"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okWATER-WAYS EXPO 2016 - NASZ UDZIAŁ

Email Drukuj PDF

Informacja z Targów i Konferencji "WATER WAYS EXPO 2016".

W dniach 16 - 18 czerwca 2016 roku w Warszawie odbywały się III Międzynarodowe Targi i Konferencja "WATER WAYS EXPO 2016".
Zgodnie z tradycją Klub "Bractwo Wiślane" - Liga Morska i Rzeczna uczestniczył w tegorocznej edycji Targów i Konferencji WATER WAYS EXPO 2016 poświęconej problematyce gospodarki wodnej i żegludze śródlądowej.
Braliśmy aktywny udział w pracach organizacyjnych związanych z wręczeniem Panu Henrykowi Mące, wybitnemu pisarzowi - maryniście odznaczenia przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony Kulturze - GLORIA ARTIS". Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w dniu 16 czerwca 2016 roku przy udziale Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pana Marka Grubarczyka, Wiceministra Pana Jerzego Materny, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska Pana Mariusza Gajdy oraz wielu przedstawicieli branży wodnej i żeglugi śródlądowej. Laudację wygłosił Kolega Stefan Wasiliew, Prezes Zarządu Łódzkiego Okręgu Ligi Morskiej i Rzecznej.
Pan Henryk Mąka jest Honorowym Członkiem Ligi Morskiej i Rzecznej, Pełnił również funkcję Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Marynistów Polskich.
Z inicjatywy Klubu "Bractwo Wiślane" - LMiR odbyła się prezentacja multimedialna projektu p.n. "Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego" Warszawa - Zamek Królewski:
- Wisła - Kanał Żerański - Kanał Królewski - Jezioro Zegrzyńskie - Narew - Biebrza - Kanał Augustowski (Niemen)
- Wisła - Zalew Włocławski - Wisła - Nogat - Kanał Jagielloński - Elbląg - Zalew Wiślany - Zatoka Pucka (Morze Bałtyckie)
Prezentację prowadzili Pan Wacław L. Kowalski, Prezes Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR oraz Pan Grzegorz Zawistowski, Koordynator Rady Programowej Projektu, Członek Klubu "Bractwo Wiślane" - LMiR. W recepcji Konferencji prezentowane były foldery Projektu p.n. "Szlak wodny im. Króla Stefana Batorego".
Przedstawiciele Klubu aktywnie uczestniczyli w dyskusjach prowadzonych przez przedstawicieli Rządu, Sejmu RP, instytucji wodnych i żeglugowych.

Serwis zdjęciowy:

wwexpo2016 uroczyste otwarcie ministra grobarczykawwexdsc 2849wwexdsc 2825

wwexdsc 2220wwexdsc 2221

Poprawiony: poniedziałek, 04 lipca 2016 16:26 Więcej…
 

PAN HENRYK MĄKA - "ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

Email Drukuj PDF

maka2015.11.28. henryk maka fot mariusz kubik 02foto;Mariusz Kubik/wikipedia/

LAUDACJA
Szanowny Panie Redaktorze!
Szanowni Państwo!
Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt, a równocześnie przyjemność, przedstawienia Państwu sylwetki Pana Redaktora Henryka Mąki, któremu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na wniosek Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej, z inspiracji Zarządu Okręgu Łódzkiego Ligi, postanowił przyznać Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
W środowisku morskim i wodniackim sylwetka i twórczość Pana Redaktora jest doskonale od wielu lat znana ale pozwolę sobie je w skrócie przypomnieć. Szczycę się bezpośrednią znajomością Henryka Mąki. Materialnym świadectwem tej znajomości a także przyjaźni są dedykacje na znacznej ilości Jego książek, które wręczał mi osobiście lub przesyłał pocztą.

