"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okBĘDĄ NOWE OKRĘTY

Email Drukuj PDF

nowe okretyimg 20150702 piosta 0902

JAK DONOSI PORTALMORSKI.PL :

Decyzje w sprawie budowy kolejnych okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej będą zapadały szybko, jednak program modernizacji floty wymaga aktualizacji. Znowelizowany program zostanie przedstawiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej w początkach kwietnia - zapowiedziano podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie 14 stycznia 2016 r.
Pierwsza z cyklu konferencji dedykowanych planom, wyposażeniu, technologiom i rozwiązaniom na rzecz obronności morskiej zgromadziła wielu polityków, przedstawicieli polskiego parlamentu i władz państwowych. Wśród uczestników byli m.in.: przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach, wiceminister MON Tomasz Szatkowski, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jarosław Brysiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Krzysztof Kozłowski, szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. dr Adam Duda, Inspektor Marynarki Wojennej wiceadm. Marian Ambroziak, dowódca Centrum Operacji Morskich (Komponentu Morskiego) wiceadm. dr Stanisław Zarychta, dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradm. Mirosław Mordel, przedstawiciel Zarządu Planowania Strategicznego (P5) Sztabu Generalnego Wojska Polskiego kmdr Jacek Ochman.
Nie zabrakło przedstawiciel polskich i zagranicznych sił zbrojnych (m.in. admirał Pierre-François Forissier, dowódca sił morskich Francji w latach 2008-2011), a także koncernów zbrojeniowych i firm zajmujących się realizacją projektów militarnych - francuskiego koncernu DCNS, niemieckiego TKMS, norweskiego Kongsberg, firmy Wartsila France SAS, Thales. Polski sektor okrętowy reprezentowała stocznia Remontowa Shipbuilding z grupy Remontowa Holding, a krajowy przemysł zbrojeniowy - m.in. spółki ZM "Tarnów", PIT - Radwar, KenBIT, WASKO i OBR CTM.
Rozmawiano na temat planu modernizacji Marynarki Wojennej RP oraz możliwości krajowego przemysłu i jego zagranicznych kooperantów w realizowaniu prac serwisowych, modernizacji oraz budowy nowych okrętów.

Poprawiony: środa, 20 stycznia 2016 15:01 Więcej…
 

"PORTY MORSKIE - KONKURENCYJNOŚĆ I INNOWACJE"

Email Drukuj PDF

aaaokpm logo s 595 314

W dniu 26 lutego 2016 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się V Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego "Porty morskie - konkurencyjność i innowacje" organizowana przez Katedrę Prawa Międzynarodowego Publicznego, Katedrę Prawa Morskiego WPiA UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. Tegorocznej edycji towarzyszy panel studencki i doktorancki, który odbędzie się dzień wcześniej - 25 lutego 2016 roku.
Tym razem organizatorzy postanowili skupić uwagę słuchaczy na tematyce związanej z portami morskimi. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w debacie "Polskie porty na drodze konkurencyjności i rozwoju", a także dowiedzieć się jak skutecznie zarządzać i efektywnie eksploatować port morski.
Jak co roku, organizatorzy konferencji stawiają sobie za cel stworzenie platformy do podjęcia dyskusji o szeroko pojętej tematyce morskiej nie tylko przez prawników i przedstawicieli świata nauki, ale również z perspektywy przedsiębiorców z sektora gospodarki morskiej oraz studentów z różnych ośrodków akademickich w Polsce.
Poprzednie edycje projektu pokazały, że tematyka morska cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego także i w tym roku organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby zachęcić Państwa do udziału w wydarzeniu.
Wszelkie informacje dotyczące Konferencji, w tym formularz rejestracyjny, znajdują się na stronie internetowej pod adresem: www.prawo-morskie.pl.

