"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okMOJA WISŁA - NMM ZAPRASZA NA REJS Z MIRKIEM BRUCKIM

Email Drukuj PDF

mojawis

Od 4 lipca 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do tczewskiego oddziału - Muzeum Wisły - na wystawę obrazów autorstwa muzealnego kolegi Mirosława Bruckiego, zatytułowaną "Moja Wisła". Ta wystawa jest wyjątkowa zarówno ze względu na autora prezentowanych prac, jak i wydarzenie, które dokumentują.

W 2013 i w 2014 roku Mirek Brucki odbył samotną wyprawę Wisłą małą łodzią żaglową Delfin. Płynął historycznym szlakiem flisaków z Krakowa do Gdańska. Owocem podróży, która odbyła się w dwóch etapach, jest kolekcja trzydziestu obrazów, przedstawiających najpiękniejsze nadwiślańskie pejzaże. Jest tu m.in. zanurzony w wieczornym błękicie Baranów, klasztor w Czerwińsku, drewniany wiatrak w Mięćmierzu. Jest sanktuarium w Gorzędzieju, urokliwa Nieszawa oraz Gdańsk i Tczew - dwa ważne dla artysty porty.

Prace na wystawie wyeksponowane są w kolejności zgodnej z kierunkiem podróży. Między płótnami wkomponowano zapiski z dziennika pokładowego, który jest osią czasu ekspozycji. Dzięki temu bliżej poznać możemy nie tylko niezwykłe miejsca, ale też samego artystę.

Na wystawie pokazana jest także łódka Delfin, która dzielnie spisywała się podczas rejsu, a po wyprawie została podarowana przez właściciela do zbiorów NMM.

Wystawa Mirka Bruckiego w Muzeum Wisły w Tczewie to zaproszenie w podróż malowaną nastrojem i emocjami artysty, która potwierdza, że w życiu najważniejsza jest droga, nie cel, a Wisła jest piękna zawsze.

Kuratorem wystawy jest Jadwiga Klim.

Poprawiony: poniedziałek, 29 czerwca 2020 13:43
 

AKTUALNE OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE I HYDROLOGICZNE

Email Drukuj PDF

wody pl

fot:wody.pl

W związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym IMGW-PIB wydało ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne. W miejscu wystąpienia intensywnych opadów, na mniejszych rzekach i w zlewniach zurbanizowanych możliwe jest wystąpienie gwałtownych wzrostów stanu wody z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Obecnie najtrudniejsza sytuacja panuje na Podkarpaciu, gdzie ulewnym opadom deszczu towarzyszył grad oraz silny, porywisty wiatr. Z informacji IMGW-PIB wynika, że w regionie punktowo w ciągu 1,5 godziny mogło spaść do 100 mm deszczu. W regionie doszło do lokalnych podtopień. Burze przechodzą również w innych rejonach kraju.

Sytuacja z dnia 27.06, godz. 18:00
Obowiązuje 10 stanów alarmowych, w tym 3 w Dorzeczu Wisły: 1 Górna Wisła, 1 San, 1 Wisła od Sanu do Narwi oraz w
Dorzeczu Odry: 7 Górna i środkowa Odra.
Jednocześnie ogłoszono stany ostrzegawcze dla Dorzecza Wisły 19: Górna Wisła 6, San 6, Wisła od Sanu do Narwi 4, Narew 1, Bug 1, Wisła od Narwi do Drwecy 1 oraz dla Dorzecza Odry 19: Górna i środkowa Odra 16, Warta do Wełny 3.
W ciągu ostatnich 6 godzin największe opady wystąpiły w województwie podlaskim i mazowieckim. Aktualnie niewielkie opady występują w pasie od Małopolski do Mazowsza.
Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle aktualnie znajduje się na wysokości wodowskazu w profilu Dęblin.
Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze znajduje się na wysokości wodowskazu w profilu Głogów.

logo pgw

Poprawiony: sobota, 27 czerwca 2020 16:50
 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lmm2

Międzyklubowe regaty kajakowe zorganizowane przez "Oddział Szkutnictwa" Ligi Morskiej i Kolonialnej na terenie klubu "Syrena". Start kajaków żaglowych. Wrzesień 1932 r.

