"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okGDYNIA WITA DAR MŁODZIEŻY

Email Drukuj PDF

dar mlodziezy amg 595 314

Po prawie 2,5-miesięcznej nieobecności fregata Akademii Morskiej w Gdyni zawinie w środę, 17 sierpnia do macierzystego portu.
Po wymianie w Rostocku studentów AMG zastąpili, odbywający praktykę morską na pokładzie żaglowca, studenci Akademii Morskiej ze Szczecina. Po krótkim postoju już w piątek, 19 sierpnia Dar Młodzieży pożegna Gdynię kierując się w stronę wysp brytyjskich - celem jest angielski port Blyth, gdzie weźmie udział w zlocie żaglowców zaplanowanym w dniach 26-29 sierpnia.
Następnie, w ramach organizowanych przez Sail Training International North Sea Tall Ships Regatta 2016, Dar Młodzieży popłynie do Goteborga.
Źródło:A.M.G.

Poprawiony: środa, 17 sierpnia 2016 06:45
 

GUS - WZROST PRZEWOZÓW W TRANSPORCIE ŚRÓDLĄDOWYM

Email Drukuj PDF

barkastrategia1barka na kanale gliwickimbarkainfo.elblag.pl-26207-twarza-ku-rzekom-zegluga-ad

Transport śródlądowy jest w Polsce coraz popularniejszym środkiem transportu towarów - w 2015 r. żeglugą śródlądową przetransportowano 11,9 mln ton ładunków, o 56 proc. więcej rdr.
Z danych GUS wynika, że w zeszłym roku żeglugą śródlądową wykonano 2.186,8 mln t-km pracy przewozowej, o 181 proc. więcej niż w 2014 r. "Największy wzrost przetransportowanych ton ładunków (o 146,0 proc.), przy jednoczesnym zwiększeniu wielkości pracy przewozowej (o 298,6 proc.) nastąpił w I kwartale" - podał GUS.
W strukturze przewozów ładunków żeglugą śródlądową według głównych grup towarowych w 2015 r. liderem jest grupa produktów rolnictwa, łowiectwa, leśnictwa, rybactwa i rybołówstwa (43 proc. udziału).
Na drugim miejscu są rudy metali i pozostałe produkty górnictwa i kopalnictwa (32 proc.), a na kolejnym węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny (9,1 proc.).
59 proc. przewozów stanowią przewozy między portami zagranicznymi, 32 proc. przewozy krajowe, 8 proc. eksport, zaś 0,7 proc. import.

Źródło:Onet.biznes

Poprawiony: wtorek, 16 sierpnia 2016 18:44
 

BITWA WARSZAWSKA 1920 R.

Email Drukuj PDF

bitwa-warszawska-cud-nad-wisla-1920-300x124-bitwa warszawskaeaa1fd63-28f4-4f86-b624-8f58f2652e17

Jutro kolejna rocznica Bitwy Warszawskiej. Jak co roku padnie wiele nazwisk wybitnych dowódców, nazw formacji i jak co roku nikt nie wspomni marynarzy. Tak jakby ich tam nie było.
Dlatego warto przytoczyć artykuł Pana Józefa Wąsiewskiego zamieszczony na portalu : smw.ocalicodzapomnienia.eu.

