"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okZAPOMNIANA FLOTYLLA

Email Drukuj PDFŻołnierze tej formacji wsławili się podczas walk z bolszewikami w 1920 roku, a później w czasie kampanii wrześniowej. Dziś jednak o Flotylli Wiślanej Marynarki Wojennej, która powstała zaraz po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, mało kto pamięta. O losach Flotylli pisze dla polski-zbrojnej.pl dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Rzeczpospolita Polska, odbudowująca się od 1918 roku ze zniszczeń 123 lat niewoli, była już od początku swego istnienia ważnym elementem zbiorowego bezpieczeństwa europejskiego. To właśnie jej armia zatrzymała nawałę "czerwonego imperium" i przez dwadzieścia lat oddzielała Europę od imperialistycznych zakusów wschodniego sąsiada. Pokonana w Kampanii Wrześniowej, była jednak pierwszą, która stawiła opór niemieckiemu najeźdźcy, pobudzając do walki inne narody.

Nieznanym fragmentem tego działania jest historia i dokonania bojowe 1920 oraz 1939 roku zapomnianej już formacji Polskiej Marynarki Wojennej: rzecznej Flotylli Wiślanej.

Flotylla ta, licząca w marcu 1919 roku 5 jednostek (statek uzbrojony "Wisła" i 5 motorówek uzbrojonych), zaś w apogeum swego rozwoju prawie 50 jednostek bojowych i pomocniczych (w tym monitory - "rzeczne pancerniki" - uzbrojone w armaty 75 mm - 100 mm), zapisała bohaterską kartę w wojnie Polski z Rosją bolszewicką lat 1919-1920, walcząc z najeźdźcą w obronie Wisły, szczególnie pod Bobrownikami, Włocławkiem i Płockiem, a także pod Warszawą - w Górze Kalwarii. Całkowicie nieznany epizod nie tylko tych działań, ale także całej wojny to starcie statku uzbrojonego flotylli z zagonem bolszewickim, który dotarł do Wisły pod Wilanowem. Całe zdarzenie można było obserwować z wieży pałacu!

flot1

Bohaterowie walk o Płock 18 sierpnia 1920 r. - motorówka uzbrojona "15" i statek opancerzony "Stefan Batory" (na drugim planie)

Poprawiony: wtorek, 24 września 2019 15:02 Więcej…
 

OBCHODY 80. ROCZNICY OBRONY MODLINA I WALK FLOTYLLI WIŚLANEJ

Email Drukuj PDF

flotamodlin

Weekend 14-15 września upłynął pod znakiem uroczystych obchodów 80. Rocznicy bohaterskiej Obrony Modlina. W sobotę, odbył się pogrzeb 17 żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku na terenie dawnej Państwowej Stoczni Modlin. W niedzielę, 15 września 2019, członkowie Ligi Morskiej i Rzecznej, którzy przybyli do Modlina z całego kraju, upamiętnili 80. rocznicę działań bojowych oraz samozatopienia Flotylli Wiślanej.

Poprawiony: sobota, 21 września 2019 16:59
 

MGMIŻŚ: NA POCZĄTKU PAŹDZIERNIKA PODPISANIE UMOWY Z WYKONAWCĄ PRZEKOPU MIERZEI WIŚLANEJ

Email Drukuj PDF

przekop

fot. MGMiŻŚ
Na początku października nastąpi podpisanie umowy z wykonawcą kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną- poinformowała PAP w sobotę wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa. Najkorzystniejszą ofertę złożyło polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix.

W Elblągu w sobotę odbywa się VIII Konwent Morski, poświęcony planowanej budowie drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym.

"Od strony formalnej jesteśmy już po bezpiecznej stronie. Czekamy tylko na dokumenty w postaci gwarancji od wykonawcy. Mówimy bezpiecznie o pierwszych dniach października - podała wiceminister, pytana o termin podpisania umowy z wykonawcą. Dodała, że podpisanie umowy najpewniej odbędzie się w Elblągu. Pytana, kiedy wykonawca wejdzie na plac budowy odpowiedziała, że trwa ustalanie harmonogramu prac z wykonawcą.