 

ŚWIĘTO MARYNARZY

Email Drukuj PDF

swietom

 

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

andrzejs

 

NA OTWARCIE SEZONU 2020 ŻEGLARZE UHONORUJĄ BOHATERÓW

Email Drukuj PDF

W najbliższą sobotę o godzinie 12 zostanie upamiętnionych dwóch zasłużonych żeglarzy. Komandor Bolesław Romanowski to legendarny dowódca okrętów podwodnych podczas II wojny światowej i kapitan drugiego "Zawiszy Czarnego". Był też pierwszym przewodniczącym Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, poprzednika Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który w tym roku obchodzi 55-lecie powstania.
Henryk Fronczak zaś - towarzysz rejsów Mariusza Zaruskiego - był organizatorem żeglarstwa w okupowanej Warszawie, a po wojnie działaczem Polskiego Związku Żeglarskiego i Yacht Klubu Polski.
Odsłonięcie tablic Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka, połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 i 55. rocznicą powstania PoZŻ, będzie miało wyjątkową oprawę. Wartę honorową przy tablicy komandora pełnić będzie 7 Gdańska Integracyjna Drużyna Harcerska "Keja" im. Bolesława Romanowskiego oraz reprezentacja Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią, która także nosi imię Bolesława Romanowskiego. Obok mariny pojawi się żaglowiec "Zawisza Czarny", a wstęp muzyczny zapewni Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny".
Uroczystość zakończy symboliczne podniesienie bandery i wypowiedzenie tradycyjnej formuły rozpoczynającej pomorski sezon żeglarski 2020.

boleslaw romanowski-henryk fronczak

Bolesław Romanowski, ur. 21 marca 1910 roku, zmarł 12 sierpnia 1968 roku. Komandor Marynarki Wojennej, wychowawca młodzieży i działacz żeglarski. Podczas II wojny światowej służył na okrętach podwodnych, "Wilk", "Jastrząb" i "Dzik". Po wojnie represjonowany. W 1957 roku jednogłośnie wybrany przewodniczącym nowopowstałego Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. W 1961 roku został pierwszym kapitanem harcerskiego żaglowca "Zawisza Czarny", drugiej jednostki o tym imieniu. Należał do Yacht Klubu Polski Gdynia i Jacht Klubu Marynarki Wojennej "Kotwica", którego był współzałożycielem.

Henryk Fronczak, ur. 16 sierpnia 1898 roku, zmarł 4 kwietnia 1981 - olimpijczyk, żołnierz Armii Krajowej i wybitny działacz żeglarski. W pierwszej połowie lat 20. uprawiał wioślarstwo i był uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Później poświęcił się żeglarstwu, pływając m.in. z generałem Mariuszem Zaruskim. Podczas II wojny światowej brał udział w konspiracji, m.in w kontrwywiadzie Komendy Głównej ZWZ-AK, walczył w Powstaniu Warszawskim oraz prowadził podziemną działalność żeglarską. Od 1945 roku pracował organizacyjnie, m.in. jako wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego i członek Yacht Klubu Polski.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza "Kuby" Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda "Zygi" Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza i Czesława Marchaja.

Informacja prasowa/Jędrzej Szerle/PoZŻ

Poprawiony: środa, 17 czerwca 2020 12:34
 

W HOŁDZIE TYM, KTÓRZY ODESZLI NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

swieto morza 2020 strona internetowa

fot. Gdynia.pl
Urząd Morski w Gdyni zaprasza na tradycyjne złożenie wieńców na morzu - "W hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę" podczas działań wojennych, w trakcie pełnienia służby państwowej, w wyniku katastrof morskich, a także podczas codziennej pracy w marynarce handlowej.
W piątek, 19 czerwca 2020 r. o godzinie 12.00 z pokładu jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni (KONTROLER-20) przedstawiciele Organizatorów Święta Morza złożą specjalnie przygotowaną wiązankę kwiatów i uczczą modlitwą oraz minutą ciszy pamięć po zmarłych.
Wydarzenie organizowane jest w ramach corocznych obchodów Święta Morza.
Święto Morza to tradycyjnie ostatni pełny weekend czerwca. Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim.
Potem, co roku w czerwcu, ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter wpisując się w rzeczywistość PRL.
Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w roku 2013. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku.

Poprawiony: środa, 17 czerwca 2020 09:34
 

POCZĄTKI POLSKIEJ FLOTY - 6.

