"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okNowy rok intensywnie rozpoczęty przez ratownictwo morskie

Email Drukuj PDF

sarrrrrrrrrrrrrrrrr

sar.gov.pl
Nowy Rok 2021 intensywnie rozpoczął się dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR.
Pierwsza akcja miała miejsce na wysokości Kuźnicy na Półwyspie Helskim od strony M. Bałtyckiego. O godz. 13.48 ratownicy otrzymali zgłoszenie od dyspozytora nr ratunkowego 112 o dwóch osobach - mężczyźnie i kobiecie, które znajdowały się na 3m łodzi wiosłowej zmierzającej w głąb Morza Bałtyckiego. Łódka ta wywróciła się w odległości ok. 500 m od brzegu, a parze udało się wejść na nią z powrotem. W trakcie całej tej nieszczęśliwej sytuacji stracili oni jedyne wiosła. Przemoknięci i zmarznięci poszkodowani wezwali pomoc przy użyciu telefonu komórkowego kobiety. Inspektorzy operacyjni zadysponowali na ratunek Brzegową Stację Ratowniczą z Władysławowa oraz statek ratowniczy Bryza.
Ratownicy morscy po dotarciu na miejsce podebrali poszkodowanych na pokład i czym prędzej wrócili z nimi do władysławowskiego portu. Na nabrzeża zostały wezwane dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego, które udzieliły niezbędnej pomocy parze. W trakcie badań okazało się, że oboje poszkodowani są w głębokiej hipotermii - temp. mężczyzny wynosiła 34°C. Oboje zostali zabrani przez ZRM celem dalszej hospitalizacji. Ratownicy morscy po zakończonych działaniach odnowili gotowość.

Poprawiony: sobota, 02 stycznia 2021 16:01 Więcej…
 

Podsumowanie roku 2020

Email Drukuj PDF

podsum2020

podsum2020 01

Opracował: Prezes Klubu Wacław L. Kowalski

Poprawiony: sobota, 02 stycznia 2021 15:49
 

Ferie 2021 z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Email Drukuj PDF

ferie--plakat

W nowym roku ferie czekają tuż za progiem Świąt Bożego Narodzenia. Za oknem szaro, ale w naszych domach może być kolorowo - kto powiedział, że zabawa w domu jest nudna? Na pewno nie my!

Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat na ferie z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku w formule on-line. W naszej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie - amatorzy gier i zagadek, urodzeni plastycy i wynalazcy, miłośnicy historii i legend, najnowszej technologii, eksperymentów, odkrywcy i poszukiwacze, a nawet smakosze świątecznych wypieków!

Feryjne aktywności będziecie mogli wykonać także poza ekranem komputera, pragniemy bowiem, by dni odpoczynku były jak najbardziej urozmaicone i już teraz zachęcamy do wspólnych rodzinnych aktywności. W każdy dzień ferii, za wyjątkiem Święta Trzech Króli, będziemy udostępniać Wam na naszym kanale Facebook specjalnie przygotowane feryjne pakiety. Każdy z nich będzie miał swoją premierę o godzinie 12.00. Na zajęcia nie trzeba się zapisywać - wystarczy kliknąć w udostępniony link. Gorąco zachęcamy Was także do fotografowania efektów Waszych zabaw i umieszczania zdjęć pod postami na stronie Facebook Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Autorów najciekawszych prac nagrodzimy niespodziankami!

Kalendarium Ferii 2021 z NMM:

4 stycznia 2021
Feryjne smakołyki (5-12 lat)
Świąteczne ciasta i słodkości już zjedzone? A może jeszcze nie? Przygotowaliśmy dla Was prosty przepis na pyszne pierniczki. Pieczenie i ozdabianie samodzielnie wykonanych wypieków może być wspaniałą zabawą. Zapraszamy także do zapoznania się z legendą o toruńskich piernikach. Z pewnością każdy ma w domu kredki, flamastry, klej i nożyczki. Karty pracy, które przygotowaliśmy, pozwolą twórczo i ciekawie spędzić czas.

