"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okPIERWSZY REJS ORP LUBLIN POD DOWÓDZTWEM KPT. KATARZYNY MAZUREK JUŻ W STYCZNIU

Email Drukuj PDF

lublinuroczysto na orp lublin foto marcin purman 10 595 314

Jak informują ogólnopolskie media, pierwszy rejs ORP Lublin pod dowództwem kpt. Katarzyny Mazurek zaplanowano na 12 stycznia. Kapitan marynarki Katarzyna Mazurek jest pierwszą kobietą w historii wojskowości polskiej, która objęła dowodzenie okrętem Marynarki Wojennej.
W jednodniowym rejsie po Zatoce Pomorskiej uczestniczyć będzie pięćdziesięcioosobowa załoga okrętu.
Uroczystość objęcia obowiązków dowódcy okrętu ORP Lublin miała miejsce 30 listopada br. w świnoujskim Porcie Wojennym.
ORP Lublin, wspólnie z bliźniaczymi okrętami noszącymi imiona polskich miast Torunia, Gniezna, Krakowa i Poznania, wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, należącego do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadm. Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe okręty projektu 767 (typu Lublin) został zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Jest okrętem przeznaczonym do załadunku z nieuzbrojonego brzegu, transportu morzem oraz wyładowania w warunkach bojowych na nieuzbrojonym brzegu - pływającej i niepływającej techniki wojskowej i żołnierzy desantu morskiego. Może również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych.
AL, rel (8. FOW)
Fot.: Marcin Purman

Poprawiony: czwartek, 29 grudnia 2016 16:39
 

WAŻNA MISJA ORP XAWERY CZERNICKI

Email Drukuj PDF

czernicki fot m purman

Żołnierze polskiej marynarki wojennej niedługo po nowym roku wypłyną na pokładzie okrętu ORP Xawery Czernicki w kierunku Morza Śródziemnego - czytamy na stronie Radia Gdańsk. Będą tam dowodzić zespołem okrętów NATO (SNMG 2), którego celem jest niszczenie min podwodnych.
Jak informuje Radio Gdańsk, większość min stanowiących zagrożenie na morskich szlakach handlowych żołnierze będą neutralizować po znalezieniu, ale nie zawsze jest to możliwe. Czasami nie można tego zrobić ze względu na bliskość portów, albo przewodów i światłowodów biegnących dnem morza.
- W takich sytuacjach miny się oznacza, aby jednostki przepływające w pobliżu miały świadomość, że dane miejsce trzeba omijać - wyjaśnia kmdr ppor. Piotr Adamczak na łamach Radia Gdańsk.
ORP Xawery Czernicki wyruszy z Polski w pierwszym tygodniu nowego roku. Działania na Morzu Śródziemnym potrwają pół roku.
Radio Gdańsk, AL

Poprawiony: poniedziałek, 26 grudnia 2016 18:41
 

ŻEGLARSKA KOLĘDA

Email Drukuj PDF

636lhwmmd9-greece-thessaloniki

Świat cały usnął pod śniegu żaglem
I w oczy wiatrem nam wieje
Na marzeń korabiu przypłynie dziś nagle
Żeglarska gwiazda z Betlejem

ref.Trwaj więc kolędo trwaj
Nie odpłyń za szybko swym statkiem
Graj nam kolędo graj
Daj złamać się z sobą opłatkiem

Spłyń cicho kolędo na łodzie uśpione
Na smukłość zamkniętą w topoli
Na ręce w przyjaznym uścisku splecione
I na to co czasem nas boli

ref.

Daj swoją melodia nam ukojenie
Daj myślom do nieba aż wzlatać
I daj jak najczęściej przyjazne spojrzenie
I daj nam dotrwać do lata.

ref.
ZEJMAN&GARKUMPEL
Słowa i muzyka: MIREK KOWALEWSKI choinka-3

Poprawiony: piątek, 23 grudnia 2016 11:22
 

EKOLOGICZNA MOTŁAWA 2

Email Drukuj PDF

wizualizacja politechnika gdaska 1wizualizacja politechnika gdaska 4wizualizacja politechnika gdaska 5

