"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okKOLEJNA TABLICA W ALEI ŻEGLARSTWA POLSKIEGO W GDYNI

Email Drukuj PDF

otago

Tablica jest wspólną inicjatywą Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni.
Od 2012 roku uhonorowano w niej Władysława Wagnera, Leonida Teligę, Teresę Remiszewską, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego i Witolda Bublewskiego.
Kolejny żeglarz zostanie upamiętniony w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni 14 maja o godz. 16, odsłonięciem tablicy Kapitana Zdzisława Pieńkawy - jednego z najsłynniejszych gdańskich żeglarzy, który w latach 1973-1974 na jachcie Otago wziął udział w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread Round the World Race.
Choć Zdzisław Pieńkawa urodził się w Otwocku i tam dorastał, od 1946 roku aż do śmierci najmocniej związany był z Gdańskiem. Należał do Morskiej Chorągwi Harcerskiej i Akademickiego Związku Morskiego, gdzie szybko zdobył patent sternika morskiego, został także instruktorem i organizatorem obozów żeglarskich.
Fascynacja morzem i żeglarstwem miała wpływ na wybór drogi zawodowej - Zdzisław Pieńkawa zdobył tytuł magistra inżyniera budowy okrętów na Politechnice Gdańskiej i znalazł pracę w Stoczni Gdańskiej. Wszedł tam do zespołu budującego jachty typu J-140: Juranda, Śmiałego, Daru Opola,Josepha Conrada oraz Otago. Na tym ostatnim, przeznaczonym dla Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, sam pływał, po wstąpieniu do klubu w 1960 roku.

Poprawiony: wtorek, 10 maja 2016 16:06 Więcej…
 

NOWY MOST NA WIŚLE

Email Drukuj PDF

mostsam 1197

Budowa Wschodniej Obwodnicy Krakowa idzie pełną parą. Jej najbardziej efektownym fragmentem będzie most na Wiśle, który już w tym momencie góruje nad całą okolicą.
Charakterystyczne pylony zaczęły wyrastać ponad brzegi Wisły już w ubiegłym roku. Most, a właściwie dwa równoległe do siebie dwie przeprawy, będzie oddany do użytku w lipcu przyszłego roku.
Obecnie swoją docelową wysokość uzyskał jeden z pylonów. Pomiędzy pylonami zawisną przęsła mostów, które zawisną na linach. Długość mostów wyniesie około 700 metrów. Pylony sięgną 63 metrów wysokości.
strefabiznesu

Poprawiony: wtorek, 10 maja 2016 15:26
 

CZTERY DEKADY SŁUŻBY ORP HYDROGRAF

Email Drukuj PDF

orp hydrograf

375 tysięcy przebytych mil morskich, 7 lat i 245 dni w morzu to efekt czterech dekad służby ORPHydrograf pod biało-czerwoną banderą. Z tej okazji w piątek, 6 maja odbyła się uroczysta ceremonia podniesienia bandery i wielkiej gali banderowej.
ORP Hydrograf to jeden z dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego służących w Marynarce Wojennej.
Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery jest szczególnym świętem obchodzonym przez całą załogę. Z tej okazji marynarze okrętu rozpoznania radioelektronicznego ORP Hydrograf spotkali się dzisiaj podczas uroczystej zbiórki. W święcie okrętu uczestniczyli byli dowódcy okrętu, członkowie załogi jubilata oraz zaproszeni goście.
ORP Hydrograf wchodzi w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. To okręt rozpoznania radioelektronicznego, którego mottem jest Arrectis Auribus, czyli "Z nastawionymi czujnie uszami, z całą uwagą". Budowę okrętu rozpoczęto położeniem stępki dnia 6 lutego 1975 roku w Stoczni Północnej w Gdańsku w oparciu o istniejący projekt 863. Kadłub okrętu został zwodowany 20 września 1975 roku, a aktu chrztu dokonała Eleonora Litwin, żona polskiego malarza-marynisty, ówczesnego kierownika Pracowni Malarskiej Marynarki Wojennej. 8 maja 1976 roku kmdr por. Marian Kazubek po raz pierwszy podniósł banderę wojenną na ORP Hydrograf.
Odznakę pamiątkową ORP Hydrograf stanowi sylwetka nietoperza z rozpostartymi skrzydłami na tradycyjnym symbolu Marynarki Wojennej - złotej kotwicy. Pomysłodawcą odznaki był w 1986 roku dowódca okrętu kmdr ppor. Maciej Janiak. Odznaka okrętowa ORP Hydrograf była pierwszą odznaką okrętową w Marynarce Wojennej RP.
rel (3.FO)