5 stycznia 2021
Zróbmy sobie zimę. Burza śnieżna w kubeczku (5-10 lat)
Przeprowadzimy eksperyment, w trakcie którego wykorzystamy reakcję chemiczną, aby wykonać burzę śnieżną w kubeczku: potrzebujesz tylko wody, farbki, oleju i tabletki musującej, by wywołać reakcję we własnej kuchni!

7 stycznia 2021
Skąd się wzięła w morzu sól? (7-15 lat)
Podczas zajęć feryjnych poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak to się stało, że morze jest słone? Poznamy różne teorie i legendy, i zastanowimy się, która z nich jest prawdziwa.

8 stycznia 2021
Zróbmy sobie zimę. Ulepimy dziś bałwana? (5-10 lat)
Ferie zimowe, a za oknem ani płatka śniegu? Jest na to rada! Zrobimy sztuczny śnieg w domu i ulepimy bałwana! Zapraszamy do zabawy sensorycznej sztucznym śniegiem.

11 stycznia 2021
Na tropach Klabaternika (9-15 lat)
Klabaternik ? psotny duszek opiekuńczy marynarskiej braci ukrył się w zakamarkach starego okrętu. Naszym zadaniem będzie odszukanie go poprzez zagranie w grę typu escape room. Żeby jednak nie spędzać czasu tylko przed ekranem komputera, proponujemy domową wersję gry ? przekonacie się, że sami możecie zaaranżować pokój zagadek i wskazówek, prowadzących do odkrycia, kto pośród Was jest prawdziwym Klabaternikiem.

12 stycznia 2021
Zróbmy sobie zimę. Wyrzutnia do śnieżek (5-10 lat)
Potrzebujesz trochę ruchu, a na dworze paskudna pogoda? A może by tak urządzić bitwę na śnieżki w... salonie? Zrób śnieżki z kulek papieru, a stare plastikowe kubki i balony wykorzystaj do stworzenia wyrzutni. Zapraszamy do zabawy!

13 stycznia 2021
Zimowe warsztaty plastyczne. Tworzymy kolażowe pejzaże w bieli (7-9 lat)
Śnieżna przygoda dla małych artystów ? plastyków. Pokażemy, jak i z czego można stworzyć zimowe krajobrazy z użyciem techniki kolażu. Niezbędne materiały możecie znaleźć we własnym domu! Będziemy nie tylko twórczy, ale i ekologiczni!

14 stycznia 2021
Kukiełki bez igiełki (5-9 lat)
Posłuchajcie opowieści o starym dźwigu, Żurawiem zwanym, która zainspiruje Was do wykonania własnych kukiełek ? przekonacie się, że to wcale nie musi być trudne, a niezbędne materiały... leżą pod ręką!

15 stycznia 2021
Zrób to sam: okulary 3D (10-15 lat)
W domowych warunkach, z materiałów, które mamy pod ręką, spróbujemy wykonać samodzielnie okulary 3D, aby móc później zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości.
Źródło: NMM

Poprawiony: piątek, 01 stycznia 2021 17:03
 

Dobrego i zdrowego Nowego 2021 Roku !

Email Drukuj PDF

rok2021

Autor: Pixabay.com

may klub

Poprawiony: czwartek, 31 grudnia 2020 14:49
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

recenzja-ksiazki-szalupa-przez-atlantyk-rejs-chatki-puchatko

fot. NMM
Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków"Jerzego Tarasiewicza to publikacja o charakterze wspomnieniowym - po wielu latach zostają odtworzone wydarzenia z II połowy lat 50. XX wieku. Tytuł książki sugeruje relację z wielotygodniowego rejsu po Oceanie Atlantyckim. Tak jednak nie jest, gdyż autor wypłynął na Atlantyk dopiero po dłuższej żegludze po Bałtyku, Morzu Północnym, rzekach Francji i Morzu Śródziemnym. Wbrew tytułowi, Szalupą przez Atlantyk ..., nie opisuje rejsu jedną szalupą, a dwiema.
Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków", to żywo napisana opowieść o spełnianiu ambicji i marzeń, mimo przeciwności, pokonywanych z dużym trudem, ale jednak pokonywanych, której lekturę polecamy każdemu zainteresowanemu tematyką marynistyczną.