MARYNARZE W BITWIE WARSZAWSKIEJ 1920

Marynarka wojenna brała udział w bitwie warszawskiej. Walczyły trzy bataliony pułku morskiego, Flotylla Wiślana, Komenda Portu Wojennego w Modlinie. Łącznie na froncie znalazło się ponad 1400 marynarzy, uzbrojonych w omawianym okresie w 64 ckm oraz 11 dział o kalibrze od 37 do80mm.
Pułk morski pod dowództwem kpt. mar. Konstantego Jacynicza przybył 3 sierpnia do Ostrołęki, wchodząc w skład grupy operacyjnej gen. por. Jana Wroczyńskiego, podlegającej dowództwu Frontu Północno-Wschodniego którym od trzech dni dowodził gen. Józef Haller. Następnego dnia dowodzenie Grupą Operacyjną objął gen. por. Bolesław Roja, dca pomorskiej Grupy Operacyjnej, przybyłej dla wzmocnienia ugrupowania. W przybyłej GO był 1. batalion morski. Tego dnia (3.08.)wróg zaczął natarcie przeciwko obrońcom Ostrołęki. Wroczyński rozkazał dcy pułku morskiego bronić się na odcinku Nowa Wieś - Susk do linii kolejowej Rzekuń - Śniadowo. Jest to obszar na wschód od miasta. Batalion stoczył pierwszą walkę i zajął po kilkugodzinnej walce z przeważającymi siłami wroga Susk oraz Nową Wieś. Miejscowości kilkakrotnie przechodziły z rąk do rąk.
Pułk oraz zwłaszcza 1 batalion morski stoczył najcięższe boje następnego dnia (04.08). Raz jeszcze musieli oddać obie miejscowości, silnie atakowani przez bolszewików. Wkrótce Jacynicz dowodząc osobiście batalionem odbił utracone pozycje i odepchnął wroga na wschód aż do wsi Zabiele. Roja, obserwując walkę pod Zabielem, nakazał zdobycie tej wsi. W silnym ogniu artyleryjskim, batalion z dowodzącym nim Jacyniczem brawurowo i błyskawicznie zdobył wioskę. Uciekającego wroga ścigali ułani 2.puł, współdziałający z marynarzami. Z obu odsłoniętych skrzydeł na marynarzy uderzyli Kozacy i zdołali odciąć pluton z 2. Kompanii. Walka była krwawa.Marynarze ponieśli ciężkie straty.
Jacynicz dostał się do niewoli. Reszta batalionu wraz z żołnierzami 205 pp zdecydowanie i ciężko walczyła w Teodorowie a potem goniła wroga na północny-wschód do Starych Przytuł.

Poprawiony: niedziela, 14 sierpnia 2016 12:55 Więcej…
 

BITWA MORSKA Z LASERAMI W TLE

Email Drukuj PDF

bitwamorska 595 314

Najpierw rekonstruktorzy przygotowywali się do bitwy i zbroili Twierdzę Wisłoujście. Teraz, nadszedł czas na poważne działania: odpalenie broni i użycie okrętów. Wszystko po to, by nie dopuścić do zdobycia Gdańska, a widzom pozwolić na obejrzenie niezwykłego widowiska i przeniesienie się do XVII wieku. W sobotę, 13 sierpnia, czeka na widzów Bitwa Morska z prawdziwymi galeonami oraz laserami i wideomappingiem w tle.
Twierdza Wisłoujście się zbroi. W ubiegłym tygodniu, 6 sierpnia, na terenie twierdzy odbyły się ćwiczenia oddziałów piechoty i artylerii. Były wystawione stragany, przy których można było potargować się z rzemieślnikami. Zwiedzający mieli okazję zajrzeć do kwatery dowódcy twierdzy i przymierzyć dawne elementy wyposażenia żołnierzy. W trakcie imprezy przewodnicy Twierdzy Wisłoujście wprowadzali gości w wydarzenia, które miały tu miejsce w pierwszej połowie XVII wieku. W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 rekonstruktorów.
Po tygodniowych przygotowaniach przyszedł czas na użycie potężnych dział! Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przygotowało kolejne wydarzenie związane z dziejami tej charakterystycznej budowli obronnej.
W sobotę, 13 sierpnia, odbędzie się kolejna odsłona "Bitwy Morskiej - Tajemnice Twierdzy Wisłoujście". W jej trakcie widzowie zobaczą m.in. "Czarną Perłę", która odegra rolę galeonu "Żółty Lew". Widowisko zostanie przedstawione w odmiennej formule od poprzednich - w trakcie bitwy morskiej zostaną wykorzystane lasery, pirotechnika i wideomapping 3D.

