"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okKOMUNIKAT ZE SZLAKU KRÓLA BATOREGO

Email Drukuj PDF

komubator

 

POZIOM WODY W WIŚLE W WARSZAWIE

Email Drukuj PDF

poziom

fot. imgw.pl
Aktualnie stan wody w Wiśle jest bardzo niski praktycznie na całym jej odcinku - powiedział PAP rzecznik IMGW-PIB, hydrolog Grzegorz Walijewski. W stacji pomiarowej Warszawa-Bulwary poziom Wisły wynosi obecnie 59 cm i w najbliższych dniach będzie wciąż spadać. "W piątek osiągnie ok. 50 cm" - dodał Walijewski.

Poprawiony: piątek, 24 kwietnia 2020 15:45
 

POŻEGNANIE KOMANDORA JERZEGO GĄSOWSKIEGO

Email Drukuj PDF

apozjerzy

 

STOP SUSZY

Email Drukuj PDF

Minister Gróbarczyk: Przygotowaliśmy specjalną ustawę, która przyśpieszy inwestycje zabezpieczające Polskę przed suszą

W MGMiŻŚ przygotowano specjalną "ustawę przeciwsuszową", która usprawni proces przeprowadzenia inwestycji poprawiających bilans wodny Polski. - Chcemy umożliwić szybką realizację dla inwestycji niezbędnych do zabezpieczenia naszego kraju przed coroczną suszą - mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

susu

- To jedyny sposób, by przyśpieszyć systemową walkę z coroczną już suszą - mówi minister Gróbarczyk. Jego zdaniem dzięki specustawie wiele inwestycji wodnych uda się zrealizować znacznie szybciej, co przełoży się na minimalizację niedoborów wody. Specustawa ma skrócić okresy przygotowawcze do inwestycji, a także usprawnić procesy pozyskiwania wszelkiego rodzaju pozwoleń. Wkrótce ustawa zacznie procedurę legislacyjną.
Aby sprawniej walczyć z suszą, w zeszłym roku rząd przyjął założenia do Programu Rozwoju Retencji. To pierwszy w historii ogólnopolski i kompleksowy plan zwiększenia współczynnika retencji wody w Polsce z obecnych 6,5% do 15% w 2027 roku. Realizacja programu to w sumie 94 inwestycje wodne warte ponad 12 mld złotych, a część z tych inwestycji jest już realizowana.
W ramach przeciwdziałania skutkom suszy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie realizuje już inwestycje, które wpływają na poprawę bilansu wodnego kraju. Na 2020 r. zostały zabezpieczone są środki w wysokości prawie 400 mln zł na realizację w sumie ponad 4 tys. zadań utrzymaniowych na ciekach wodnych.

Poprawiony: poniedziałek, 20 kwietnia 2020 16:06 Więcej…
 

PARADA JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH - KONKURS PLASTYCZNY

Email Drukuj PDF

kongiz

Majowa impreza czyli Wielkie Otwarcie Sezonu w Giżycku została odwołana, nie odbędzie się też Parada Jednostek Pływających. Giżyckie Centrum Kultury zorganizowało konkurs plastyczny dedykowany do wszystkich mieszkańców Giżycka i okolic. Temat przewodni - stworzenie swojej wymarzonej załogi, z którą wybralibyście się w rejs po Kanale Łuczańskim 1 maja.

Technika pracy jest dowolna, może to być np. rysunek, obraz, wyklejanka, czy też praca przestrzenna.

Każdy może wykonać jedną pracę i przesłać jej zdjęcie lub skan na adres mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 29 kwietnia 2020 r.

Zwycięzców konkursu poznamy 1 maja 2020 r. na profiluGiżyckiego Centrum Kulturyna Facebooku.