Liczący niemal 30 lat prom Motława zostanie w najbliższych latach wycofany z eksploatacji. Za kilka lat do siedziby Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będzie można dotrzeć nowym środkiem komunikacji. Na wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej powstał projekt ekologicznego promu, który połączy Długie Pobrzeże z wyspą Ołowianka.
- Przekazując Wydziałowi Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej założenia projektowe dla nowej jednostki, oczekiwaliśmy projektu statku operującego przez cały rok na Motławie z możliwością przewozu do 35 osób, spełniającego przepisy Polskiego Rejestru Statków i organów administracji morskiej - mówi Dyrektor NMM, dr inż. Jerzy Litwin.
Specjaliści z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej postanowili stworzyć projekt jednostki pływającej o napędzie zasilanym energią elektryczną, w tym pochodzącą z promieniowania słonecznego w wyniku tzw. zjawiska fotowoltaicznego. Ze względu na niekonwencjonalne źródło zasilania i napędu, prom wymagał specyficznego podejścia do projektowania, opartego na wynikach prac badawczych. W wyniku zrealizowanych prac powstał komplet dokumentacji jednostki, która po uzyskaniu wszelkich zatwierdzeń ze strony Polskiego Rejestru Statków została przekazana Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku.

Poprawiony: czwartek, 22 grudnia 2016 08:37 Więcej…
 

KŁADKI WIDOKOWE NA CYPLU HELSKIM ZAMKNIĘTE

Email Drukuj PDF

iow hel 2

Urząd Morski w Gdyni informuje o tymczasowym zamknięciu części kładek spacerowych w rejonie cypla Helu.
Zaistniała sytuacja spowodowana jest podmyciem konstrukcji podpierających kładki przez działanie sztormów mających miejsce w końcu listopada i na początku grudnia. Urząd Morski informuje, że podjął już działania naprawcze poprzez zabezpieczenie podmytych pali, a obecnie rozpoczyna się odbudowywanie istniejącej w tym miejscu wcześniej plaży i wydmy. Prace będą polegały na usypaniu około dwudziestu tysięcy metrów sześciennych piasku pobranego z dna morskiego. Powyższe działanie spowoduje poprawienie stateczności kładek i ich ponowne otwarcie jeszcze w miesiącu styczniu lub wiosną przyszłego roku (jeśli zajdzie konieczność naprawy).

FOTO: UM w Gdyni

Poprawiony: środa, 21 grudnia 2016 16:43
 

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU ZAPŁONĘŁO W MINISTERSTWIE

Email Drukuj PDF

swiatlo betlejemskie1 m-swiatlo betlejemskie2 m

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przejął Betlejemskie Światło Pokoju od grupy harcerzy z 6. Podhalańskiej Drużyny Harcerskiej "Dzikie Buki" z Bukowiny Tatrzańskiej. Drużyna przybyła do resortu z hm. Pawłem Chmielewskim ze Związku Harcerstwa Polskiego. Harcerze symboliczne światło przejęli od słowackich skautów.

Minister podziękował harcerzom, złożył życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, podpisał też pamiątkową bombkę.

Historia Światła
Akcję po raz pierwszy zorganizowano w 1986 roku w Linz, w Austrii. Była częścią bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Rok później patronat nad akcją objęli austriaccy skauci. Od tamtej pory każdego roku skauci z Austrii odbierają z Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Stamtąd Płomień jest transportowany do Wiednia, gdzie podczas uroczystości zostaje przekazany mieszkańcom miasta oraz przedstawicielom wielu krajów europejskich.

Od 25 lat Betlejemskie Światło Pokoju polscy harcerze odbierają od słowackich skautów i przekazują dalej: do Rosji, Ukrainy, Litwy, Białorusi, Danii oraz Niemiec.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Poprawiony: wtorek, 20 grudnia 2016 18:03
 

ŻYCZENIA

Email Drukuj PDF

gtxw dniu boego narodzenia 01

 

WŁADZE PUCKA REZYGNUJĄ Z BUDOWY OSŁONY PORTU ŻEGLARSKIEGO

Email Drukuj PDF

puck18-290WIZUALIZACJA

Nie będzie prowizorycznej osłony portu żeglarskiego w Pucku. Będzie za to współpraca ze Stowarzyszeniem Armatorów Jachtowych.
Osłona portu żeglarskiego w Pucku miała załagodzić falowanie, jadnak władze Pucka rezygnują z jej budowy. Miasto porozumiało się ze stowarzyszeniem, które domagało się budowy prowizorycznej osłony portu jachtowego w Pucku w postaci gwiazdobloków. Z porozumienia zadowolony jest Janusz Klimczuk, dyrektor MOKSiR w Pucku i zarządca portu jachtowego.

- Dostaliśmy zapewnienia armatorów, że chcą i wesprą nas w działaniach mających na celu przyspieszenie budowy tej mariny. Gdyby jednak się okazało, że z przyczyn od nas niezależnych nie doszłoby do realizacji tej inwestycji, wtedy usiądziemy i wspólnie poszukamy innego rozwiązania, które będzie mniej kosztowne niż marina - mówi Janusz Klimczuk.- Wierzę jednak, że wybudujemy docelową marinę - dodaje.