Poprawiony: poniedziałek, 09 maja 2016 17:04
 

PÓŁ KILOMETRA NIELEGALNYCH SIECI - POLE DO DZIAŁANIA DLA EKOLOGÓW

Email Drukuj PDF

siec rybacka mosg

Przeszło pół kilometra nieoznakowanych sieci wydobyli w piątek z Zalewu Wiślanego funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krynicy Morskiej.
Strażnicy graniczni pełniący służbę na SG-038 patrolowali w nocy strefę brzegową zalewu od Krynicy Morskiej do Przebrna. To właśnie na tym odcinku ujawnili 14 nielegalnych zestawów sieci , a 4 kolejne wydobyli w Kątach Rybackich. Całość ma 530 metrów, a jej wartość oszacowana została na 1800 zł. Sieci zostały zabezpieczone w Placówce SG w Krynicy Morskiej, skąd zostaną przekazane administracji morskiej.
rel (Morski Oddział Straży Granicznej)

Poprawiony: poniedziałek, 09 maja 2016 07:10
 

FLIS FESTIWAL 2016

Email Drukuj PDF

gass20160507 135912-gass20160507 125918

gass20160507 132252-gass20160507 130217

gass20160507 140409-gass20160507 140514

Poprawiony: niedziela, 08 maja 2016 11:20 Więcej…
 

MOJA MAJÓWKA W HELU Z REFLEKSJĄ O WYSZKOLENIU STERNIKÓW

Email Drukuj PDF

alfa20160503 113309alfa20160503 113333alfa20160503 194239

alfa20160503 180334

Pływam czasami z nurkami dla tej bazy i obserwuję niepokojące zachowania innych sterników.

Przypominam, że jednostka obsługująca nurków ma podniesioną flagę ALFA
 alfanef13flag medalfa1 flaga alfa"Mam nurka pod wodą; trzymajcie się z dala i idźcie powoli"

alfa20140620-img 0788

alfa150px-nurekInne dodatkowe obok flagi ALFA oznaczenia takich jednostek. Flaga DIVER.

Niebywałe zainteresowanie wzbudza pojawiająca się nagle na wodzie BOJA DEKOMPRESACYJNA:

alfadalfaxdeep-bojka-90-6

Szanowni sternicy, na drugim końcu tego "sznurka" pod wodą jest człowiek, który może się w każdej chwili wynurzyć. Trzymajcie się z dala /szczególny ukłon w stronę skuterów wodnych/. Zdarzało mi się zamiast dbać o nurków, których miałem pod wodą zajmować się odganianiem natrętów.

alfanurek sygnalizujcy swoja pozycj na wodzie

Pozwolę sobie na odrobinę złośliwości i spytam, czy ci sternicy kończyli takie kursy?

alfakursbeztytuualfabeztytuu

Na koniec przypominam, że na wodzie tak jak na drodze obowiązują przepisy, których należy bezwzględnie przestrzegać, aby wypoczynek był miły i przyjemny a wszyscy powrócili do domów zdrowi i cali.
Tego życzę Wam i sobie.

Z.S.

