"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okKOLEJNA WYPRAWA POSZUKIWAWCZA

Email Drukuj PDF

orp orze w gdyni

Kolejna, siódma ekspedycja w poszukiwaniu okrętu ORP Orzeł rozpocznie się 23 maja - informują koordynatorzy projektu "Santi Odnaleźć Orła" na stronie o tej samej nazwie, założonej na portalu społecznościowym Facebook. Tym razem ekipa wypłynie z Holandii, z portu Ijmuiden koło Amsterdamu.
"Santi Odnaleźć Orła" to projekt, którego celem jest doprowadzenie do odkrycia miejsca spoczynku wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł oraz rozwikłanie zagadki przyczyn jego zatonięcia. Jak czytamy na stronie projektu, w skład ekipy poszukiwawczej wchodzi czterech nurków, dwóch hydrografów oraz dwóch historyków. Wspomagają ich filmowcy i fotografowie.
Przypomnijmy, że w maju ubiegłego roku, ekipa 12. nurków, która przez kilka dni szukała wraku okrętu na dnie Morza Północnego. Przeszukali wówczas 150 kilometrów kwadratowych dna morskiego z wykorzystaniem m.in. sonarów i zdalnie sterowanej łodzi podwodnej.
Okręt ORP Orzeł zaginął podczas jednej z misji w 1940 roku. Wcześniej zatopił między innymi okręt z niemieckimi żołnierzami, którzy mieli wziąć udział w inwazji na Norwegię.
AL, Radio Szczecin, santiodnalezcorla.pl

Poprawiony: wtorek, 17 maja 2016 17:35
 

KONFERENCJA MARE FORUM PO RAZ PIERWSZY W POLSCE

Email Drukuj PDF

grecy 800pxOd lewej: Jannis Kostoulas i Apostolos Poulovassilis

We wrześniu w Polsce odbędzie się konferencja branży morskiej i żeglugowej z uznanego na świecie cyklu Mare Forum. Portal Morski objął patronat medialny nad wydarzeniem.
W związku z pracami nad organizacją konferencji, na rozmowy z polskimi partnerami z branży morskiej w czwartek 12 bm. do Trójmiasta przyjechali Apostolos Poulovassilis, dyrektor zarządzający Eletson Corporation i Jannis Kostoulas, prezes Mare Forum B.V.
Spotkali się m.in. z wicemarszałkiem Województwa Pomorskiego Wiesławem Byczkowskim. Jak zapewniali bezpośrednio po tym spotkaniu, w rozmowie z Portalem Morskim, ich inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem i przychylnością, a we władzach samorządu województwa znaleźli cennego i ważnego partnera przedsięwzięcia Mare Forum w Polsce.
- Polska jest bardzo ważnym krajem dla żeglugi i jej znaczenie w przyszłości będzie rosło - mówi Jannis Kostoulas. - Dlatego zdecydowaliśmy się tu przyjechać, aby zastanowić się gdzie Polska może być za 10, 15 lat, w kontekście możliwego wzrostu i ekspansji, zarówno wśród krajów nadbałtyckich jak i pozostałych w Europie i na świecie.
- Chcemy zbliżyć się do polskich firm, do producentów statków, stoczni remontowych, wytwórców wyposażenia, do agencji załogowych i dostawców wszelkich usług dla sektora żeglugowego dla osiagnięcia obopólnych korzyści - deklaruje Apostolos Poulovassilis, dodając: - Z entuzjazmem witamy "na pokładzie" władze samorządowe Pomorza, jako kluczowego partnera wspierającego to wydarzenie.

Poprawiony: poniedziałek, 16 maja 2016 17:29 Więcej…
 

OPUBLIKOWANE PRZEZ MGMiŻŚ

Email Drukuj PDF

tabelabeztytuu

Poprawiony: poniedziałek, 16 maja 2016 09:08
 

SEJM ZDECYDOWAŁ O DOKOŃCZENIU BUDOWY ZBIORNIKA ŚWINNA PORĘBA

Email Drukuj PDF

zbiornik081562 r2 620

.- Sejm uchwalił ustawę o dokończeniu budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba w Małopolsce.
- Ślimacząca się od 30 lat inwestycja ma zostać sfinalizowana w przyszłym roku. W ustawie zapisano na ten cel 53,23 mln zł.
Pieniądze będą pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a dokończenie budowy spocznie na barkach Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Poprawiony: poniedziałek, 16 maja 2016 08:14
 

RZEKA TO MNIEJ WYPADKÓW

Email Drukuj PDF

Bezduszne wskaźniki opracowane przez instytucje Unii Europejskiej przyjmują, że jedna osoba zabita na drodze to strata 1-1,5 miliona euro. Wartość tę oblicza się dość skomplikowaną metodą odnoszącą się m.in. do obniżenia wskaźnika PKB, pomniejszonej konsumpcji itp.

rzeka572c77833e580 osize969x565q71hd3824d

W pierwszej dekadzie XXI wieku w Polsce zginęło na drogach około 55 tysięcy osób. Obrazowo mówiąc - to tak, jakby z mapy zniknęło średniej wielkości miasteczko z jego mieszkańcami. Tak więc szacunkowo straty Polski w wyniku śmiertelnych ofiar to kwota rzędu 70 miliardów euro. Dodatkowo należy doliczyć koszty leczenia rannych kierowców i innych uczestników drogowych wypadków. Przyczyny tej sytuacji są mocno złożone - począwszy od niedoskonałości umiejętności jazdy czy brawury wielu kierowców poprzez społeczne przyzwolenie na kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Co ważne, statystyki pokazują, że to kierowcy pojazdów taboru towarowego przyczyniają się mocno do tak tragicznych skutków wypadków drogowych.