Informacja prasowa

Poprawiony: poniedziałek, 20 kwietnia 2020 15:35
 

PRACE NA BUDOWIE PRZEKOPU MIERZEI WIŚLANEJ TRWAJĄ MIMO KORONAWIRUSA

Email Drukuj PDF

kopmierz

fot. Materiały prasowe NDI/Besix
Mimo epidemii koronawirusa przekop przez Mierzeję Wiślaną nie jest zagrożony, prace trwają - zapewnił w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Powiedział też, że po zniżce przeładunków porty wracają do normalnej pracy.
Minister na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia zapewnił, że mimo epidemii koronawirusa inwestycja polegająca na budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nie jest zagrożona. Również pod względem finansowym. Dodał, że prace na budowie ciągle trwają.
Kanał żeglugowy ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4-4,5 m, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r.
Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pytany o możliwą weryfikację planów inwestycyjnych sięgających 44 mld zł w związku z koronawirusem przyznał, że taka musi nastąpić.
Zwrócił jednak uwagę, że planowane w tej kwocie inwestycje będą wpływać na podniesienie możliwości gospodarczych państwa. W ich ramach planowana jest m.in. budowa Portu Zewnętrznego w Gdyni, Portu Centralnego w Gdańsku oraz terminala kontenerowego w Świnoujściu.
Gróbarczyk poinformował ponadto, że mimo epidemii w polskich portach morskich przeładunek towarów odbywa się bez zakłóceń. Wskazał, że początek pierwszego kwartału 2020 roku był "nie najlepszy", jeśli chodzi o przeładunek kontenerów. "Ale teraz zaczyna to wracać do średniej" - przekazał.
Minister wyjaśnił, że mimo tego w ostatnim czasie wzrósł za to przeładunek towarów spożywczych głównie zbóż.
Gróbarczyk dodał, że normalnie odbywa się także transport promowy, z wyłączeniem ruchu pasażerskiego, który spadł - jak powiedział - o 90 proc.
Minister wskazał, ze mimo tego, iż kierowcy ciężarówek są wyłączeni z kwarantanny przy przekraczaniu granic, to są oni kontrolowani w kierunku koronawirusa. Jak wyjaśnił są sprawdzani, czy nie przejawiają oznak choroby.
Gospodarkamrska.pl

Poprawiony: poniedziałek, 20 kwietnia 2020 15:17
 

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

jerzy

 

NA MAZURACH ODWOŁANE SZKOLENIA ŻEGLARSKIE I REGATY; NIEKTÓRE PORTY WODUJĄ JACHTY

Email Drukuj PDF

port ruciane 02

fot. Mazury.PC.pl
W związku z pandemią koronawirusa, przygotowania do sezonu żeglarskiego na Mazurach odbywają się na "pół gwizdka". Odwołano uroczyste rozpoczęcie sezonu żeglarskiego, które od lat odbywało się w majowy weekend, zrezygnowano ze szkoleń i regat. Niektóre firmy czarterowe wodują jednak łodzie.

Przez lata życie w mazurskich portach zaczynało się, gdy tylko schodził lód z jezior. Od wielu lat w majowy weekend uroczyście otwierano most obrotowy w Giżycku i to wydarzenie inaugurowało sezon żeglarski na jeziorach.

"Majowe otwarcie sezonu już odwołaliśmy, bo w tej imprezie uczestniczyło zawsze kilka tysięcy osób, a teraz obowiązuje zakaz zgromadzeń. Poza tym uznaliśmy, że nie ma sensu robienie imprezy, na którą ludzie przyszliby w maseczkach, bali się przebywać obok siebie" - powiedział PAP burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

Zastrzegł przy tym, że jeśli sytuacja epidemiologiczna zmieni się na lepsze, być może na początku lipca w symboliczny sposób będzie otwarty sezon żeglarski. "Ale na razie jest za wcześnie na takie plany. Liczymy się z tym, że w tym roku inauguracja sezonu może się nie odbyć" - przyznał.

W niektórych mazurskich portach, np. giżyckiej Ekomarinie, obowiązuje zakaz wodowania jachtów. W prywatnych marinach, np. w Sztynorcie, łodzie są jednak wodowane i przygotowywane do sezonu - montowane są sprzęty, jachty są sprzątane itp.

"Na razie ludzie nie odwołują rezerwacji jachtów, każdy ma nadzieję, że będzie można pływać" - powiedział PAP właściciel portalu turystycznego o Mazurach Zbigniew Jatkowski. Dodał, że ku rozpaczy firm czarterowych, odwoływane są jednak żeglarskie imprezy rekreacyjne firm, które od lat korzystały z takiej formy wypoczynku dla pracowników. Odwoływane są też branżowe regaty.

"Zupełnie zamarły także kursy i szkolenia żeglarskie" - dodał Jatkowski. Jego zdaniem wiele żeglarskich firm szkoleniowych z Mazur stoi na krawędzi bankructwa.

Pozamykane są portowe bary, tawerny, restauracje. Jatkowski powiedział PAP, że w wielu takich miejscach obsługę stanowili pracownicy z Ukrainy, którzy w związku z epidemią wyjechali z Polski. "Ten sezon turystyczny zapowiada się bardzo ciężko" - przyznał Jatkowski.
Informacja prasowa

Poprawiony: piątek, 17 kwietnia 2020 12:16
 

RONDO LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ W WARSZAWIE

Email Drukuj PDF

r1

r2

Poprawiony: czwartek, 16 kwietnia 2020 15:47 Więcej…
 

TRAGICZNE ROCZNICE

Email Drukuj PDF

trrrrrrrr