Poprawiony: piątek, 06 maja 2016 17:04
 

DAR MŁODZIEŻY NA URODZINACH HAMBURGA

Email Drukuj PDF

dar mlodziezy portalmorski

Dar Młodzieży, w dniach od 5 do 8 maja, uczestniczyć będzie w święcie 827. "urodzin" portu w Hamburgu.
Dar Młodzieży tradycyjnie uczestniczyć będzie w wielkim morskim festiwalu organizowanym z okazji kolejnych rocznic powstania portu w Hamburgu - za datę początkową uznawane jest wydanie 7 maja 1189 roku przez cesarza Ferdynanda Barbarossę, karty handlowej, przyznającej zwolnienie od ceł dla statków płynących Łabą z Hamburga na Morze Północne.
Praktyki morskie odbywają na statku uczniowie średnich szkół morskich. Kolejnym portem, do którego żaglowiec zawinie 16 maja, będzie Gdynia.
Udział Daru Młodzieży w hamburskim święcie jest doskonałą promocją żaglowca, polskiej bandery i Akademii Morskiej w Gdyni.
rel (Akademia Morska w Gdyni)

Poprawiony: czwartek, 05 maja 2016 08:56
 

2 MAJA ŚWIĘTO FLAGI

Email Drukuj PDF

flaga-polski

bandera-wojenna-polskiBANDERA MARYNARKI WOJENNEJ

flaga-polski-z-herbemBANDERA MARYNARKI HANDLOWEJ.

Poprawiony: niedziela, 01 maja 2016 14:11
 

OTWARCIE SEZONU - MAZURY

Email Drukuj PDF

otwarcie sezonu

Poprawiony: piątek, 29 kwietnia 2016 18:37
 

NOCNA AKCJA RATOWNICZA NA BAŁTYKU

Email Drukuj PDF

sar akcja 595 314

O 4.30 zakończyła się trwająca niewiele pond godzinę akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej Mi-14PŁ/R. Jego załoga udzieliła pomocy obywatelowi Niemiec, który podczas rejsu kutrem rybackim doznał urazu głowy.
Dzisiaj w nocy załoga śmigłowca ratowniczego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej została zaalarmowana, że na pokładzie kutra Kolias znajduje się mężczyzna, który doznał urazu głowy i konieczny jest jego transport na ląd. O godzinie 3.14 z lotniska w Darłowie wystartował Mi-14PŁ/R dowodzony przez kpt. pil. Stanisława Gacka. Po 26 minutach lotu maszyna znajdowała się już w rejonie akcji a gdzie jej załoga przystąpiła do operacji podjęcia poszkodowanego z kutra. Po wykonaniu manewru zawisu na pokład opuszczony został ratownik chor. Paweł Szymański, który przygotował poszkodowanego obywatela Niemiec do podjęcia za pomocą tzw. trójkąta ratowniczego. O godzinie 4.05 poszkodowany był już pod opieką załogi śmigłowca lecącego w kierunku lądu. Po kolejnych 25 minutach Mi-14PŁ/R wylądował na lotnisku w Darłowie gdzie mężczyznę, przytomnego i w stanie stabilnym, przekazano obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.
To już druga w tym tygodniu akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W ubiegły poniedziałek, 25 kwietnia, załoga Anakondy ewakuowała na ląd pracownika platformy wydobywczej na Bałtyku. Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców Marynarki Wojennej uczestniczyły w 589 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 312 osobom.
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej to jedyna w kraju formacja lotnicza utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego utrzymywany jest obecnie na lotnisku w Darłowie. Pełnią go naprzemiennie załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R. System SAR (ang. Search and Rescue) wspierany jest również przez załogę samolotu patrolowego Bryza dyżurującą na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.
Śmigłowiec Mi-14PŁ/R to maszyna przeznaczona do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Podnoszenie rozbitków na jego pokład może się odbywać za pomocą pętli, trójkąta ratowniczego, kosza lub noszy. PŁ/R może przetransportować aż 19 osób, a na noszach, w pozycji leżącej 9. Na wyposażeniu Darłowskiej Grupy Lotniczej znajdują się dwie tego typu maszyny. Ze względu na kończący się resurs w 2018 roku planowane jest ich wycofanie z eksploatacji.
rel (Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej)

Poprawiony: piątek, 29 kwietnia 2016 18:21