"Pomagamy Wiśle płynąć"

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona Główna

Czoo ok



WISŁA I JEJ DARY

Email Drukuj PDF

W Wiśle płynącej przez Warszawę bytuje blisko 30 gatunków ryb. Wśród gatunków drapieżnych dominują: sum, sandacz, boleń, okoń i szczupak, trafia się duży węgorz. Wśród karpiowatych dominują: leszcz, brzana, świnka, krąp, płoć, kleń i jaź, trafiają się karpie i karasie srebrzyste, sporadycznie certa, rozpiór i lin.

certa-po

Wisła kryje prawdziwe "potwory". Czyli ryby, które swoimi rozmiarami niejednego spacerowicza mogą zaskoczyć. Wiślane sumy osiągają długość ponad dwóch metrów i masę ponad 70 kg .
Duże rozmiary osiągają sandacze, które mogą mieć nawet metr długości i ważyć ponad 12 kilogramów.

sum-sandacz

Rzeka przed II wojną światową tętniła życiem. Nad jej czystymi wodami, wśród bogatej wówczas roślinności przybrzeżnej żyło mnóstwo ptactwa wodnego i żab. Rybacy łowili ponad stukilogramowe jesiotry. Niektóre ważyły nawet 220 kg. Oprócz jesiotrów w sieci wpadały łososie i trocie, które ciągnęły z Bałtyku na tarliska górnej Wisły. Dwuosobowa brygada rybacka łowiła w rejonie Warszawy do 12 ton łososi i troci rocznie.
Jeszcze na początku lat 60. rybacy łowili po kilka ton tych szlachetnych ryb w ciągu roku.

szczupak

Poprawiony: czwartek, 13 lutego 2020 16:53
 

KONKURS "MŁODZIEŻ NA MORZU"

Email Drukuj PDF

konkurs

Dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie, zainteresowani udziałem w tradycyjnym, trwającym już od ponad 30 lat Konkursie Ligi Morskiej i Rzecznej "Młodzież na Morzu"

W załączeniu przesyłamy Regulamin tegorocznego Konkursu 2019/2020 z jednoczesnym zaproszeniem do jego udziału. Podjęliśmy próbę włączenia do współudziału i organizacji Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. Niestety, negocjacje przedłużyły się, stąd planujemy zrealizowanie wspólnej koncepcji w roku szkolnym 2020/2021. Natomiast w obecnym roku pozostajemy w tradycyjnym układzie i współpracy.

Nowością w tegorocznym Konkursie jest włączenie się do współpracy obok innych Uczelni Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, która dokonywać będzie oceny w kategorii "Najlepsze Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej". Udział Akademii Marynarki podniesie niewątpliwie rangę i atrakcyjność naszego Konkursu.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do udziału szkoły w Konkursie i wypełnienie formularza zgłoszenia. Wszelkie informacje o Konkursie umieszczać będziemy na stronie Konkursu Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Organizator Konkursu

Przewodnicząca Jury

dr Elżbieta Marszałek

Wzór nr 1

regulamin MnM 2019_20_cz.1 (1)

regulamin MnM 2019_20_cz.2

Poprawiony: środa, 12 lutego 2020 15:27
 

100. ROCZNICA ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

Email Drukuj PDF

h100

 

SENAT PRZYJĄŁ UCHWAŁĘ W SETNĄ ROCZNICĘ ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

Email Drukuj PDF

puck miejsce zaslubin z morzem

fot. Jan Jerszyński/wikipedia.org
W setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, Senat RP oddaje hołd wszystkim, którzy od 1772 r. do 10 lutego 1920 r. działali na rzecz polskości Pomorza, aby zrealizowało się marzenie pokoleń - Pomorze wróciło w granice Rzeczypospolitej - głosi przyjęta w czwartek przez Senat uchwała.
Uchwałę przyjęło w czwartek jednogłośnie 94 senatorów.
W uchwale przypomniano, że "w 1772 r. Pomorze Gdańskie w ramach I rozbioru Polski zostało zagrabione przez Prusy". "Zabór Pomorza dla upadającej I Rzeczypospolitej był nie tylko kolejnym ciosem politycznym, ale także dalszym utrudnieniem gospodarczym. Znaczna część jej ówczesnego terytorium pozbawiona została naturalnej możliwości wymiany handlowej transportem wodnym przez Wisłę do Gdańska. Ten ostatni, włączony do Prus w 1793 r., bez bezpośredniego dostępu do polskiego zaplecza, tracił największe szanse rozwoju, zysków i znaczenia. Widzieli to jego ówcześni mieszkańcy i dlatego bronili się przed zagarnięciem ich miasta przez Prusy. Gdy to nastąpiło, Gdańsk stał się prowincjonalnym ośrodkiem na wschodzie niemieckiego imperium. Pozostał natomiast ważnym centrum regionu, także dla społeczności polskiej, w tym działań polskiego ruchu narodowego i kaszubskiego ruchu regionalnego" - wskazano w uchwale.
Podkreślono, że "marzenia o Polsce, choć nieistniejącej wtedy politycznie, przekazywano z pokolenia na pokolenie". "Poczucie więzi z Polską umocnił krótki epizod wojen napoleońskich, kiedy wojska francuskie i towarzyszące im legiony gen. Henryka Dąbrowskiego w 1807 r. pokonały Prusy, wkroczyły na Pomorze, zajęły Gdańsk, który na kilka lat stał się Wolnym Miastem. Później należy wymienić próbę wywołania zbrojnej insurekcji, której najbardziej znaną częścią był atak z 1846 r. na pruski garnizon w Starogardzie Gdańskim pod wodzą Floriana Ceynowy, zwanego ojcem regionalizmu kaszubskiego" - napisano w uchwale.

