
ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO
W dniu 15 sierpnia 2022 roku obchodzimy 102 rocznicę zwycięskiej wojny z bolszewikami (1919 - 1920).W tym dniu przypada również Święto Wojska Polskiego.
Po 123 latach zaborów Rzeczypospolita od 1918 roku prowadziła walkę o odzyskanie niepodległości, a tym samym wyzwolenie należnych ziem zajętych przez zaborców oraz ustalenie swoich granic.
Naród Polski zdał egzamin w tym bardzo trudnym okresie, w większości był zjednoczony w woli pokonania bolszewickiego najeźdźcy.
W wojnie z bolszewikami aktywny udział brali również członkowie Ligi Żeglugi Polskiej.
Zorganizowano formacje marynarki wojennej na rzekach.
Była to Flotylla Wiślana z Portem Wojennym w Modlinie, w skład której wchodziło 57 jednostek wojennych oraz Flotylla Pińska z Portem Wojennym w Pińsku, składająca się ze 106 jednostek wojennych.
Prezes Zarządu Ligi Żeglugi Polskiej, kontradmirał Kazimierz Porębski pełnił funkcję dowódcy obrony rzecznej, pułkownik marynarki wojennej Bogumił Nowotny był pierwszym szefem Sekcji Marynarki w Ministerstwie Spraw Wojskowych.
W wojnie z bolszewikami brało udział około 2800 oficerów , podoficerów i marynarzy rzecznych. Za udział w wojnie 1919 - 1920 roku 37 oficerów, podoficerów i marynarzy odznaczonych zostało Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtutti Militarii V klasy.
Z pełnym przekonaniem można stwierdzić że Polscy marynarze mają swój udział w wygranej jednej z najważniejszych wojen Rzeczypospolitej Polskiej.
Liga Żeglugi Polskiej w 1924 roku przekształcona została w Ligę Morską i Rzeczną.
W 102-rocznicę obchodów zwycięstwa oręża polskiego nad bolszewikami mamy obowiązek pamiętać o działaniach bojowych pierwszej formacji Polskiej Marynarki Wojennej - po 123 latach niewoli.
W dniu 10 lutego 1920 roku w Pucku odbyły się Zaślubiny Polski z Morzem Bałtyckim.
Polska zaczęła opracowywać plan rozwoju gospodarki morskiej oraz Marynarki Wojennej.
W 2022 roku zostanie oddany do użytku I etap Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną według pomysłu działaczy Ligi Morskiej i Rzecznej.
Cześć i chwała żołnierzom Wojska Polskiego uczestniczącym w zwycięskiej wojnie z bolszewikami w 1919 - 1920 roku, w II wojnie światowej, w obronie suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej.
Zarząd Klubu Bractwo Wiślane
Liga Morska i Rzeczna