"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okMONIKA NIEMIEC-BUTRYN: - TRANSPORT RZECZNY JEST EFEKTYWNY I EKOLOGICZNY

Email Drukuj PDF

manikacspi8914

Rzeki trzeba zagospodarowywać. Mądrze i w zgodzie z przyrodą - mówi dyrektor Departamentu Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
- Dlaczego dla portów morskich ważna jest żegluga śródlądowa?
Monika Niemiec-Butryn: Weźmy przykład z Gdańska: już teraz obsługa ładunków w porcie Gdańsk wymaga, aby średnio co minutę wjeżdżał lub wyjeżdżał załadowany samochód ciężarowy, a co trzy minuty - pociąg. Obciąża to znacznie sieć drogową i kolejową, a z czasem doprowadzi do ich blokady. Dlatego droga wodna jest konieczna w szczególności dla portów morskich. Zaletą żeglugi śródlądowej jest jej dużo większa zdolność przewozowa. Jedna barka może zastąpić do 60 samochodów ciężarowych lub zabrać tyle towarów, ile jeden pociąg..

WIĘCEJ TU:http://www.rp.pl/Transport/309039927-Monika-Niemiec-Butryn-Transport-rzeczny-jest-efektywny-i-ekologiczny.html#ap-1

Poprawiony: sobota, 09 września 2017 13:47
 

KANAŁ WISŁA - SAN - DNIESTR

Email Drukuj PDF

kanabratyslawa-dunaj

Gdyby nie wybuch wojny, dziś moglibyśmy dopłynąć statkiem z Krakowa do Lwowa i przez Mołdawię na Morze Czarne. Projekt polsko-rumuńskiego kanału wraz z ogromnym centrum logistycznym pod Lwowem został zatwierdzony w 1938 roku, a jego orędownikiem był m. in. Eugeniusz Kwiatkowski. Dziś po tym projekcie pozostała pokaźna dokumentacja techniczna, którą warto wykorzystać w obecnej rzeczywistości.

Historia projektu Wisła - San - Dniestr jest bardzo długa, gdyż sięga czasów austriackich. Rząd Austro-Węgier w ostatnich dziesięcioleciach istnienia tego kraju przykładał dużą wagę do rozwoju dróg wodnych. Niestety wiele projektów, które około roku 1910 znajdowało się w zaawansowanej fazie przygotowawczej, nie doczekało się realizacji wskutek wybuchu I wojny światowej. Do tych projektów nie powrócono od razu po 1918 roku, gdyż wyniszczona wojną Europa Środkowa nie miała środków na tak poważne inwestycje, a poza tym pojawiły się granice państwowe w miejscu, gdzie ich przed wojną nie było. Do projektów tych powracano w drugiej połowie lat 30-tych, ale historia się powtórzyła - tym razem wybuchła II wojna światowa.

Więcej tu:http://porteuropa.eu/kanal-wisla-san-dniestr/

Poprawiony: sobota, 09 września 2017 10:22
 

ŚWIĘTO WISŁY

Email Drukuj PDF

plakat

9 września mieszkańcy Warszawy już po raz dziesiąty zgromadzą się nad Wisłą, aby wspólnie celebrować święto królowej polskich rzek. Wydarzenie ma na celu prezentację i promocję żeglugi oraz zachęcenie mieszkańców Warszawy i turystów do spędzania czasu nad rzeką i na rzece.
Tego dnia wszystkie oczy zwrócone będą na Wisłę. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich wodniaków do aktywnego udziału w najbardziej wyczekiwanym wiślanym wydarzeniu. Miłośników kajaków zachęcamy do przyłączenia się do Wioślanej Masy Krytycznej. Warszawski Akademicki Klub Kajakowy "Habazie" ma do dyspozycji 200 kajaków! Oczywiście można pojawić się z własnym sprzętem: kajakiem, kanadyjką, hamburką, lejtakiem czy pontonem. Zapisy: www.akcjalato.pl/splywy/wioslana-masa-krytyczna.html
Najważniejszym punktem wydarzenia będzie rozświetlona wieczorna parada na Wiśle, do udziału w której zapraszamy armatorów jednostek motorowodnych z całego regionu. To wyjątkowa okazja do wspólnego spotkania miłośników rzeki! Wszystkie zgłoszone łódki zaprezentują się mieszkańcom miasta i turystom płynąc w szyku wzdłuż Bulwarów Wiślanych - miejscem zbiórki o godzinie 17:00 będzie bulwar Jana Karskiego. Parada wystartuje o 19:20 i popłynie w stronę Portu Czerniakowskiego. Wodniaków stacjonujących nad Zalewem Zegrzyńskim lub na Kanale Żerańskim zapraszamy do wykorzystania śluzy na Żeraniu i przypłynięcia na Święto Wisły!
Poprawiony: poniedziałek, 04 września 2017 17:52 Więcej…
 

MIĘDZYNARODOWE TARGI MORSKIE - BALTEXPO 2017

Email Drukuj PDF

Za tydzień w Gdańsku rozpoczynają się jedne z najważniejszych targów branży morskiej w Polsce - 19. Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2017. W tym roku w targach weźmie udział także Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Organizatorem targów jest Zarząd Targów Warszawskich SA.

