerskie statkami śródlądowymi dla premiera i jego ministrów nie istnieją - dla szanownych osób z dawnego MGMiŻŚ, które znalazły pracę w Ministerstwie Infrastruktury również, bo premierowi o nich nie wspomnieli. Ale to już przerabialiśmy - wiemy, że to ministerstwo miało i ma żeglugę śródlądową w głębokim (choć bardziej pasuje słowo "płytkim" jak drogi wodne) poważaniu...

Armatorzy śródlądowi pływający wyłącznie w Polsce to obecnie w większości żegluga pasażerska. Jak podaje CEIDG - CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ - transportem wodnym śródlądowym pasażerskim (PKD 50.30.Z) zajmuje się 8478 podmiotów, a transportem wodnym śródlądowym towarów (PKD 50.40.Z ) - 5355.

Poprawiony: czwartek, 17 grudnia 2020 17:07 Więcej…
 

SAR nie wejdzie w struktury Urzędu Morskiego

Email Drukuj PDF

sar1sar11

SAR jednak nie zostanie włączony w struktury Urzędu Morskiego w Gdyni. O tym, że Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa pozostanie odrębną jednostką poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, które przejęło sprawę po likwidacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Z mediów

Poprawiony: środa, 16 grudnia 2020 17:06
 

100-LECIE SZKOLNICTWA MORSKIEGO

Email Drukuj PDF

sw uniwer

Święto ustanowione na pamiątkę rozpoczęcia pierwszych zajęć 100 lat temu w świeżo wówczas utworzonej Szkole Morskiej w Tczewie. Rozpoczęto od uroczystego, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, wciągnięcia bandery na maszt nad frontem uniwersyteckiego budynku przy ulicy Morskiej 81-87.

Kolejnym punktem obchodów Święta Szkoły była msza św. w intencji pracowników, studentów, doktorantów i absolwentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni . Odbyła się, jak zawsze, w kościele oo. Redemptorystów w Gdyni, a prowadził ją Biskup Zbigniew Zieliński.
W trakcie mszy odbyła się też szczególna uroczystość. Dokonano odsłonięcia ufundowanej przez Uniwersytet Morski pamiątkowej tablicy, poświęconej obchodom 100-lecia Uczelni. Odsłonięcia, przy słowie wstępnym Biskupa Zielińskiego dokonali: obecny na uroczystościach podsekretarz stanu ds. gospodarki morskiej w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Rektor Adam Weintrit.

sw tabl

zdjęcia: Cezary Spigarski Oficyna Morska

Poprawiony: wtorek, 15 grudnia 2020 15:55
 

Przegląd Filmów Morskich

Email Drukuj PDF

pfilmow

fot. Piotr Lewandowski, Uniwersytet Morski

17 grudnia odbędzie się 9. edycja Mini Przeglądu Filmów Morskich w Gdyni. To lubiane przez miłośników morskich opowieści wydarzenie przyjmie formułę online. Wszystkie pokazy są bezpłatne oraz będą dostępne na otwartej platformie internetowej od godziny otwarcia festiwalu do końca następnego dnia.
Niewiele jest miast w Europie, a nawet na świecie, których losy były tak blisko powiązane z morzem, morską tradycją oraz tożsamością morską całego narodu jak Gdynia.

Cykliczny Przegląd Filmów Morskich prezentuje autorski wybór obrazów, nagrań filmowych, fotografii, relacji, najczęściej nieznanych i niepokazywanych wcześniej szerszej publiczności, a które stanowią wyjątkowy, autentyczny zapis współczesnej, morskiej epopei Gdyni. W tym roku celebrujemy wspólnie z Uniwersytetem Morskim w Gdyni 100-lecie gdyńskiego szkolnictwa morskiego. Większość prezentowanych obrazów powstało w okresie aktywnej działalności Akademii Morskiej w Gdyni, której znakomitymi edukatorami i mentorami byli m.in. Karol Olgierd Borchardt, Kazimierz Jurkiewicz, Wiktor Gorządek.

Więcej na temat Przeglądu Filmów MorskichTUTAJ

Poprawiony: poniedziałek, 14 grudnia 2020 13:38
 

ORP Wodnik wrócił do służby

Email Drukuj PDF

wodnik

fot. kmdr ppor. Radosław Pioch / 3.FO
Marynarka Wojenna odebrała kolejny wyremontowany i zmodernizowany okręt. Do służby wrócił ORP Wodnik, okręt szkolny wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Po remoncie okręt zyskał nie tylko nowe wyposażenie oraz lepsze warunki służby, ale przede wszystkim możliwość dalszej realizacji zadań, zgodnie z obowiązującymi standardami. Prace wykonała szczecińska stocznia NET MARINE - Marine Power Service. Pachnąca świeżością jednostka jest już w macierzystym porcie w Gdyni. Jej załoga pomyślnie zaliczyła zadanie programowe O-1, a teraz przygotowuje się do zaliczania zadania O-2. Na początku 2021 roku okręt odbędzie rejs nawigacyjno-szkoleniowy z kadrą naukową i podchorążymi Akademii Marynarki Wojennej.
Źródło: 3. FO

Poprawiony: czwartek, 10 grudnia 2020 16:26
 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Email Drukuj PDF

zyc2222