"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo okW SOBOTĘ ROZPOCZYNA SIĘ FESTIWAL WISŁY

Email Drukuj PDF

torun rok rzeki wisly

Cztery dni z Królową Polskich Rzek. Tradycja, przygoda, zabawa, koncerty, pokaz rzemiosła i bogactwa smaków. Włocławek, Bobrowniki, Nieszawa, Ciechocinek, Toruń... Jeden z najbardziej malowniczych odcinków Wisły. Wyspy z ostojami dzikiej przyrody, malownicze ruiny średniowiecznych zamków, tajemnicze wraki, tętniące nadwiślańską tradycją i kulturą miasta oraz urocze wsie związane od wieków z tą wyjątkową rzeką.

To niegdyś w tym rejonie Wisłę przecinał Szlak Bursztynowy. Wieki później na tym odcinku rzeki przebiegała granica z Prusami, a później z państwem Zakonu krzyżackiego. Po długiej wojnie z Krzyżakami podpisano tu w 1466 roku II pokój toruński otwierający wolny flis na Wiśle. W 1920 r. Królowa była w tym rejonie bohatersko broniona przed bolszewikami. Dziś ten odcinek rzeki też jest strategiczny, za sprawą planów budowy kolejnej zapory, która może zdecydować o dalszym losie Wisły.

Dlatego Festiwal Wisły, organizowany w Roku Rzeki Wisły 2017, zaprasza właśnie na odcinek od Włocławka do Torunia, między 675 a 735 kilometr rzeki. Warto poznać bliżej ten fragment Królowej spływając nim w trakcie Festiwalu.

Festiwal Wisły to okazja do spotkania z tą magiczną rzeką, z tradycją nadrzeczną, z ludźmi, którzy rekonstruują dawne drewniane jednostki - większe szkuty, galary i baty, którymi kiedyś spławiano Wisłą towary, a także mniejsze łodzie służące głównie do połowu ryb, czyli zwinne lejtaki i miejscowe nieszawki. Te ostatnie, o charakterystycznie zadartych dziobach, są symbolem pływania po tutejszym odcinku Dolnej Wisły. Popłynąć Nieszawką na żaglu w górę rzeki, szukając krętej trasy między przykosami, to zrozumieć Wisłę.

Podczas Festiwalu Wisły zaprezentują się też ze swoimi jednostkami żeglarze z Francji, znawcy Loary, nad którą, w Orleanie, odbywa się największy festiwal rzeczny w Europie - Festiwal Loary.

Będą też rzemieślnicy wyrabiający sieci, beczki, liny i oczywiście łodzie. W tym charakterystyczne, długie, topolowe dłubanki. Zagrają renomowane zespoły szantowe, wystąpią artyści, odbędą się liczne pokazy.

Poprawiony: czwartek, 10 sierpnia 2017 13:36 Więcej…
 

BĘDZIE ŚLEDZTWO W SPRAWIE NIEBEZPIECZNEJ SYTUACJI NA MOTŁAWIE

Email Drukuj PDF

sledztwomonitoring zdiz gdanskpl

Jak podaje Radio ZET, prokuratura rozpoczyna śledztwo w sprawie niebezpiecznej sytuacji na Motławie z udziałem statku Żeglugi Gdańskiej, do której doszło pod koniec ubiegłego miesiąca.

W dniu 25 lipca około godz. 15.30 pod niemal domkniętą kładką na Motławie przepłynął statek Żeglugi Gdańskiej - Danuta. Kapitan zignorował czerwone światło i popłynął w kierunku przystani przy Długim Pobrzeżu.

Jak podaje Radio ZET, śledztwo prowadzone będzie pod kątem sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu wodnym zagrażającym życiu lub zdrowiu pasażerów.

Poprawiony: środa, 09 sierpnia 2017 17:29
 

ANALIZA SEKTORA TRANSPORTU WODNEGO ŚRÓDLĄDOWEGO

Email Drukuj PDF

mgirzdsc 0076 t1

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej informuje, że zamierza przeprowadzić dialog techniczny, o którym mowa w art. 31a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.) mający na celu uzyskanie informacji planowanego zamówienia publicznego polegającego na zleceniu wykonania opracowania pn. "Analiza sektora transportu wodnego śródlądowego w zakresie wynikającym z modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz Drogi Wodnej rzeki Wisły".