Źródło: portal morski.pl

Poprawiony: wtorek, 19 stycznia 2016 18:03
 

ORP KONTRADMIRAŁ XAWERY CZERNICKI DYŻURUJE W SIŁACH ODPOWIEDZI NATO

Email Drukuj PDF

czernicki 20120821 piosta 2494 595 314

Oznacza to, że w razie konieczności, może zostać skierowany w dowolny rejon świata. Dyżur rozpoczął się 1 stycznia 2016 w porcie w Świnoujściu.
Zanim rozpoczął się dyżur, marynarze przeszli specjalistyczne szkolenie, a zapasy paliwa, żywności i uzbrojenia zostały uzupełnione.
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki przeznaczony jest do pełnienia funkcji okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej w narodowych oraz sojuszniczych zespołach okrętów. Posiada rozbudowane systemy łączności i dowodzenia. Ponadto okręt ma możliwość zaopatrywania w morzu okrętów w żywność, paliwo i amunicję, czy prowadzenia drobnych remontów. Może także służyć jako okręt-baza, w tym dla żołnierzy jednostek specjalnych.
Świnoujskie.info

Poprawiony: niedziela, 17 stycznia 2016 17:40 Więcej…
 

kpt. ż. w. TADEUSZ HATALSKI W SPRAWIE KANAŁU PRZEZ MIERZEJĘ WIŚLANĄ

Email Drukuj PDF

a1635885559633617548a3vistula lagoon

W dzień biały morze szepce i szeleści,
Samemu sobie jeno gwarząc opowieści,
Kto się w nie wsłucha, słyszy w jego dziwnym szumie
Dalekie, tajne głosy, których nie rozumie.
Leopold Staff; :"Morze'"


Przekop Mierzei Wiślanej to sprawa, o której mówi się od lat. Zazwyczaj powraca ona przy okazji kolejnych kampanii wyborczych, by później zejść na dalszy plan. To błąd, bo inwestycja ta pozwoliłaby, przy stosunkowo niewielkich kosztach, uruchomić port w Elblągu i uwolnić go od rosyjskiej zależności.
Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w wywiadzie udzielonym Portalowi Morskiemu wyraził przekonanie, że inwestycję tę uda się zrealizować w ciągu najbliższych czterech lat. Rząd Platformy Obywatelskiej miał całkowicie odmienne podejście do kwestii przekopania Mierzei Wiślanej. A Donald Tusk, będąc w Elblągu w trakcie kampanii samorządowej, dramatycznie przedstawiał sprawę nowego toru wodnego do Elbląga: "Strach pomyśleć, co nasi oponenci będą chcieli przekopać, bieg jakiej rzeki będą chcieli zmienić, jakie morze osuszyć po to, by wygrać wybory". (...) Toteż warto powiedzieć kilka słów o tym, jak w rzeczywistości jest z tym przekopem.
Rosja nie ma zwyczaju przestrzegać prawa
Potrzeba zbudowania nowego toru wodnego do portu w Elblągu wynika z obiektywnie i realnie istniejących okoliczności - ze sposobu, w jaki Federacja Rosyjska traktuje prawo i zwyczaje międzynarodowe oraz z elementarnych przesłanek ekonomicznych.
Zacznijmy od sprawy pierwszej. W prawie morskim powszechnie przyjęta jest zasada wolności żeglugi. Zasada ta została sformułowana po raz pierwszy przez Hugo Grotiusa w pracy "Mare Liberum" opublikowanej w 1609 r. (w czasach współczesnych zasada ta jest sformułowana w rozdziale 3 konwencji o prawie morza z 1982 r. m.in. jako prawo nieszkodliwego przepływu). Zasada wolności żeglugi dotyczy więc morza otwartego, mórz terytorialnych oraz międzynarodowych rzek żeglownych. W sensie geograficznym Zalew Wiślany jest ujściem rzeki Wisły (a dokładnie Nogatu, czyli jednej z odnóg delty Wisły). I ta część ujścia Wisły znajduje się na terytorium dwóch państw, Polski i Rosji. W rozumieniu prawa morskiego stanowi więc międzynarodową rzekę żeglowną.
Podobnie jak międzynarodową rzeką żeglowną jest ujście rzeki Skaldy, które również znajduje się na terytorium dwóch państw. W pobliżu Antwerpii Skalda przepływa przez terytorium Belgii, a poniżej Antwerpii, w stronę morza, znajduje się w granicach Holandii. Wynika z tego oczywista konsekwencja, że aby dopłynąć do portu w Antwerpii, trzeba przepłynąć przez wody terytorialne Holandii. Podobnie jest z portem w Elblągu. Żeby dopłynąć do portu w Elblągu, trzeba przepłynąć przez wody terytorialne innego kraju, konkretnie Federacji Rosyjskiej.
Kilka lat temu głośny był spór między Holandią a Belgią o rozliczanie opłat za pilotaż prowadzony w ujściu Skaldy, jednak w czasie tego sporu Holendrom nawet przez myśl nie przeszło, żeby utrudniać komukolwiek żeglugę do Antwerpii.
Inaczej jest na Zalewie Wiślanym. Federacja Rosyjska tę żeglugę utrudnia, a wcześniej przez wiele lat Związek Sowiecki uniemożliwiał ją całkowicie. W efekcie port w Elblągu po II wojnie światowej praktycznie zamarł i pozostawał niewykorzystany przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Poprawiony: niedziela, 17 stycznia 2016 15:19 Więcej…
 