Czas najwyższy zadać sobie pytanie, dlaczego nie bierzemy przykładu z naszych zachodnich sąsiadów w kwestii transportu towarowego za pomocą żeglugi śródlądowej w kooperacji z transportem kolejowym. W wyniku dotacji UE niemiecka żegluga śródlądowa ma 13 procent udziału w przewozach towarowych. W Polsce jest to tylko niecały 1 procent z takich przewozów na Odrze. W sumie w naszym kraju żeglownych jest około 200 kilometrów dróg wodnych, czyli 5 procent, licząc wszystkie rzeki, po których mogłyby pływać statki towarowe i barki. W Niemczech to 70 procent, w Belgii 55 procent. Nasz układ geograficzny rzek, z Wisłą tworzącą centralną oś transportu, pozwala stworzyć kompleksową siatkę żeglugi śródlądowej. Zbudowanie nabrzeży wzdłuż Warty, Noteci i Odry i ich udrożnienie rozwiązałoby patologię transportu drogowego dla przyszłych pokoleń Polaków. Oprócz wymiernych efektów ekonomicznych te rozwiązania transportowe przyniosą efekty proekologiczne w postaci zmniejszenia emisji spalin i poziomu hałasu. Warto zaakcentować, że przy okazji budowy infrastruktury rzecznej możliwy jest także rozwój turystyki wodnej wzdłuż wspomnianych rzek.

Poprawiony: niedziela, 15 maja 2016 18:01 Więcej…
 

GDYŃSCY SENIORZY "WILKAMI MORSKIMI"

Email Drukuj PDF

warszawska nike jacht

Żeglować można w każdym wieku. 120 gdynian w wieku 55+ zdecydowało się spełnić swoje żeglarskie marzenia i uczestniczy w programie "Senior na fali".
"Senior na fali" to program skierowany do gdynian powyżej 55 roku życia. Jego głównym celem jest zachęcenie do aktywności fizycznej oraz pokazanie, że żeglarstwo to nie tylko sport dla młodych. Program realizowany jest przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP, współfinansowany przez miasto Gdynia w ramach otwartego konkursu "Organizacja czasu wolnego Gdynia 55+ sport, turystyka, rekreacja". Dzięki temu udział w zajęciach żeglarskich kosztuje seniorów jedynie 10 zł.
Program rozpoczął się 19 kwietnia 2016 r. od zajęć teoretycznych. Poruszono na nich m.in. kwestie bezpieczeństwa na jachcie, możliwych zagrożeń, środków ratunkowych i ratowniczych oraz obowiązków załogi.
W czasie spotkań na lądzie można również było poznać ciekawostki z historii polskiego żeglarstwa oraz nauczyć się zawiązywania przydatnych węzłów.
Po warsztatach teoretycznych przyszedł czas na praktykę. Na 14-metrowym jachcie Warszawska Nike seniorzy ruszyli w czterogodzinny rejs po Zatoce Gdańskiej. Oczywiście nie jako pasażerowie, a jako załoga jachtu. Towarzyszyli im młodzi, lecz już doświadczeni żeglarze, którzy wprowadzali uczestników w świat żeglarstwa i czuwali nad ich bezpieczeństwem.

