"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okPRZESZUKANO KOLEJNY OBSZAR MORZA PÓŁNOCNEGO W POSZUKIWANIU WRAKU ORP "ORZEŁ"

Email Drukuj PDF

orzel2018

W czasie siedmiu dni polska ekipa pokonała na Morzy Północnym trasę liczącą prawie 1,2 tys. km, szukając po drodze wraku legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Wraku nie odnaleziono, wykluczono jednak kolejny obszar, w którym mógłby się on znajdować.
O efektach wyprawy, która odbyła się między 13 a 19 listopada, poinformował w czwartek PAP szef ekipy poszukiwawczej Tomasz Stachura. Jak zaznaczył, decyzję o wypłynięciu w morze podjęto nagle, w momencie, gdy prognozy dawały nadzieję na to, że przez kilka dni na interesującym poszukiwaczy obszarze Morza Północnego utrzyma się pogoda umożliwiająca poszukiwania.
Na potrzeby wyprawy Polacy wynajęli trzydziestometrowy kuter rybacki. Jednostka została wyposażona w sprzęt Instytutu Morskiego w Gdańsku, w tym echosondę umożliwiającą badanie dna morskiego w paśmie o szerokości nawet do 400 m. Główny rejon poszukiwań znajdował się około 120 mil morskich na wschód od szkockiego portu Rosyth i 200 mil od wybrzeży Danii, w którym to rejonie może leżeć wrak ORP Orzeł.
Jak poinformował Stachura, po wypłynięciu z duńskiego portu Thyboron warunki na morzu okazały się gorsze, niż się spodziewano - wiały silne północne wiatry. Ekipie poszukiwawczej udało się jednak pokonać na pokładzie kutra zakładaną trasę liczącą 1162 km wykonując w trakcie podróży badania echosondą. Sprawdzono dokładniej 43 miejsca, w których zalegały różne obiekty, znajdując 16 nowych, dotychczas niezidentyfikowanych wraków.
"Orła nie znaleźliśmy, ale udało się nam wykluczyć kolejny obszar Morza Północnego, co znacznie zawęża obszar do dalszych poszukiwań" - powiedział PAP Stachura. Dodał, że w trakcie wyprawy oraz przygotowań do niej polska ekipa nawiązała bardzo dobre kontakty z duńskimi rybakami: obiecali oni m.in. przekazywać Polakom informacje o nowych wrakach, na które natrafią na Morzu Północnym.

Gospodarkamorska.pl

Poprawiony: piątek, 23 listopada 2018 14:01
 

PARLAMENTARNY ZESPÓŁ ROZWOJU DRÓG WODNYCH

Email Drukuj PDF

21 listopada odbyło się w Senacie RP 6. posiedzenie Zespołu, na które zaproszeni byli między innymi członkowie naszego Klubu.

azaprosz-asenat

Posiedzenie połączone było z otwarciem w Senacie RP wystawy -" 100 lat Ligi Morskiej i Rzecznej"
oraz prelekcjami o historii Ligi i Jej znaczącym udziale w tworzeniu i rozwoju Marynarki Wojennej RP.

awystawa5-awystawa3

Poprawiony: sobota, 24 listopada 2018 19:33 Więcej…
 

MAZURSKIE KANAŁY BĘDĄ PRZEBUDOWANE

Email Drukuj PDF

kanal gizycki i most obrotowy

Mazurskie kanały: Szymoński, Giżycki, Mioduński, Grunwaldzki, Tałcki leżące na szlaku od Giżycka do Mikołajek zostaną zmodernizowane. "Nie planujemy zamykania kanałów, choć utrudnień w ich pokonywaniu nie da się uniknąć" - poinformował burmistrz Mikołajek.

We wtorek samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zdecydował o przyznaniu 62 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-20 na projekt dotyczący przebudowy i umocnienia pięciu mazurskich kanałów. Chodzi o kanały leżące na szlaku od Giżycka do Mikołajek: Szymoński, Giżycki, Mioduński, Grunwaldzki i Tałcki.
Gospodarkamorska.pl
fot. wikipedia.org

Poprawiony: wtorek, 20 listopada 2018 19:32
 

"ZDARZYŁO SIĘ NA MORZU..."

Email Drukuj PDF

muzeum1 1

15 listopada br., w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy czasowej "Zdarzyło się na morzu..." Obrazy zaprezentowane na wystawie są najnowszym nabytkiem Muzeum i pochodzą z kolekcji należącej przez lata do Polskich Linii Oceanicznych.

muzeum1 2

Poprawiony: poniedziałek, 19 listopada 2018 16:36
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

CZY POTRZEBNA NAM JEST MARYNARKA WOJENNA ?

sily

Od wielu wieków ludzkość żyje w kręgu kultury i cywilizacji morskiej. Nadal też jest wiele oczekiwań związanych z morzem i to nie tylko w zwykłym profesjonalnym wymiarze. Pomimo, że w dziejach cywilizacji naszej Planety morze zajmuje miejsce znaczące pozostaje nadal wielką tajemnicą, mimo rozlicznych i intensywnych badań prowadzonych przez specjalistów różnych dziedzin nauki. Społeczeństwo polskie wciąż jeszcze słabo orientuje się w zagadnieniach morskich, a w szczególności dotyczących obrony morza. Zatem celem niniejszej książki jest przedstawienie teorii potencjału morskiego i możliwości jego wykorzystania, która nie odnosi się do wąskiej grupy państw (mocarstw morskich), ale odpowiada wspólnym potrzebom szeroko rozumianych państw morskich XXI wieku. Intencją autora było uzyskanie pełniejszego zrozumienia relacji między "przypadkowymi" czynnikami potencjału a jego wykorzystaniem. Tak ujęta problematyka książki adresowana jest przede wszystkim do szerokiego grona Czytelników zainteresowanych teorią sił morskich, a w szczególności polityków, wojskowych i słuchaczy studiów podyplomowych uczelni morskich.