Poprawiony: sobota, 08 lutego 2020 19:10 Więcej…
 

100. ROCZNICA ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM - PROGRAM

Email Drukuj PDF

plakat zaslubiny 10 lutego-1-724x1024

Poprawiony: sobota, 08 lutego 2020 18:15
 

WISŁA I JEJ DARY

Email Drukuj PDF

Piasek z Wisły wydobywano od wieków.

p1-p2-p3

Kiedyś korzystanie z zasobów rzek, w tym Wisły, było rozwiązaniem popularnym i praktycznym - nie tylko pozyskiwano w ten sposób surowiec na potrzeby budownictwa, ale także utrzymywano żeglowność rzeki, która była ważnym szlakiem komunikacyjnym.

p4-p5-p6

W samej Warszawie funkcjonuje kilka punktów poboru piasków z Wisły. Są to piaskarnie.

Piaskarnia "Bielany" podczas dwóch fal powodziowych przechodzących przez Warszawę, była jedynym działającym zakładem, dostarczającym piasek do umacniania wałów przeciwpowodziowych.

p7-p8-p9

Piasek kupują firmy budowlane i betoniarnie. Można też zgłosić się do piaskarni z własną przyczepką i kupić, powiedzmy, 100 kilogramów piasku, ale to marginalna część działalności.

Poprawiony: sobota, 08 lutego 2020 17:55
 

NASZA KLUBOWA BIBLIOTECZKA

Email Drukuj PDF

oooooo

ORP Orzeł jest najsłynniejszym polskim okrętem podwodnym z okresu II wojny światowej. Postawa jego dowódcy podczas kampanii wrześniowej do dnia dzisiejszego budzi skrajne oceny historyków i pasjonatów historii. Brawurowa ucieczka z internowania w Tallinie i przejście bez map do Wielkiej Brytanii, uznane zostały przez Brytyjczyków za jeden z największych wyczynów w historii podwodnego pływania. Tajemnicze zaginięcie podczas szóstego patrolu na Morzu Północnym jest największą zagadką w historii Polskiej Marynarki Wojennej. Wydana przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni książka dr Huberta Jando jest pierwszą w literaturze przedmiotu próbą opisania historii operacyjnej okrętu w oparciu o niewykorzystywane dotąd archiwalne dokumenty. Niemniej obecna książka powstawała przez ostatnich 10 lat i jest owocem badań i życzliwości wielu osób, które w te badania w różny sposób były zaangażowane, choćby poprzez ekspedycje poszukiwawcze, organizowane od 2008 roku.
ORP ORZEŁ HISTORIA I HIPOTEZY JEGO ZATONIĘCIA
autor Hubert Janda
okładka twarda z obwolutą
stron 290 w tym unikatowe zdjęcia

Poprawiony: piątek, 07 lutego 2020 17:38
 

MINISTER WITKOWSKI NA KONFERENCJI W BRUKSELI

Email Drukuj PDF

Podsekretarz stanu w MGMiŻŚ Grzegorz Witkowski wziął udział w międzynarodowej konferencji pt. "Maritime security and the blue economy. Freedom of navigation and the future of maritime trade". Konferencja miała miejsce w Brukseli 5 lutego 2020 r. i została zorganizowana pod auspicjami europoseł Anny Fotygi.

witkowski

- Polska nie ustaje w staraniach, aby wzmocnić swoje bezpieczeństwo na Bałtyku - zaznaczył minister Witkowski, dodając, że chodzi przede wszystkim o szlaki żeglugowe i o bezpieczne transporty gazu do gazoportu. - Ale pamiętajmy też w tym kontekście o przekopie Mierzei Wiślanej, który będzie dla wschodniej flanki Unii Europejskiej i NATO jednym z kluczowych w przyszłości akwenów - dodał.
Powodem do zorganizowania konferencji jest rosnąca troska społeczności międzynarodowej o sytuację bezpieczeństwa na morzach i oceanach w wielu częściach świata.

Poprawiony: piątek, 07 lutego 2020 17:13
 

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ

Email Drukuj PDF

marek capaa

Poprawiony: czwartek, 06 lutego 2020 14:59
 

ZAPROSZENIE

Email Drukuj PDF

samolot