"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okDUŻY WZROST PRZEWOZÓW PŻM

Email Drukuj PDF

pzm

fot. GospodarkaMorska.pl
Polska Żegluga Morska zanotowała w ubiegłym roku bardzo dobre wyniki przewozowe. Statki narodowego armatora przewiozły 16,8 mln ton ładunków i było to aż o 2,2 mln ton więcej niż w roku 2018.

Wzrost o 15,5 proc. przewozów w stosunku do roku poprzedniego PŻM osiągnęła mimo trudnego rynku, który w 2019 roku był gorszy, jeśli chodzi o stawki frachtowe, od dwóch poprzednich lat. Dodatkowo wszyscy armatorzy zmuszeni byli do ponoszenia dużych dodatkowych kosztów, związanych z dostosowaniem statków do nowych przepisów (konieczność montażu urządzeń do neutralizowania organizmów morskich w wodach balastowych).
Jeśli chodzi o strukturę ładunkową, PŻM w 2019 r. najwięcej przewiozła zboża (4,1 mln ton i wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 20,8 proc.) oraz nawozów sztucznych (1,8 mln ton, wzrost aż o 61,9 proc.). Sporo przewieziono także szczególnie wysoko wycenianego ładunku, czyli wyrobów stalowych (576 tys. ton, wzrost o 24,7 proc.).
Struktura przewozów pozostałych ładunków przedstawia się następująco : śruta drewniana - 746 tys. ton, fosforyty - 703 tys. ton, kategoria określana jako "inne" - 482 tys. ton, sól drogowa - 316 tys. ton, ruda żelaza - 95 tys. ton, siarka - 55 tys. ton, węgiel i koks - 45 tys. ton.
Gospodarka morska.pl

Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2020 14:17
 

ZARZĄD KLUBU ZAPRASZA

Email Drukuj PDF

zebraniestyczen2020

 

FERIE Z MARYNARKĄ WOJENNĄ

Email Drukuj PDF

ferie-2020-maly-1

Poprawiony: czwartek, 09 stycznia 2020 14:42
 

BYŁA TAKA CHWILA PEWNEGO DNIA...

Email Drukuj PDF

...kiedy jednocześnie przeglądało naszą stronę 1010 gości.

1010

Serdecznie dziękuję w imieniu swoim i Braci Wiślan za zainteresowanie poruszaną tematyką oraz zapraszam do dalszych odwiedzin.

Zbigniew Stankiewicz

Poprawiony: czwartek, 09 stycznia 2020 13:45
 

ZAŚLUBINY POLSKI Z MORZEM - WYSTAWA O DNIU, KTÓRY ROZPOCZĄŁ NOWĄ EPOKĘ

Email Drukuj PDF

sluppppppppppppazaslubiny

Słup pamiątkowy wbity w dno zatoki. Ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego
Oryginalny zapis aktu Zaślubin Polski z morzem, mundur generała Józefa Hallera i najpiękniejsze obrazy polskich twórców okresu II Rzeczpospolitej.

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku trwają przygotowania do otwarcia wystawy "Puck 10 lutego 1920 r. oczami świadków", przygotowanej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA lata 2017-2022, który swoim patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 9 lutego 2020 r., a już od 10 lutego 2020 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance na wystawę "Puck 10 lutego 1920 r. oczami świadków".

Poprawiony: czwartek, 09 stycznia 2020 09:19 Więcej…
 

PRAWO WODNE BARDZIEJ PRZYJAZNE DLA ŻEGLARZY

Email Drukuj PDF

prawo

fot. pya.org.pl
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uwzględniło wspólną petycję Polskiego Związku Żeglarskiego, Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych, PTTK, Stowarzyszenia Żeglarskiego Samoster, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz innych organizacji wodniackich w sprawie treści ustawy Prawo Wodne we fragmencie dotyczącym obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. To ważna informacja dla wszystkich organizatorów regat i klubów żeglarskich prowadzących szkolenia.

Więcej - GOSPODARKAMORSKA.PL

Poprawiony: wtorek, 07 stycznia 2020 16:35
 

"DAR POMORZA" ZYSKAŁ ILUMINACJĘ

Email Drukuj PDF

dardar

Próbna iluminacja na Darze Pomorza, fot. Marek Sałatowski/gdynia.pl
Stacjonujący w Gdyni statek-muzeum "Dar Pomorza" będzie mieć od 2020 r. iluminację. Inauguracja oświetlenia na jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego nastąpiła w Sylwestra po zmroku.

"W 2020 roku, na co dzień, Dar Pomorza będzie oświetlony ciepłym białym światłem, które uwypuklać będzie detale oraz szlachetną sylwetkę żaglowca" - poinformowała we wtorek rzecznik prasowy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Aleksandra Pielechaty.

Przy ważnych okazjach iluminacja legendarnego żaglowca będzie się zmieniać.

"Biało-czerwona iluminacja zarezerwowana będzie na święta państwowe, a biało-niebieska na święta miejskie. Na różowo statek zalśni podczas Dnia Walki z Rakiem Piersi, a na niebiesko w Dniu wsparcia osób ze spektrum autyzmu. Na mecze piłkarskie Arki Gdynia żaglowiec rozbłyśnie na żółto-niebiesko, natomiast na Sylwestra i Nowy Rok wykorzystana zostanie pełna paleta barw" - wyjaśniła Pielechaty.
Gospodarka morska.pl

Poprawiony: poniedziałek, 06 stycznia 2020 18:33
 

SREBRNY SEKSTANT DLA JOANNY PAJKOWSKIEJ!

Email Drukuj PDF

joanna pajkowska 28 07 2018 ltf

Jury konkursu Rejs Roku 2019 ogłosiło, że Srebrny Sekstant i I Nagrodę Honorową 2019 otrzymała Joanna Pajkowska za solo-non stop, samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na jachcie "Fanfan".
Werdykt Jury ogłaszany jest tradycyjnie w sylwestra a nagrody wręczane są w pierwszy piątek marca - w tym roku będzie to 6 marca.
Żeglarski.info

Poprawiony: niedziela, 05 stycznia 2020 18:40
 

HUMOR Z KUBRYKU

Email Drukuj PDF

tatu

 

HISTORIA LIGI OBIEKTYWEM ZAPISANA

Email Drukuj PDF

lm274

Wystawa z okazji VIII ogólnopolskiego zjazdu delegatów Ligi Morskiej i Kolonialnej