"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okŻagle 2021. Nagroda za 32-letnią włóczęgę po morzach i oceanach

Email Drukuj PDF

nagrody2

Fot. Prasowe
Szczecin, jako miasto o bogatych tradycjach żeglarskich, od 2017 poszczycić się może własnymi Międzynarodowymi Nagrodami Żeglarskimi. W tym roku uhonorowanie laureatów odbyło się na pokładzie żaglowca Sztandart podczas Żagli 2021, imprezy, która zastąpiła The Tall Ship Races. Celem nagród jest popularyzacja żeglarstwa i jego tradycji, czy też wyróżnienie istotnych osiągnięć żeglarskich.
Lista laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich:
NAGRODA IM. LUDOMIRA MĄCZKI
Jerzy Radomski - za 32-letnią włóczęgę po morzach i oceanach, dwukrotne opłynięcie świata, pokonanie 297 400 mil morskich z zawinięciem do 533 portów w 86 państwach.
REJS ROKU
Andrzej Górajek - za poprowadzenie wyprawy jachtu "Ocean B" na Ocean Arktyczny, w stronę bieguna północnego, do szerokości geograficznej 84°17`31"N i ustanowienie nowego rekordu w dziedzinie żeglarstwa polarnego.
ŻEGLARZ ROKU
Halina Górajek - za przygotowania logistyczne i udział w wyprawie jachtu "Ocean B" na Ocean Arktyczny, podczas której ustanowiono nowy rekord w dziedzinie żeglarstwa polarnego osiągając szerokość geograficzną 84°17`31"N.
REGATOWIEC ROKU
Tadeusz Kubiak - za najlepsze sportowe wyniki w kraju i reprezentowanie żeglarstwa regatowego na najwyższym poziomie podczas Mistrzostw Świata w klasie Laser Standard w Melbourne w Australii w 2020 roku.
POPULARYZATOR ŻEGLARSTWA
Maciej Krzeptowski - za wieloletnią popularyzację żeglarstwa poprzez m.in. organizację wielu wypraw, prezentacje wystaw i liczne publikacje, szczególnie za książkę "Trzymam się morza" wydaną w 2020 roku.
TRENER ROKU
Jerzy Kaczor - za wieloletnią, profesjonalną opiekę nad pokoleniami żeglarzy, za rozwijanie w nich pasji i miłości do wiatru i wody oraz pielęgnowanie żeglarskich tradycji.
WYDARZENIE ROKU
Międzynarodowe Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optymist w Dziwnowie 2020 - za przygotowanie i przeprowadzenie jednych z najważniejszych regat dla młodych zawodników klasy Optymist, w której wzięło udział 284 zawodników z Czech, Niemiec, Polski, Szwecji i Włoch.
NAGRODA IM. KOTA UMBRIAGI
Przedszkole nr 27 "Żagielek" - za krzewienie poczucia przynależności do morskiego miasta i regionu oraz rozbudzanie w najmłodszych szacunku dla morza.
NAGRODA SPECJALNA
Hanna i Tomasz Piórscy - za organizację pierwszych polsko-duńskich regat bałtyckich Sputnik, regat Offshore Race Week Bornholm oraz Baltic Jazz Regatta, które integrują żeglarskie środowiska Polaków i Duńczyków oraz żeglarzy z innych krajów nadbałtyckich.
Źródło: gospodarka morska.pl

Poprawiony: czwartek, 05 sierpnia 2021 14:55
 

Skrzypulec i Ogar ze srebrem

Email Drukuj PDF

skrzypogar

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar w Tokio 2020 /PAP/EPA/CJ GUNTHER /PAP

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar wywalczyły srebrny medal w żeglarskiej klasie 470. Mistrzyniami olimpijskimi została załoga z Wielkiej Brytanii Hannah Mills i Eilidh McIntyre. Francuzki złożyły protest i przez moment wydawało się, że coś może się zmienić w kolejności na podium, ale ostatecznie został on odrzucony.
Informacja prasowa

Poprawiony: środa, 04 sierpnia 2021 14:40
 

1.VIII.1944 - PAMIĘTAMY

Email Drukuj PDF

powstanie

 

Chwała bohaterom

Email Drukuj PDF

apw

 

Trwają Żagle 2021.