LIGA W SPRAWIE KANAŁU PRZEZ MIERZEJĘ WIŚLANĄ

Email Drukuj PDF

ligafcbf9e04f2d2877b8c0821feb924bf5dkanal5694b403d2d25 osize1068x623q71hf2eef8

Udział Ligi Morskiej i Rzecznej w staraniach o budowę Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną 2006 - 2015

Budowa Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną łączącego porty Zalewu Wiślanego z Morzem Bałtyckim została wpisana do najważniejszych inwestycji planowanych do realizacji przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pana Marka Gróbarczyka w latach 2016 -2019.
Koncepcja budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną zrodziła się pod koniec XX wieku, jej autorem był prof. Tadeusz Jednorał, wybitny ekspert od budownictwa wodnego i morskiego.
Prace nad projektem nabrały tempa w 2006 roku gdy powołane zostało Ministerstwo Gospodarki Morskiej, pod kierownictwem Pana Rafała Wiecheckiego.
Na początku funkcjonowania nowego ministerstwa w maju 2006 roku z inicjatywy Ligi Morskiej i Rzecznej odbyło się robocze spotkanie ekspertów od żeglugi śródlądowej oraz budownictwa wodnego z Panem Rafałem Wiecheckim Ministra Gospodarki Morskiej. Uczestnikami spotkania byli:
- Wacław L. Kowalski - Wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej
- prof. Tadeusz Jednorał - dyrektor Instytutu Naukowo - Technicznego Pomorskiej Rady FSNT-NOT w Gdańsku
- Prof. Marek Michalski - przedstawiciel Akademii Morskiej w Szczecinie
Prof. Tadeusz Jednorał przedstawił Ministrowi koncepcję projektu budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Projekt wzbudził zainteresowanie Ministra a efektem tego była deklaracja o poparciu realizacji projektu oraz pozyskanie środków finansowych na pokrycie prac wstępnych i przygotowawczych. Efektem spotkania oraz deklaracji Ministra było wpisanie projektu na listę Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" zaakceptowaną przez Radę Ministrów do realizacji w latach 2007 - 2013.
Podczas konferencji zorganizowanej w Senacie RP w dniu 5 czerwca 2006 roku p.t. "Rzeki i Morze Bałtyckie szansą rozwoju Polski", której współorganizatorem była Liga Morska i Rzeczna, przyjęty został "Memoriał w sprawie likwidacji zaniedbań i rozwoju wodnych sektorów gospodarki w Polsce". W dokumencie tym uczestnicy konferencji domagali się m.in. podjęcia działań w sprawie budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Memoriał przesłany został do Prezydenta RP, Premiera Rządu, Marszałków Sejmu i Senatu.