targi1200x628be17-768x402

Trochę historii
Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO organizowane są co dwa lata nieprzerwanie od 1982 roku. Tematem targów są głównie obszary związane z przemysłem okrętowym, przemysłem morskim, infrastrukturą portów, żeglugą morską i przybrzeżną, bezpieczeństwem i ochroną portów, edukacją, ochroną środowiska.
W tym roku na targach zaprezentuje się ponad 250 firm branży morskiej z kraju i zagranicy.
Nasze stoisko
Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia stoiska Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Będzie to znakomita okazja do zapoznania się z naszą działalnością, zadaniami jakie realizujemy i planami na przyszłość. Na stoisku wszelkich informacji udzielą pracownicy departamentów: gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej, edukacji morskiej. Znajdą nas Państwo na stoisku nr 3.02 - obok wejścia głównego.
Bezpieczeństwo
W tym roku szczególny nacisk został położony na bezpieczeństwo i ochronę portów i żeglugi. To także temat jednej z sesji Konferencji Baltexpo.
Sesja pn. "Aktualne wyzwania i rozwiązania na rzecz bezpieczeństwa portów i nadmorskiej infrastruktury krytycznej" odbędzie się 13 września. Poprowadzi ją prof. Piotr Mickiewicz z Akademii Marynarki Wojennej.
Podczas debaty zostaną poruszone tematy związane m.in. z ewolucją zagrożeń, możliwymi formami reagowania- specyfiką rozwiązań lokalnych, oczekiwań i potrzebach sprzętowych oraz ocenie ryzyka i możliwości wdrażania rozwiązań systemowych.
Gdzie i kiedy?
XIX Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO odbywają się w dn. 11-13 września 2017r. w Gdańsku, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO, przy ul. Żaglowej 11 - dokładna lokalizacja jest podana tutaj.
Udział w BALTEXPO w charakterze zwiedzającego jest bezpłatny pod warunkiem wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem serwisu Evenea: https://baltexpo2017.evenea.pl.
Więcej informacji na temat targów znajduje się na stronie: http://www.baltexpo.ztw.pl/
MGMiŻŚ
Poprawiony: poniedziałek, 04 września 2017 15:56
 

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

Polski aktor zmarł w zapomnieniu. Zasłynął szczególnie jednym filmem

aktortsyktkqturbxy9iytq5zgq2ywy5mji3zji5mtewnmrizje0ymzlmwe5yy5qcgvnkpuczqpaamldlqiazqpawsm

Ryszard Faron (+65 l.) był aktorem znanym przede wszystkim z filmu "Przepraszam, czy tu biją?" w reżyserii Marka Piwowskiego. Grał w nim postać "studenta", który podczas przesłuchania przez kpt. Mildego (Jerzy Kulej), wypowiada słowa będące tytułem filmu. Faron zmarł niespodziewanie na początku sierpnia w Brodnicy. Niestety, w zupełnym zapomnieniu.

Ryszard Faron nie był tylko aktorem. W 1971 roku ukończył Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu i był marynarzem. Absolwentami tej szkoły średniej byli także inni aktorzy - Marian Czerski, Aleksander Maciejewski i Kazimierz Wysota.
Aktor zmarł 4 sierpnia i został pochowany na cmentarzu komunalnym w Brodnicy. Niestety, o jego śmierci nie poinformowały żadne portale filmowe.

Poprawiony: niedziela, 03 września 2017 16:59
 

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI ŁODZI TRADYCYJNYCH

Email Drukuj PDF

lodziez19020094iertradycyjne-lodzie-wislane

1 września 2017
Jerzy Materna, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej spotkał się z właścicielami tzw. "łodzi trakcyjnych" pływających po rzece Wiśle. W spotkaniu oprócz armatorów i przedstawicieli ministerstwa uczestniczył również poseł na sejm RP Paweł Lisiecki.

Podczas spotkania omówiono bieżące problemy dot. uprawiania żeglugi po Wiśle oraz przyszłej współpracy na rzecz rozwoju tej coraz bardziej popularnej formy turystyki wodnej. Poruszono m.in. kwestie zdobywania uprawnień zawodowych upoważniających do prowadzenia łodzi, a także potrzeby wypracowania warunków uruchomienia żeglugi w porze nocnej na warszawskim odcinku Wisły.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Poprawiony: niedziela, 03 września 2017 15:47
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA - WODA W INŻYNIERII ŚRODOWISKA

Email Drukuj PDF

ksia1

ksia

 

1 WRZEŚNIA 1939 R - PAMIĘTAMY

Email Drukuj PDF

-1 września 1939 o 4:34, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weiss, uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji, co spowodowało iż łączna długość frontu wyniosła ok. 1600 km stawiając Polskę w niekorzystnym położeniu strategicznym. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki wydał odezwę, w której po oświadczeniu o niesprowokowanej agresji Niemiec przeciwko Polsce wezwał naród do obrony wolności i niepodległości kraju.

CZEŚĆ I CHWAŁA OBROŃCOM OJCZYZNY.

1wimages-1wthumb

 

NSZZ SOLIDARNOŚĆ

Email Drukuj PDF

solid

 

ZARZĄDZENIE NR 24 M G M i Ż Ś

Email Drukuj PDF

mmmmmmmmmmm