Miasto w ciągu najbliższych tygodni ma otrzymać pozwolenie na budowę oraz uzgodnienia środowiskowe, co otwiera możliwości ubiegania się o unijną dotacje na budowę mariny. Jeżeli Puck otrzyma pieniądze, nowy port jachtowy z falochronem zachodnim powstanie do 2020 roku. Z kolei Urząd Morski ma w tym czasie wybudować w puckim porcie falochron północny.

Poprawiony: sobota, 17 grudnia 2016 10:37
 

PROMUJEMY ŚWIĄTECZNE RYBY

Email Drukuj PDF

karp14724a1bad9d6a25743b775aa65e1fd1641000karp79047ee72db85eac69e6528e3373eb6209429988karpab0 1985

W najbliższy weekend (17 i 18 grudnia), w godz. 12.00 - 17.00 zapraszamy do Centrum Bankowo-Finansowego "Nowy Świat" (ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie) na "Świąteczny Targ",.
Szczególnie zachęcamy do odwiedzenia stoiska Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Będziemy promować świąteczne ryby oraz Program Operacyjny "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020.
Atrakcje
Główną atrakcją będą pokazy kulinarne w wykonaniu mistrzów kuchni - znanego z wakacyjnych pikników rybnych, Tomasza Królikowskiego oraz Piotra Brusia. W świąteczny klimat wprowadzi nas szantowe wykonanie kolęd. Specjalnie dla Was zaśpiewa Grzegorz Tyszkiewicz.
W ramach stoiska przygotowaliśmy bogaty program sceniczny, strefę zabaw dla dzieci oraz liczne konkursy z nagrodami.
Dodatkowo zapraszamy do udziału w rodzinnych warsztatach rękodzieła świątecznego, w Holu Głównym CBF. Wraz z animatorem będzie można wspólnie przygotować bombki i stroiki świąteczne.
Wstęp na Targ jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Poprawiony: wtorek, 13 grudnia 2016 15:25
 

WSPOMNIENIE O KRÓLU STEFANIE BATORYM

Email Drukuj PDF

------------------------------------------------------------------------6ae3aafc94c7ec398170b81e9e2ae602-----------------------------------------------------------------

W dniu 12 grudnia 2016 roku obchodzimy 430 - rocznicę śmierci Króla Stefana Batorego.
Król Stefan Batory panował w Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1576 - 1586.
Uznawany jest przez Polaków za aktywnego monarchę, wspaniałego wojownika, reformatora wojska, wybitnego wodza.
Większość czasu swojego panowania poświęcił na prowadzenie rozmów i negocjacji z włodarzami miast na temat poparcia reform w państwie ,przygotowania do wojny z Gdańskiem oraz z Moskwą . Prowadził swój dwór bez zbytniego przepychu. Lubił podróżować wzdłuż głównych rzek naszego kraju (Wisły, Narwi, Bugu, Biebrzy, Niemna). Dbał o to, aby rozwijać szlaki handlowe z wykorzystaniem koryt głównych rzek. Powołał Uniwersytet w Wilnie nazwany imieniem Króla Stefana Batorego.
W 2007 roku Król Stefan Batory został wybrany na patrona projektu o charakterze turystyki wodnej p.n."Szlak wodny im Króla Stefana Batorego":
Warszawa - Zamek Królewski:
- Wisła - Kanał Żerański - Kanał Królewski - Jezioro Zegrzyńskie - Narew - Biebrza - Kanał Augustowski (Niemen)
- Wisła - Zalew Włocławski - Nogat - Kanał Jagielloński - Elbląg - Zalew Wiślany - Zatoka Pucka (Morze Bałtyckie)
Projekt ten zaliczany jest do największych tego typu w Polsce. Do jego realizacji przystąpiły 42 samorządy regionalne, powiatowe, miejskie i gminne oraz instytucje wodne ,żeglugowe, stowarzyszenia.
Liga Morska i Rzeczna od powstania projektu aktywnie uczestniczy w jego realizacji poprzez udział w pracach Rady Programowej.
Wspominając o Królu Stefanie Batorym, pragniemy oddać należny Mu hołd za dokonania dla Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

-------------------------------------------------------------------------ulotka szlak batorego 01----------------------------------------------------------

OPRACOWAŁ:Wacław L. Kowalski - Prezes Klubu.

Poprawiony: niedziela, 11 grudnia 2016 19:55