Informacje o Zamawiającym:

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
ul. Nowy Świat 6/12
00-400 Warszawa

Wszyscy zainteresowani mogą zgłosić wolę przystąpienia do dialogu technicznego w terminie do 16.08.2017 r. MGMiŻŚ zastrzega możliwość przeprowadzenia dialogu technicznego również z zainteresowanymi, którzy wolę przystąpienia do dialogu technicznego wyrażą po upływie terminu 16.08.2017 r., o ile dialog techniczny nie zostanie zakończony przed terminem zgłoszenia.

Zamawiający zaprasza do udziału w dialogu technicznym ekspertów, organy władzy publicznej lub wykonawców zwracając się o doradztwo i udzielenie informacji w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia, wskazanym w dalszej części niniejszej informacji o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego..

Zainteresowane przystąpieniem do dialogu technicznego podmioty powinny poinformować o tym MGMiŻŚ, przesyłając swoje zgłoszenie w formie elektronicznej, zgodnie z załącznikiem nr 1, na adres poczty: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub pisemnie (w oryginale) w siedzibie zamawiającego (Kancelaria Główna MGMiŻŚ). Potrzebne formularze są na stronie

http://gospodarkamorska.bip.gov.pl/dialogi-techniczne/bdg-sszp-3-2610-15-2017-rb-analiza-sektora-transportu-wodnego-srodladowego.html

źródło: MGMiŻŚ
foto: kpt. Janusz Fąfara

Poprawiony: niedziela, 06 sierpnia 2017 19:26
 

POWSTANIE WARSZAWSKIE - 73 ROCZNICA

Email Drukuj PDF

powstanie

Poprawiony: wtorek, 01 sierpnia 2017 05:59
 

WISŁA, GODZINA "W" 2017

Email Drukuj PDF

wisla-godzina

1 SIERPNIA 2017.

15:30-15:45 Jednostki gromadzą się na wysokości Podzamcza oraz przystani Aquatica, oczekują na sygnał komandora
- 15:45 Rejs, Wisła, godzina "W" rusza z wysokości Podzamcza
- 16:00 wysokość Mostu Śląsko-Dąbrowskiego
- 16:20 wysokość M. Świętokrzyskiego
- 16:30 wysokość M. Kolejowego
- 16:45 wysokość M. Poniatowskiego
- 17:00 GODZINA "W" Bulwar Flotylli Wiślanej, miejsce zatopienia statku "Bajka".
- 17:00-17:15 Jednostki stają w nurcie. Minuta ciszy. Syreny, flary, świece dymne
- 17:15 Wieniec w nurt Wisły. Na rozkaz komandora Rejs rusza dalej do wysokości Portu Czerniakowskiego
- 17:30 Rozformowanie Rejsu
- 18:00 spotkanie uczestników i warszawiaków w PTTK Rejsy, w Porcie Czerniakowskim

Wstęp wolny

Poprawiony: poniedziałek, 31 lipca 2017 14:09
 

POLSKO-WĘGIERSKIE SPOTKANIE W BUDAPESZCIE Z OKAZJI ROKU RZEKI WISŁY

Email Drukuj PDF

dunaj20155629 813541652142534 1342109849176883623 n

Osnute wokół tematu Wisły polsko-węgierskie spotkanie połączone z zabawami dla dzieci i koncertem nad brzegiem Dunaju zorganizowali w sobotę w Budapeszcie mieszkający tu Polacy pod hasłem "Plaża Kulturalna Wisła-Dunaj".

Poprawiony: niedziela, 30 lipca 2017 16:05
 

"WISŁA"

Email Drukuj PDF

rok rzeki wisly 2017

"Wisło szara Karpat córo
rzek naszych Królowo.
Ty przez polskie łąki, niwy
mkniesz swą falą płową.

Tyś jest czysta jak Duch Święty.
Tyś nam ukochaną.
Ty łącznikiem, który spaja
Polskę rozszarpaną.

Ty z Krakowa królów grodu
niesiesz echa sławy.
Niesiesz jęki z Cytadeli,
spod Siedlec, Warszawy.

Wisło karmicielko ludu
Polski Tyś ozdobą.
Bierzesz wody z naszej Ziemi.
Bierz nasze łzy z sobą."

To wiersz polskiego poety napisany w czasie zaborów.

Nauczyła mnie go moja Babcia Aleksandra Macuga córka mojego pradziadka - Powstańca Styczniowego, który walczył w Oddziale Księdza Brzózki.

ELA MARSZAŁEK.

rokwisla krakow-rokwisla1-620x349-rokprzekop wisly nowe kierownice rzgw

Poprawiony: niedziela, 30 lipca 2017 15:03
 

OBRADOWAŁ KOMITET STERUJĄCY ds. INWESTYCJI NA ŚRÓDLĄDOWYCH DROGACH WODNYCH

Email Drukuj PDF

posiedzenie-komitetu-sterujacego-3-380x214-posiedzenie-komitetu-sterujacego-4-380x214

Jerzy Materna, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przewodniczył II posiedzeniu Komitetu Sterującego ds. Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych. Wśród uczestników obecny był także Witold Słowik, wiceminister rozwoju.