Poprawiony: piątek, 12 sierpnia 2016 16:42 Więcej…
 

GIGANTYCZNY TANKOWIEC PŁYNIE DO GDAŃSKA

Email Drukuj PDF

atlantas fot capitalship 595 314

Ma 333 metry długości, 60 i pół metra szerokości i 66 metrów wysokości. Ogromny tankowiec Atlantas z 2 milionami baryłek irańskiej ropy płynie do Gdańska. Odbiorcą jest Grupa LOTOS.
Jednostka zawinie do Naftoportu w niedzielę lub poniedziałek. Będzie można ją oglądać z lądu. To logistycznie bardzo duże wyzwanie. Operacja potrwa kilka godzin - mówi Radiu Gdańsk prezes Naftoportu Dariusz Kobierecki.
- To jest operacja dość precyzyjna ze względu na ogromną masę statku. Holowniki muszą bardzo precyzyjnie ustawić statek dziobem do wyjścia - wyjaśnia prezes. - Mamy tutaj taki system, który dokładnie monitoruje podchodzenie statku do nabrzeża. To jest system laserowy z dalmierzami. Ta prędkość przed dobiciem statku do dalb wynosi maksymalnie od 12 do 18 centymetrów na sekundę. To jest bardzo precyzyjna operacja po to, żeby uniknąć udaru tak ogromnej masy od urządzenia odbojowe - dodaje Dariusz Kobierecki.
Z uwagi na głębokość Cieśnin Duńskich, które ograniczają zanurzenie tankowców do 15 metrów, Atlantas przed wejściem na Bałtyk przeładuje jedną trzecią ropy na inny tankowiec.
Będzie to testowa dostawa ropy irańskiej dla LOTOSU. Spółka poszukuje surowca na innych rynkach niż rosyjski. Już w pierwszym kwartale tego roku przerobiono w Gdańsku ponad 25 procent ropy od innych dostawców.
Źródło:RADIO GDAŃSK

Poprawiony: środa, 10 sierpnia 2016 13:07
 

GŁUPOTA, KTÓRA MOGŁA SIĘ SKOŃCZYĆ TRAGEDIĄ

Email Drukuj PDF

sg14 595 314-SG-214

SG-214 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej interweniowała w sobotę w świnoujskim porcie po tym, jak służba kontroli ruchu statków zaalarmowała o stwarzającym zagrożenie dla żeglugi pontonie, płynącym mimo zmroku bez oświetlenia na torze podejściowym.
O zdarzeniu służby powiadomił kapitan promu, który zauważył płynący w ciemnościach obiekt. Załoga SG214 zawróciła ponton do Basenu Północnego i tam go skontrolowała. Jednostka nie miała żadnego oświetlenia, nie otrzymała również zgody kapitana portu na żeglugę w porcie bez własnego napędu, stwarzając realne niebezpieczeństwo dla ruchu jednostek w porcie.
Komendant PDSG wystąpi z wnioskiem do dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie o wszczęcie postępowania administracyjnego wobec 31-latka kierującego pontonem.
Źródło: iswinoujscie.pl
Foto: Antoni Ciepja