Email Drukuj PDF

Z dniem 1 lipca 1948 roku londyńskie biuro GAL-u uległo likwidacji, a jego funkcję w kraju przejęła placówka w Gdyni, działająca przy ul. Portowej 13/15. Po wojnie do Polski wróciło łącznie 30 statków polskiej floty handlowej. Całą tą flotą zarządzał w dalszym ciągu GAL, który do chwili reorganizacji polskiej floty, tj. do końca 1950 roku, podlegał bezpośrednio Ministerstwu Żeglugi i Handlu Zagranicznego, przemianowanemu później na Ministerstwo Żeglugi.
Na mocy zarządzenia Ministra Żeglugi z dnia 30 grudnia 1950 roku wszystkie trzy spółki żeglugowe pod zarządem państwowym - Gdynia Ameryka Linie Żeglugowe (GAL), Żegluga Polska oraz Polsko-Brytyjskie Towarzystwo Okrętowe (Polbryt) - zaprzestały swojej działalności, przekazując cały swój stan posiadania nowo powstałym przedsiębiorstwom żeglugowym: Polskim Liniom Oceanicznym, Polskiej Żegludze Morskiej i Polskiemu Ratownictwu Okrętowemu. Co ciekawe, pomimo przekazania statków nowym armatorom byli posiadacze zachowali wartość przekazanego mienia we własnych aktywach - a zatem formalnie pozostawali właścicielami całej floty. Dopiero w 1953 roku, na skutek procesów o zwrot własności wytyczonych PŻM, PLO i PRO przez byłych marynarzy pozostających za granicą, dokonano formalnej sprzedaży statków oraz odpowiedniego przepisania w księgach sądowych. W lutym 1958 roku wciąż istniejące GAL, Żegluga Polska i Polbryt przeszły na mocy prawa na własność państwa.
Ostateczna likwidacja trzech przedwojennych przedsiębiorstw żeglugowych nastąpiła dopiero w roku 1963 (ŻP i Polbryt) oraz 1964 (GAL), w postaci wykreślenia ich z rejestru handlowego przy Sądzie Powiatowym w Gdyni.
PORTAL MARYNARSKI

narocz-270x193---------------portal marynarski

Poprawiony: wtorek, 16 czerwca 2020 11:13
 

INAUGURACJA SEZONU WYSTAWIENNICZEGO NA ORP BŁYSKAWICA

Email Drukuj PDF

blyskawicaaaaaaaaa

fot. gospodarkamorska.pl
Na przestrzeni 45 lat, odkąd w 1976 roku historyczny niszczyciel ORP Błyskawica stał się Okrętem-Muzeum, jednostkę zwiedziło 6 milionów 635 tysięcy osób. Od wtorku, 16 czerwca, liczba ta się zwiększy, gdyż ORP Błyskawica rozpoczyna kolejny, 45. już sezon wystawienniczy.
Ekspozycja na ORP Błyskawica obejmuje: uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną znajdującą się na pokładzie, przedziały maszynowo-kotłowe oraz stałą wystawę historyczną we wnętrzu niszczyciela.
Niszczyciel ORP Błyskawica był jednym z najnowocześniejszych okrętem przedwojennej Marynarki Wojennej. Jednostkę zbudowano w angielskiej stoczni J. Samuel White & Co. Ltd w Cowes, a polską banderę podniesiono na niej 25 listopada 1937 roku. W czasie wojny okręt przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych.
W uznaniu swych wojennych zasług ORP Błyskawica, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedzają tysiące turystów z Polski i zagranicy. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie. Jest to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. W hołdzie zasług wojennych został wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award i wszedł do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.
Okręt-Muzeum będzie można odwiedzać w godz. 10.00-13.00 i 14.00-16.00 (kasa zamyka się odpowiednio o 12.15 i 15.15). W poniedziałki pokład okrętu będzie nieczynny. W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, z troski o bezpieczeństwo Zwiedzających oraz marynarzyna podczas zwiedzania będzie należało przestrzegać określonych restrykcji.
Z mediów

Poprawiony: poniedziałek, 15 czerwca 2020 12:27
 

ZOSTAŃ WODNIAKIEM

Email Drukuj PDF

zostan

fot. polboat.eu
Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY, wraz z grupą Partnerów, organizuje w czerwcu - w kilkunastu różnych lokalizacjach w całej Polsce -darmowe rejsy jachtami żaglowymi lub łodziami motorowymi (ze sternikiem). aby stworzyć osobom, które dotąd nie miały nic wspólnego ze sportami wodnymi, możliwość bliższego kontaktu z jachtingiem i przekazać im podstawowe informacje odnośnie kolejnych kroków.

Rejsy będą odbywać w dniach 12.06 do 28.06 w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku i Gdyni.

W zależności od akwenu rejsy będą trwały od 45 minut do 2 godzin.

Po zakończonym rejsie każdy uczestnik otrzyma komplet podstawowych informacji i materiałów instruktażowych, dzięki którym z łatwością będzie mógł wykonać kolejny krok w kierunku stania się Wodniakiem.

Szczegóły na:www.polboat.eu/zostan-wodniakiem

Poprawiony: sobota, 13 czerwca 2020 12:33