Poprawiony: sobota, 02 lipca 2016 17:52 Więcej…
 

JEDNA Z ATRAKCJI TEGOROCZNEGO BALTIC SAIL

Email Drukuj PDF

cuxhaven 2006 elbe1 595 314

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów Baltic Sail, podczas trwania jubileuszowej imprezy, na zainteresowanych czekać będzie wiele atrakcji. Jedna z nich to latarniowiec Elbe1.
Historia latarniowca sięga 1939 roku, kiedy to stocznia Meyer Werft w Papenburgu (Niemcy) zdobyła kontrakt na jego budowę. Ten sam kontrakt obejmował realizację jeszcze dwóch jednostek tego typu, ale wraz z początkiem II Wojny Światowej zamówienia te zostały wstrzymane. Reaktywować udało się jedynie budowę Elbe1. Prace nad statkiem, z wyjątkiem wyposażenia wnętrz, ukończono w 1942 roku.
W 1945 roku stoczniowcy zatopili statek, aby uchronić go przed bombardowaniem. Jednostkę podjęto z wody ponownie latem 1945 roku. Początkowo nie było sposobu, aby kontynuować jej budowę, przyczyną był głównie brak narzędzi i materiałów, ale pod koniec 1945 roku, 50 pracowników stoczni, rozpoczęło ponownie prace, w których te remontowe miały pierwszeństwo.
W 1948 roku, po dziewięciu latach od uroczystego położenia stępki, Elbe1 został ukończony.
W 1988 roku kariera wszystkich latarniowców, które stacjonowały u ujścia Łaby w Cuxhaven, dobiegła końca. Również Elbe1 zakończył karierę, jako aktywna jednostka i została przekazana administracji publicznej Cuxhaven (Wasser- und Schifffahrtsamt Cuxhaven). Zaledwie rok później,Elbe1 przejęło stowarzyszenie Förderverein w Cuxhaven i statek wykorzystywany był później jako muzeum.
Ostateczne przejęcie odbyło się w 2002 roku przez Feuerschiff-Verein ELBE 1 von 2001 eV.
W przeciwieństwie do wielu innych statków muzealnych, Elbe1 jest w stanie podróżować do innych portów morskich.
Latarniowiec będzie otwarty dla zwiedzających w ramach Baltic Sail w dniach od piątku, 1 lipca do niedzieli, 3 lipca w godzinach od 13 do 17 przy nabrzeżu Ziółkowskiego (Kapitanat Portu Gdańsk, ul. Przemysłowa 4).
PORTALMORSKI.PL

Poprawiony: piątek, 01 lipca 2016 16:31
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

zaproszenie bractwo 07. 2016 01

 

SZLAK BATOREGO - REJS KAJAKIEM

Email Drukuj PDF

MAIL OTRZYMANY OD GRZEGORZA:

Witam

Przygotowania, remonty i załatwianie pozwoleń mają się ku końcowi!!
Póki jeszcze nie ruszyłem przesyłam trochę fotek mailowo. Ten z wiosłem to Ja: Kapitan żaglowca..;)
Dzisiaj pierwsze próby przy słabym wietrze (1 B) wypadły pomyślnie.
Start planowany na Czwartek 30 Czerwca rano z "Szanty Cafe" na Zalewie Zegrzyńskim.

Pozdrawiam
Grzegorz

rejimg 20160628 184402rejimg 20160628 223313rejsimg 20160628 181133rejimg 20160628 191008

Poprawiony: czwartek, 30 czerwca 2016 17:24
 

INFORMACJA ZE "SZLAKU WODNEGO IM. KRÓLA STEFANA BATOREGO"

Email Drukuj PDF

informacja ze szlaku batorego-stowarzyszenie 01

Poprawiony: środa, 29 czerwca 2016 15:40 Więcej…
 

2017 ROKIEM RZEKI WISŁY

Email Drukuj PDF

wisabeztytuu1

wisabeztytuu

wisab miastawislawyniki-300x200wislauchwaarrw 300x200-300x200

Poprawiony: wtorek, 28 czerwca 2016 15:54
 

SZLAK BATOREGO - REJS KAJAKIEM

Email Drukuj PDF

W najbliższych dniach Pan Grzegorz Manias wyrusza w rejs Szlakiem Króla Stefana Batorego. Taką informację mailową otrzymaliśmy od samotnego podróżnika.

mapka 01beztytuubeztytuu1beztytuu2

Kajakiem z żaglem, bo wybrana trasa nakłada ograniczenia, co do wielkości i zanurzenia jednostki.

