"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okADMIRAŁ JÓZEF UNRUG WRACA DO KRAJU

Email Drukuj PDF

u1-u2

Uroczystości rozpoczęły się 24 września w Montrésor, gdzie od 1973 r. znajduje się grób wiceadmirała. Następnego dnia, z portu wojennego w Brest, trumny ze szczątkami śp. admirała Józefa Unruga i jego małżonki Zofii zostaną przewiezione na pokładzie okrętu Marynarki Wojennej do Polski. W dniach 1-2 października 2018 na Helu, Oksywiu i Gdyni odbędą się oficjalne uroczystości pogrzebowe.
Uroczysty, państwowy pogrzeb śp. admirała floty Józefa Unruga i złożenie jego szczątków wraz ze szczątkami żony śp. Zofii Unrug w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Oksywiu to symboliczne dopełnienie jego woli, zgodnie z którą pragnął spocząć na ojczystej ziemi wraz ze swoimi towarzyszami broni.

u3

ŹRÓDŁO: IPN

Poprawiony: poniedziałek, 24 września 2018 15:19
 

KOLEJNA WYPRAWA W POSZUKIWANIU "ORŁA"

Email Drukuj PDF

orel

W niedzielę z Gdyni wyruszyła piąta już wyprawa w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP "Orzeł". Kilkuosobowa grupa chce przebadać ok. 600 km kw. dna Morza Północnego w pobliżu wybrzeży Szkocji. Rejs ma potrwać 14 dni.
"Bardzo na to liczymy, że ta piąta ekspedycja będzie zarazem ostatnią, a następne wyprawy będą miały już tylko bardziej charakter inwentaryzacyjny" - powiedział PAP jeden z organizatorów wyprawy, Tomasz Stachura.
"Od początku przychylamy się do hipotezy, że ORP +Orzeł+ został zatopiony omyłkowo i przypadkowo przez brytyjski samolot. Naszym zdaniem właśnie +friendly fire+ jest najbardziej prawdopodobną z ośmiu wersji zaginięcia okrętu. I ta hipoteza jest jak najbardziej do sprawdzenia. Bo są takie hipotezy, których w żaden sposób nie można dziś udowodnić, jak chociażby najechanie okrętu na minę" - dodał Stachura.

Członkowie ekspedycji chcą przebadać około 600 km kw. dna morskiego na obszarze znajdującym się ok. 120 mil morskich na wschód od szkockiego portu Rosyth oraz 200 mil od wybrzeży Danii. Tam bowiem miał nastąpić atak przeprowadzony 3 czerwca 1940 r. przez brytyjską maszynę Lockheed Hudson. Pilot, w wyniku błędnej identyfikacji okrętu podwodnego, który został uznany za niemieckiego U-Boota, miał zrzucić na sojuszniczego "Orła" trzy 250-funtowe bomby, prawdopodobnie powodując jego zatopienie.
Gospodarka morska.pl

Poprawiony: niedziela, 23 września 2018 16:32
 

100 LAT LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ - 29.09.2018R

Email Drukuj PDF

100lat

2018-logo-lmir-2

 

GDZIE SIĘ ZACZYNA WISŁA.

Email Drukuj PDF

kmzero

Kilometr zerowy Wisły znajduje się w miejscu ujścia do niej Przemszy, jej lewego dopływu, w Gorzowie poniżej Oświęcimia. Kilometraż rzeki, czyli jej długość mierzona w kilometrach, liczona jest zazwyczaj od ujścia w stronę źródła. Wisła jest kilometrowana w górę i w dół biegu rzeki, a punktem zerowym obu kilometraży jest ujście Przemszy. Powyżej tego punktu Wisła ma charakter swoich karpackich dopływów i nazywana jest często na tym odcinku Małą Wisłą. Poniżej ujścia Przemszy Wisła staje się rzeką żeglowną.

Poprawiony: czwartek, 20 września 2018 11:19
 

SŁYNNA UCIECZKA

Email Drukuj PDF

orp orzel w gdyni

W nocy z 17 na 18 września przypada rocznica jednej z najbardziej spektakularnych ucieczek w polskiej marynarce wojennej. Chodzi o ORP "Orła", którego załoga wykazała się odwagą, typowo polską zaradnością. i iście ułańską fantazją.

Poprawiony: wtorek, 18 września 2018 18:53
 

GDZIE SIĘ ZACZYNA WISŁA.

Email Drukuj PDF

Źródła rzeki Wisła (łac. i ang. Vistula, niem. Weichsel) znajdują się w Województwie Śląskim (powiat cieszyński, gmina Wisła), na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim . Wisła ma trzy potoki źródłowe: główny górny bieg Czarną Wisełkę, Białą Wisełkę i Malinkę. Ich źródła położone są na wysokości 1090-1200 m n.p.m. (Czarna Wisełka), ok. 1080 m n.p.m. (Biała Wisełka) i ok. 945 m n.p.m (Malinka). Biała i Czarna Wisełka uchodzą do zbiornika retencyjnego Wisła Czarne, zwanym czasem Jeziorem Czerniańskim, od którego płyną pod wspólną nazwą jako Wisełka. Po złączeniu nurtu z potokiem Malinka rzeka płynie już jako Wisła. Wisła jest najdłuższą rzeką Polski i najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego. Jej długość wynosi 1047 km.
Źródło:GEOSILESIA.

baran-baran1

Poprawiony: poniedziałek, 17 września 2018 15:25
 

WISŁA NA DAWNYCH POCZTÓWKACH I ZDJĘCIACH

Email Drukuj PDF

wisla 13

Poprawiony: czwartek, 13 września 2018 17:47
 

STS "KAPITAN BORCHARDT" - 100 LAT ŻAGLOWCA

Email Drukuj PDF

borch

STS Kapitan Borchardt jest najstarszym żaglowcem pływającym obecnie pod polską banderą a w tym roku obchodzi swoje setne urodziny!

1918r.
W holenderskiej stoczni wybudowano oceaniczny żaglowy statek "Nora", służył początkowo jako statek towarowy.

borch1

więcej o historii statku TU: http://www.kapitanborchardt.pl/statek/

Poprawiony: piątek, 14 września 2018 14:20
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

Żeglarstwo motorowodne dla zaawansowanych to książka przeznaczona dla osób pływających zawodowo, chcących zostać zawodowymi skiperami oraz amatorów pragnących rozwinąć swoją wiedzę. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera m.in. rozdziały na temat manewrowania jachtem przy dużej prędkości, podchodzenia do innej jednostki w ruchu, a także wiele profesjonalnych wskazówek dotyczących teorii i praktyki żeglarstwa motorowodnego.

zeglarstwo-motorowodne-dla-zaawansowanych-Autor: Paul Glatzel
Tłumaczenie: Małgorzata Czarnomska
Okładka: miękka
Format: 16,5 x 23,5 cm
Liczba stron: 144
Rok wydania: 2018

Poprawiony: sobota, 08 września 2018 16:07
 

"PIELGRZYM" W GDAŃSKU

Email Drukuj PDF

pielgrzym w gda