Email Drukuj PDF

zaglowce

Żagle 2021 Sebastian Wołosz

Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny wydał zgodę na udostępnienie pokładów jednostek przybyłych do Szczecina na Żagle 2021. Ostateczna decyzja należała do kapitanów. Większość zgodziła się z decyzją, żaglowce można podziwiać nie tylko z nabrzeża.

Szczecinianie i turyści, którzy przyjechali do miasta na Żagle 2021 z ochotą korzystają z możliwości wejść na pokład wybranych jednostek i cierpliwie stoją w kolejkach.
Źródło: GS 24.pl

Poprawiony: sobota, 31 lipca 2021 15:57
 

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

awachsien

Nie żyje Bohdan Sienkiewicz. Dziennikarz, któremu największą popularność przyniosło współtworzenie programu "Latający Holender", zmarł 20 lipca 2021 roku w Gdyni. Prezenter telewizyjny miał 89 lat.

Z głębokim żalem żegnamy red. Bohdana Sienkiewicza _ niestrudzonego popularyzatora morza i żeglarstwa. Współtwórcę i prowadzącego legendarnego programu tv "Latający Holender", na którym wychowały się całe pokolenia przyszłych ludzi morza. Dziennikarza, żeglarza, podróżnika, edukatora, człowieka trwale wpisanego w kulturę morską. Laureata Nagrody Specjalnej im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za wychowanie morskie młodzieży.
Bohdan Sienkiewicz urodził się 10 września 1931 roku. Studiował w sopockiej Wyższej Szkole Handlu Morskiego, gdzie kształcił się w dziedzinie żeglugi morskiej. Kilka lat później uzyskał tytuł magistra ekonomiki transportu w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Ukończył także studia w łódzkiej filmówce, po czym na stałe związał się z Gdynią.
Bohdan Sienkiewicz rozpoczął karierę dziennikarską już w latach 60. ubiegłego wieku, gdy stał się redaktorem miesięcznika "Polish Maritime News". Największą popularność przyniósł mu program "Latający holeneder", który był emitowany w latach 1967-1993. Dziennikarz tworzył audycję o tematyce żeglarskiej nieprzerwanie przez 26 lat emisji. Przez cztery lata był również korespondentem Polskiego Radia i Telewizji Polskiej w Afryce. Stworzył tam m.in. cykl filmów poświęconych temu kontynentowi.
Bohdan Sienkiewicz za swoje wybitne osiągnięcia został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uzyskał także honorową odznakę "Zasłużonego Pracownika Morza". Był też laureatem wielu nagród: otrzymał m.in. Nagrodę Miasta Gdańsk. Wyróżnił go także Klub Marynistów Polskich.
Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom zmarłego szczere wyrazy współczucia składa

----------------------------------------------------------------------------------------------------
kpt. ż.w. Andrzej Królikowski Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, Zarząd i członkowie Stowarzyszenia

Poprawiony: piątek, 23 lipca 2021 15:02
 

Przyszłość Polski zależy od Bałtyku

Email Drukuj PDF

baltic-sea-4136488 1280

Fot. Pixabay
Eksperci ogólnoeuropejskiego programu ESPON przedstawiają trzy, najbardziej prawdopodobne scenariusze transformacji gospodarczej i demograficznej państw bałtyckich do 2050 roku. Okazuje się, że przed Polską zwróconą ku morzu, poza licznymi wyzwaniami, stoją wielkie szanse rozwojowe.
Ze względu na strategiczne położenie, posiadane zasoby oraz wrażliwość na zmiany klimatyczne Morze Bałtyckie wywiera znaczący wpływ na rozwój całej Polski - a w kolejnych dekadach będzie on stale wzrastał. Centralne położenie Bałtyku sprawia, że od stuleci komunikuje on rozległy region rozciągający się od norweskich fiordów po dolinę Wisły. Również w XXI wieku pełni on istotną funkcję w rozwoju gospodarczym wielu państw i regionów.