279270543 2 644x461 duzy-kajak-skladany-z-zaglem-zaglowka-neptun-08-stan-idealny-dodaj-zdjeciaTo nie jest kajak Pana Grzegorza /zdjęcie z Internetu/, w mailu Pan Grzegorz napisał, że płynie kajakiem z żaglem gaflowym.

Podróżnik obiecał przesyłać z wyprawy/w miarę możliwości/ zdjęcia z krótkim opisem - czekamy z niecierpliwością. Oczywiście opublikujemy je na naszej stronie.
Życzymy Grzegorzowi udanego rejsu.

Poprawiony: wtorek, 28 czerwca 2016 13:46
 

ZAWISZA CZARNY - 55 LAT OD PODNIESIENIA BANDERY

Email Drukuj PDF

zawisza800px-syzawiszczarnyii

Podczas swoich rejsów odwiedził wszystkie kraje nad Bałtykiem i Morzem Północnym, wielokrotnie żeglował po Wodach Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. W latach 1989 - 1990 opłynął świat w wieloetapowej wyprawie. W 1992 roku uczestniczył w obchodach 500-lecia odkrycia Ameryki Columbus'92. W 1994 roku po raz kolejny przeżeglował Wielkie Jeziora Amerykańskie. W latach 1996 - 1999 był nieprzerwanie w rejsie, przez trzy i pół roku odbył między innymi Wyprawę dookoła Ameryki Południowej gdzie uczestniczył w Światowym Zlocie Skautów w Chile, dwukrotnie opłynął przylądek Horn oraz odwiedził polską stację badawczą im. H. Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego na Antarktydzie.
W swych rejsach Zawisza, tak jak jego poprzednik, realizuje cele statutowe harcerstwa. Należały do nich np. w 2000 r. Rejsy Pokoju z międzynarodową załogą, z młodzieżą państw ogarniętych konfliktami zbrojnymi na Bliskim Wschodzie. Od 2006 roku uczestniczy w programie Zobaczyć Morze, a od 2011 roku rokrocznie Zawiszą harcerze przewożą Betlejemskie Światło Pokoju dla skautów z Bornholmu i Karlskorony.
W ostatnich latach kontynuuje swoja misję w rejsach dla harcerskich, międzynarodowych (rejs polsko - litewski, rejs polsko - ukraiński), dla organizacji związanych z wychowaniem morskim, dla szkół i klubów żeglarskich.
W roku 2012 w uznaniu roli jaką Zawisza Czarny odegrał w morskim wychowaniu młodzieży, podczas 50 lat morskiej służby, otrzymał on prestiżową nagrodę polskiego żeglarstwa - Nagrodę Specjalną Rejsu Roku 2011.

Poprawiony: niedziela, 26 czerwca 2016 18:40
 

WIANKI W WARSZAWIE

Email Drukuj PDF

wiankidbimage gallery image 9wianki93nocswietojanska2014 t1

Naturalnie nad rzeką
Wianki nad Wisłą w Warszawie

W tym roku na Wianki nad Wisłą zapraszamy 25 czerwca, tuż po kalendarzowej Nocy Świętojańskiej, która przypada w piątek w dniu św. Jana. Tegoroczny program przygotowany przez Stołeczną Estradę będzie pełen odwołań do rzeki i jej atrakcyjności wynikającej z wciąż zachowanej naturalności. Będą rejsy, binduga flisacka, targ rybny, a na Podzamczu wielki piknik rodzinny, potańcówki, koncerty polskich gwiazd i zjawiskowy pokaz ogni o północy.
Od kilku lat Wianki przechodzą metamorfozę. Dzięki inwestycjom nad rzeką możemy nasze działania programowe przenieść na samą Wisłę, a to jest bardzo interesujące dla naszej publiczności - mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady. Chcemy, żeby ta impreza była wielkim, rodzinnym świętem związanym z rzeką, która przepływa przez miasto. Wianki są okazją, żeby jej walory wykorzystać do łącznia dwóch brzegów i pokazywania jej naturalnego piękna.

Poprawiony: wtorek, 21 czerwca 2016 14:05 Więcej…