Poprawiony: sobota, 16 stycznia 2016 16:14 Więcej…
 

NOWY ODDZIAŁ NARODOWEGO MUZEUM MORSKIEGO

Email Drukuj PDF

centrum konserwacji tczew 595 314

Jak czytamy w komunikacie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, 23 grudnia, tuż przed Gwiazdką, podpisano protokół końcowy robót budowy tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków (CKWS). Nowy oddział jest aktualnie urządzany.
Budowa
Wykończony budynek CKWS został wyposażony w kompletne instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne, teletechniczne. Podłączono też wszystkie niezbędne media - zasilanie elektroenergetyczne, przyłącze gazowe, wodne, kanalizację sanitarną i kanalizację deszczową. Teren wokół budynku został wyposażony w oświetlenie, uporządkowany, posadzono zieleń. Wnętrze obiektu zostało wyposażone we wciągniki ekspozycyjne, urządzenia precyzyjnej klimatyzacji, system ogniw fotowoltaicznych, systemy kontroli dostępu i sygnalizacji pożaru, oświetlenie ekspozycyjne. Prace rozpoczął wykonawca systemów technologicznych pracowni konserwatorskiej.
Jachty i wirtualna instytucja kultury
W grudniu 2015 roku pucka firma Complex Jacht zakończyła prace konserwatorskie jachtówDal,Opty i Kumka IV i w budynku Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie umieszczono jachty oraz dziobnicę z żaglowca Generał Zaruski i bukszpryt z jachtu Janek Krasicki. W ramach projektu budowy CKWS kontynuowane są prace związane z inwentaryzacją 3D wraz z dokumentacją techniczną, dotyczące kolekcji jachtów. Trwają też prace związane z Wirtualną Instytucją Kultury - opracowywane są interaktywne stanowiska edukacyjne oraz kioski multimedialne wraz z zawartością merytoryczną.

Poprawiony: piątek, 15 stycznia 2016 19:26 Więcej…
 

WYPADEK W STOCZNI WISŁA

Email Drukuj PDF

wisla crane 20160114 piosta 9819 800 595 314

Wczoraj (14 stycznia 2016r) rano, około godz. 10, w gdańskiej Stoczni Wisła doszło do wypadku. Jak informuje portal Trójmiasto.pl, na sekcję statku przewrócił się żuraw wypadowy szynowy o unosie do 20 ton i wysokości podnoszenia do 32 metrów.
Jak czytamy na portalu Trójmiasto.pl, w wyniku zdarzenia rannych zostało dwóch pracowników stoczni. Zostali przewiezieni do szpitala.
Podczas rozmowy z sekretariatem stoczni nie udzielono żadnych, szczegółowych informacji. Poinformowano nas jedynie, że do takiego wypadku doszło.
Przyczyna wypadku nie jest znana. Z analizy dostępnych w mediach zdjęć i filmów można wysnuć przypuszczenie, że podnoszono zbyt duży ciężar na zbyt dużym wysięgu dźwigu (w żurawiach podobnego typu nierzadko dopuszczalne obciążenie robocze na dużym wysięgu jest mniejsze, niż przy małym). Do wypadku doszło prawdopodobnie przy przenoszeniu sekcji przestrzennej sterówki statku.
Uszkodzeniom uległa zarówno konstrukcja dźwigu, jak i bloku nadbudówki, na który upadł stoczniowy żuraw.
Stocznia Wisła zlokalizowana jest na prawym brzegu Martwej Wisły, około mili morskiej od ujścia Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej. Administracyjnie znajduje się na obszarze miasta Gdańska, w Górkach Zachodnich, przy ulicy Przełom 1.
AL, PBS, rel (Stocznia Wisła)
Fot.: Piotr B. Stareńczak

Poprawiony: piątek, 15 stycznia 2016 09:02
 

BUDZENIE ŚWIADOMOŚCI MORSKIEJ CIĄG DALSZY

Email Drukuj PDF

Marian Turek jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, byłym pracownikiem kilku prywatnych uczelni Trójmiasta i wieloletnim kierownikiem Podyplomowych Studiów Przedsiębiorczości na UG. Członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Gdańsku. Jest autorem wielu publikacji, w tym redaktorem naukowym "Problemów turystyki morskiej i regionów nadmorskich" wydanych w 2009 r.

