"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okSERDECZNIE ZAPRASZAMY

Email Drukuj PDF

na rondo

na rondo 01

 

Żeglarz uratował z wody dziewczynkę na wózku inwalidzkim

Email Drukuj PDF

kanal gi  ycki i most obrotowy

fot. Wikipedia

8-lenia dziewczynka poruszająca się na wózku inwalidzkim wpadła wczoraj do Kanału Łuczańskiego w Giżycku (warmińsko-mazurskie). Dziecko wydostał z wody i przeprowadził reanimację żeglarz, który przepływał kanałem.
Rzeczniczka giżyckiej policji asp. Iwona Chruścińska powiedziała PAP, że zgłoszenie o wypadku wpłynęło do policji ok. godz. 14.15.
Z pierwszych ustaleń wynika, że 40-letnia kobieta spacerowała wzdłuż Kanału Łuczańskiego ścieżką wraz ze swą 8-letnią córką poruszającą się na wózku inwalidzkim. Miała też pod opieką psa. Z relacji kobiety wynika, że gdy odwróciła się na chwilę w drugą stronę, wózek z dzieckiem zsunął się do wody. Dziewczyna była przypięta pasami do wózka, a matka prawdopodobnie nie przyblokowała go hamulcem.
Kobieta zaczęła wzywać pomocy, a jej krzyki usłyszał żeglarz, który w tym momencie przepływał na łódce typu houseboat Kanałem Łuczańskim. To on wydobył dziecko z wody i podjął jako pierwszy reanimację. Prowadził ją do czasu przyjazdu służb ratunkowych.
Na miejsce przyleciał helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał 8-latkę do szpitala dziecięcego w Olsztynie.
Matka została przesłuchana; w chwili wypadku była trzeźwa - podała giżycka policja. (PAP)
Źródło:gospodarkamorska.pl

Poprawiony: wtorek, 29 września 2020 15:32
 

W ciągu 3 lat wbicie pierwszej łopaty na budowie stopnia wodnego w Siarzewie

Email Drukuj PDF

siarzewo

wizualizacja stopnia wodnego /fot. kzgw,gov.pl/

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca powiedział dzisiaj we Włocławku, że w ciągu trzech lat należy się spodziewać wbicia pierwszej łopaty na budowie stopnia wodnego w Siarzewie. Realizację tej inwestycji uznał za konieczną w kontekście przyszłości tamy we Włocławku.
Daca uczestniczył w poniedziałek w briefingu prasowym z okazji 50-lecia pracy Stopnia Wodnego Włocławek. Pytany o plany powstania kolejnego stopnia w Siarzewie k. Ciechocinka podkreślił, że Wody Polskie są nadal na etapie projektowania, przygotowywania wszelkich niezbędnych dokumentów.
"Jest to robione po to, żeby uzyskać odpowiednie pozwolenie wodno-prawne od ministra Marka Gróbarczyka oraz pozwolenie na budowę od wojewody kujawsko-pomorskiego. W tej chwili trwają pracę nad przygotowaniem projektu wykonawczego i operatu wodno-prawnego, żeby złożyć to do ministerstwa" - podkreślił Daca.

Poprawiony: poniedziałek, 28 września 2020 17:59 Więcej…
 

Słowa ministra nadal aktualne

Email Drukuj PDF

"Możemy sobie śmiało powiedzieć, że w zakresie inwestycji wodnych (...) środków lokomocji wodnych i taniej energii wodno-elektrycznej jest w Polsce właściwie wszystko do zrobienia. Tutaj jesteśmy dopiero u początku startu".

Słowa te wypowiedział minister komunikacji płk Juliusz Ulrych w 1937 r. podczas poświęcenia portu w Płocku

240px-juliusz ulrych-juliusz ulrych -1931

Juliusz August Ulrych ur. 9 kwietnia 1888 w Kaliszu, zm. 31 października 1959 w Londynie) - polski polityk, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, piłsudczyk, pułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego, minister komunikacji (1935-1939).