Źródło: Gdynia.pl

Poprawiony: czwartek, 12 maja 2016 17:06
 

OKRĘTOWA GRUPA TRAŁOWA - ĆWICZENIA

Email Drukuj PDF

orp mielno

Od poniedziałku, 9 maja okręty 12. Dywizjonu Trałowców zorganizowane w Okrętową Grupę Trałową (OGT) realizują szkolenie na wodach Zatoki Pomorskiej.
Obejmuje ono m.in. stawianie zagród minowych i oczyszczanie akwenów z min i obiektów niebezpiecznych, strzelania artyleryjskie, a także przeprowadzanie jednostek przez wytyczone, bezpieczne tory wodne.
Ćwiczenie OGT 12. DTR rozpoczął przeładunek pełnego zapasu min. Miał on miejsce w zorganizowanym przez siły Komendy Portu Wojennego przy jednym z nabrzeży świnoujskiego portu punkcie załadunku min. Na nabrzeże wjechały ciężarówki z minami morskimi oraz dźwig, następnie na pokład każdego z ćwiczących okrętów załadowano miny. Załadunek taki musi być przeprowadzony z zachowaniem skrytości, tak aby nie wzbudził zainteresowania ewentualnego przeciwnika. Wzmożona zostaje również ochrona rejonu prowadzenia operacji zarówno od strony nabrzeża jak i toru wodnego. Już zaopatrzone w środki bojowe - miny i amunicję okręty pod osłoną nocy wyszły w morze. Na morzu prowadzona jest działalność zgodna z przeznaczeniem Okrętowej Grupy Trałowej. Oprócz zadań związanych z bierną ochroną okrętu przed minami morskimi realizuje się strzelania artyleryjskie zarówno do celów nawodnych - makiety miny i holowanej tarczy oraz do celów powietrznych - flary wystrzelonej z pokładu. Prowadzi się także strzelania sytuacyjne tzn. z pistoletów maszynowych do pozorowanych celów. Strzelania takie mają na celu przygotowanie załóg okrętów przed ewentualnym atakiem grup dywersyjnych.

Poprawiony: czwartek, 12 maja 2016 07:07 Więcej…
 

ZYGMUNT CHOREŃ NA POKŁADZIE ORP ISKRA

Email Drukuj PDF

iskrachoren orp iskra

W środę, 11 maja na pokładzie ORP Iskra gościł mgr inż. Zygmunt Choreń, autor projektu jedynego żaglowca Marynarki Wojennej. W swoim dorobku posiada 17 projektów różnych typów jednostek pod żaglami.
ORP Iskra jest okrętem szkolnym Marynarki Wojennej RP. Jego przeznaczeniem jest szkolenie żeglarskie i ogólnomorskie podchorążych Akademii Marynarki Wojennej podczas długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych.
ORP Iskra to trzymasztowa barkentyna. Fokmaszt posiada ożaglowanie rejowe, grotmaszt - gaflowe, a bezanmaszt - bermudzkie. Okręt został zbudowany w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a jego konstruktorem jest mgr inż. Zygmunt Choreń. Stępka okrętu została położona 11 listopada 1981r., wodowanie zaś miało miejsce 6 marca 1982 r. Ceremonii chrztu dokonała Barbara Zielińska. Patronat nad budową i wyposażeniem okrętu sprawował Klub Oficerów Rezerwy przy Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
Podniesienie bandery i wcielenie okrętu do służby w Marynarce Wojennej odbyło się 11 sierpnia 1982 r.

Poprawiony: środa, 11 maja 2016 15:06 Więcej…
 

DAR MŁODZIEŻY WRACA DO GDYNI

Email Drukuj PDF

daaaaaaaadarmlodziezy 2012 06 20 tef

Po 2,5 miesięcznej nieobecności Dar Młodzieży w niedzielę, 15 maja wróci do Gdyni.
Podczas podróży trzykrotnie zmieniał załogi szkolne - na Morze Śródziemne (Barcelona, Sete) poprowadzili żaglowiec studenci Wydziału Mechanicznego AMG, po nich na Atlantyk (Horta na Azorach) popłynęli studenci belgijskiej Hogere Zeevartschool, Antwerpię i Hamburg odwiedzili z kolei uczniowie średnich szkół morskich, którzy po Gdyni popłyną jeszcze 18.05. do Świnoujścia, gdzie 22.05. nastąpi kolejna zmiana praktykantów.
rel (AMG)

Poprawiony: środa, 11 maja 2016 06:49
 

KOLEJNA TABLICA W ALEI ŻEGLARSTWA POLSKIEGO W GDYNI

Email Drukuj PDF

otago

Tablica jest wspólną inicjatywą Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni.
Od 2012 roku uhonorowano w niej Władysława Wagnera, Leonida Teligę, Teresę Remiszewską, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego i Witolda Bublewskiego.
Kolejny żeglarz zostanie upamiętniony w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni 14 maja o godz. 16, odsłonięciem tablicy Kapitana Zdzisława Pieńkawy - jednego z najsłynniejszych gdańskich żeglarzy, który w latach 1973-1974 na jachcie Otago wziął udział w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread Round the World Race.
Choć Zdzisław Pieńkawa urodził się w Otwocku i tam dorastał, od 1946 roku aż do śmierci najmocniej związany był z Gdańskiem. Należał do Morskiej Chorągwi Harcerskiej i Akademickiego Związku Morskiego, gdzie szybko zdobył patent sternika morskiego, został także instruktorem i organizatorem obozów żeglarskich.
Fascynacja morzem i żeglarstwem miała wpływ na wybór drogi zawodowej - Zdzisław Pieńkawa zdobył tytuł magistra inżyniera budowy okrętów na Politechnice Gdańskiej i znalazł pracę w Stoczni Gdańskiej. Wszedł tam do zespołu budującego jachty typu J-140: Juranda, Śmiałego, Daru Opola,Josepha Conrada oraz Otago. Na tym ostatnim, przeznaczonym dla Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, sam pływał, po wstąpieniu do klubu w 1960 roku.

Poprawiony: wtorek, 10 maja 2016 16:06 Więcej…