Książka jest dostępna w Bibliotece Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pod sygnaturą II 17550.
Źródło: Narodowe Muzeum Morskie

Poprawiony: środa, 30 grudnia 2020 16:43
 

" KWIATY POLSKIE"

Email Drukuj PDF

Sprawdziło się przysłowie stare,
Że vivere non est necesse,
Sed est necesse navigare.
Żeglujcie tedy, przyjaciele:
Okrętem, gdy wam okręt przypadł,
A jeśli nie - jest barka, krypa,
Bat, nawa, szkuta, łódź, komięga,
Prom albo tratwa - co kto woli...
Wsiadać i jazda!...
Julian Tuwim, Kwiaty polskie, cz. druga, rozdz. II

kozatuwim-koza

Poprawiony: wtorek, 29 grudnia 2020 18:31
 

72-letni motorowodniak udowadnia, że w sporcie nie ma granicy wieku

Email Drukuj PDF

maxresdefault

fot. YT
Henryk Synoracki w tym roku skończył 72 lata i nie myśli o zakończeniu kariery. "Nie rozumiem, dlaczego często się uważa, że ktoś z racji wieku ma kończyć ze sportem" - powiedział PAP najbardziej utytułowany polski motorowodniak.

Synoracki to człowiek-legenda w sporcie motorowodnym. Ale zanim podjął się rywalizacji na wodzie, z powodzeniem startował w drogowych wyścigach motocyklowych (wówczas tory wyścigowe były rzadkością). Będąc zawodnikiem Unii Poznań wielokrotnie sięgnął po medale mistrzostw Polski. Około 1984 roku za namową motorowodniaka, nieżyjącego już Bogdana Gapskiego, postanowił zamienić motocykle na wyścigowe łódki. Gapski był później jego mentorem - trenerem i doradcą.

Więcej TU: https://www.gospodarkamorska.pl/72-letni-motorowodniak-udowadnia-ze-w-sporcie-nie-ma-granicy-wieku-56338

Poprawiony: sobota, 26 grudnia 2020 15:27
 

WESOŁYCH ŚWIĄT

Email Drukuj PDF

grafik

 

GRUDZIEŃ NA BUDOWIE DROGI WODNEJ ŁĄCZĄCEJ ZALEW WIŚLANY Z ZATOKĄ GDAŃSKĄ

Email Drukuj PDF

droga1

Na budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną scalany jest pierwszy z dwóch mostów obrotowych. Konstrukcja będzie ważyła 500 ton, jej montaż odbywa się z dokładnością do milimetrów z wyważeniem konstrukcji do kilograma. Nie tylko mosty, prace przy budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską toczą się intensywnie na całym obszarze.
Coraz niższe temperatury nie przeszkadzają w pracach na Mierzei Wiślanej.
- Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja dla regionu i całego naszego kraju. Koronawirus nie zatrzymuje polskich budów: trwają one w całym kraju - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
W rejonie Zatoki Gdańskiej trwa pogłębianie basenu morskiego Portu Osłonowego. Na falochronach zachodnim i wschodnim wykonywane są narzuty kamienne; na części lądowej falochronu zachodniego betonowany jest oczep, a w części zasadniczej płyta. X-bloki, czyli betonowe, prefabrykowane elementy, które będą zabezpieczać falochron przed falami, zostały już wbudowane na zewnętrznej części falochronu wschodniego.

Poprawiony: wtorek, 22 grudnia 2020 16:37 Więcej…
 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Email Drukuj PDF

zyc2222