Poprawiony: sobota, 21 września 2019 16:49 Więcej…
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lm19

Prezes Obwodu Ligi Morskiej i Kolonialnej przy Fabryce Broni w Radomiu inż. Skopowski wbija gwóźdź do sztandaru ligi. 1936/09/16

Poprawiony: piątek, 20 września 2019 15:18
 

POWSTANIE TERMINAL INTERMODALNY W EMILIANOWIE NIEDALEKO BYDGOSZCZY

Email Drukuj PDF

emilianow t1-------We wtorek 17 września 2019 r. zostało podpisane porozumienie w sprawie terminala intermodalnego w Emilianowie koło Bydgoszczy. Przedsięwzięcie ma na celu stworzenie nowego łańcucha logistycznego i stworzy nowe warunki przedsiębiorczości w ramach Trójmorza.

Sygnatariuszami porozumienia byli Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Gmina Nowa Wieś Wielka, PKP S.A., Zarząd Morski Portu Gdynia S.A., Spółka Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz PKP CARGO S.A.

W uroczystości, oprócz wojewody Mikołaja Bogdanowicza udział wzięli: wiceminister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber, wiceminister inwestycji i rozwoju Grzegorz Puda, parlamentarzyści, sygnatariusze porozumienia oraz gospodarz miejsca Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka Wojciech Oskwarek.

Plan budowy terminala towarowego w Emilianowie k. Bydgoszczy zakłada, że terminal będzie oparty o platformę kolejowo-drogową w pobliżu węzła linii kolejowej 201 (Trójmiasto - Chorzów), drogę ekspresową S10, port lotniczy Bydgoszcz - Szwederowo, a także port rzeczny nad Wisłą.

Poprawiony: czwartek, 19 września 2019 19:55 Więcej…
 

II KONGRES ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ W OPOLU

Email Drukuj PDF

kongred

kongres t1 1----- Transport musi wrócić na polskie rzeki - powiedział podczas II Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu minister Marek Gróbarczyk. Kongres zgromadził kilkuset przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, nauki i biznesu. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej ocenił, że tempo prac związanych z powrotem barek na rzeki nie jest zadowalające. Jednocześnie tłumaczył, że ministerstwo zmaga się z zapóźnieniami ostatnich 50 lat.

Marek Gróbarczyk zwrócił uwagę na proces realizacji inwestycji na rzekach. W tym przypadku należy spełnić wymagania prawne i środowiskowe. - Jeśli tego nie zrobimy, to spotka się to z blokadą Komisji Europejskiej.

Poprawiony: czwartek, 19 września 2019 19:46
 

WITAMY NOWEGO CZŁONKA KLUBU

Email Drukuj PDF

brat

Na zebraniu Klubu 18 września Bracia Wiślanie uroczyście powitali nowego członka.
Do naszego Bractwa przystąpił Kolega Marek Kozłowski.

Poprawiony: czwartek, 19 września 2019 19:57
 

ŚWIATOWY DZIEŃ MONITORINGU WODY

Email Drukuj PDF

18wrzenia sko thumb

W roku 2019 Światowy Dzień Monitoringu Wody przypada na 18 września (środa)

Dziś jest Światowy Dzień Monitoringu Wody

Dzień Monitoringu Wody to ogólnoświatowa akcja, która ma na celu zaangażować obywateli w ochronę światowych zasobów wodnych, działań na rzecz czystości rzek, jezior oraz innych zbiorników wodnych. Święto ustanowiła Fundacja America's Clean Water w 2003 roku.

Poprawiony: środa, 18 września 2019 11:14
 

PREMIER UKRAINY O PLANACH BUDOWY SZLAKU WODNEGO MIĘDZY BAŁTYKIEM A MORZEM CZARNYM

Email Drukuj PDF

e-40 waterway t1

Ukraina planuje realizację kilku ambitnych projektów infrastrukturalnych, w tym budowę szlaku wodnego między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym - oznajmił szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk.

"Mamy kilka bardzo ambitnych projektów infrastrukturalnych, o których zaczynamy już rozmawiać. Musimy spróbować połączyć szlakiem wodnym Morze Bałtyckie i Morze Czarne. Jest to absolutnie realne, jest to projekt drogi wodnej E-40, na temat którego należy porozumieć się z Polską i Białorusią" - oświadczył.

Premier przekazał, że strona ukraińska rozpoczęła już rozmowy w tej sprawie. "Już zaczęliśmy to robić" - podkreślił.

Projekt drogi wodnej E40 miałby połączyć Bałtyk z Morzem Czarnym przez Wisłę, Bug, Prypeć i Dniepr. Jej długość to 2 tys. km.

pm

Poprawiony: wtorek, 17 września 2019 16:21
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

zeb09