Poprawiony: poniedziałek, 28 września 2020 14:16
 

Przekop Mierzei Wiślanej wchodzi w kolejny etap

Email Drukuj PDF

skowronki

fot. MGMiŻŚ
Zamykamy pewien etap budowy przekopu Mierzei Wiślanej, przechodzimy do kolejnego - powiedział dzisiaj minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w miejscu przekopu na Mierzei Wiślanej.
Gróbarczyk wziął udział w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego w ławie fundamentowej podpory mostu północnego na przekopie Mierzei Wiślanej.
"Przed nami bardzo ważny moment. To ostateczne zalanie drugiego przyczółka drogowego, czyli zamknięcie pewnego etapu w zakresie realizacji budowy, przejście do kolejnego. Myślę, że zamknięcie też pewnego etapu mentalnego, dyskusji, dyskursu, co z Mierzeją, jak to będzie wyglądało, czy będzie kanał żeglugowy" - mówił minister.
Dodał, że sobotnia uroczystość zalania kamienia węgielnego, podpisanie aktu erekcyjnego, to bardzo ważny moment, który "rozpoczyna kierunek zakończenia tej realizacji". "On oczywiście nie nastąpi tak szybko, jak byśmy chcieli, ale w związku z tym, że te prace idą bardzo dobrze, jesteśmy zgodnie z terminem, jesteśmy zgodnie z harmonogramem. To napawa nas ogromnym optymizmem" - oświadczył minister.
Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do inwestycji, która - jak podkreślił - będzie miała ogromne znaczenie w świetle budowy nowej drogi wodnej, nowego dostępu do Zalewu Wiślanego.

Poprawiony: sobota, 26 września 2020 12:35 Więcej…
 

Szkoła Morska w Tczewie i jej sławni absolwenci

Email Drukuj PDF

spacery-plakat-tczew

W jubileuszowym roku 100 rocznicy powstania pierwszej polskiej szkoły morskiej w Tczewie, serdecznie zapraszamy na oprowadzanie tematyczne połączone z krótkim spacerem pt. "Szkoła Morska w Tczewie i jej sławni absolwenci".

Poprawiony: sobota, 26 września 2020 12:14 Więcej…
 

Nowe żagle dla Zawiszy Czarnego - legendarnego jachtu ZHP

Email Drukuj PDF

nowe   agle dla zawiszy czarnego

fot. mat. Prasowe
Flagowy jacht Związku Harcerstwa Polskiego ma nowe żagle! Ich wymianę sfinansował sponsor jednostki - PZU. Na Zawiszy Czarnym fani żeglarstwa zdobywają pierwsze morskie szlify już od blisko sześćdziesięciu lat. Obecnie Zawisza Czarny zakończył sezon żeglarski i przechodzi największy od dwudziestu lat remont. Jego koszt szacowany jest na ponad 1 mln zł.
Informacja prasowa.

Poprawiony: piątek, 25 września 2020 15:34
 

Nowe łodzie w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Email Drukuj PDF

nowe-lodzie-w-centrum-konserwacji-wrakow-statkow-w-tczewie

Od 22 września 2020 roku zapraszamy do oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków na wystawę zatytułowaną "Tradycyjne łodzie świata. Dary V. Fenwick i B. Woroncow z Wielkiej Brytanii", pokazującą dwie kolekcje etnograficzne, o które wzbogaciło się NMM w listopadzie ubiegłego roku.
źródło: NMM

 

W dwuszeregu zbiórka: wcielenie pierwszego rocznika AMW

Email Drukuj PDF

wcielenie 5

fot. Krzysztof Miłosz/AMW

W dwuszeregu zbiórka! To jedna z pierwszych komend, jaką usłyszeli nowo przybyli kandydaci na żołnierzy zawodowych. 24 września bramę Akademii Marynarki Wojennej przekroczyło 116 młodych ludzi, którzy rozpoczynają nowy rozdział w swoim życiu w murach naszej Uczelni. W najbliższym czasie przejdą szkolenie podstawowe, tzw. unitarkę, aby następnie rozpocząć studia wojskowe.
Źródło: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

Poprawiony: czwartek, 24 września 2020 14:04
 

Konkurs na nazwy nowych wysp zakończony. Głosowało ponad 20 tysięcy osób

Email Drukuj PDF

20 września zakończył się ogólnopolski konkurs mający na celu wyłonienie nazw dla nowych wysp powstających na Zalewie Wiślanym i Szczecińskim. W głosowaniu wzięło udział 21 912 osób.

nowe wyspy

Poprawiony: środa, 23 września 2020 18:42 Więcej…