Tytuł Siły morskie współczesnego państwa
Autor Andrzej Makowski ((nauki wojskowe).)

Wydawca "Impuls Plus Consulting", 2000
ISBN 8391201112, 9788391201114
Liczba stron 394

Poprawiony: piątek, 16 listopada 2018 16:12
 

POSIEDZENIE KOMISJI SZKOLENIA P Z Ż

Email Drukuj PDF

komisja

archiwum Komisji Szkolenia PZŻ fot.

W dniach 2-4 listopada 2018 w Rynie odbyło się posiedzenie Komisji Szkolenia PZŻ. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Komisji w składzie: Katarzyna Domańska - przewodnicząca Komisji i wiceprezes PZŻ ds. szkolenia, Leopold Naskręt, Patryk Romanowski, Michał Szatanek, Paweł Czuba i nowy kandydat na członka Komisji - Jakub Gładysz.

Obrady prowadziła Katarzyna Domańska wiceprezes PZŻ. Podczas spotkania poruszano wiele aspektów związanych ze szkoleniem żeglarskim, modyfikacją regulaminów przyznawania licencji ośrodkom szkoleniowym i procedurą weryfikacji dokumentów stażowych. Pierwszym istotnym zagadnieniem było uaktualnienie obowiązującego Systemu Szkolenia Żeglarskiego i Systemu Szkolenia Instruktorów w odniesieniu do aktualnej sytuacji prawnej.

Podczas spotkania szczegółowo przeanalizowano program szkolenia instruktorów PZŻ w odniesieniu do obowiązujących przepisów państwowych oraz aktualnie prowadzonych prac przez PZŻ i Instytut Badan Edukacyjnych dotyczących Polskiej Ramy Kwalifikacji i Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. W trakcie spotkania Komisja opracowała propozycje zmian do Systemu Szkolenia Instruktorów, które rekomenduje Zarządowi PZŻ do zatwierdzenia.

W toku prac Komisja przygotowała propozycje zmian w Systemie Szkolenia Żeglarskiego PZŻ oraz bazie pytań egzaminacyjnych na patent żeglarza jachtowego i jachtowego sternika morskiego, które przedłoży Zarządowi podczas kolejnego posiedzenia.

Zadaniem postawionym Komisji Szkolenia przez Zarząd PZŻ było opracowanie założeń do planów eksploatacyjnych flagowego żaglowca PZŻ, oczekującego na remont jachtu "Kapitan Głowacki" oraz założeń organizacyjnych i programowych dla będącego w końcowej fazie remontu ośrodka żeglarskiego w Trzebieży.

W najbliższym sezonie nawigacyjnym Komisja Szkolenia zaplanowała centralne kursy na stopnie instruktorskie w terminie wiosennym (27 kwietnia - 4 maja 2019 r.) i jesiennym (21-29 września 2019 r.) w Rynie, Warszawie i Tarnowie.

Opracowane materiały, wnioski i propozycje zmian zostaną przedstawione na Ogólnopolskiej Konferencji Instruktorów PZŻ, w dniach 11-13 stycznie 2019 r

Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2018 16:07
 

POROZUMIENIE BEZPIECZNE RZEKI

Email Drukuj PDF

pbr t1

26 października 2018 w Warszawie zostało powołane do życia Porozumienie Bezpieczne Rzeki. Porozumienie podpisały organizacje społeczne i ludzie, dla których ważny jest zrównoważony rozwój rzek, retencja wody, rozwój dróg wodnych w Polsce, czystość rzek, ich brzegów i wody. Kontakt do nas: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

A oto Deklaracja Porozumienia Bezpieczne Rzeki:

DEKLARACJA POROZUMIENIA BEZPIECZNE RZEKI

"W przypadku śródlądowych dróg wodnych istnieje niewykorzystany potencjał.
Muszą one odegrać większą rolę, w szczególności poprzez transport towarów
w głąb lądu i stworzenie połączenia z morzami europejskimi."
Polskie rzeki, potoki, jeziora, zasoby wodne są naszym dobrem narodowym. W ostatnich dziesięcioleciach przynosiły narodowi głównie korzyści turystyczne, środowiskowe, rekreacyjne, w mniejszym stopniu gospodarcze. Na całym świecie od dawien dawna zasoby wodne są elementem rozwoju gospodarczego krajów. Są komplementarnym elementem zrównoważonego transportu, ale także turystyki i rekreacji. Od zawsze człowiek osiedlał się nad brzegami rzek lub jezior i z nich korzystał. Dzisiaj nie może być inaczej. Pora, by Polska - nowoczesny kraj zaliczany od 2018 roku do gospodarek rozwiniętych w pełni korzystał z zasobów polskich wód do realizacji ważnych celów gospodarczych.

Poprawiony: środa, 14 listopada 2018 10:42 Więcej…
 

8. FESTIWAL FILMÓW ŻEGLARSKICH JachtFilm

Email Drukuj PDF

jachtfilm poster pion

Opisy wszystkich filmów dostępne są nahttp://jachtfilm.pl/

8.edycja festiwalu JachtFilm odbędzie się w dniach 1-2 grudnia 2018 r. w Kinie Luna w Warszawie. Bilety są dostępne do kupienia w kasie kina i na stronie internetowej Kino Luna.

Poprawiony: środa, 14 listopada 2018 10:13
 

100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

Email Drukuj PDF

banderapl

Poprawiony: sobota, 10 listopada 2018 14:59
 

100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

Email Drukuj PDF

lato100

Poprawiony: sobota, 10 listopada 2018 19:17