turek marian 2012 cze 595 314

- Uważam, że skoro mieszkamy nad morzem, naszym obowiązkiem jest świadomość spraw morskich i morskiej historii - tłumaczy w rozmowie z nami prof. Marian Turek, emerytowany profesor ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego.
- Panie profesorze, jak jest ze świadomością tematyki morskiej u młodych ludzi? Ma pan w tej sprawie własne doświadczenia.
- Są to skromne doświadczenia, ale dość symptomatyczne, na marginesie zajęć, które prowadzę, związanych z turystyką morską. Uczestniczą w nich studenci na studiach licencjackich, młodzi ludzie po maturze, czyli z już ukształtowaną wiedzą i światopoglądem. Postanowiłem przebadać ich znajomość naszej morskiej przeszłości. W tym celu pokazałem film z obchodów Święta Morza w 1932 roku. To niezwykle imponujący, a przy tym patriotyczny obraz. Byłem nim wzruszony, widać tam ogromne zaangażowanie naszych rodaków w to przedsięwzięcie. Święto Morza było wówczas obchodzone w naszym kraju po raz pierwszy. Gdynia dołożyła najwięcej starań, by wypadło ono nad wyraz okazale. W 1932 roku to miasto miało około 40 tysięcy mieszkańców. Proszę sobie wyobrazić, że na to święto przyjechało z całej Polski 100 tysięcy ludzi. Kolej dawała im 80 procent zniżki na bilety! Przybyła tam także cała elita polityczna naszego kraju. Wracając do studentów, pokazałem im ten film i poprosiłem, by wynotowali najważniejsze nazwiska związane z tym wydarzeniem. Nie pamiętali prawie żadnego!

Poprawiony: czwartek, 14 stycznia 2016 16:08 Więcej…
 

RZECZNIK PRASOWY M G M i Ż Ś

Email Drukuj PDF

prasowyimagegen

Piotr Jasina został rzecznikiem prasowym w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którego szefem jest minister Marek Gróbarczyk. Nowy rzecznik jest dziennikarzem "Głosu Szczecińskiego".
Przez ostatnie lata Jasina kierował Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich - Oddział w Szczecinie.
Fot. arch.: Robert STACHNIK
Kurier Szczeciński

Poprawiony: środa, 13 stycznia 2016 15:42
 

FLOTA HANDLOWA WRACA POD POLSKĄ BANDERĘ ?

Email Drukuj PDF

1banderaimages

Przygotowywane są rozwiązania legislacyjne, które po wielu latach mają umożliwić podatkowy powrót polskich statków pod narodową banderę. O powodach, dla których tak się stać powinno, pisze w tekście zatytułowanym "Biało-czerwona na maszt!" kpt. ż.w. Tadeusz Hatalski.


To było dawno, ale warto przypomnieć. Na początku 1998 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku odbyło się spotkanie ówczesnego wiceministra transportu i gospodarki morskiej w rządzie Jerzego Buzka z przedstawicielami samorządów i związków zawodowych. Na tym spotkaniu padło pytanie w sprawie narastającego wówczas zjawiska tzw. reflaggingu, czyli odchodzenia od polskiej bandery: "Co rząd zamierza zrobić, aby powstrzymać przeflagowanie polskich statków?". "Nic" - odpowiedział ów wiceminister wręcz ze złością, że ktoś zadaje tak "głupie" pytanie. Następnie zwrócił się do pytającego: "Czy zna pan chociaż jeden argument przeciwko przeflagowaniu? Bo ja żadnego!" I nie wdając się w dalszą dyskusję, wstał i opuścił salę.
Lata minęły. Dzisiaj, według informacji podawanych przez naszych armatorów na ich stronach internetowych, największy polski armator Polska Żegluga Morska eksploatuje 75 statków. Kolejny, Chipolbrok - 17, Polskie Linie Oceaniczne - 3 statki. PŻM jest polskim przedsiębiorstwem państwowym, Chipolbrok, polsko-chińską spółką joint-venture, natomiast PLO - spółką skarbu państwa. Paradoks polega na tym, że są to polscy armatorzy, a żaden z ich statków nie pływa pod polską banderą. Jeżeli chodzi o Polskie Linie Oceaniczne, to warto przypomnieć, że armator ten eksploatował kiedyś 185 statków na liniach obejmujących praktycznie cały świat. I statki te pływały pod biało-czerwoną banderą. Jak widać, w wypadku PLO odejście od polskiej bandery pociągnęło za sobą pozbycie się również samych statków.

Poprawiony: wtorek, 12 stycznia 2016 08:40 Więcej…