Poprawiony: wtorek, 09 sierpnia 2016 06:51
 

PAMIĘCI JOSEPHA CONRADA

Email Drukuj PDF

j conrad pomnik betlejewska

- Honorowanie pamięci pisarza Josepha Conrada, jest gdyńską tradycją, którą będziemy podtrzymywać - powiedziała wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, podczas składania kwiatów pod pomnikiem twórcy. 3 sierpnia 2016 r. obchodzimy 92. rocznicę śmierci polsko-brytyjskiego pisarza marynisty.
Joseph Conrad, a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie. W wieku siedemnastu lat wylądował we francuskiej marynarce, jako rosyjski poddany i syn skazańców (jego rodzice działali przeciwko caratowi). W 1878 roku, odmówiono mu przedłużenia paszportu, więc przeniósł się do Anglii, której marynarka potrzebowała załogi. To tam zmienił nazwisko na Joseph Conrad. Jednym z powodów był fakt, że jego polską wersję pisano na wiele różnych i zarazem niepoprawnych sposobów. Zresztą wymowa przez Anglików "Korzeniowski", też do najłatwiejszych nie należy. Przez kilkanaście lat pływał po całym świecie. Jego pierwsza powieść ujrzała światło dzienne w 1895 roku i było to "Szaleństwo Almayera". Później pojawiły się równie ważne i znane: "Tajfun", "Lord Jim", "Jądro Ciemności" i "Nostromo", czyli kanony zarówno polskiej, jak i brytyjskiej literatury.
Pamięć pisarza uhonorowano w Gdyni pomnikiem, który mieści się na molo Południowym. Przedstawia Conrada wpisanego w żagiel, nad którego cokołem znajdują się tytuły niektórych powieści autora wraz z jego autografem. Twórcami popiersia są Zdzisław Koseda i Wawrzyniec Samp. Co roku, śmierć autora jest honorowana przez władze Gdyni, Polskie Towarzystwo Nautologiczne i prof. Daniela Dudę, Urząd Morski i Marynarkę Wojenną.
Gdynia.pl
Fot.: Barbara Betlejewska

Poprawiony: poniedziałek, 08 sierpnia 2016 13:07
 

III RYBNY PIKNIK KULINARNY MGMiŻŚ

Email Drukuj PDF

 

piknikulinarny2 m-pinikkulinarny m

W najbliższą sobotę (6 sierpnia) zapraszamy przed siedzibę ministerstwa (od strony Al. Jerozolimskich) na III rybny piknik kulinarny. Wydarzenie pod hasłem "Zdrowe polskie ryby" rozpocznie się o godz. 12.00 i zakończy o godz. 17.00. Wstęp jest wolny.
Głównym punktem pikniku będą pokazy kulinarne Tomasza Królikowskiego! To ceniony szef kuchni i doradca kulinarny, specjalizujący się w organizacji warsztatów kulinarnych, który znany jest m.in. z występów w programie "Pytanie na śniadanie". Mistrz kuchni zaprezentuje zdrowe, pyszne, niebanalne dania rybne, przygotowane dla uczestników w myśl głównej idei jego kuchni "wiem, co jem".

Poprawiony: piątek, 05 sierpnia 2016 16:07 Więcej…
 

PROF. M. M. DROZDOWSKI LAUREATEM NAGRODY M. ST. WARSZAWY

Email Drukuj PDF

52860

Z okazji Dnia Pamięci Warszawy w dniu 31 lipca 2016 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się XXXII Sesja Rady Miasta st. Warszawy podczas której wręczano naszemu koledze prof. Marianowi M. Drozdowskiemu Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy.
Prof. Marian M. Drozdowski jest Honorowym Członkiem Ligi Morskiej i Rzecznej w Klubie "Bractwo Wiślane". Należy do grona wybitnych polskich historyków, związany z Warszawą od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Należy również do grona wybitnych varsavianistów.
W 1972 roku otrzymał stopień profesora nadzwyczajnego po opublikowaniu serii studiów o dziejach Warszawy. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1989 roku po ogłoszeniu opracowania "Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim 1944 r." oraz "Exodusu Warszawy. Losu ludności i miasta po Powstaniu".
Od 1956 roku jest Członkiem Towarzystwa Miłośników Historii.

Poprawiony: czwartek, 04 sierpnia 2016 16:52 Więcej…
 

SZLAK BATOREGO - REJS KAJAKIEM

Email Drukuj PDF

NASZ DZIELNY ŻEGLARZ DOTARŁ DO KŁAJPEDY.

klajpeda1d 161klajpedaydxj0316