Jerzy Materna przypomniał najistotniejsze wydarzenia ostatnich miesięcy dotyczące żeglugi śródlądowej i związane z działaniami resortu: porozumienia AGN, kontenerowy rejs badawczy Wisłą z Gdańska do Warszawy, konferencję "Wisła szansą na rozwój", V Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie, Forum Żeglugi Śródlądowej, a także porozumienia podpisane pomiędzy naszymi portami a chorwacką Rijeką podczas Szczyt Inicjatywy Trójmorza.

Przedstawiciel resortu podkreślił, że Sejm przyjął właśnie znowelizowaną ustawę Prawo Wodne, dostosowane do unijnej dyrektywy wodnej. Zgodnie z dokumentem minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej przejmuje odpowiedzialność za budowę, modernizację oraz utrzymanie śródlądowych dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym. Szef resortu gospodarki morskiej będzie też odpowiadał za opracowanie planu rozwoju śródlądowych dróg wodnych.

Stopnie wodne i zbiorniki retencyjne

W trakcie spotkania omówiono etap przygotowań związanych z planowanymi inwestycjami na Odrzańskiej Drodze Wodnej oraz na Wiśle: chodzi o stopnie wodne, zbiorniki, regulację rzek, Kanał Gliwicki itd. Sekretarz stanu w MGMiŻŚ podkreślił też, że prace związane z trwającą od 20 lat budową stopnia wodnego w Malczycach wreszcie nabrały tempa i wszystko wskazuje na to, iż w przyszłym roku będą zakończone.

Ustawa o portach śródlądowych

Jerzy Materna wspomniał też o przygotowywanym projekcie ustawy dotyczącej śródlądowych portów wodnych. Prace nad dokumentem trwają. Jeszcze w tym roku projekt ma trafić do Sejmu.

Współpraca międzynarodowa i biznes

Na posiedzeniu podsumowano inicjatywy współpracy z biznesem na rzecz uruchomienia transportu wodnego. Przykładem jest uruchomiony transport węgla z portu gliwickiego do Wrocławia. Pierwszy transport był pilotażowy, ale operator portowy OT Logistics zapewnia, że będą kolejne, komercyjne.

Podsumowując spotkanie przywołano plany związane z modernizacją śródlądowych dróg wodnych. Zapowiedziano szerokie konsultacje oraz konieczność wykonania odpowiednich analiz. Staną się bazą do przygotowania studiów wykonalności, raportów środowiskowych i przygotowania programu modernizacji dróg wodnych.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Poprawiony: czwartek, 27 lipca 2017 17:43
 

OTWARCIE ZBIORNIKA WODNEGO W ŚWINNEJ PORĘBIE

Email Drukuj PDF

asw2jezioromucharskie

W środę (26.07.) przed południem premier Beata Szydło wzięła udział w uroczystości otwarcia zbiornika wodnego Świnna Poręba.

Zbiornik zlokalizowany jest na rzece Skawie w województwie małopolskim, w powiatach wadowickim i suskim, na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Prace rozpoczęto już w 1986 r. Całkowity koszt budowy zbiornika wyniósł ok. 2,2 mld zł. Premier chwaliła podhalańską posłankę Annę Paluch, że ta już w czasach, kiedy PiS był w opozycji, zabiegała o dokończenie inwestycji.

Dokonano już pierwszego napełnienia zbiornika. W następnych miesiącach poziom wody będzie obniżany, żeby zobaczyć, jak pracuje zbiornik, a szczególnie zapora i brzegi zbiornika. Później zbiornik znowu będzie napełniany.

Obiekt został zaprojektowany wyłącznie przez polskich inżynierów, a budowa i wyposażenie zostały w większości wykonane i dostarczone przez polskie firmy. Zapora będzie ochronić przed powodzią pobliskie doliny Skawy i Górnej Wisły, jak również zabezpieczy Kraków przed ewentualnym zalaniem. Będzie też stanowić zasób wody dla celów komunalnych i przemysłowych. Zbiornik Świnna Poręba jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego województwa małopolskiego, a także jest elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju.

asw1news 17573-aswzapora

Poprawiony: czwartek, 27 lipca 2017 17:08
 

APEL

Email Drukuj PDF

apel

Więcej…