Poprawiony: piątek, 23 lipca 2021 14:48 Więcej…
 

Podczas wyprawy naukowej zbadają czystość wody w Wiśle

Email Drukuj PDF

czysta wisla

Fot. Pixabay
Próbki wody i osadów dennych pobiorą w 800 miejscach Wisły uczestnicy wyprawy naukowej organizowanej przez Fundację "Why Not" i Uniwersytet Śląski, którzy płyną od źródeł do ujścia rzeki.
W wyprawie "Czysta Wisła - Why Not" uczestniczą badacze ze Śląskiego Centrum Wody płynący łódką - laboratorium oraz ok. 70 kajakarzy, którzy zmieniają się co cztery godziny spływu. Swoją przygodę zaczęli w niedzielę rano pod zaporą w Goczałkowicach. Do Gdańska chcą dotrzeć 31 lipca.
"Zaproponowaliśmy wielopoziomowe badania jakości wód Wisły. Dla nas to szansa na zdobycie ogromnej ilości materiału badawczego, opracowanie go i zdobycie informacji, co dzieje się z Wisłą" - mówił dziennikarzom Andrzej Woźnica, dyrektor Śląskiego Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. "Jeśli mamy bardzo gęstą sieć punktów pomiarowych, możemy dokładnie powiedzieć, gdzie co się dzieje" - dodał.
Badacze z łodzi-laboratorium co kilometr pobierają próbki wody. Będą one analizowane m.in. pod kątem mętności, przewodności, zawartości tlenu, chlorofilu, amoniaku, azotanów i chlorków. W osadach dennych sprawdzana będzie zwartość metali ciężkich.
Źródło: PAP

Poprawiony: czwartek, 22 lipca 2021 15:03
 

Trzynastometrowa nasuta statkiem flagowym Festiwalu Wisły.

Email Drukuj PDF

anasuta

Fot. Festiwal Wisły/FB
Trzynastometrowa nasuta będzie od tego roku statkiem flagowym Festiwalu Wisły. W środę została zwodowana w Gassach (Mazowieckie). Za miesiąc dotrze do Torunia, by wziąć udział w piątym największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych.
Nasuta, czyli średniowieczny statek transportowy, ma trzynaście metrów długości i trzy szerokości. Od tego roku będzie jednostką flagową festiwalu, a we wtorek została po raz pierwszy zwodowana.
Jak informują organizatorzy festiwalu, prace wykończeniowe będą jeszcze trwały przez kilkanaście dni w Porcie Czerniakowskim w Warszawie, ale za miesiąc jednostka pojawi się w Toruniu podczas kolejnego Festiwalu Wisły, które łączy miłośników wiślanej turystyki.
Chrzest jednostki i oficjalne nadanie nazwy ma nastąpić drugiego dnia festiwalu - 14 sierpnia - w Toruniu.
"Wzorem dla zespołu doświadczonych szkutników i konsultantów naukowych było gotyckie malowidło z połowy XV wieku zdobiące ścianę kościoła Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Historycy uznają ten fresk za najdoskonalsze, bo w dużym stopniu realistyczne, średniowieczne przedstawienie statku rzecznego w skali Europy. Stąd odważny pomysł, by nasuta z toruńskiego malowidła ożyła i popłynęła Wisłą. Właśnie stało się to faktem" - poinformowali w środę organizatorzy Festiwalu Wisły.
Piąty Festiwal Wisły odbędzie się od 13 do 15 sierpnia. Wcześniej, bo jeszcze w lipcu, z Krakowa wyruszy flis św. Jakuba, którego uczestnicy dotrą w połowie sierpnia do Torunia i wezmą udział w festiwalowym zlocie. Flis dla wielu jest prawdziwym preludium wydarzenia. Szczegóły odnośnie do programu festiwalu mają być znane już wkrótce.

źródło:gospodarkamorska.pl

Poprawiony: środa, 14 lipca 2021 18:44
 

Tak o Wiśle pisali :

Email Drukuj PDF

afraszki-Jan Izydor Sztaudynger (ur. 28 kwietnia 1904 w Krakowie, zm. 12 września 1970 tamże) - polski poeta, fraszkopisarz, satyryk, teoretyk lalkarstwa, tłumacz.

"Z pięknych szumnych wstążek
Krakowski strój słynie,
Najpiękniejsza wstążka,
Co przez niego płynie!"
Jan Izydor Sztaudynger, Na Wisłę, 1954

Poprawiony: wtorek, 13 lipca 2021 09:04